• امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
وزیران امور خارجه برای اعلام نتایج یک هفته دیگر در وین تشکیل جلسه خواهند داد

امیر عبداللهیان به وین می رود؟

  • کد خبر : 95074
  • 15 اسفند 1400 - 7:01
امیر عبداللهیان به وین می رود؟

آرمان شرق-گروه بین الملل:در مهمترین رویداد سیاسی، خبرگزاری رسمی دولتی ایران (ایرنا) اعلام کرد: مذاکرات وین پس از رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک طی یک هفته گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته و به لحظات سرنوشت‌سازی رسیده است. به محض پذیرش خطوط قرمز و اعلام شده ایران از سوی طرف‌های غربی کمیسیون مشترک برجام منعقد و توافق نهایی اعلام خواهد شد.

آرمان شرق-گروه بین الملل:در مهمترین رویداد سیاسی، خبرگزاری رسمی دولتی ایران (ایرنا) اعلام کرد: مذاکرات وین پس از رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک طی یک هفته گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته و به لحظات سرنوشت‌سازی رسیده است. به محض پذیرش خطوط قرمز و اعلام شده ایران از سوی طرف‌های غربی کمیسیون مشترک برجام منعقد و توافق نهایی اعلام خواهد شد.

روسای هیأت‌های مذاکره‌کننده انگلیس و فرانسه نیز پیش از ترک وین برای رایزنی با پایتخت‌ها از نزدیک بودن توافق گفتند و نماینده روسیه هم پیش‌بینی کرد این هفته توافق حاصل شود. «میخائیل اولیانوف به خبرنگاران گفته بود: تا آنجا که من می‌دانم، ایرانی‌ها آماده مذاکره مستقیم نیستند. ممکن است در اواسط هفته آینده به توافق برسیم. در مورد آخرین تلاش‌ها قبل از عبور از خط پایان صحبت می‌کنیم. نماینده روسیه در مذاکرات هسته ای وین مدعی شده است: وزیران امور خارجه برای اعلام نتایج یک هفته دیگر تشکیل جلسه خواهند داد.

* «فایز» خبرنگار ارشد الجزیره پیام توئیتری خود مبنی بر اینکه «اروپایی‌ها به هیئت ایرانی اعلام کرده‌اند که روسیه احتمالاً روزهای آینده از سلاح‌های ممنوعه در اوکراین استفاده می‌کند و این اقدام باعث فروپاشی مذاکرات وین خواهد شد» را تکذیب کرد. کارل نهمر، صدراعظم اتریش به خبرنگاران نیز گفته است: ما سیگنال‌های بسیار مثبتی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه (سرگئی) لاوروف، وزیر امور خارجه (روسیه) در صورت دستیابی به توافق در وین، در نشست مورد انتظار وزیران خارجه شرکت خواهد کرد.

* جن ساکی؛ سخنگوی کاخ سفید مدعی شد:مذاکرات وین به حصول توافق نزدیک شده است، ما در حال پیشرفت‌ هستیم. اما هنوز کارهای بیشتری وجود دارد که باید انجام شود. رئیس جمهور بایدن به‌طور مرتب در جریان روند مذاکرات وین قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین اولویت ما در توافق با ایران، نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. البته اگر به اجرای برجام نگاه کنید، می‌بینید که دسترسی به نفت بخشی از آن بود اما اکنون باید بگویم که نخستین و مهم‌ترین اولویت ما ممانعت از دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌ای است.

* رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست خبری مشترک با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است: مسائل باقی‌مانده در سفرهای گذشته و سفر همکاران به وین که مورد گفت‌وگو قرار گرفته بود را مرور کردیم و به جمع‌بندی رسیدیم. مسائل باید در روال طبیعی حل‌وفصل شود. امیدواریم روند همکاری غیرسیاسی باشد و ملت ایران آثار آن را در زندگی خود مشاهده کند. مسائل باقی مانده که در سفرهای گذشته ایشان و در وین گفت‌وگو شده بود را مرور کردیم و جمع‌بندی کردیم مبادله مدارکی که باید بین آژانس و ایران شود تا خرداد انجام شود. موارد ادعایی باید برای همیشه بسته شود و بیش از این مزاحمت برای مردم ایران ایجاد نکند. براساس توافقی که بین ما و آژانس حاصل شده و دیروز بیانیه‌ای صادر شد، تا خرداد این را انجام می‌دهیم و اگر کسی مزاحمتی سر راه ما ایجاد کند اختیار داریم از ابزار خود استفاده کنیم. همچنین رافایل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی هم گفته است: در این مدت ملاقات‌های مستمری با آقای اسلامی داشتم. چند موضوع خاص مانده که مدت‌ها این مسائل حل نشده بود و باید شفاف سازی می‌شد که تا پیش از این در این خصوص موفقیتی نداشتیم به همین خاطر تلاش کردیم رویکرد عملگرایانه ای را داشته باشیم. در صورتی ایران و آژانس درباره مسائل پادمانی به نتیجه نرسند توافق درباره برجام دشوار است. فرزاد کمالوندی، سخنگوی آژانس انرژی اتمی نیز گفته است: گروسی با امیرعبداللهیان دیدار کرد. انتظار می‌رود موضوع‌های ایران و آژانس به طور کامل مرور شود. امیرعبداللهیان بر اهمیت تقویت همکاری‌های آژانس با ایران فراتر از مباحث نظارتی و بازرسی تاکید کرد. محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور نیز گفته است: تهران از گسترش همکاری‌های آتی با آژانس در راستای استفاده صلح آمیز از دانش هسته‌ای استقبال می‌کند.

* محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. رافایل گروسی در نشست خبری پس از سفر به ایران گفته بود: بیانیه مشترک با ایران چراغ راهنمایی برای کار در هفت ماه آینده خواهد بود. در گذشته در بعضی مواقع موفق بودیم و بعضی مواقع موفق نبودیم اما باید به کارمان ادامه بدهیم. به فرایند برای روشنگری و شفافیت بیشتر ادامه خواهیم داد. بر اساس توافق موقتی که با ایران داشته‌ایم کارمان را پیش می‌بریم. من با وزیرخارجه ایران گفت‌وگوی موفقی داشتم و فکر می‌کنم او قصد دارد برای انجام مذاکرات پایانی به وین سفر کند اما این را باید از خود او بپرسید چرا که من مذاکرات را دقیقه به دقیقه دنبال نمی‌کنم.

* بندهای مورد توافق به شرح زیر است:

سازمان حداکثر تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰( ۲۰مارس ۲۰۲۲ )توضیحات کتبی مرتبط با آن دسته از سوالات مطرح شده توسط آژانس در خصوص موضوعات مربوط به سه مکان که ایران به آنها نپرداخته است را به همراه اسناد پشتیبان مربوطه به آژانس ارائه خواهد کرد.
ظرف دو هفته پس از دریافت توضیحات کتبیِ سازمان و اسناد پشتیبان مرتبط با آن، آژانس این اطلاعات را مرور کرده و هر سئوالی در مورد این اطلاعات دریافت شده را به سازمان ارائه می‌کند.
ظرف یک هفته پس از ارائه اطلاعات به سازمان توسط آژانس در خصوص هر سوال دیگر در مورد این اطلاعات، آژانس و سازمان برای بررسی سوالات در تهران تشکیل جلسه خواهند داد.
برای هر مکان جلسات جداگانه ای برگزار میشود.
مدیرکل در نظر دارد با انجام فعالیت‌های مندرج در بندهای ۱ تا ۳ بالا و به دنبال ارزیابی مربوطه توسط آژانس، نتیجه‌گیری خود را پیش از برگزاری شورای حکام در خرداد ۱۴۰۱( ژوئن ۲۰۲۲ )گزارش کند.

* لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است: از دولت آمریکا در سطح وزارت امور خارجه تضمین کتبی خواسته ایم که در روند کنونی (پس از احیای برجام) حقوق روسیه در همکاریها و روابط اقتصادی و سرمایه گذاری با ایران نقض نشود. نماینده روسیه در مذاکرات وین در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا گفته است: متن توافق نهایی شده اما لازم است تا درباره چند مورد دیگر نیز حل و فصل شود. علی نادری، مدیرعامل ایرنا در توییتی از وین نوشت: چین و روسیه برای آینده روابط اقتصادی با ایران، از آمریکا خواستار تضمین معتبر کتبی شده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همین باره گفته است: تحریم‌های ما علیه مسکو غیرمرتبط با برجام است و نباید هیچ تاثیری بر اجرای احتمالی آن داشته باشد. ما به همکاری خود با روسیه در برجام ادامه می دهیم. روسیه منفعت مشترکی با ما در اینکه ایران هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست نیابد، دارد.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=95074

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.