تاریخ انتشار : جمعه 5 آذر 1400 - 10:19
کد خبر : 84590

خط و نشان ایران و آمریکا برای هم در دو روز مانده به آغاز دور هفتم مذاکرات برجامی

خط و نشان ایران و آمریکا برای هم در دو روز مانده به آغاز دور هفتم مذاکرات برجامی

آرمان شرق- در حالی که قرار است از روز دوشنبه ۸ آذر ماه دور هفتم مذاکرات برجامی در وین آغاز شود ایران و آمریکا خط و نشان به هم را تشدید کرده اند .ایران بر لغو همه تحریم ها تاکید دارد و آمریکار صرفا لغو تحریم های مرتبط با برجام را می پذیرد و آمریکا به توافق ایران با آژانس تکیه دارد . این رویکرد ها شانس توافق را به حداقل ممکن می رساند مگر انکه واقع گرایی حرف نهایی این مذاکرات باشد.

آرمان شرق- در حالی که قرار است از روز دوشنبه ۸ آذر ماه دور هفتم مذاکرات برجامی در وین آغاز شود ایران و آمریکا خط و نشان به هم را تشدید کرده اند .ایران بر لغو همه تحریم ها تاکید دارد و آمریکار صرفا لغو تحریم های مرتبط با برجام را می پذیرد و آمریکا به توافق ایران با آژانس تکیه دارد . این رویکرد ها شانس توافق را به حداقل ممکن می رساند مگر انکه واقع گرایی حرف نهایی این مذاکرات باشد.

علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران بار دیگر با تاکید بر مواضع کشور برای ادامه مذاکرات وین هشدار داد که مذاکرات هسته‌ای در صورتی که تمام تحریم‌ها لغو نشود؛ با شکست روبرو خواهد شد.

باقری:‌مذاکرات در صورت عدم‌لغو‌تحریم‌ها شکست‌می‌خورد
به گزارش تابناک به نقل ازباقری در گفتگو با تارنمای روزنامه ایندیپندنت تاکید کرد که هر گونه پیشرفت در مسیر مذاکرات باید با لغو همه تحریم‌های آمریکا همراه باشد و تضمینی مبنی بر اینکه دولت آینده در واشنگتن یک بار دیگر مانند دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.

وی با انتقاد از عملکرد دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا بیان کرد که دولت فعلی در حال تکرار برخی از اشتباهات سلف خود است و به سیاست شکست خورده فشار حداکثری بر تهران که موجب سرگردانی سیاسی آمریکا شده، ادامه می‌دهد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار داشت:لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام از جمله تحریم‌های اعمال شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است.

وی با اشاره به بد عهدی واشنگتن در خروج از توافقی که پس از سال‌ها مذاکره به دست آمد، تصریح کرد:دریافت تضمین از طرف دیگر برای عدم خروج از توافق، عدم اعمال و اجرای تحریم‌های جدید و همچنین عدم بازگرداندن تحریم‌های پیشین برای جلوگیری از این احتمال است که بی نظمی سیاسی در آمریکا تاثیر بر رفتار بین المللی این کشور داشته باشد.

باقری کنی اظهار داشت:متاسفانه، سیاست شکست خورده تداوم فشار حداکثری که در دولت ترامپ آغاز شد، در دستور کار دولت بایدن باقی مانده است.

وی بار دیگر تاکید کرد که بایدن باید تحریم‌ها را به منظور رها کردن خود از سردرگمی سیاسی و تعقیب سیاست‌های غیر انسانی و شکست خورده دولت ترامپ لغو کند.

باقری با اشاره به شکست دیگر آمریکا در یکی از سیاست‌های خارجی خود ادامه داد: فرار آمریکا از افغانستان نمونه دیگری از این بود که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی برای هیچکس نیست. ما در جریان گفت وگوی نزدیک، پایدار و سخت با کشور‌های منطقه هستیم.

باقری همچنین در مورد بد عهدی تروئیکای اروپایی نیز بیان کرد:اروپایی‌ها باید با اجرای گام‌های عملی برای رفع تحریم‌ها، عدم پایبندی خود به برجام را جبران کنند. ما مواضع کشور‌های دیگر را با توجه به منافع خود می‌سنجیم و تماس و تعامل آن‌ها با آمریکا برای ما موضوع بحث نیست. کشوری که بر سر میز مذاکره می‌نشیند باید بتواند سیاست‌های مستقلی را دنبال کند و گرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در گفتگو با نشریه انگلیسی ایندیپندنت در واکنش به بدهی سنگین لندن به تهران گفت:دولت انگلیس باید بدهی خود را کامل پرداخت کند، مشکلات پرداخت این بدهی وضعیت کسب و کار دولت انگلیس است.

درحالی که جمهوری اسلامی ایران روی لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا به عنوان محور اصلی مذاکرات تاکید دارد، به نظر می‌رسد که طرف‌های مقابل تلاش می‌کنند تا فضای نشست را به انحراف کشانده و تحت شعاع ضرب‌الاجل‌های ساختگی قرار دهند. این درحالیست که دولت جدید آمریکا به رغم ادعای تمایل برای بازگشت به برجام رفع تحریم‌های ظالمانه، تاکنون اقدام جدی در این زمینه انجام نداده است.

محمد رضا غائبی سرپرست نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌ها بین‌المللی مستقر در وین نیز در نشست شورای حکام با بیان اینکه دولت سابق آمریکا به طور غیرقانونی اصل تثبیت شده حقوق بین الملل، یعنی اصل حفظ قرارداد‌ها (Pacta Sunt Servanda) را در قربانگاه خودبرتر بینی قربانی کرد و دولت جدید این کشور هم هنوز این رفتار غیرمسئولانه را به منظور کاهش پیامد‌های مخرب خود اصلاح نکرده است، افزود: هنوز مشاهده نشده است که آیا دولت کنونی آمریکا آماده ترک اعتیاد این کشور برای استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، احترام به قوانین بین المللی، اجرای کامل و موثر تعهدات لغو تحریم‌ها و اتخاذ کلیه تصمیمات لازم در این خصوص است.

وی بیان داشت: بسیار مهم است که ایالات متحده از نقض تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بدون تاخیر بیشتر و هیچ پیش شرطی دست بردارد.

نماینده کشورمان تصریح کرد که مذاکرات آتی در وین، فرصت منحصر به فردی را برای سایر شرکت‌کنندگان برجام و ایالات متحده فراهم می‌کند تا نیت واقعی خود را برای بازگشت به اجرای کامل تعهداتشان از طریق حذف تمامی تحریم‌های غیر انسانی و غیر قانونی، به شیوه‌ای موثر ثابت کنند.

در صورت عدم همکاری ایران با آژانس، شورای حکام نشستی فوق‌العاده تشکیل می‌دهد

کاردار آمریکا نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرده و گفت که چنانچه این کشور به رویکرد فعلی خود ادامه دهد، شورای حکام نشستی فوق‌العاده برای رسیدگی به «این بحران» تشکیل خواهد شد.

در صورت عدم همکاری ایران با آژانس، شورای حکام نشستی فوق‌العاده تشکیل می‌دهد

«لوئیس ال. بونو» کاردار آمریکا نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم کرده و گفت که چنانچه این کشور به رویکرد فعلی خود ادامه دهد، شورای حکام نشستی فوق‌العاده برای رسیدگی به «این بحران» تشکیل خواهد داد.

وی افزود که همکاری ایران با آژانس باید شامل «توضیحات معتبر و قابل راستی‌آزمایی در مورد منشاء و مکان فعلی مواد یا تجهیزات هسته‌ای باشد که بر اساس نمونه‌برداری‌های انجام شده، در سه مکان اعلام‌نشده وجود دارد».

بونو با ادعای این‌که پرسش‌های آژانس از ایران، همچنان بعد از گذشت دو سال بی‌پاسخ مانده است، گفت: «همان‌طور که همواره تاکید کرده‌ایم، این پرسش‌ها مربوط به تعهدات قانونی ایران بر اساس توافق پادمان‌های بین‌المللی (ان‌پی‌تی) است و نه تعهدات ذیل برجام».

وی با بیان این‌که سفر اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران بی‌نتیجه بوده است، گفت که این مسأله بر توانایی آژانس مبنی بر تأیید پایبندی ایران به تعهدات خود تأثیر منفی خواهد داشت.
منبع: ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.