• امروز : چهارشنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 28 September - 2022
7

تزریق ۲۰‌میلیارد دلار چینی به نفت ایران

  • کد خبر : 92024
  • 18 بهمن 1400 - 9:08
تزریق ۲۰‌میلیارد دلار چینی به نفت ایران

آرمان شرق- اگر بخواهیم تولید نفت خام را به ۵‌میلیون و ۷۰۰‌هزار بشکه در روز برسانیم، تقریبا به ۹۰‌میلیارد دلار منابع مالی نیاز داریم و اگر بخواهیم ظرفیت تولید روزانه گاز را از یک‌میلیارد مترمکعب به یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون مترمکعب متناسب با نیاز کشور تا سال ۱۴۰۴ برسانیم، باید ۷۰‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم.

سرمایه‌گذاران چینی در قالب توافق ۲۵ ساله بین دو کشور حدود ۱۵ تا ۲۰‌میلیارد دلار در میادین نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد. اوجی همچنین ابراز امیدواری کرد چنین سرمایه‌گذاری‌ای توسط روسیه نیز انجام شود. در صورت ورود سرمایه خارجی به صنعت تشنه نفت، یکی از مهم‌ترین موانع توسعه آن برداشته خواهد شد.
تزریق ۲۰‌میلیارد دلار چینی به نفت ایران

هرچند به گفته مسوولان، برای توسعه صنعت نفت و گاز دست‌کم به ۱۶۰‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شامل ۹۰‌میلیارد دلار در حوزه نفت و ۷۰‌میلیارد دلار برای تحقق اهداف تولید گاز طی سال‌های آینده نیاز است. اوجی که در شبکه یک سیما حاضر شده بود توضیحات مبسوطی درباره ابعاد مختلف فعالیت‌های این وزارتخانه از تامین سوخت زمستانی گرفته تا ساخت پتروپالایشگاه‌‌‌ها، افزایش تعرفه مشترکان گاز و اجرای ۱۱۰‌درصدی تعهدات ریالی وزارت نفت در ۱۰ ماه سال ۱۴۰۰ ارائه کرد. او همچنین مجددا به بحث فروش نفت اشاره کرد و رشد حجمی آن را «خیره‌‌‌کننده» توصیف کرد. به گفته وزیر نفت، عمده درآمد حاصل از فروش نفت به‌‌‌صورت نقدی دریافت می‌شود و بخش کوچکی هم از طریق تهاتر با کالا تسویه می‌شود.
افت فشار میادین به دلیل عدم‌سرمایه‌گذاری

وزیر نفت با بیان اینکه باید در حوزه صنعت نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنیم و از ابتدای دولت سیزدهم اولویت نخست ما توسعه میدان‌‌‌های نفت و گاز است، تصریح کرد: به‌‌‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در میدان‌‌‌ها، افت فشار اتفاق افتاده است و پالایشگاه‌‌‌های گازی زیر ظرفیت کار می‌کنند.

به گزارش «شانا»، اوجی بر ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکید کرد و با بیان اینکه نیاز داریم که در میدان‌‌‌ها سرمایه‌گذاری شود و برای افزایش فشار، حفظ تولید و کشف میدان‌‌‌های جدید برنامه‌‌‌ریزی کرده‌‌‌ایم، افزود: برای جلوگیری از کاهش روزانه ۵۰ تا ۷۰‌میلیون مترمکعب تولید گاز در سال‌های آینده پیش‌بینی کرده‌‌‌ایم در مدت ۸ سال باید ۸۰‌میلیارد دلار در بخش بهینه‌‌‌سازی بالادست و صنایع پایین‌‌‌دست نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود، همچنین نیاز داریم چاه‌‌‌ها و تاسیسات جدید حفاری و ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه برای سرمایه‌گذاری در میدان‌‌‌های مشترک، مستقل و میدان‌‌‌های نفتی با هدف حفظ و افزایش تولید تلاش می‌‌‌کنیم، گفت: در این جهت با ایجاد کنسرسیوم هلدینگ‌‌‌ها، بانک‌های بزرگ و استفاده از منابع بانکی، اوراق مشارکت، اختصاص سهم ۵/ ۱۴درصدی از محل فروش نفت و گاز، نگاه به سرمایه‌گذاری خارجی، توسعه و کشف میدان‌‌‌های جدید نفت و گاز را پیگیری می‌‌‌کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری‌‌‌ها در بخش نفت و گاز به‌ویژه در بخش پتروشیمی و پالایشگاهی سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس بوده است، اظهار کرد: آماده‌‌‌ایم یک میدان را از ابتدا تا انتها برای توسعه تحویل هلدینگ بدهیم و گازی که حاصل می‌شود برای مصارف خودشان باشد.
سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری چین در صنعت نفت ایران

اوجی با اشاره به اینکه برای جذب و تشویق سرمایه‌گذاران، قراردادها را تغییر داده و در آنها تنوع ایجاد کرده‌‌‌ایم، افزود: در ۸ سال آینده، ۱۵ تا ۲۰‌میلیارد دلار از منابع نفت و گاز برای توسعه میدان‌‌‌ها اختصاص می‌‌‌دهیم و در حدود همین رقم را نیز سرمایه‌گذاران چینی در قالب توافق ۲۵ ساله، بانک‌ها و هلدینگ‌‌‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند که از منافع میدان‌‌‌ها سهم خواهند داشت، تلاش می‌‌‌کنیم با روس‌‌‌ها نیز مانند چینی‌‌‌ها در این زمینه قراردادی داشته باشیم. وی تاکید کرد: امروز مهم‌ترین اولویت ما در بخش صنعت نفت و گاز سرمایه‌گذاری است که اگر انجام نشود ممکن است در سال‌های آینده واردکننده این محصولات باشیم. وزیر نفت پیش از این از نیاز ۱۶۰‌میلیارد دلاری صنعت نفت و گاز برای توسعه سخن گفته بود. اخیرا محسن خجسته‌‌‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم با اشاره به نیاز صنعت نفت به ۱۶۰‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری گفت: اگر بخواهیم تولید نفت خام را به ۵‌میلیون و ۷۰۰‌هزار بشکه در روز برسانیم، تقریبا به ۹۰‌میلیارد دلار منابع مالی نیاز داریم و اگر بخواهیم ظرفیت تولید روزانه گاز را از یک‌میلیارد مترمکعب به یک‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون مترمکعب متناسب با نیاز کشور تا سال ۱۴۰۴ برسانیم، باید ۷۰‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم.

وی رقم سرمایه موردنیاز را یک اجبار دانست و گفت: مصارف داخلی و مصارف صادراتی ما برای آینده به‌‌‌منظور ایجاد زنجیره ارزش برای ما انتخابی جز این سرمایه‌گذاری نمی‌‌‌گذارد.

خجسته‌‌‌مهر با بیان اینکه منابع داخلی برای این رقم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت کافی نیست، تصریح کرد: منابع داخلی این ظرفیت را ندارند و تحریم‌ها نیز جلوی استفاده از منابع خارجی را گرفته است، اما از نظر من منابع داخلی به میزانی هست که کار را پیش ببریم و دچار چالش نشویم.
رشد «خیره‌‌‌کننده» صادرات نفت

وزیر نفت درباره افزایش درآمدهای نفتی در دولت سیزدهم نیز گفت: با راهکارهای مختلف و استفاده از همه ظرفیت‌‌‌ها، فروش نفت خام، میعانات گازی، گاز صادراتی و محصولات پتروشیمی روند رو به رشدی را داشت.

اوجی افزود: از هر ظرفیتی در این حوزه استفاده کردیم و با دیپلماسی انرژی با همه کشورهای مدنظر و شرکت‌های بزرگ فعال ارتباط گرفتیم و در نتیجه، فروش نفت ما از نظر حجمی و وزنی نسبت به گذشته افزایشی خیره‌‌‌کننده داشته است.

اوجی با بیان اینکه مطالبات را به صورت ارزی دریافت می‌‌‌کنیم، تصریح کرد: افزایش قیمت نفت و میعانات گازی هم در این مدت خیلی کمک کرد و به همین علت، منابع درآمدی و وصول مطالبات ما از نظر حجمی و صادرات و وصول درآمدها نسبت به پارسال افزایش قابل‌توجه و چشمگیری داشته است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا منظور از این وصول درآمد، دریافت کالاست یا خدمات فنی و مهندسی یا دریافت ارز؟ گفت: بخش عمده درآمد حاصل از فروش نفت، وصول مطالبات است که آن را نقدی و به صورت ارز دریافت می‌‌‌کنیم و بخش جزئی آن هم به تهاتر با کالا، اختصاص داده شده است. وزیر نفت افزود: در حال آغاز تهاتر بخشی از درآمد حاصل از فروش نفت با مشارکت در پروژه‌‌‌ها هستیم و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی، نشست‌‌‌های مختلفی را داریم و راهکارهای گوناگونی برای تهاتر با کالا و فروش نفت و تهاتر با مشارکت در پروژه‌‌‌ها مطرح است. اوجی تاکید کرد: در این چند ماه، بیشتر فروش ما و وصول مطالباتمان به‌‌‌صورت ارزی و نقدی بوده که به وضع ارزی کشور کمک کرده است.
۳ ماه تا امضای قرارداد با روسیه

وزیر نفت درباره سفر به روسیه و اینکه آیا قرارداد یا تفاهم‌‌‌نامه‌‌‌ای امضا شده است یا خیر؟ گفت: بله، در این حوزه از گذشته هم نقشه راه خوبی را با طرف روس داشتیم و بنده به‌‌‌عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی و وزیر انرژی روسیه نقشه راه جامعی را در حوزه صنعت نفت و گاز در همه بخش‌‌‌های بالا و پایین‌دستی موردنیاز ما و بحث سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری ترسیم کردیم.

اوجی افزود: بحث ساخت داخل را هم داشتیم و با طرف روسی تفاهم‌‌‌ بسیار خوبی انجام شد که ان‌‌‌شاء‌‌‌الله به وقتش به ملت عزیز عرض خواهیم کرد. وی ادامه داد: در بحث توسعه میدان‌‌‌ها هم اتفاق‌‌‌های خیلی خوبی رقم خورد و با شرکت توانمند روس در بحث انتقال فناوری و افزایش برداشت و ساخت بعضی از قطعات موردنیاز صنعت نفت تفاهم‌‌‌نامه داشتیم که ان‌‌‌شاء‌‌‌الله در ۲ تا ۳ ماه آینده همه اینها به قرارداد منجر می‌شود.

وزیر نفت افزود: این برنامه را با شرکت‌های چینی هم در قالب توافق‌نامه ۲۵ ساله داریم و روسیه هم ظرفیت خیلی خوبی در حوزه ذخایر نفت و گاز دارد و ما هم این ظرفیت را داریم و صادرات و انتقال دانش در دو طرف اتفاق خواهد افتاد.
امضای قرارداد برای احداث ۴/ ۱میلیون بشکه پتروپالایشگاه

وزیر نفت با بیان اینکه پتروپالایشگاه‌‌‌ها برای جلوگیری از خام‌فروشی است، اضافه کرد: اگر امروز می‌توانستیم همه تولید نفتمان را در پالایشگاه‌‌‌ها فرآورش کنیم به‌‌‌راحتی همه فرآورده‌‌‌های خود را می‌توانستیم صادر کنیم.

اوجی با اشاره به اینکه متاسفانه این اتفاق در سال گذشته در کشور نیفتاد و به ظرفیت پالایشی نفت کشور اضافه نشد گفت: در ۲ تا ۳ سال آینده با توجه به روند مصرف بنزین و نفتگاز در کشور جزو کشورهای وارد‌کننده فرآورده‌‌‌های نفتگاز و بنزین خواهیم شد. وی افزود: بحث قانون پتروپالایشگاه‌‌‌ها و استفاده از تنفس خوراک به‌‌‌طور جدی در دولت سیزدهم در وزارت نفت پیگیری شد و حدود یک‌میلیون و ۴۶۰‌هزار بشکه در روز، قرارداد امضا شده است. وزیر نفت با بیان اینکه ۸ قرارداد در حوزه نفت خام و ۴ قرارداد در استفاده از خوراک میعانات گازی با پیمانکاران بزرگ بسته شده است، گفت: آیین‌‌‌نامه اصلاحی این قانون نیز در دولت مصوب شد که کمک بزرگی به سرمایه‌گذار می‌کند. اوجی با اشاره به اینکه در حال رفع چالش سرمایه‌گذاران هستیم و دغدغه صندوق توسعه ملی را هم برطرف کرده‌ایم، گفت: برنامه‌‌‌ریزی کردیم تا سرمایه‌گذاران بزرگ را کنسرسیوم کنیم، در پتروپالایش برای هر ۱۰۰‌هزار بشکه به ۵/ ۲ تا ۳میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

وی افزود: در لایحه‌‌‌ای که به مجلس تقدیم کردیم، ساخت پتروپالایشگاه با ظرفیت پالایش روزانه ۳۰۰‌هزار بشکه‌‌‌ را وزارت نفت تقبل کرد تا برای دیگر سرمایه‌گذاران قوت قلب باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه پیش‌بینی می‌‌‌کنم در یک تا دو سال آینده حدود ۲۰۰‌هزار بشکه در روز به مرحله بهره‌‌‌برداری برسد، اضافه کرد: ان‌‌‌شاءالله در مدت ۴ تا ۶ سال آینده ظرفیت یک‌میلیون و ۴۶۰‌هزار بشکه‌‌‌ای را که قرارداد بسته‌‌‌ایم و استفاده از روش تنفس خوراک است به بهره‌برداری می‌رسد تا در چند سال آینده به ظرفیت مناسبی برسیم.

اوجی گفت: دولت در قالب یک لایحه، پتروپالایشگاهی با ظرفیت ۳۰۰‌هزار بشکه‌‌‌ را به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به مجلس ارائه می‌کند که امیدواریم با تایید نمایندگان، اتفاق خوبی رقم بخورد و سرمایه‌گذار خصوصی هم ببیند که دولت در این باره عزم جدی دارد.
اجرای ۱۱۰‌درصدی تعهدهای وزارت نفت

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت تاکنون بیش از ۱۱۰‌درصد از تعهد خود در تبصره ۱۴ قانون بودجه را اجرایی کرده است، افزود: تعهد ما در ۱۰ ماه حدود ۲۶۰‌هزار میلیارد تومان بوده است اما حدود ۲۸۲‌هزار میلیارد تومان را بر اساس این تبصره واریز کرده‌ایم که حاصل فروش گاز، نفت گاز، بنزین، گوگرد، ال‌‌‌پی‌‌‌جی و میعانات گازی در بخش داخلی و صادرات فرآورده‌ها بوده است. وی تاکید کرد: به سقف تعهدمان در بودجه سال ۱۴۰۰ در حوزه نفت و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی نیز عمل کرده‌‌‌ایم.

وی با بیان اینکه در بخش فروش محصولات پتروشیمی تا پایان دی‌‌‌ماه بیش از ۱۰‌میلیارد دلار به سامانه «نیما» تزریق شد، گفت: حوزه فروش نفت و میعانات برای تامین کالاهای اساسی و رفع نیازهای ارزی واحدهای صنعتی و واریز به سامانه نیما و ذخایر بانک مرکزی، نقش خیلی خوبی را داشته است. وزیر نفت با اشاره به اینکه هیچ فرماندهی در شرایط جنگ اقتصادی برنامه‌‌‌های خود را علنی نمی‌‌‌کند، افزود: به لطف پروردگار با همت همکاران در حوزه صنعت نفت و گاز کشور و با حمایت‌‌‌های دولت به‌‌‌ویژه رئیس‌جمهوری و دیگر سران قوا، رقم‌‌‌های خیلی خوبی در صادرات و وصول مطالبات اتفاق افتاده که توان و قدرت چانه‌‌‌زنی دوستانمان را در وین افزایش داده است. اوجی با بیان اینکه کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده است، گفت: در حوزه نفت و گاز برنامه‌‌‌های بسیار خوبی در دست اقدام داریم.
رکوردزنی مصرف گاز خانگی

اوجی با اشاره به اینکه در اواخر دی و اوایل بهمن‌‌‌ماه اوج مصرف گاز خانگی به ۷۰۰‌میلیون مترمکعب در روز رسید، تصریح کرد: این در حالی است که خروجی روزانه پالایشگاه‌‌‌ها ۸۴۵‌میلیون مترمکعب بود و سبب شد در بخش عرضه افت فشار ایجاد نشود.

وی گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه تولید روزانه گاز شیرین و خروجی پالایشگاه‌‌‌ها باید به یک‌میلیارد و ۲۵۰‌میلیون مترمکعب می‌‌‌رسید، اما به‌‌‌دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در سال‌های گذشته در بخش گاز اکنون خروجی روزانه پالایشگاه‌‌‌ها حدود ۸۴۰‌میلیون مترمکعب است. وزیر نفت با بیان اینکه سالانه روند افزایش ۱۰ تا ۱۲‌درصدی مصرف گاز در بخش خانگی، صنعتی و نیروگاهی را داریم، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کردیم در اوج مصرف امسال روزانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰‌میلیون مترمکعب کمبود گاز داشته باشیم.

اوجی با بیان اینکه در ابتدای کار دولت سیزدهم وضع سطح ذخیره‌‌‌سازی‌‌‌های سوخت نیروگاه‌‌‌ها در مقایسه با پارسال ۲۰ تا ۲۵‌درصد کمتر بود، تصریح کرد: بنابراین فرماندهی تامین سوخت زمستانی را به‌‌‌عهده گرفتیم و با افزایش ۳۰‌درصدی کرایه تانکرهای سوخت‌‌‌رسان تلاش فراوانی را برای پرکردن مخازن سوخت نیروگاه‌‌‌ها انجام دادیم. وی گفت: اولویت ما در بخش گاز، تامین مصرف خانگی است و به این دلیل برای مصرف نیروگاه‌‌‌ها به سمت تامین سوخت مایع رفتیم.
صرفه‌‌‌جویی در مصرف با افزایش بهای گاز

وزیر نفت تصریح کرد: از سال ۹۴ تا اوایل آذر امسال برای مشترکان پرمصرف گاز افزایش قیمت نداشته‌ایم. با مصوبه دولت برای مشترکان سه پله نخست که ۷۵‌درصد مشترکان و ۵۰‌درصد مصرف گاز را شامل می‌‌‌شوند افزایش قیمت نداشتیم، اما برای ۲۵‌درصد مشترکان در بخش خانگی که ۵۰‌درصد مصرف گاز در این بخش را دارند قیمت گاز را افزایش دادیم.

اوجی افزود: در محاسبه مصرف گاز ۱۲ پله داریم که از پله چهارم به بعد به ازای هر پله ۴۰‌درصد قیمت گاز را برای مشترکان پرمصرف افزایش دادیم و از این محل مصرف گاز روزانه ۲۵‌میلیون مترمکعب کاهش یافت که مانند تولید یک فاز پارس جنوبی است و توانستیم حجمی از سرمایه‌گذاری برای جبران مصرف گاز را کاهش دهیم، البته درآمد شرکت گاز نیز روند خوبی داشته است. اوجی با اشاره به افزایش قیمت گاز در اروپا گفت: پس از نشست وزارتی اوپک‌‌‌پلاس عرض کردم فرصت خوبی است و اگر تحریم‌های ظالمانه را در حوزه صنعت نفت و گاز بردارند می‌توانیم بیشتر وارد عرضه انرژی و فرآورده‌‌‌ها و میعانات گازی شویم و این به مصرف‌کننده‌‌‌های بزرگ انرژی در جهان کمک می‌کند تا ببینند آمدن ایران به عرضه انرژی و برداشته شدن تحریم‌ها کمک بزرگی به همان کشورها خواهد بود.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=92024

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.