​اگرچه روند قیمت‌ها در بازار ارز در هفته گذشته صعودی بود و دلار به کانال ۲۸ هزار تومان هم رسید. اما از روز گذشته بازار نزولی شده است.

قیمت دلار هم در صرافی ملی و هم در بازار آزاد تغییر کانال داد. دلار صرافی ملی امروز ۲۶ هزار و ۴۳۰ تومان شد و دلار بازار آزاد هم کانال ۲۸ هزار تومان را رها کرد و به ۲۷ هزار تومان رسید. اما چرا؟

اگرچه روند قیمت‌ها در بازار ارز در هفته گذشته صعودی بود و دلار به کانال ۲۸ هزار تومان هم رسید. اما از روز گذشته بازار نزولی شده است.

برخی معتقدند که دلیل این کاهش دستور رئیس جمهور برای کنترل بازار ارز است. او روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی، تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد که درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان‌یافته انجام دهد. به نحوی که مردم اثرات آن را در زندگی خود احساس کنند.
برخی معتقدند که دولت برای کاهش قیمت دلار، تزریق ارز به بازار را آغاز کرده و این مساله سبب کاهش قیمت دلار شده است.
سیگنال قیمت دلار از بغداد به جای پاستور

اما قیمت دلار قبل از این دستور هم کاهشی شده بود. به همین دلیل برخی می‌‌گویند افت قیمت دلار دلیل خارجی دارد؛ اخبار مثبت از مذاکرات ایران و آمریکا.

از روز گذشته نشستی در بغداد در حال برگزاری است که گفته می‌شود به میزبانی عراق است و نمایندگان امارات، مصر، فرانسه در آن حضور دارند.

اگرچه هدف این نشست بررسی مسائل امنیتی منطقه غرب آسیاست اما گفته می‌شود که در حاشیه آن مذاکراتی برای بهبود روابط ایران و عربستان در جریان است. با توجه به اینکه در دور جدید مذاکرات، عربستان یکی از مخالفان اصلی است، توافق ایران و عربستان می‌تواند روی مذاکرات برجام هم اثر بگذارد.

به همین دلیل برخی معتقدند که نشست بغداد، بر بازار ارز ایران تاثیر گذاشته و سیگنال مثبتی به آن داده است. اگرچه سخنگوی وزارت امور خارجه گفته گفتگوی جدیدی درباره رابطه با عربستان انجام نشده است.

از طرف دیگر اگرچه در چند هفته گذشته، ماجرای مذاکرات وین مسکوت بود اما به نظر می‌رسد برخی تحرکات آغاز شده است. خطیب‌زاده گفته: روزهای آینده برای برجام بسیار مهم است. هراقدامی که سازنده نباشد برای گفتگوها در وین مضر است.

البته سیگنالی که او از این مذاکرات فرستاده چندان مثبت نیست. چون او گفته سفر آقای عبداللهیان، وزیر جدید امور خارجه به عراق و سوریه پیام خاصی را به دنبال دارد. تغییر دولت در ایران به این معنا نیست که تصمیم حاکمیتی در ایران تغییر کرده است.
اما آیا ریزش بیشتر قیمت دلار در راه است؟

دولت ابراهیم رئیسی با وعده کاهش قیمت‌ها روی کار آمده است و هم رئیس جمهور و هم وزیر اقتصاد او بارها درباره مدیریت بازار ارز و کنترل قیمت دلار و کاهش آن وعده داده‌اند. اما رشد مجدد قیمت دلار دقیقا از زمانی آغاز شد که کابینه رئیسی معرفی شد. کابینه‌ای که سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات، رفع تحریم و FATF به بازارها داده‌اند.

اما حالا در اولین هفته رسمی شروع به کار کابینه قیمت‌ ارز روند نزولی گرفته است. برخی پیش از این معتقد بودند که ثمره مذاکرات وین به نام دولت جدید تمام می‌شود و احتمالا ایران بتواند به زودی به توافق جدیدی دست پیدا کند.

برخی از کارشناسان هم معتقدند دولت برای کاهش قیمت ارز در بازار، راهی جز رفع تحریم‌ها و مذاکرات ندارد. پس با توجه به وعده‌های بسیار دولت، احتمالا باید منتظر کاهش قیمت ارز بود. حتی به صورت مقطعی.
مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، نرخ میانگین وزنی دلار در معاملات امروز این بازار را ۲۶ هزار و ۱۹۸ تومان اعلام کرد.

آقای مهدی گوهررستمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: امروز معاملات نماد دلار با قیمت ۲۶ هزار و ۹۶۴ تومان کار خود را شروع کرد و در پایان ساعت معاملات به نرخ ۲۵ هزار و ۹۳۰ تومان رسید که این ارقام معاملاتی، نرخ میانگین روزانه ۲۶ هزار و ۱۹۸ تومان به ازای هر دلار را نشان می‌دهد.

این مقام مسئول افزود: در معاملات امروز بازار متشکل ارز ایران همچنین نماد یورو با نرخ ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان کار خود را شروع کرد و در پایان ساعت معاملات نرخ هر یورو به رقم ۳۰ هزار و ۳۸۷ تومان رسید. به این ترتیب میانگین وزنی قیمت یورو در معاملات امروز، نرخ ۳۰ هزار و ۴۸۷ تومان را ثبت کرد.

گوهررستمی افزود: حجم معاملات دلار در بازار متشکل ارز ایران در روز دوشنبه (ششم شهریور) ۵ میلیون و ۳۱۹ هزار دلار و حجم معاملات در نماد معاملاتی یورو ۱ میلیون و ۳۷۶ هزار و ۶۰۰ یورو بود.

به گفته وی دلار در پایین‌ترین نرخ خود با رقم ۲۵ هزار و ۸۷۶ تومان و در بالاترین نرخ با رقم ۲۶ هزار و ۹۶۴ تومان معامله شد. همچنین هر یورو در پایین‌ترین نرخ خود به قیمت ۳۰ هزار و ۱۰۹ تومان و در بالاترین نرخ به قیمت ۳۱ هزار و ۳۳۳ تومان معامله شد.

این مقام مسئول و تحلیلگر مسائل اقتصادی در پایان افزود: بررسی معاملات جلسه معاملاتی دوشنبه (هشتم شهریورماه) نشان می‌دهد که نماد معاملاتی دلار ۳/۵% و نماد معاملاتی یورو ۳/۵۵٪ درصد کاهش را نسبت به روز معاملاتی قبل تجربه کرده‌اند.

نوسان نرخ طلا در بازار؛ سکه ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شد

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است.
نوسان نرخ طلا در بازار؛ سکه ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شد

امروز (۸ شهریور ۱۴۰۰) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید، نیم سکه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.همچنین قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به یک هزار و ۸۱۴ دلار رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت سکه نسبت به آخرین معاملات دیروز حدود ۱۷۵ هزار تومان کاهش یافت.

نرخ امروز طلا و سکه
نام محصول نرخ(تومان)
سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۱.۸۵۰.۰۰۰
سکه تمام طرح قدیم ۱۱.۶۰۰.۰۰۰
نیم سکه بهار آزادی ۶.۳۰۰.۰۰۰
ربع سکه بهار آزادی ۳.۸۵۰.۰۰۰
سکه گرمی ۲.۳۵۰.۰۰۰
اونس جهانی یک هزار و ۸۱۴دلار و ۳۸ سنت
طلای ۱۸ عیار ۱.۱۷۰.۸۰۰

پیش‌بینی صرافان از آینده قیمت

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی امروز با یک‌هزار و ۴۳۳ تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به ۲۶ هزار و ۳۵۸ تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قیمت فروش یورو در مقایسه با روز گذشته با یک‌هزار و ۸۴۴ تومان کاهش به ۳۰ هزار و ۵۸۹ تومان رسید.امروز قیمت خرید هر دلار ۲۵ هزار و ۸۳۷ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۹۸۳ تومان بود.

علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۸۵۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۷ هزار و ۹۵ تومان اعلام شد. فعالان بازار ارز معتقدند این روند با سرعتی کمتر از این ادامه خواهد یافت . کف مقاومتی دلار در بازار حالا کانال ۲۶ هزار تومان ارزیابی شده است . بر اساس این گزارش صرافان معتقدند در صورت کاهش قیمت دلار به کمتر از ۲۶ هزار تومان، روند ریزشی نرخ ارز در بازار را تشدید خواهد کرد.

هنوز روشن نیست دلیل مهم عقب نشینی قیمت دلار در بازار چیست؟ پیش از این معاون اول رییس‌جمهور خبر داده بود که گشایش‌هایی در حوزه پول‌های بلوکه شده ایران در راه است.

نرخ خرید یورو در این بازار ۳۱ هزار و ۶۷۱ تومان و نرخ فروش آن نیز ۳۱ هزار و ۹۵۹ تومان اعلام شد.

همچنین در سامانه نیما در معاملات دیروز حواله یورو به قیمت ۲۷ هزار و ۲۳۴ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۹۰ تومان معامله شد.

قیمت دلار از خردادماه حرکت آرامی به سوی کانال ۲۵ هزار تومان شروع کرد و بیش از دو هفته در این کانال نوسان داشت تا اینکه وارد کانال ۲۶هزار تومان شد. دلار از روز چهارشنبه گذشته در صرافی بانکی به قیمت ۲۷ هزار تومان فروخته می‌شد که از روز گذشته روند نزولی قیمت را شروع کرده و امروز وارد کانال ۲۶ هزار تومان شد.