• امروز : سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 4 October - 2022
1

ایران چگونه می تواند در سید دوم جام‌جهانی قرار گیرد؟

  • کد خبر : 92513
  • 22 بهمن 1400 - 8:39
ایران چگونه می تواند در سید دوم جام‌جهانی قرار گیرد؟

آرمان شرق-گروه ورزش:ایران چگونه می تواند در سید دوم جام‌جهانی قرار گیرد؟در حالی‌که هفته گذشته رنکینگ اولیه‌ای از رتبه‌بندی تیم‌های ملی دنیا توسط وب‌سایت‌های غیررسمی منتشر شده بود، تیم ملی ایران به دلیل عملکرد خوب در مرحله مقدماتی جام جهانی و رزرو بلیت قطر توانسته بود به‌صورت موقت بالاتر از سنگال و در رده بیستم دنیا قرار بگیرد، اما با اتمام فیفا‌دِی اخیر و قهرمانی هم‌تیمی‌های سادیو مانه در جام ملت‌های آفریقا، آنها یک بار دیگر بالاتر از ایران و این‌بار در جایگاه هجدهم قرار گرفتند تا ملی‌پوشان ایران به جایگاه بیست‌و‌یکم بازگردند.

آرمان شرق-گروه ورزش:ایران چگونه می تواند در سید دوم جام‌جهانی قرار گیرد؟در حالی‌که هفته گذشته رنکینگ اولیه‌ای از رتبه‌بندی تیم‌های ملی دنیا توسط وب‌سایت‌های غیررسمی منتشر شده بود، تیم ملی ایران به دلیل عملکرد خوب در مرحله مقدماتی جام جهانی و رزرو بلیت قطر توانسته بود به‌صورت موقت بالاتر از سنگال و در رده بیستم دنیا قرار بگیرد، اما با اتمام فیفا‌دِی اخیر و قهرمانی هم‌تیمی‌های سادیو مانه در جام ملت‌های آفریقا، آنها یک بار دیگر بالاتر از ایران و این‌بار در جایگاه هجدهم قرار گرفتند تا ملی‌پوشان ایران به جایگاه بیست‌و‌یکم بازگردند.

قهرمانی یاران سادیو مانه در جام ملت‌های آفریقا سبب شد تا تیم ملی سنگال در رنکینگ جدید فیفا، بالاتر از ایران و در جایگاه هجدهم قرار بگیرند.
در حالی‌که هفته گذشته رنکینگ اولیه‌ای از رتبه‌بندی تیم‌های ملی دنیا توسط وب‌سایت‌های غیررسمی منتشر شده بود، تیم ملی ایران به دلیل عملکرد خوب در مرحله مقدماتی جام جهانی و رزرو بلیت قطر توانسته بود به‌صورت موقت بالاتر از سنگال و در رده بیستم دنیا قرار بگیرد، اما با اتمام فیفا‌دِی اخیر و قهرمانی هم‌تیمی‌های سادیو مانه در جام ملت‌های آفریقا، آنها یک بار دیگر بالاتر از ایران و این‌بار در جایگاه هجدهم قرار گرفتند تا ملی‌پوشان ایران به جایگاه بیست‌و‌یکم بازگردند.

تیم ملی سنگال در فیفا‌دِی اخیر توانست با جمع آوری ۲۶٫۱۸ امتیاز، اختلاف خود با ایران را جبران کرده و حتی کشورهای کلمبیا و ولز را نیز از پیش روی بردارد. دو شکست ناامید کننده کلمبیا، ۲۱٫۲۵ امتیاز منفی را برای آنها در پی داشت. این اتفاق برای تیم ملی ایران که امیدوار بود در سید دوم رقابت‌های جام جهانی قرار بگیرد، اتفاق خوشایندی محسوب نمی‌شود و حالا برای این‌که امیدهای ایران جهت قرارگیری در سید دوم زنده بماند، نیازمند پیروزی مصر برابر سنگال و جلوگیری از صعود یاران مانه به جام جهانی و هم‌چنین عدم صعود تیم‌های ولز، سوئد، کلمبیا و اروگوئه‌ به جام جهانی است.

تیم ملی ایران تا قبل از اعلام رنکینگ نهایی و تا پیش از اعلام سیدبندی جام جهانی، ۲ دیدار رسمی را در پیش دارد. شاگردان اسکوچیچ در صورت پیروزی در این دو دیدار، ۱۶٫۵۷ امتیاز جمع آوردی کرده و شمار امتیازات خود را به عدد ۱۵۸۹٫۴۶ خواهد رساند. کسب نتیجه تساوی و یا شکست، باعث کسب امتیاز منفی شده و رتبه ایران را پایین‌تر می‌آورد. در حال حاضر ولز (۱۵۷۸)، کلمبیا (۱۵۸۵)، سنگال (۱۵۸۷)، سوئد (۱۵۸۸) و اروگوئه (۱۶۱۴) بالاتر از ایران قرار دارند.

رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در ۸ گروه برگزار می‌شود پس کشورها می‌بایست به ۴ سید تقسیم شوند که در هر سید نیز نام ۸ کشور وجود داشته باشد که این سیدبندی نیز همان‌طور که ذکر شد، براساس رنکینگ فیفا خواهد بود. در حال حاضر حضور ۷ تیم قطر، بلژیک، برزیل، فرانسه، انگلیس، آرژانتین و اسپانیا در سید یک قطعی شده و از میان ایتالیا و پرتغال تنها یک تیم قادر به حضور در سید یک جام جهانی خواهد بود. تیم راه یافته به قطر، به‌عنوان هشتمین تیم در سید یک قرار می‌گیرد و اگر هر دو تیم حذف شوند، آنگاه دانمارک به سید یک راه پیدا خواهد کرد.

هم‌چنین، حضور ۵ کشور دانمارک، هلند، آلمان، سوئیس و کرواسی در سید دوم قطعی است و شانس صعود آمریکا و مکزیک زیاد است مگر این‌که پاناما و کاستاریکا شگفتی‌ساز شده و جای این تیم‌ها و یا یکی از آنها را گرفته و به جام جهانی صعود کنند. در حال حاضر آمریکا، مکزیک، کلمبیا و اروگوئه به‌ترتیب از تیم‌های مدعی ایستادن در سید دوم هستند. هر کدام از آنها اگر راهی جام جهانی نشود، شانس ایران افزایش می‌یابد.

با توجه به وضعیت جدول رده بندی مرحله مقدماتی جام جهانی در منطقه آمریکای شمالی و مرکزی و این‌که صعود آمریکا و مکزیک را به جام جهانی قطعی شده بدانیم، آن‌گاه تنها یک جای خالی در سید دوم باقی خواهد ماند که به‌ترتیب تیم‌های کلمبیا، اروگوئه، سنگال، ولز، سوئد و ایران برای رسیدن به آن در رقابت هستند. از میان این تیم‌ها، تنها صعود ایران به جام جهانی قطعی شده است.

* اروگوئه: آنها در دیدارهای باقی‌مانده خود از مرحله مقدماتی جام جهانی، باید به مصاف پرو و شیلی بروند. در صورت پیروزی برابر پرو و توقف شیلی برابر برزیل، صعود اروگوئه به جام جهانی قطعی شده و رویای حضور در سید دوم برای ایران از بین می‌رود.

* سوئد: این تیم در مرحله پلی‌آف جام جهانی، باید ابتدا به مصاف جمهوری چک برود و در صورت پیروزی، با برنده روسیه و لهستان دیدار خواهد کرد.

* سنگال: تیم ملی سنگال باید در فیفا‌دِی بعدی، در ۲ بازی رفت و برگشت به مصاف تیم ملی مصر برود و برنده این دیدار، راهی جام جهانی می‌شود.

* کلمبیا: این تیم وضعیت وخیمی در جدول رده بندی دارد و صعود یاران خامس رودریگز به جام جهانی بعید به نظر می‌رسد. آنها باید در دو دیدار باقی‌مانده با بولیوی و ونزوئلا دیدار کنند.

* ولز: یاران گرت بیل باید ابتدا با اتریش بازی کنند و اگر پیروز از زمین خارج شوند، به مصاف برنده دیدار اسکاتلند و اوکراین خواهند رفت.

نکته: چنانچه ولز در ضربات پنالتی از سد اتریش عبور کند، ۴٫۶۶ امتیاز به‌دست می‌آورد. با فرض پیروزی این تیم در ضربات پنالتی و در دیدار فینال برابر برنده اسکاتلند یا اوکراین و راهیابی به جام جهانی، این تیم امتیاز مشابهی را کسب می‌کند، جمع امتیازات آنها حداکثر به ۱۵۸۷ می‌رسد. اگر ایران بتواند کره جنوبی و لبنان را شکست دهد، به امتیاز ۱۵۸۹ می‌رسد. آن‌گاه حتی در صورت صعود ولز با این شرایط (پیروزی در هر دو بازی و در ضربات پنالتی) ایران بالاتر از ولز قرار می‌گیرد. امری که رخ دادن آن سخت و بعید است.

جمع‌بندی: اگر صعود یکی از دو تیم ایتالیا و پرتغال و صعود تیم‌های آمریکا و مکزیک را به جام جهانی قطعی بدانیم، گلدان دوم مسابقات تنها یک ظرفیت خالی دارد. چنانچه فرض کنیم رنکینگ تیم‌ها در دو ماه باقی‌مانده تا قرعه‌کشی تغییری نداشته باشد، شرط تحقق سناریوی فوق و راهیابی ایران به گلدان دو این است که اولاً در قاره آمریکای جنوبی تیم‌های کلمبیا و اروگوئه موفق به صعود مستقیم به جام جهانی نشوند، ثانیاً تیم‌های ولز و سوئد از قاره اروپا در مسیر سخت خود در راه صعود به جام جهانی ناکام شوند (حداکثر این‌که ولز هر دو بازی خود را در ضربات پنالتی ببرد) ثالثاً در قاره آفریقا سنگال در پلی‌آف مقابل مصر شکست بخورد. (در این سناریو حضور یکی از دو تیم ایتالیا و پرتغال در جام جهانی قطعی در نظر گرفته شده است). در غیر این‌صورت تیم ملی فوتبال ایران در گلدان سوم قرعه‌کشی جام جهانی قرار می‌گیرد./”ورزش سه”

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=92513

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.