تاریخ انتشار : یکشنبه 15 اسفند 1400 - 20:38
کد خبر : 95148

وزیرخارجه آمریکا:به توافق نزدیک شده‌ایم

وزیرخارجه آمریکا:به توافق نزدیک شده‌ایم

آرمان شرق- گروه بین المللکما در هفته‌های اخیر پیشرفت واقعی در بازگشت به اجرای مجدد برجام داشته‌ایم و فکر می‌کنم که به آن نزدیک شده‌ایم، اما چند موضوع بسیار چالش‌برانگیز باقی مانده است و تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، کاری انجام نشده است. بنابراین، تا زمانی که قادر به حل چند مورد باقی مانده نباشیم، به توافق برنمی گردیم، اما در حال حاضر روی آن کار می کنیم.

آرمان شرق- گروه بین المللکما در هفته‌های اخیر پیشرفت واقعی در بازگشت به اجرای مجدد برجام داشته‌ایم و فکر می‌کنم که به آن نزدیک شده‌ایم، اما چند موضوع بسیار چالش‌برانگیز باقی مانده است و تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، کاری انجام نشده است. بنابراین، تا زمانی که قادر به حل چند مورد باقی مانده نباشیم، به توافق برنمی گردیم، اما در حال حاضر روی آن کار می کنیم.

آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا گفت: تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال شده‌اند هیچ ارتباطی با برجام و چشم‌انداز بازگشت به آن ندارند. این دو کاملاً متفاوت هستند و به هیچ وجه به هم مرتبط نیستند، بنابراین فکر می‌کنم که بی‌ربط است.

آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا در مصاحبه با برنامه تلویزیونی Face the Nation شبکه CBS به سوالاتی درباره مذاکرات وین و خواسته ی روسیه برای تضمین پاسخ داد.

مارگارت برنان: دیروز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که از شما می‌خواهد که برای حفظ همکاری در مورد توافق هسته‌ای، شخصاً به او ضمانت کتبی معافیت از تحریم‌ها بدهید. این تضمین را به او می دهید؟ آیا کل توافق ایران در خطر است؟

بلینکن: تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال شده‌اند هیچ ارتباطی با برجام و چشم‌انداز بازگشت به آن ندارند. این دو کاملاً متفاوت هستند و به هیچ وجه به هم مرتبط نیستند، بنابراین فکر می‌کنم که بی‌ربط است.

خروج از برجام یکی از بدترین اشتباهات در سال های اخیر بود. خروج از این توافق موجب شد برنامه هسته ای ایران که کنترل شده بود از کنترل خارج شود و بنابراین، اگر راهی برای بازگشت به اجرای مجدد آن به طور موثر وجود داشته باشد، به نفع ماست که آن را انجام دهیم . صرف نظر از هر چیز دیگری این همچنین به نفع روسیه است که ایران نتواند سلاح هسته ای یا توانایی تولید سلاح در زمان بسیار بسیار کوتاه را داشته باشد. صرف نظر از اینکه در رابطه ما با روسیه در نتیجه تجاوزات این کشور به اوکراین در کجا قرار داریم.

مارگارت برنان: چشم انداز توافق برجام و همچنین [زندانیان] آمریکایی که در حال حاضر در دست ایران هستند چیست؟ آیا چشم اندازی را می‌بینید که ایران موافقت کند تهدید علیه شهروندان در خاک ایالات متحده مانند تهدید یک روزنامه‌نگار مقیم نیویورک و همچنین تهدید مایک پمپئو وزیر خارجه سابق را متوقف کند؟

بلینکن: ما در هفته‌های اخیر پیشرفت واقعی در بازگشت به اجرای مجدد برجام داشته‌ایم و فکر می‌کنم که به آن نزدیک شده‌ایم، اما چند موضوع بسیار چالش‌برانگیز باقی مانده است و تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، کاری انجام نشده است. بنابراین، تا زمانی که قادر به حل چند مورد باقی مانده نباشیم، به توافق برنمی گردیم، اما در حال حاضر روی آن کار می کنیم. ما همچنان معتقدیم که بازگشت به توافق عمیقاً به نفع ماست. باز هم همانطور که گفتم، خروج از آن اشتباه بزرگی بود و اجازه داد برنامه هسته ای ایران از چارچوب خارج شود. بازگشت به برجام با شرایط مناسب، آن برنامه را دوباره در جعبه ای که در آن بود قرار می دهد. بنابراین در روزهای آینده خواهیم دید که به کجا خواهیم رسید. اما واقعاً به این بستگی دارد که آیا ما می‌توانیم چند مشکل باقیمانده را حل کنیم یا نه. اگر بتوانیم، به برجام باز می گردیم و اگر نتوانیم، نه.

مارگارت برنان: اما در مورد آن موضوعات خاص یعنی توقف تهدیدات علیه کسانی که در خاک ایالات متحده هستند و آزادی [زندانیان]، آیا این دو از جمله خواسته های آمریکا هستند؟

بلینکن: دربارهزندانی ها، ما صرف نظر از هر گونه گفتگو و مذاکره در مورد برجام، دائماً در حال کار بر روی آن هستیم و در یک مسیر جداگانه کار می‌کنیم که به توافق هسته ای ربطی ندارد. ما به انجام هر کاری که ممکن است ادامه خواهیم داد تا آمریکایی های بازداشت شده را که خودسرانه بازداشت شده اند به خانه بازگردانیم، چه در ایران و چه در هر جای دیگر. ما هر روز در مورد تهدیدات غیر هسته ای ایران، از جمله فعالیت‌های منطقه ای این کشور در خاورمیانه که برای ما و شرکا و متحدان ما تهدیدآمیز است، کار می‌کنیم، صرف نظر از اینکه به برجام برگردیم یا نه.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.