• امروز : پنج شنبه - ۳۰ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 20 January - 2022
2
مديريت بحران بايد شامل «مديريت پيشگيرانه ريسك سانحه» سيلاب باشد

سيلاب و درياشهر ؛ كشته و ۷ مصدوم در سيلاب‌هاي جنوب كشور / مديريت سانحه؟

  • کد خبر : 88537
  • ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۷:۴۶
سيلاب و درياشهر ؛  كشته و ۷ مصدوم در سيلاب‌هاي جنوب كشور / مديريت سانحه؟

آرمان شرق- سيل‌ها در شمال و جنوب كشور جاري شد و مجتبي خالدي سخنگوي اورژانس كشور از كشته شدن سه نفر در سيلاب‌هاي جنوب كشور خبر داد و اعلام كرد مصدوميت ۷ نفر در سيلاب‌هاي جنوب تاكنون به ثبت رسيده است. در حال حاضر دستگاه‌هاي بهداشت و درماني در اين مناطق در آماده‌باش كامل هستند. مناطقي چون جنوب فارس، جنوب كرمان، هرمزگان و غرب سيستان‌وبلوچستان درگير بارش‌هاي شديد هستند.

شنبه ۱۱ دي‌ماه سال جاري، سازمان هواشناسي با تداوم بارش‌هاي سنگين طي روزهاي آينده در ۱۳ استان نسبت به آب‌گرفتگي، سيلاب و طغيان رودخانه‌ها هشدار داده بود. منطقه سازمان هواشناسي مبني بر فارس، بوشهر و هرمزگان است.
يكشنبه ۱۲ دي‌ماه ادامه اين وضعيت در فارس، بوشهر، هرمزگان، نيمه غربي اصفهان، كهگيلويه‌و‌بويراحمد، چهارمحال‌وبختياري، كرمان، خوزستان و نيمه جنوبي يزد.
دوشنبه ۱۳ دي‌ماه ادامه اين وضعيت در كرمان، فارس، خراسان جنوبي، سيستان‌وبلوچستان، ايلام، كرمانشاه، لرستان، چهارمحال‌وبختياري، كهگيلويه و بويراحمد، شرق خوزستان و بوشهر.
اين پيش‌بيني و هشدارهاي سازمان هواشناسي است كه در روزهاي گذشته اعلام شده بود، هشداري براي آمادگي مردم و مسوولان براي حادثه. با اين حال سيل‌ها در شمال و جنوب كشور جاري شد و مجتبي خالدي سخنگوي اورژانس كشور از كشته شدن سه نفر در سيلاب‌هاي جنوب كشور خبر داد و اعلام كرد مصدوميت ۷ نفر در سيلاب‌هاي جنوب تاكنون به ثبت رسيده است. در حال حاضر دستگاه‌هاي بهداشت و درماني در اين مناطق در آماده‌باش كامل هستند. مناطقي چون جنوب فارس، جنوب كرمان، هرمزگان و غرب سيستان‌وبلوچستان درگير بارش‌هاي شديد هستند.
بارش شديد باران تا اواخر وقت ديروز در شهرستان‌هاي جنوبي كرمان به ويژه در رودبار، منوجان و قلعه گنج ادامه داشت. اين در حالي است كه ميزان بارندگي طي دو روز در منوجان ۱۷۳ ميليمتر گزارش شده كه از مجموع بارش‌هاي استان كرمان در سال آبي گذشته بيشتر است.
مجيد سعيدي مدير كل مديريت بحران استانداري كرمان با تاييد در محاصره سيل قرار گرفتن ۲۰ روستا در جنوب كرمان از اعزام گروه‌هاي امدادي به مناطق سيل‌زده خبر داد. يكشنبه شب فيبر نوري جيرفت به كهنوج نيز قطع شد و تلاش براي رفع مشكل تا لحظه تنظيم اين گزارش ادامه دارد. ميزان خسارت‌هاي آبگرفتگي راه‌ها، مزارع، برخي از منازل مسكوني و خسارت به زيرساخت‌ها هنوز جمع‌بندي نشده است.
ديروز نيز در پي بارش شديد باران و سيلابي شدن راه‌ها، كاركنان سيمان لامرد امكان بازگشت از كارخانه را از دست دادند. در حال حاضر راه ارتباطي به روستاي كشكو و سيمان لامرد مسدود است. در پي اين ‌بارش‌ها، تعدادي از پايه‌هاي برق دچار شكستگي شده است. پل ارتباطي مسير روستايي كشكو هم كه چندين سال قبل ساخته شده است، توان كافي براي ايستادن در مقابل سيل را ندارد.
يكشنبه شب نيز سيلاب در بيرم وارد خانه‌هاي مردم شده و به لوازم منزل و خانه‌هاي آنان خسارت وارد كرده است. مردم بيرم در شهرستان لارستان مي‌گويند كه تاكنون امدادرساني خاصي به آنها انجام نشده است. به گزارش مهر، سيلابي كه وارد خانه‌هاي مردم شده، لوازم خانه‌ها را با خود برده يا از كار انداخته است. مردم از دستگاه‌هاي امدادي مي‌خواهند براي خروج آب از خانه و جبران خسارت‌هاي سيل به كمك بيرمي‌ها بيايند.
مختار سلحشور مديرعامل جمعيت هلال‌احمر هرمزگان هم ديروز با اشاره به جاري شدن سيل در برخي نقاط اين استان اعلام كرد كه اين جمعيت به ۹۶۵ خانوار آسيب‌ديده از بارندگي‌هاي اخير امدادرساني كرد. اين تعداد خانوار چهار هزار و ۹۵۴ نفر را شامل مي‌شود كه توسط نجاتگران امدادرساني شدند و از اين تعداد ۹۰ خانوار اسكان اضطراري داده شدند.۱۳۶ واحد مسكوني در پي بارندگي‌ها تخليه شد و امدادرساني جمعيت هلال‌احمر توسط ۱۴۳ نفر روز امدادگر در تمامي شهرستان‌ها را ادامه مي‌دهند.
فعاليت سامانه بارشي همراه با رگبار شديد باران همراه با رعد و برق، ريزش تگرگ و تندباد شديد و توفاني شدن دريا امروز در سراسر هرمزگان شدت مي‌گيرد.
مديريت بحران استانداري هرمزگان اعلام كرده كه آبگرفتگي گسترده معابر، سيلابي شدن مسيل‌ها و طغيان رودخانه‌ها، لغزندگي جاده‌ها، اختلال در تردد‌ها و اختلال در كليه فعاليت‌هاي دريايي در اين مدت رخ مي‌دهد. اجتناب از تردد و سفر در جاده‌هاي درون استاني و برون استاني، جلوگيرى از هرگونه فعاليت كوهنوردي، جمع‌آورى دام‌ها از حاشيه رودخانه‌ها، توقف عمليات سمپاشي به دليل بارش شديد باران و جمع‌آورى محصولات كشاورزي، خودداري از هرگونه توقف و تردد در حاشيه رودخانه‌ها و صعود به ارتفاعات و توقف هرگونه فعاليت دريايي به ويژه تفريحات دريايي توصيه مي‌شود.
در زرين‌دشت فارس هم جسد يك نوجوان كه يكشنبه در منطقه بيرم علي‌شهر دبيران غرق شده بود، دوشنبه پيدا شد. عبدالرحيم رهنما رييس جمعيت هلال‌احمر شهرستان زرين‌دشت در اين زمينه عنوان كرد پس از ۲۴ ساعت جست‌وجو ديروز در ساعت ۳ بعدازظهر جسد اين نوجوان ۱۴ ساله در عمق ۱۵ متري آب يك گوراب در منطقه بيرم‌علي پيدا و از آب بيرون كشيده شد. اميرحسين سليماني اهل شهر دبيران از توابع بخش مركزي شهرستان زرين‌دشت بود كه يكشنبه در پي يافتن شترهاي‌شان از ساعت ۲۴ روز گذشته ناپديد شده بود. /اعتماد

مديريت سانحه؟

بارندگي در جنوب ايران به ويژه در هرمزگان، جنوب كرمان و سواحل درياي مكران موجب سيلاب شده است. از عصر چهارشنبه هشتم دي‌ماه ۱۴۰۰ سامانه سوداني وارد منطقه استان‌هاي جنوبي ايران شد و در روزهاي گذشته فعال بوده و پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد كه كمابيش تا روز پنجشنبه ۱۶ دي‌ماه همچنان فعال خواهد بود. بيشترين ميزان بارندگي نيز روز يكشنبه و دوشنبه رخ داده و البته شديد‌ترين بارندگي‌ها در روز سه‌شنبه ۱۴ دي‌ماه قابل انتظار است. منطقه هرمزگان، سيستان و بلوچستان و كرمان كه در معرض خشكسالي شديد است، با اين حال از هشتم دي‌ماه بارندگي شديدي را تجربه كرده است. دو سال قبل دقيقا در همين محدوده زماني بارش باران در استان كرمان و سيستان و بلوچستان طي پنج روز از ميزان بارندگي در ۱۱۳ روز ابتداي سال آبي ما قبل آن بيشتر شد.در كرمان و سيستان و بلوچستان سيلاب موجب خسارت‌هاي گسترده شد. حال در دي‌ماه ۱۴۰۰ در استان هرمزگان، جزيره قشم از محل‌هاي بروز سيلاب شديد بود. مردم محلات بافت قديم شهر قشم در روزهاي گذشته با نصب پي‌وي‌سي روبه‌روي در وروي منازل سعي كرده بودند اقدامات پيشگيرانه به منظور ورود آب‌هاي ناشي از سيلاب به منازل خود انجام دهند و شهرداري و مديريت شهري با لايروبي كانال‌هاي دفع آب زيرزميني و رفع انسداد آنها و آماده‌باش نيروهاي خدماتي آمادگي نسبي براي دفع سيلاب وجود داشت. در قشم و بندرعباس هر سه مقطع تحصيلي ابتدايي متوسطه اول و دوم را در ٢ شيفت صبح و عصر در سراسر شهرستان به دليل آبگرفتگي معابر تعطيل اعلام كردند. از روز يكشنبه هرگونه فعاليت دريايي تعطيل اعلام شد. در روستاهاي جزيره قشم نيز سيلاب جاري شد. سامانه هواي سوداني در كرمان، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و فارس بيشترين بارش را تاكنون داشته است. در غرب كرمان بارش تجميعي ۷۰ ميليمتر، در جنوب ۱۱۰ ميليمتر و در شمال ۳۵ ميليمتر بارش موجب سيلاب و آبگرفتگي ‌شد. بارش در ارتفاعات به صورت برف هم بود.در چابهار باران معتدل در دوشنبه و درجه حرارت تا ۲۴ درجه سانتيگراد، با احتمال بارندگي ۸۸ درصد، در روز سه‌شنبه، با هواي ابري همراه با باران شديد با احتمال بارندگي ۸۹ درصد خواهد رسيد. شدت گرفتن بارش‌ها در جنوب كشور در پي ورود سامانه بارشي منجر به وقوع سيلاب‌هاي ناگهاني براي جنوب كشور خواهد شد. در جزاير تنگه هرمز و خليج‌فارس، سواحل درياي عمان، نيمه جنوبي فارس، هرمزگان، كرمان و سيستان و بلوچستان بارش‌ها موجب سيلابي شدن مسيل‌ها و طغيان رودخانه‌ها شد.

سازمان هواشناسي روز شنبه ۱۱ دي‌ماه با صدور هشدار قرمز در استان‌هاي بوشهر، هرمزگان، كرمان و فارس اعلام كرد كه روز يكشنبه بارش شديد باران و تداوم آن همراه با وقوع رعد و برق و ريزش تگرگ و وزش باد شديد خواهد شد. مخاطرات اين شرايط جوي به سيلابي شدن مسيل‌ها و طغيان رودخانه‌ها، آبگرفتگي گسترده معابر شهري، امكان آبگرفتگي منازل در مناطق مستعد، جاري شدن رواناب، اختلال در تردد، لغزندگي و كاهش ديد در جاده‌ها، احتمال تخريب پل و مسدود شدن جاده و وارد شدن خسارت به محصولات كشاورزي مي‌شود. در جنوب استان سيستان و بلوچستان و كرمان بارش باران و جاري شدن سيلاب موجب مسدود شدن ۲ محور اصلي و يك محور فرعي در جنوب اين استان شد. محورهاي اصلي زهكلوت به ايرانشهر، كلكسورك به كهنوج و راه‌هاي فرعي آبنماي مظفرآباد و بيژن‌آباد در رودبارجنوب مسدود شدند. بروز سيلاب در بيشتر رودخانه‌هاي فصلي هفت شهرستان جنوبي استان كرمان گزارش شد. بيشترين حجم بارش باران در اين منطقه در شامگاه يكشنبه بود و منجر به تشكيل ستاد بحران اداره كل راهداري جنوب كرمان شد. اينكه ما چقدر در طبيعت دستكاري كرده‌ايم و مسيل سيلاب‌ها را بسته‌ايم يا ساخت‌وساز انجام داده‌ايم و سواحل رودخانه را تغيير شكل داده‌ايم، مي‌تواند در وقوع سيلاب و توپوگرافي يك منطقه اثرگذار باشد. خشكسالي و بارش‌ها به تغيير اقليم مربوط است. با تغيير اقليم نظم آب‌وهوا به ‌هم ‌خورده و همزمان با خشكسالي بسيار شديد، بارش‌هاي سيل‌آسا نيز رخ مي‌دهد. مديريت بحران بايد شامل «مديريت پيشگيرانه ريسك سانحه» سيلاب باشد، ولي به نظر مي‌رسد كه به جاي شناخت ريسك‌هاي موجود و تلاش براي كم كردن معرضيت انسان‌ها و دارايي‌ها در برابر مخاطرات، همچنان در حال مديريت سانحه (آمادگي در ۴۸ تا ۲۴ ساعت قبل از سيلاب، بر اساس هشدار سازمان هواشناسي) و سپس مديريت پاسخ (مقابله) بر اساس امداد و نجات هستيم. چنين كاري همچنان بسيار آسيب‌زا و معيوب است./مهدي زارع -اعتماد

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=88537

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.