• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
0

۱۹استان تورم سالانه بالاتر از كشور دارند

  • کد خبر : 69887
  • 09 خرداد 1400 - 2:51
۱۹استان تورم سالانه بالاتر از كشور دارند

ارمان شضرق- تا فروردين سال جاري ۱۵ استان تورمي بالاتر يا برابر تورم كل ۳۸٫۹درصدي داشتند كه براي ارديبهشت تورم ۴ استان ديگر نيز از تورم كل فراتر رفت. با استناد به اين گزارش بيشترين نرخ تورم ۱۲ ماهه به استان كردستان ٤٦.٢درصد و كمترين آن مربوط به استان قم ٣٧.٥درصد اختصاص داشته است. درخصوص تورم نقطه‌اي نيز ۲۳ استان نرخ تورمي بالاتر از تورم نقطه‌اي كل كشور دارند. بدين معنا كه ساكنان اين استان‌ها حتي براي خريد كالا و خدمات يكسان در ارديبهشت سال جاري، هزينه‌اي بيشتر از تورم نقطه‌اي كشور پرداخت كردند.

براساس تازه‌ترين گزارش مركز آمار، تورم سالانه ۱۹ استان كشور بالاتر يا برابر ۴۱درصد اعلام شده كه اين امر بيانگر كاهش فاصله ميان تورم كل و تورم استاني همچنين نزديكي تورم استان‌ها به يكديگر است. تا فروردين سال جاري ۱۵ استان تورمي بالاتر يا برابر تورم كل ۳۸٫۹درصدي داشتند كه براي ارديبهشت تورم ۴ استان ديگر نيز از تورم كل فراتر رفت. با استناد به اين گزارش بيشترين نرخ تورم ۱۲ ماهه به استان كردستان ٤٦.٢درصد و كمترين آن مربوط به استان قم ٣٧.٥درصد اختصاص داشته است. درخصوص تورم نقطه‌اي نيز ۲۳ استان نرخ تورمي بالاتر از تورم نقطه‌اي كل كشور دارند. بدين معنا كه ساكنان اين استان‌ها حتي براي خريد كالا و خدمات يكسان در ارديبهشت سال جاري، هزينه‌اي بيشتر از تورم نقطه‌اي كشور پرداخت كردند.

برابر در تورم سالانه؛ به زودي

مركز آمار در گزارش اخير خود به بررسي تورم در استان‌ها پرداخته است. براساس آنچه منتشر شده، تورم استاني بين ۳۷٫۵ تا ۴۶٫۲ درصد قرار دارد و فاصله تورم سالانه استان‌ها در فروردين كه بين ۳۵٫۸ تا ۴۲٫۹درصد بوده، تغيير داد. براساس آمارهاي رسمي استان‌هاي مرزي مانند كردستان، كرمانشاه و ايلام تورم بالاتر از ۴۴درصد را در ارديبهشت سال جاري از آن خود كردند. اين در حالي است كه تورم پايتخت كه از لحاظ جمعيت نيز بيشتر از ساير استان‌هاست، از تورم سالانه كل كشور كمتر و ۴۰درصد گزارش شده كه اين امر نشان مي‌دهد تورم در استان‌هاي مرزي كه اغلب درگير بيكاري گسترده نيز هستند تا چه ميزان مي‌تواند بر ساختار اقتصادي كل كشور تاثير بگذارد. با توجه به روند فعلي قيمت‌ها در بازار كالاهاي مصرفي و سرمايه‌اي، به نظر مي‌رسد بازه تورم در كشور كوچك‌تر شود. قرار بود در ارديبهشت سال جاري تورم سالانه به تورم هدفگذاري شده بانك مركزي در ۲۲درصد مثبت و منفي ۲درصد برسد كه در اين صورت بايد بازه تورمي براي استان‌ها نيز از حدود ۱۷ تا ۲۵درصد باشد كه اين مهم محقق نشد.

كاهش تورم ماهانه در كشور

تورم ماهانه استان‌هاي كشور در بازه منفي ۰٫۳ تا ۳٫۹درصد قرار داشت؛ همدان بيشترين و هرمزگان كمترين تغييرات قيمتي در ارديبهشت ماه را به نام خود ثبت كردند. به جز همدان، استان‌هاي بوشهر، اردبيل و آذربايجان غربي نيز تورم ماهانه منفي داشتند. گفتني است كه استان بوشهر در فروردين ماه بيشترين تورم ماهانه با ۴٫۴درصد دراختيار داشت كه در ارديبهشت جزو استان‌هاي با كمترين تورم لقب گرفت. در فروردين ماه تهران، با كمترين تورم ماهانه را از آن خود كرده بود كه در ماه گذشته جزو استان‌هاي ميان رده در تورم ماهانه با ۱٫۱درصد بود. روند تورم ماهانه كاهشي بوده و اين مهم در اغلب استان‌هاي كشور مشاهده شده است. كارشناسان اقتصادي، كاهش قيمت ميوه و گوشت حتي به ميزان جزيي را مهم‌ترين دليل اين كاهش مي‌دانند. از سوي ديگر آمارهاي اخير نشان مي‌دهد كه ۲۴ استان تورم نقطه‌اي بالاتر از تورم كشور دارند و كمترين تورم نقطه‌اي در ارديبهشت مربوط به استان قم با ۴۱٫۶درصد بود.

حداقل تورم نقطه‌اي خوراكي استاني
۵۱٫۵ درصد
نكته نگران‌كننده در گزارش مركز آمار بالا بودن تورم نقطه‌اي گروه كالايي خوراكي و آشاميدني براي ۱۵ استان كشور است. تورم نقطه‌اي خوراكي‌ها در ارديبهشت ۶۱٫۵ درصد گزارش شده كه بازه تورمي ۱۵ استان از ۶۱٫۹ تا ۷۱ درصد برآورد شده بود. بدين معنا كه در اين استان‌ها هر خانواده مجبور است بيشتر از ۶۱٫۵ درصد هزينه بيشتري بابت خريد يك سبد مشخصي از كالاهاي خوراكي و آشاميدني نسبت به ارديبهشت سال ۹۹ بپردازد. كمترين تورم نقطه‌اي خوراكي‌ها مربوط به قم و خراسان جنوبي با ۵۱٫۵درصد است. اما آنچه مي‌تواند بالا رفتن تورم نقطه‌اي خوراكي‌ها را جدي‌تر كند، گزارش وزارت صمت از افزايش قيمت خوراكي‌ها در سال ۹۹ است كه با نوسان نرخ دلار و نااطميناني در بازارها، مي‌تواند به سال جاري نيز كشيده شود. براساس گزارش اين وزارتخانه قيمت برخي از انواع خوراك دام و طيور، ميوه، حبوبات و برنج، روغن، مرغ زنده طي سال ۱۳۹۹ بيش از صددرصد افزايش داشته و بين ۲ تا ۴ برابر شده و قيمت ۴۱ كالا نيز ۵۰ تا صددرصد گران شده است. با استناد به آمارهاي وزارت صمت تنها قيمت پياز ۳۹.۱درصد كاهش داشته و از ۸۹۰۰ تومان در اسفند سال ۱۳۹۸ به ۵۴۰۰ تومان در اسفند سال گذشته رسيده است.
تورم نقطه‌اي كالاهاي غير خوراكي، بين ۱۳ تا ۶۷٫۳درصد است.
در بخش ديگري از گزارش مركز آمار، جداولي از تورم نقطه‌اي كالاهاي غيرخوراكي و خدمات نيز منتشر شد كه بخش ارتباطات با ۱۳درصد كمترين و بخش مبلمان و لوازم خانه با ۶۷٫۳درصد بيشترين تورم نقطه‌اي را از آن خود كردند. بالا بودن تورم لوازم خانگي در حالي است كه زمزمه‌هايي مبني بر افزايش مجدد قيمت لوازم خانگي ساخت داخل به گوش مي‌رسد. هر چند همچنان اين صحبت‌ها جدي نشده و حميدرضا غزنوي، سخنگوي انجمن صنفي لوازم خانگي نيز بر اين باور است كه توليدكنندگان لوازم خانگي به‌ طور كلي موافق افزايش قيمت‌ نيستند اما نوسانات نرخ ارز، مواد اوليه و حقوق و دستمزد را عاملي تاثيرگذار بر قيمت لوازم خانگي مي‌داند. نكته ديگري كه در اينجا بايد به آن اشاره كرد بالا بودن تورم نقطه‌اي ۱۷ استان در بخش بهداشت و درمان نسبت به تورم ۴۳٫۵درصدي كل كشور است. بيشترين تورم نقطه‌اي مربوط به استان ايلام با ۶۴٫۵درصد گزارش شده كه اين امر مي‌تواند بر سلامت جسمي و رواني افراد تاثير بگذارد.
تفريح و فرهنگ، بر مدار گراني
گزارش مركز آمار نشان مي‌دهد كه گروه كالايي تفريح و فرهنگ با تورم نقطه‌اي ۵۷٫۴درصد سومين گروه كالايي است كه تورم نقطه‌اي بالايي دارد. بازه تغييرات تورمي در اين گروه كالا نيز بسيار زياد است؛ از ۳۹٫۲ تا ۸۷٫۳درصد. استان‌هاي سمنان و فارس كمترين و بيشترين تورم نقطه‌اي اين گروه كالا را به خود اختصاص دادند. بدين معنا كه يك فرد ساكن استان فارس براي خريد يا استفاده از كالاها و خدماتي كه در اين گروه جاي مي‌گيرند، در ارديبهشت ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ بايد ۸۷٫۳درصد هزينه بيشتري دهد. اين امر مي‌تواند در آينده تقاضا براي بليت سينما يا استفاده از خدمات فرهنگي مانند كتابخانه‌ها را تحت تاثير قرار دهد.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=69887

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.