تاریخ انتشار : شنبه 8 خرداد 1400 - 15:12
کد خبر : 69839

زاکانی: دانشگاهی که دخترم در سوئیس درس خوانده، پولی نیست!

زاکانی: دانشگاهی که دخترم در سوئیس درس خوانده، پولی نیست!

ارمان شرق- دختران علی لاریجانی و علیرضا زاکانی سوژه این روزهای سیاست و انتخابات است. نکته قابل‌توجه آنکه پس از هجمه به لاریجانی به سبب حضور دخترش در آمریکا یک حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد: «‌هیچ داوطلبی صرفا به دلیل اقامت بستگان در خارج از کشور رد‌صلاحیت نشده».

علیرضا زاکانی با بیان اینکه من ریالی خرج دخترهایم نکردم و یک دلار و هیچ ارزی به آنها ندادم، گفت: دانشگاهی که دختر من درس خوانده است رنک ۱۰ اروپا است و پولی نیست.

به گزارش تازه‌نیوز، علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز شنبه در یک نشست خبری که در خبرگزاری مهر برگزار شد، به برخی سوالات و موضوعات پاسخ داد.

برخی از مهمترین اظهارات او به نقل از مهر به شرح زیر است:

از من پرسیدند اموال تو چیست من گفتم دو واحد ۹۵ متری در تهران دارم همسرم نیز یک آپارتمان ۷۵ متری در پردیسان قم دارد.

بعد دیروز آمدند و گفتند یک همسر در تهران و یک همسر در قم دارد؛ خجالت نمی کشند. این‌ها دین هم ندارند.

دانشگاهی که دختر من درس خوانده است رنک ۱۰ اروپا است و پولی نیست.

به دختر من گفتند درس خود را ادامه بده اما گفت می‌خواهم بیایم در ایران خدمت کنم.

من ریالی خرج دخترهایم نکردم و یک دلار و هیچ ارزی به آنها ندادم.

چه فرقی بین دختر زاکانی و لاریجانی وجود دارد؟

فرزندان بسیاری از مسئولان در خارج کشور هستند و نکته قابل‌تامل آنجاست که بیشتر آنها از جریان اصولگرایی هستند که شعارهای ضدآمریکایی و عدم‌سازش با غرب سر می‌

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از آرمان ملی، باز هم یک بام و دو هوا! این بار فرزندان سوژه انتخابات هستند؛ فرزندانی که در خارج کشور هستند اما نحوه مواجهه با پدران آنان که کاندیدای ریاست‌جمهوری بودند، متفاوت است. چشم بر حضور و حتی تولد نوه یک کاندیدا در خارج کشور بسته می‌شود و حضور دختر کاندیدای دیگر اتهام بزرگی محسوب و برخی دلیل ردصلاحیت پدرش را همین اقامت دختر در خارج کشور می‌دانند.

دختران علی لاریجانی و علیرضا زاکانی سوژه این روزهای سیاست و انتخابات است. نکته قابل‌توجه آنکه پس از هجمه به لاریجانی به سبب حضور دخترش در آمریکا یک حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد: «‌هیچ داوطلبی صرفا به دلیل اقامت بستگان در خارج از کشور رد‌صلاحیت نشده».

همین موضوع مشخص کرد که پروژه تخریب علی لاریجانی از مدت‌ها قبل از سوی مطرح‌کنندگان حضور دختر لاریجانی در خارج کشور کلید خورده بود. نخستین‌بار خبرگزاری فارس بود که نوشت: «یکی از دلایل تاخیر در بررسی صلاحیت نامزدها، بحث و بررسی وضعیت اقامت فرزند یکی از کاندیدا‌های مشهور در آمریکا از نظر اقامت و تابعیت است و مساله مورد بحث دیگر مربوط به احراز سلامت جسمی یک کاندیدای باسابقه است.»

دختر لاریجانی در آمریکا، مخالفان پدر در ایران

با اعلام خبر ردصلاحیت لاریجانی گمانه‌های زیادی از جمله اقامت دختر او در خارج کشور مطرح و برخی این موضوع را دلیل عدم‌تایید لاریجانی عنوان کرده‌اند. رسانه‌های دلواپسان اصولگرا به علی لاریجانی هجمه برده‌اند و اقامت دخترش در کشور دیگر را سوژه تخریب قرار داده‌اند. در ابتدا حسین مطهری درباره‌ حضور دختر علی لاریجانی در آمریکا نوشت: «دختر عمه بنده خانم دکتر فاطمه لاریجانی فارغ‌التحصیل پزشکی دانشگاه تهران برای دوره‌ تخصص همراه با همسرش به آمریکا رفته؛ و نه تابعیت دارد نه اقامت. برای یک انتخابات، دین و شرافت خودمون و نفروشیم.»

پس از آن محمد مطهری در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: «در این بازار داغ تهمت و شایعه‌سازی، جهت تنویر افکار عمومی با اطلاع دقیق عرض می‌کنم که ویزای خواهرزاده‌ام خانم‌ فاطمه لاریجانی در آمریکا ویزای کار از نوع H۱ b است و امور دیگر مثل تابعیت و پاسپورت آمریکایی از جعلیات‌ است.

طبعا این امر ظرف چند دقیقه با ارسال تصویر ویزا قابل راستی‌آزمایی است، زیرا کسی که ویزای یک کشوری را دارد قطعا تابعیت و پاسپورت آن کشور را نمی‌تواند داشته باشد. او که به تقدیر الهی دوران دانشجویی‌اش مقارن با یک سال شیمی‌درمانی برای سرطان خون از نوع لنفوم بود، پس از پایان دوره دکتری، همراه با همسرش که عازم آمریکا بود، همراه شد و پس از پایان تحصیل به ایران باز‌خواهد گشت.

بر‌خلاف شایعات، او در یک آپارتمان ۴۰ متری زندگی می‌کند و نیز عکس منتشر شده از دست دادن با نامحرم هم متعلق به فاطمه لاریجانی نیست. شایعات دیگر درباره خواهر و دو برادر فاطمه هم دقیقا منشأ آن یا بی‌اطلاعی است یا بی‌تقوایی که در صورت لزوم توضیح خواهم داد. به قول شهید مطهری، «به نفع دین تهمت زدن، به نفع دین بی‌دینی کردن است. دین اجازه نمی‌دهد ولو به نفع خودش بی‌دینی کنیم. جیفه ریاست دنیایی که جای خود دارد.»

در نهایت علی مطهری در توئیتی در واکنش به رد‌صلاحیت علی لاریجانی در انتخابات نوشت: «‌از رد‌صلاحیت خودم با وجود آنکه می‌دانم دلیل قانع‌کننده‌ای ندارد می‌گذرم، اما از رد صلاحیت آقای لاریجانی که همیشه گوش به فرمان نظام بوده و تجربه گرانسنگی برای امروز جامعه ما داشت در حیرتم! استناد به مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره اقامت یا تحصیل اقوام درجه یک مقامات عالی در کشورهای دیگر، پذیرفته نیست زیرا این شورا حق قانونگذاری ندارد. قانونگذار فقط مجلس است.»
سکوت درباره خارج‌نشینی دختر زاکانی!

زمان زیادی نگذشت که مشخص شد دختر یکی از کاندیداهای تایید‌شده هم ساکن خارج کشور و حتی فرزندش در همان کشور متولد شده است؛ اما این بار دلواپسان اصولگرا خودشان را به ندانستن زدند و سکوت کردند.

دختر علیرضا زاکانی در سوئیس است و گویی شرایط او با دختر لاریجانی فرق دارد! بخش عمده آنانی که به لاریجانی به سبب حضور دخترش در خارج کشور هجمه بردند، از حامیان دلواپسانی مانند زاکانی هستند و شاید به همین دلیل بوده که این کاندیدای ریاست‌جمهوری ترجیح داده پیش از طرح سوالی درباره این موضوع به انتشار بیانیه‌ای بپردازد که در آن آمده است:

«‌بر این اساس ادعا شده که دختر علیرضا زاکانی دوتابعیتی بوده و در کشور سوئیس ساکن است. اما واقعیت این است که شایعه دوتابعیتی‌بودن و سکونت دائم در سوئیس صحت نداشته و وی حدود یک‌سالی ‌است که پس از اتمام تحصیل به کشور بازگشته است. لازم به‌ذکر است که وی هیچ‌گونه بورسیه‌ تحصیلی از داخل و خارج ایران دریافت نکرده و هیچ تعهدی نسبت به دانشگاه و کشور محل تحصیل ندارد. در خصوص تولد نوه علیرضا زاکانی در سوئیس نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد زمان به دنیا آمدن وی، همزمان با پایان ترم دوم تحصیل دخترشان بوده و چون تاریخ تولد نوه ایشان تنها دو روز با امتحان آخرشان فاصله داشته، عملا امکان تولد کودک در ایران وجود نداشته است. البته ناگفته نماند نه‌تنها قانون تابعیت بر اساس تولد در خاک کشور سوئیس وجود ندارد و متولدین در این کشور تابعیت این کشور را نخواهند داشت؛ بلکه هیچ امکان دیگری را برای اقامت بلند مدت نیز همراه ندارد.»

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.