همزمان با برگزاری دوره سیزدهم انتخابات ریاست‌جمهوری و دوره ششم شوراهای شهر و روستا دو انتخابات میان‌دوره‌ای نیز برگزار خواهد شد.

اعتمادآنلاین| انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم و میان‌دوره‌ای خبرگان پنجم نیز روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار می‌شود و طیف‌های مختلف سیاسی برای این دو انتخابات برنامه‌ریزی کرده‌اند. البته شرایط سیاسی حادث شده برای اصلاح‌طلبان باعث شده که آنها به این دو انتخابات به صورت جدی ورود نکنند. اما طیف‌های مختلف و تشکل‌های متعدد در جریان اصولگرایی همان‌طور که هنوز نتوانسته‌اند برای یک گزینه ریاست‌جمهوری به نتیجه برسند برای لیست مشترک انتخابات خبرگان رهبری نیز به تفاهم نرسیده‌اند.

به گزارش روزنامه اعتماد، منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان در نشست خبری روز یکشنبه خبر داد: «با توجه به آخرین صحبتی که با حداد‌عادل داشتم لیست واحدی از طرف شورای وحدت و شورای ائتلاف برای انتخابات شوراها منتشر نخواهد شد.» به هر روی چند روز مانده به برگزاری انتخابات کاندیداهای تشکل‌های مختلف اصولگرایی بالاخره مشخص شده‌اند.

جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در تصمیمی مشترک فهرستی ۳ نفره را برای تهران تدارک دیده‌اند. درست نیمه خرداد ماه ۱۴۰۰، غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو شورای مرکزی و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از این توافق گفته‌ و تاکید کرده‌بود که «در حوزه تهران بین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز توافق شد که فهرست تهران متشکل از آقایان اعرافی، سعدی و رجبی باشد اما با توجه به اینکه شورای نگهبان انتقال آقای رجبی از قم به تهران را مورد موافقت قرار ندادند و از سویی جامعه روحانیت مبارز که پیش‌تر هم جناب حجت‌الاسلام رازینی را به عنوان کاندیدای خود برای عضویت در مجلس خبرگان رهبری معرفی کرده‌ بودند، مجددا مورد تاکید قرار داده‌اند و ایشان در فهرست جامعتین خواهند بود.»

بنابراین علیرضا اعرافی، حسینعلی سعدی و علی رازینی کاندیداهای مشترک جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در تهران خواهند بود.هرچند میان محافظه‌کاران و سنتی‌های اصولگرا این توافق ایجاد شده و به فهرستی مشترک رسیده‌اند اما به نظر نمی‌رسد که گروه‌های دیگر اصولگرایی بتوانند در مورد کاندیدای انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان به توافقی دست یابند. جبهه پایداری برای انتخابات خبرگان آیت‌الله اعرافی، حجت‌الاسلام مصلحی و آیت‌الله دانش‌زاده مومن را معرفی کرده است. در واقع جبهه پایداری تنها یک گزینه مشترک با سنتی‌های اصولگرا دارد.

همچنین شورای وحدت اصولگرایان همان‌طور که متکی گفته ‌بود ۲ گزینه از ۳ گزینه یعنی آیت‌الله علیرضا اعرافی و حجت‌الاسلام حسینعلی سعدی را به عنوان گزینه‌های مشترک با جامعتین معرفی کرده‌اند و قرار است گزینه سوم را نیز به‌زودی مشخص کند. البته متکی در حالی این‌چنین از نامعلوم بودن گزینه سوم موردنظر این نهاد بالادستی در جریان اصولگرا گفته که همزمان تاکید کرده که گزینه‌های شورای وحدت همان گزینه‌های جامعتین خواهد بود. حال باتوجه به آنکه متکی ابتدای هفته جاری و حدود ۱۰ روز پس از اعلام فهرست نهایی جامعتین از جانب مصباحی‌مقدم، از نامعلوم بودن سومین گزینه شورای وحدت سخن گفته، احتمالا بی‌اطلاعی او از تکمیل فهرست ۳ نفره جامعتین، منتفی است و این یعنی این گزاره از قول سخنگوی شورای وحدت که گزینه‌های این نهاد بالادستی جناح راست همان کاندیداهایی خواهند بود که جامعتین معرفی کند، چندان صادق نیست.