تاریخ انتشار : شنبه 8 خرداد 1400 - 15:19
کد خبر : 69841

یورش دلار برای فتح دوباره کانال ۲۴هزار تومان

یورش دلار برای فتح دوباره کانال ۲۴هزار تومان

ارمان شرق- این‌طور که پیداست، بازار آزاد آنقدر بی‌تاب بوده که تاب و تحول صبر کردن را نداشته؛ بنابراین قیمت دلار تا ظهر مثل آب خوردن به ۲۴ هزار تومان رسید. تقریبا سه هزار تومان بیشتر از کف قیمت در سال جدید. شاخص بورس هم با تاثیرپذیری از افزایش قیمت دلار در ابتدای معاملات امروز ۱۸ هزار و ۶۰۰ واحد رشد کرد و در ادامه به رشد ۲۷ هزار واحدی هم رسید.

قیمت دلار که در ابتدای معاملات امروز بازار آزاد بی‌تابی می‌کرد تا ظهر به کانال ۲۴ هزار تومان وارد شد. این عدد نسبت به کف قیمت دلار در سال جدید حدود سه هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر و در مقایسه با سقف قیمت یعنی ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان، حدود هزار و ۹۰۰ تومان کمتر است. در این گزارش دلایل صعودی شدن قیمت دلار را مرور می‌کنیم و تاثیر آن بر سایر بازار‌ها مثل سکه، طلا و به‌طور خاص بورس را بررسی خواهیم کرد

دلار بازار آزاد یکبار دیگر به کانال ۲۴ هزار تومان برگشت. جهش ناگهانی قیمت صبح امروز، پیش از ساعت ۱۱ که موعد رسمی و معمول شروع کار بازار است، آغاز شد و تا ظهر دلار بی‌تابانه حداقل ۷۰۰ تومان نسبت به روز پنجشنبه هفته گذشته گران شد. این عدد نسبت به کف قیمت دلار در سال جدید حدود سه هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر و در مقایسه با سقف قیمت یعنی ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان، حدود هزار و ۹۰۰ تومان کمتر است.

به گزارش فرارو؛ نشانه‌های افزایش قیمت دلار، پنجشنبه و جمعه در معاملات پشت‌خطی مشاهده شده بود. جایی که دلال‌ها قیمت ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان را تحویل گرفتند و با تکیه بر یک سری شایعه منفی درباره احتمال تعویق مذاکرات هسته‌ای بر طبل گرانی کوبیدند.

بهانه آن‌ها انتشار گزارش روزنامه واشنگتن پست بود که در آن به دولت آمریکا توصیه شده تا زمان مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، تکلیف مذاکرات هسته‌ای را روشن نکند. انتشار این خبر، جوی هیجانی به بازار ارز داد و دلال‌ها عصر جمعه قیمت دلار را در معاملات عمده بین خودشان تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش دادند.

این معاملات تا ساعت ۱۲ شب ادامه پیدا می‌کند و در آن نرخ‌هایی مطرح می‌شود. آخرین قیمت اعلام شده در معاملات فردایی جمعه ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود که نشان می‌داد، امروز صبح باید منتظر رشد قیمت دلار در بازار آزاد و جهش بورس باشیم.

این‌طور که پیداست، بازار آزاد آنقدر بی‌تاب بوده که تاب و تحول صبر کردن را نداشته؛ بنابراین قیمت دلار تا ظهر مثل آب خوردن به ۲۴ هزار تومان رسید. تقریبا سه هزار تومان بیشتر از کف قیمت در سال جدید. شاخص بورس هم با تاثیرپذیری از افزایش قیمت دلار در ابتدای معاملات امروز ۱۸ هزار و ۶۰۰ واحد رشد کرد و در ادامه به رشد ۲۷ هزار واحدی هم رسید.

دلایل صعودی شدن دوباره قیمت دلار

دلار بازار آزاد در پایان هفته گذشته روی عدد ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان ایستاد، یورو ۲۸ هزار و ۴۹۵ تومان و درهم امارات و لیر ترکیه به‌ترتیب شش هزار و ۳۴۵ تومان و دو هزار و ۷۶۰ تومان قیمت داشتند. آخرین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، نیم‌سکه پنج میلیون و ۸۵۰ تومان و ربع‌سکه سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان فروخته شدند و ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار به حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

عواملی که به‌طور معمول برای پیش‌بینی وضعیت بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند در همین شروع هفته از احتمال بیشتر افزایش قیمت حکایت دارند. به‌عنوان مثال روز جمعه در معاملات پشت‌خطی که بازار خرید و فروش عمده دلار بین دلال‌هاست، قیمت صعودی بود.

دلال‌ها تا غروب روز جمعه هفتم خرداد نرخ‌های پیشنهادی خود را تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش دادند و روند صعودی را تا پایان معاملات حفظ کردند. ساعت ۱۲ شب که خیلی از شما خواب بودید یا برای خواب آماده می‌شدید، معاملات فردایی با قیمت ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان به کار خود پایان داد.

حدود ۴۰۰ تومان بیشتر از آخرین قیمت دلار بازار آزاد در روز پنجشنبه ششم خرداد. این یعنی بازار آزاد دلار در آغاز معاملات امروز یک سیگنال افزایش دریافت کرده و در حالت خوشبینانه می‌تواند حداقل تا ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان پیش‌روی کند. قطعا اینکه در باقی ساعات روز چه اتفاقاتی رخ دهد به سایر عوامل تاثیر‌گذار بستگی دارد، اما با افزایش قیمت دلار، سکه، طلا و بورس هم رشد می‌کنند.

صبح امروز هشتم خرداد بهای اونس جهانی مانند روز‌های گذشته افزایش پیدا کرد. کاهش ارزش بازار سکه‌های مجازی و ارز‌های دیجیتال شانس بهانه خوبی به فعالان بازار جهانی داده تا قیمت طلا را بالا ببرند. از این سمت در داخل ایران، نمی‌توان نقل یک عامل هیجانی مهم را در مورد افزایش بهای دلار نادیده گرفت. به‌شکلی عجیب اخباری منفی از مذاکرات وین به‌گوش می‌رسد. بعضی‌ها گفته‌اند دو طرف دست از کار کشیده‌اند و می‌خواهند مذاکره را ادامه ندهند. البته همه این‌ها گمانه‌زنی و در حد تحلیل‌های ژورنالیستی در این‌ور و آن‌ور دنیاست.

به‌عنوان مثال واشنگتن پست به‌تازگی مطلبی نوشته و در آن به دولت آمریکا پیشنهاد داده تا زمان تعیین تکلیف انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در ایران، تصمیم‌گیری درباره مذاکرات وین را متوقف کند. قطعا پیشنهاد یک روزنامه نمی‌تواند برای جو بایدن و دولتش تعیین تکلیف کند، اما در کمال شگفتی تجربه نشان داده وقتی این اخبار منتشر می‌شوند، فعالان بازار آزاد ارز زود تحت تاثیر قرار می‌گیرند و هیجان زده رفتار می‌کنند.

حداقل در ۲۴ ساعت گذشته دلال‌ها از چنین خبری تاثیرپذیرفته‌اند و ابتدا قیمت دلار را در معاملات پشت‌خطی بالا بردند و در مرحله بعد امروز دست دلار را گرفتند و تا بازگشت به کانال ۲۴ هزار تومان همراهی کردند. بانک مرکزی هم در واکنش به این اتفاق صبح امروز قیمت دلار در صرافی ملی را حدود ۸۰۰ تومان افزایش داد و به ۲۳ هزار و ۳۸۳ تومان رساند.

این اقدام بیشتر از اینکه در کنترل بازار نقش داشته باشد، با هدف جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی انجام شده است. چون دلال‌ها می‌توانند با تشکیل صف جلوی صرافی‌ها، دلار را با قیمت دولتی خریداری کنند و در بازار آزاد با قیمت بالاتر بفروشند. از دیدگاه کلی هم بانک مرکزی علاقه‌ای به انجام واکنش‌های سریع ندارد و ترجیح می‌دهد عرضه ارز را در معاملات نیما تقویت کند. به این ترتیب بازار ارز تنها می‌ماند تا عامل تقاضا تکلیف بازار را روشن کند.

تاثیر سریع رشد قیمت دلار بر بورس

یورش دلار برای فتح دوباره کانال ۲۴ هزار تومانشواهد و قرائن موجود نشان می‌دهند هفته پیش رو می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بورس پرخیر و برکت باشد

اوضاع بورس در سایه افزایش قیمت دلار امروز شنبه هشتم خرداد بهبود پیدا کرده؛ آن هم در حالی که به محدوده یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی رسیده بود. در ابتدای معاملات امروز شاهد رشد ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص بودیم. کمی بعد میزان رشد شاخص به ۲۷ هزار واحد و در حال حاضر به بیش از ۳۰ هزار واحد رسید. پیش‌بینی می‌شود بدون درنظر گرفتن قیمت دلار، روند مثبت بورس در یکی دو هفته آینده ادامه داشته باشد و باعث شود شاخص به محدوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برگردد.

چراکه در ماه‌های اخیر هر مرتبه شاخص به مقاومت جدید برخورد کرده، حداقل ۱۰۰ هزار واحد رشد کرده. اگر این اتفاق بیافتد به معنای بازدهی حدود ۹ تا ۱۰ درصدی بورس خواهد بود. به خصوص که یکی از بزرگان بازار سیگنال مثبتی به سهامداران خود داده است.

شستا در اطلاعیه‌ای گفته برای حمایت از سهامداران خرد از امروز شنبه هشتم خردادماه اوراق فروش تبعی یا همان بیمه سهام منتشر می‌کند. این موضوع یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذارانی است که اهل ریسک نیستند. آن‌ها می‌توانند با خرید پنج هزار برگه سهام شستا به ارزش حدود پنج میلیون تومان خیالشان را بابت سود حداقل ۲۰ درصدی تا یک سال بعد راحت کنند. البته به شرطی که همراه سهام ۹۷۲ تومانی، اوراق اختیار فروش تبعی شستا را هم به قیمت یک ریال بخرند. یک سال بعد اگر قیمت سهام بالاتر از هزار و ۱۷۰ تومان بود می‌توانید از سود بیش از ۲۰ درصدی استفاده کنید، اما اگر کمتر بود، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین تضمین داده تا در تاریخ مشخص شده، سهام شما را به قیمت هزار و ۱۷۰ تومان بخرد یا معادل ریالی مابه‌تفاوت قیمت روز سهام با عدد تعیین شده را به شما پرداخت کند. این روش پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری تضمین‌شده و بدون ریسک به حساب می‌آید، چراکه سود بانکی برای سپرده‌های یکساله نهایتا ۱۶ درصد است.

مقایسه افزایش قیمت ارز، سکه و طلا در ابتدای هفته
انواع طلا، ارز و سکه قیمت هفته گذشته قیمت امروز میزان تغییرات قیمت
دلار آمریکا ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان ۲۴ هزار تومان ۷۰۰ تومان افزایش
یورو ۲۸ هزار و ۴۹۵ تومان ۲۹ هزار و ۴۱۰ تومان ۹۱۵ تومان افزایش
درهم امارات شش هزار و ۳۴۵ تومان شش هزار و ۵۴۵ تومان ۲۰۰ تومان افزایش
لیر ترکیه دو هزار و ۷۶۰ تومان دو هزار و ۸۵۰ تومان ۹۰ تومان افزایش
سکه بهار آزادی جدید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ۱۰ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان ۳۸۰ هزار تومان افزایش
نیم سکه طلا پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ۱۰۰ هزار تومان افزایش
ربع سکه طلا سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ۱۳۰ هزار تومان افزایش
هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۶۰ هزار تومان یک میلیون و ۸۳ هزار تومان ۲۳ هزار تومان افزایش

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.