به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، در نشست کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عبدالحسین روح‌الامینی نجف‌آبادی، رئیس این کمیته اعلام کرد: بخشی از مشکلات در مورد قطعی برق صنایع دارویی است که کمیسیون در نامه‌ای به وزیر نیرو نسبت به این موضوع هشدار داد و از وزارت صمت هم پیگیری‌های لازم صورت گرفت و تاحدی این مشکل حل شد و تاکید داشتند که قطعی برق سهوی بوده و باید مطمئن شویم که برق صنایع دارویی قطع نمی‌شود. در این خصوص، هفته گذشته مدارکی از قطعی برق صنایع دارویی شهرک‌های هشتگرد، بهارستان و نظرآباد را به وزارت نیرو ارسال کردیم. روح‌الامینی یادآور شد: مشکل دیگر در مورد بحث تعرفه و حق گمرک است. ما به طور کامل در جریان مشکلات دولت و همراهی با آن هستیم؛ اما نکته اینجاست که ایجاد مشکل برای صنایع دارویی در هر شرایطی به توقف و کاهش تولید دارو منجر می‌شود و مجبور خواهیم شد به سمت واردات، آن هم در شرایط فعلی و با توجه به وضعیت ارزی پیش برویم. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: فقدان‌ادراک وزارتخانه‌های نیرو و صمت از تفاوت صنایع تراکتور و فرغون‌سازی با صنایع داروسازی و واکسن‌سازی نیز از مشکلات جدی است، در حالی که صنایع دارویی باید به صورت ۲۴ساعته آب‌استریل و هوای تازه داشته باشند. بنابراین باید وزارتخانه‌های نیرو، صمت و بهداشت به این مهم توجه ویژه داشته باشند و نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که پس از پیگیری‌های مداوم توسط کمیسیون بهداشت مدعی شوند که قطعی برق سهوی بوده است. لازم است اسامی تمامی صنایعی که برقشان قطع شده به ما ارسال شود. وی همچنین با طرح این سوال که چرا سازمان غذا و دارو برای قیمت‌گذاری دارو تنها چهار جلسه برگزار کرده است، گفت: وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو خط اول قیمت‌گذاری هستند و اگر به وظایفشان عمل نکنند با مشکل مواجه خواهیم شد. وظیفه این دستگاه‌ها اصلاح قیمت است و باید کمیسیون قیمت‌گذاری را تشکیل دهند. همچنین از دیوان محاسبات موضوع عدم‌اجرای قانون بودجه در مورد راه‌اندازی حساب جداگانه برای پرداخت پول دارو و تجهیزات را بررسی و پیگیری خواهیم کرد و آن را به قوه قضاییه ارجاع خواهیم داد. عضو کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این نشست، با انتقاد از اینکه ۷۰‌درصد بخش دولتی صنعت دارو مدیر ندارد، اظهار کرد: شفادارو در حال حاضر مدیر ندارد. همچنین رازک با کارشناس مدیریت می‌شود. داریم مشکلات حوزه‌ای را بررسی می‌کنیم که هنوز مدیر ندارد و می‌طلبد دولت به این موضوع توجه داشته باشد. متاسفانه دولت به ثبات مدیریتی نرسیده است. محسن فتحی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو باید تصدی‌‌‌گری را رها کند و به مشکلات این حوزه بپردازد، گفت: می‌طلبد خروجی و مصوبات کمیته پیگیری و اجرایی شود.

رئیس هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان دارو نیز در این نشست، گفت: ما از این همه جلسه و مکاتبات بی‌پاسخ خسته شده‌‌‌ایم. ظاهرا قرار نیست هیچ اتفاقی بیفتد و مشکلاتمان حل شود. در این خصوص رئیس کمیسیون بهداشت نامه‌ای به رئیس‌جمهور در مورد وضعیت دارو ارسال کرد؛ اما متاسفانه وزارت بهداشت به آن توجهی نکرده و چنانچه صنعت حساس و استراتژیک دارو با مشکل مواجه شود، ده‌ها و صدها برابر باید هزینه دهیم. محمد عبده‌زاده افزود: دولت حتی به هزینه‌هایی که توسط خودش ابلاغ شده، مانند حقوق، دستمزد، تعرفه‌ها، ارزش‌افزوده، حمل‌ونقل و پتروشیمی توجهی نمی‌کند. وی با اشاره به قطعی برق برخی صنایع دارویی، گفت: با توجه به مشکلات عدیده، شرکت‌های داروسازی دیگر در تیرماه نیازی به برق نخواهند داشت؛ زیرا در حال تعطیلی هستند. در این خصوص، تمامی شرکت‌های داروسازی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ابراز نگرانی کردند که از تیرماه خطوط دارو تعطیل خواهد شد و امکان تولید دارو نداریم و از سال گذشته تاکنون به طور مداوم تاکید می‌کنیم که نمی‌شود تمامی هزینه‌ها افزایش یابد، اما قیمت دارو تغییری نکند. متاسفانه آرای کمیسیون قیمت‌گذاری هم ابلاغ نمی‌شود؛ در حالی که شرکت‌های تولید دارو جدا از صنایع دیگر نیستند. در نامه‌ای که به معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کردیم، مشکلات را توضیح دادیم و وی نامه را به سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت برای رسیدگی ارجاع داد؛ اما متاسفانه تاکنون اقدامی انجام نشده است. عبده‌زاده یادآور شد: برای اینکه کشور و مردم دچار بحران دارویی نشده و شرکت‌ها تعطیل نشوند، تمامی راه‌های منطقی را رفتیم، اما اقدامی برای رفع مشکلات ما انجام نشد، تا کی باید در مجلس حضور یابیم و برای نمایندگان مزاحمت ایجاد کنیم. صورت‌جلسه مشخص است و کمیسیون در قالب نامه‌ای مشکلات را پیگیری کرده، اما وزارت بهداشت متاسفانه عزمی جدی برای حل مشکلات ندارد و به طور قطع با کمبود سرم و سایر داروهای اساسی مواجه خواهیم شد. عضو هیات‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز بیان کرد: از اواخر بهمن، اسفند و فروردین‌ماه حدود ۴۰‌درصد کارخانه‌ها ارزی نخریدند و با فشارهای کمیسیون بهداشت ارزی که تخصیص داده شد، متاسفانه مواد اولیه به دلیل تغییر نرخ ارزش‌افزوده در گمرک مانده است.

مرتضی خیرآبادی یادآور شد: اگر کالایی مشابه تولید داخل داشته و مملکت به آن نیاز داشته باشد، ۶۲۴۰تومان حق گمرک باید پرداخت کنیم؛ یعنی اگر دلار را ۴۲۰۰ تومان بخریم، باید ۶۲۴۰تومان به گمرک تعرفه پرداخت کنیم؛ این کجا امکان‌پذیر است. در حال حاضر هیچ‌کس جرات ترخیص تجهیزات پزشکی را ندارد. وی ادامه داد: طی روزهای گذشته، وزیر صمت دستور داد که کالاهایی مانند دارو، شیرخشک و تجهیزات پزشکی بارکدگذاری و قیمت‌گذاری شوند، در حالی که سامانه تیتک را داریم. کارخانه داروسازی ثامن قرار بود هفته‌ای ۷۰۰‌هزار سرم توزیع کند؛ اما ۴۰‌هزار توزیع کرده و متاسفانه برخی می‌خواهند سرم وارد کنند و در واقع به واردکننده تک‌نسخه‌ای می‌دهند که وارد کنند و کارخانه‌های ما در حال تعطیلی هستند. به طور قطع در هفته‌های آینده با مشکل کمبود سرم مواجه خواهیم شد؛ زیرا مواد اولیه در گمرک مانده و به خاطر افزایش تعرفه ترخیص نمی‌شود. وی گفت: براساس بند «۴» تبصره «یک» ماده «۱۷» در راستای تولید داخل، واردات کالاهای موردنظر به دلیل کالاهایی که مشابه تولید داخل دارند، علاوه بر ۹‌درصد ۳‌درصد دیگر هم باید حق گمرک پرداخت کنند، در مورد قطعی برق هم سه‌شرکت تولیدی مینو، سپیداج و فناوران‌زیستی گویا اعلام کردند که با قطعی برق مواجه بوده‌اند. خیرآبادی یادآور شد: یک‌سال است مشکلاتمان را پیگیری می‌کنیم؛ اما متاسفانه حل نشده و مطالبات و مشکل ارزی ما باقی‌مانده است و در حال حاضر هم با مشکل تعرفه مواجه هستیم. مشخص نیست که ۷‌هزار و ۲۰۰میلیارد تومان طلب ما کجا رفته است. البته مشکل ارز قابل حل است و وزیر بهداشت و وزیر اقتصاد می‌توانند مشکل قیمت دارو را حل کنند. همچنین وزیر اقتصاد می‌تواند به مشکل تعرفه گمرک ورود کند و در این خصوص می‌طلبد که کمیسیون بهداشت برای رفع یکی از این مشکلات، نشستی با وزیر بهداشت برگزار کند تا امیدوار شویم.

وی ادامه داد: چرا وزیر بهداشت کمیسیون قیمت‌گذاری را تشکیل نمی‌دهد، آیا مجلس نمی‌تواند تعیین‌تکلیف کند که کمیسیون قیمت‌گذاری تشکیل شود. عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی هم در این نشست، اظهار کرد: در مورد قطعی برق حرارت و حساسیت برق محصول به محصول فرق دارد. ما جلسه هم‌اندیشی داشتیم و از شرکت‌ها و تشکل‌ها خواستیم که مشکلاتشان را مطرح کنند.

عبدالرضا یعقوب‌زاده خطاب به روح‌الامینی گفت: از شما و کمیسیون بهداشت تشکر می‌کنیم که در نامه به وزیر نیرو تاکید کردید برق صنایع دارویی نباید قطع شود و در این خصوص می‌طلبد که به تجهیزات پزشکی هم توجه شود. ما ژنراتور خریدیم تا در صورت قطعی برق با مشکل مواجه نشویم، اما همه نمی‌توانند بخرند؛ زیرا قیمت بالایی دارد. دولت وقتی می‌خواهد برق را قطع کند، صنعت را آخرین اولویت قرار می‌دهد، در حالی که با قطعی برق صنعت، مردم و کشور با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه دلار ۴۲۰۰تومانی ریشه بسیاری از مشکلات دارو و درمان است، افزود: اگر این ارز نبود، شاید با مشکلات فعلی مواجه نبودیم. البته با مشکل تجمیع عوارض هم مواجه هستیم و می‌طلبد یا صفر شود یا تخفیف داده شود. موضوع تعرفه هم یکی از مشکلات ماست که درخواست کردیم نظام‌مند شود. ما نه ممنوعیت واردات می‌خواهیم و نه می‌خواهیم صددرصد از تولید داخل حمایت شود، بلکه می‌طلبد مکانیزمی واقعی برای تعرفه‌گذاری پیش‌بینی شود و سازمان توسعه تجارت هم این موضوع را پذیرفته است.

یعقوب‌زاده یادآور شد: متوسط تعرفه تجهیزات پزشکی ۹‌درصد است؛ در حالی که تعرفه محصولی که ۳۵سال است صادر می‌شود، ۱۰‌درصد است و این نوعی اجحاف است. عضو اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی نیز گفت: مشکلاتی که دامن‌‌‌گیر صنعت دارو شده، برای تجهیزات پزشکی هم ایجاد شده است. حقوق ما ۵۰‌درصد و به تبع آن هزینه‌ها افزایش یافته، اما متاسفانه کمیسیون قیمت‌گذاری به هیچ وجه تشکیل نمی‌شود و جای تعجب است که همه می‌گویند قیمت‌ها را باید کاهش دهید. برای تامین دستگاه آب‌اکسیژنه ۱۵دستگاه خوابیده است و قیمت آن ۲‌هزار یورو است و متاسفانه سه‌ماه و نیم است که این کالا در گمرک مانده و اجازه ترخیص این کالاها و حتی آنهایی را که با ارز نیمایی خریداری شده‌اند نمی‌دهند.

رامین فلاح افزود: چرا دولت باید در قیمت‌گذاری‌ای که براساس قانون به او ربطی ندارد دخالت کند؛ چرا کالاها باید در گمرک بمانند و فاسد شوند؟ گویا باید در کشور کمبود و مشکل ایجاد شود، سپس با قیمت بالاتر محصول را وارد کنند و این روش مدیریت جدید است. ما در مورد قیمت‌گذاری به‌شدت مشکل داریم؛ اما کسی توجه نمی‌کند. عضو اتحادیه سندیکای تجهیزات پزشکی هم در این نشست، بیان کرد: طی این دو ماه وضعیت ما بدتر شده و مشکلات و کمبود کالاها افزایش یافته، در حالی که قیمت‌گذاری هم هنوز انجام نشده است. اداره تجهیزات در حال تعویض کارشناسان است و نمی‌توانیم کالاهایمان را ترخیص کنیم؛ زیرا سیستم با مشکل مواجه شده است. تقاضا داریم اگر قرار است از این جلسات نتایج و خروجی مثبت داشته باشیم، پیگیری‌های لازم برای رفع مشکلات صورت گیرد.

امیررضا صمدزاده ادامه داد: اگر مشکلات موجود تداوم یابد، فعالیت ما متوقف می‌شود و این مشکل حادثه‌ای خاموش است و مانند سایر حوادث نیست.

عضو هیات‌مدیره سندیکای تجهیزات پزشکی گفت: اگر به دنبال رفع مشکلات هستیم، اولین کار این است که مسوولیت‌های اضافه‌ای که وزارت بهداشت در حوزه تجهیزات پزشکی گرفته باید بازپس‌گیری شود و تجارت را به فعالان اقتصادی واگذار کنیم. ابراهیم صانعی ادامه داد: متاسفانه وزارتخانه‌های بهداشت و تخصصی را سیاسی کردیم و در این خصوص، وزارت صمت کارت بازرگانی صادر نمی‌کند و جلوی صدور و تمدید آن را می‌گیرد. این موضوع چه ربطی به وزارت صمت دارد؟

مدیرکل پارلمانی وزارت نیرو هم در این نشست درخصوص قطعی برق صنایع دارویی با اشاره به مکاتبه اخیر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با وزیر نیرو و حساسیت‌های ایجادشده توسط کمیسیون و رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت، گفت: موضوع قطع برق صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی و سلامت‌محور را صرفا دغدغه صنفی تلقی نکردیم، بلکه به جهت حساسیت موضوع و ضرورت توجه به سلامت جامعه، این موضوع را دغدغه عمومی قلمداد کردیم. اسدالله راشدی ادامه داد: براساس دستور وزیر به صورت کلی قطع برق این قبیل صنایع را ممنوع کردیم. وزیر هم در نشست کمیسیون صنایع و معادن به صورت رسمی این موضوع را اعلام کرد. البته همیشه میان حقیقت و واقعیت فاصله وجود دارد و می‌طلبد که صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی در صورت قطعی برق به ما گزارش کنند. همچنین اسامی صنایعی که برقشان قطع شده به ما داده شود تا برخوردهای لازم صورت گیرد.

رئیس هلدینگ دارویی تامین (تیپیکو) هم در این نشست، مطرح کرد: مشکل قطعی برق یکی از مشکلات ما بود که وزارت نیرو با پیگیری‌های کمیسیون بهداشت اعلام کرد که قطعی برق صنایع دارو ممنوع است و این خبر خوبی بود. منصور نکویی‌نیا ادامه داد: یکی از مشکلات ما نرخ و قیمت‌گذاری است و بانک‌مرکزی هرچند به برخی از شرکت‌های ما ارز تخصیص داد و حتی ریالمان تامین شده؛ اما دو تا سه‌ماه است که ارز لازم تخصیص داده نمی‌شود و تلاش کردیم تمامی شرکت‌ها بتوانند از ارز تخصیص‌یافته استفاده کنند. مطالبات ما حدود ۲‌هزار میلیارد تومان است؛ اما هنوز تهاتر نفت برای پرداخت انجام نشده و برای تسهیلات سقف گذاشته شده و بانک‌ها همکاری لازم را ندارند.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم در این نشست، گفت: بحث تعرفه و مالیات ارزش‌افزوده به مجلس مربوط است و در این مورد کمیسیون قیمت از اول سال تاکنون چهارجلسه برگزار کرده است و تلاش کرده‌ایم به هر ترتیب این جلسات را برگزار کنیم. نسبت به کمیسیون‌های قبلی برای حدود ۲۵۰مورد افزایش قیمت اعمال کردیم و از ۲‌هزار مولکول دز چیزی حدود ۲۰۰مولکول دز را افزایش دادیم. روند بررسی قیمت‌ها می‌تواند مختلف باشد و به آن توجه می‌کنیم. حمیدرضا اینانلو ادامه داد: مساله اصلی قبل از افزایش قیمت این است که آیا مجوز اعمال تغییر قیمت را داریم یا خیر. در این خصوص مجوز اعمال تغییر قیمت را نداریم، در حالی که مجوز، مهم‌تر از تغییر قیمت است. مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت هم در این نشست، گفت: اداره ما نوپاست و یک‌سری از مباحث مطرح‌شده در این نشست، مانند قیمت‌گذاری، در حیطه اختیارات وزارت صمت است که به این مساله هنوز ورود نکرده‌ایم و مکاتبه‌ای نداشتیم. در حوزه تعرفه، چه تجهیزات پزشکی و چه دارو و کالاهای سلامت‌محور تعرفه گمرکی تنها یک‌درصد است و حقوق گمرکی را برای حوزه سلامت ۴‌درصد تعیین کردیم و قرار شد برای واردات کالاهای مشابه تولید داخل مشخص شود تا تعرفه را افزایش دهیم. البته سامانه‌ای تحت عنوان «توان‌ایران» داشتیم که عمده ساخت را در این حوزه باید مشخص می‌کردیم. متاسفانه مدیرکل‌های قبلی وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی بهره‌برداری وزارت صمت را برای واحدهای تولیدی ملزم نکردند و با مکاتبه با مدیرکل تجهیزات این کار را به سرانجام رساندیم. آزادبخت ادامه داد: فرمول تعرفه‌گذاری برای حوزه تجهیزات پزشکی را با اتحادیه و انجمن‌ها مشخص کردیم. زمانی‌که شرکت‌های تولیدکننده، پروانه بهره‌برداری نداشته باشند، نمی‌توانیم عمق ساخت را بررسی کنیم. البته با تعامل این کار در حال انجام است و امیدواریم شرکت‌های تولیدکننده در سامانه ثبت‌نام کنند و تعرفه‌ها را به کمیسیون ماده «۳» معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: قطعی برق را با اتحادیه و انجمن‌ها مطرح کردیم. در حوزه تجهیزات مشکلی نداشتند و ما با وزارت نیرو مکاتبه کردیم که برق قطع نشود.  مدیرکل تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو هم در این نشست گفت: واقعیت این است که دولت باید چابک، سریع و کوچک شود. البته مشکلات تنها در حوزه تجهیزات پزشکی نیست؛ در حوزه دارو هم با مشکل مواجه هستیم و در این خصوص بانک‌مرکزی، وزارت صمت و گمرک مشکلات عدیده‌ای را برای ما ایجاد کرده‌اند. وزارت بهداشت علاوه بر رگولاتوری، بحث تامین را هم به واسطه مجوزهایی که ارائه می‌کند، برعهده دارد. اولین مجوز پروانه تولید است که لازمه آن بهره‌برداری است. ما هیچ کس را به اخذ پروانه بهره‌برداری مجبور نمی‌کنیم و اینکه برای واردات سقف قائل شویم، درست نیست و نمی‌توان برای مواد اولیه و قطعات یدکی سقف گذاشت. اگر با کمبود تجهیزات مواجه شویم، چه کسی پاسخگوست و اگر ضابطه یا قانونی اضافه شود، بدون اینکه وزارت بهداشت در مورد آن نظر دهد درست نیست. مزینانی ادامه داد: در حال حاضر مالیات ارزش‌افزوده چند برابر شده و برای دستگاه‌ها و مواد اولیه مالیات می‌دهیم، اما کالاهای تمام‌شده معاف است. ما واردات تجهیزات پزشکی تولید داخل را ممنوع کردیم و براساس ماده ۱۶ قانون حداکثری توان تولید اجازه واردات داده شده؛ اما هیچ‌کس نمی‌تواند تجهیزات بخرد و این ممنوعیت به نفع هیچ‌کس نیست و می‌طلبد که مجلس به ما کمک کند تا بندی پیش‌بینی شود که واردات کالا به صورت مطلق ممنوع نباشد.

رئیس انجمن شرکت‌های پخش دارو هم در این نشست، گفت: مطالبات ما در حال افزایش است و جلسات متعددی را برای پرداخت برگزار کردیم؛ اما هیچ خبری نیست. در این خصوص، داروپخش ۱۸۰۰میلیارد تومان طلب دارد. عبدالله‌زاده افزود: براساس قانون بودجه دارو و تجهیزات پزشکی باید در حساب جداگانه‌ای ریخته شود و براساس گزارش دیوان محاسبات بیمه حساب‌ها را مجزا کرده؛ اما وزارت بهداشت پول را گرفته و نمی‌دهد./ دنیای‌اقتصاد