معامله‌گران بازار ارز در روز چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰ معتقد بودند نگاه به بازار ارز تغییر کرده و نتیجه این تغییر، سخت تر شدن خرید و فروش دلار است. به قول معامله‌گران مالداران یا صاحبان ارز سخت می‌فروشند، زیرا مثل قبل انتظار کاهش قیمت دلار را ندارند. از طرف دیگر نیز خرید سنگین در بازار رخ نمی‌دهد. خرید سنگین معمولا با هدف دپو صورت می گیرد وقتی کسی در سطح ۲۴ هزار تومان خرید می کند هدفش فروش در سطوح بالاتر از میزان کنونی است تا بتواند بازدهی بیش از بازدهی متعارف بانکی کسب کند.

با توجه به اینکه این سطوح فعلا در دسترس نیست معامله گران بزرگی که با هدف نگهداری و فروش در نقاط بالاتر در بازار حضور داشتند فعلا به حاشیه رفته اند و فقط نوسان گیران فعالیت دارند. در چنین فضایی، قیمت دلار از سطوح مقاومتی مهم مثل ۲۴ هزار و ۴۰۰ بالا نمی رود اما در مقابل هنگام عقب نشینی از برخی سطوح قیمتی نیز حمایت می شود. شاهد این اتفاق معاملات امروز بازار ارز بود وقتی قیمت دلار بالای ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان نرفت و به زیر سطح مهم ۲۴۲۰۰ تومان افتاد تصور اولیه سقوط به کانال ۲۳ هزار بود اما قیمت دلار در سطح ۲۴ هزار و ۱۵۰ تومان حمایت شد.

قیمت یورو نیز در بازار عقبگرد خود در برابر دلار را جبران کرد و به ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسید، اتفاق عجیب اینکه امروز هم مانند دو روز گذشته یورو برعکس دلار عمل کرد. یعنی دو روز گذشته که نرخ دلار صعودی بود، یورو نزول داشت و امروز که قیمت دلار بالا نرفت یورو در پی جبران نزول دو روز گذشته بود.

امروز نرخ دلار با ۲۴ هزار و ۲۵۰ تومان شروع به کار کرد و در ساعت ۱۵ با کاهش اندک به ۲۴ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. همچنین نرخ فروش دلار در تابلو صرافی ملی و در این ساعت، ۲۳ هزار و ۸۹۰ تومان و نرخ خرید در این تابلو ۲۳ هزار و ۳۷۰ تومان بود.
بازار سکه چه خبر بود؟

نرخ سکه همچنان بالای سطح مهم حمایتی ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در حال معامله بود. با اینکه نرخ اونس جهانی نسبت به هفته کاهشی بود اما فلز گرانبهای داخلی همچنان در نزدیکی در نزدیکی نرخ هفته گذشته در حال معامله است. این اتفاق نشان دهنده آن است که بازار سکه همچنان خود را با دلار هماهنگ می‌کند.
نکته امروز بازار ارز چه بود؟

بازار سلیمانیه نکته امروز بازار ارز تهران بود. به گفته معامله‌گران اختلاف نرخ دلار سلیمانیه با تهران به بالاترین میزان خود در طی ماه‌های اخیر رسیده است. این شکاف ۲۵۰ تومانی قیمت موجب قاچاق ارز از سلیمانیه به تهران شده، اگر این شکاف ادامه‌دار باشد احتمالا تقاضای کاذب در بازار بیشتر و همچنین موجب افزایش نرخ شود.

وقتی از معامله گران سئوال می شود که چرا با وجود تشدید شکاف قیمت دلار در بازار تهران وسلیمانیه قیمت دلار در تهران نوسان نزولی داشت پاسخ می دهند بازار منتظر روز پنج شنبه است زیرا تفاهم موقت ایران و آژانس انرژی اتمی فردا تمام می شود با توجه به اینکه مذاکرات دوم هفتم قرار است یک هفته دیگر برگزار شود معامله گران تصور می کنند شرط برگزاری تمدید توافق ایران و آژانس برای بار سوم است. معامله گران تصور می کنند خبر تمدید توافق بر بازار اثر گذار است به همین دلیل بازار، امروز با احتیاط قدم بردارد.
منبع: اقتصادنیوز