• امروز : یکشنبه - ۱۶ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Sunday - 7 August - 2022
0

تلاطم در بازار سکه و ارز

  • کد خبر : 67266
  • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۸
تلاطم در بازار سکه و ارز

ارمان شرق- قیمت دلار روز شنبه در کانالی قرار خواهد گرفت که از دی ماه ۹۹ در آن نوسان نکرده بود. در بازار سکه نیز روند قیمتی نزولی بود. سکه در آخرین روز هفته در کانال ۹ میلیون تومانی پایین‌تر رفت و با ۴۰ هزار تومان افت به بهای ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه جمعه در معاملات پشت‌خطی در کانال ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز معامله شد. تحلیلگران فنی باور دارند سکه در صورت از دست دادن محدوده ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی ممکن است تا سطح ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی کاهش پیدا کند؛

افت شدید قیمت دلار
پیش‌بینی تحلیلگران فنی درست از آب درآمد. این گروه عنوان کرده بودند در صورتی که دلار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، راه کاهشی را به تدریج طی خواهد کرد.

ثبت کمترین قیمت دلار در ۷۵ روز اخیر در حالی به ثبت رسید که برخی معامله‌گران به امید رسیدن این ارز به کف با احتیاط در موقعیت خرید قرار گرفته بودند. اتفاق مهم دیگر بازار ارز،‌ ثبت دومین کاهش متوالی در مقیاس ماهانه بود. دلار که در بهمن ماه بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اولین ماه فروردین ماه نیز افت ۵/ ۳ درصدی را به ثبت رساند. بپذیرد. نوسانات قیمت دلار بیشترین تاثیر را بر روی کالا های مصرفی دارد. اهمیت قیمت دلار بر زندگی مردم ایران به قدری است که اکثریت قریب به اتفاق آنها به صورت لحظه ای نرخ این ارز را پیگیری می کنند جهت قیمت دلار برای معامله گران آشکار نیست.
روز پنج‌شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. بازیگران فنی اعتقاد دارند رفتن دلار به زیر محدوده حساس ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می‌تواند زمینه‌ساز نزول این ارز تا ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان شود.

در واقع اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قیمت دلار روز شنبه در کانالی قرار خواهد گرفت که از دی ماه ۹۹ در آن نوسان نکرده بود. در بازار سکه نیز روند قیمتی نزولی بود. سکه در آخرین روز هفته در کانال ۹ میلیون تومانی پایین‌تر رفت و با ۴۰ هزار تومان افت به بهای ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه جمعه در معاملات پشت‌خطی در کانال ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز معامله شد. تحلیلگران فنی باور دارند سکه در صورت از دست دادن محدوده ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی ممکن است تا سطح ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی کاهش پیدا کند؛ عاملی که می‌تواند زمینه‌ساز بالا رفتن انتظارات افزایشی در بازار سکه و برگشت این فلز گرانبها به بالای مرز ۱۰ میلیونی شود.
ریزش قیمت دلار ادامه دارد
قیمت دلار

دلار در هفته‌های اخیر سیر نزولی داشته است؛ به‌طوری که دو هفته پیش ۱/ ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و هفته گذشته نیز افت ۷/ ۱ درصدی را به ثبت رساند. به گفته فعالان، با از دست رفتن محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی، انتظارات کاهشی در بازار بیشتر و این موضوع موجب شد که فشار فروش بیشتر شود. در کنار این، در انتهای هفته اخبار مثبتی از مذاکرات وین به بازار مخابره شد که توجه معامله‌گران کاهشی را به خود جلب کرد. به‌عنوان مثال، سخنگوى وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده است، در مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، اما این گفت‌وگوها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد.

در حال حاضر، ما بیشتر دانسته‌ایم برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش باید چه کار کنیم و برداشت ما این است که ایران نیز بیشتر متوجه شده‌ برای بازگشت به تعهداتش در برجام باید چه کار کند. شبکه آمریکایی بلومبرگ نیز گزارش داده که قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. چنین اخباری از مذاکرات وین موجب شد که قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی نیز راه نزولی را طی کند. گفته می‌شد در این معاملات ارزش دلار تا ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان افت کرده است. در کنار اخبار سیاسی، برخی فعالان عنوان می‌کنند عرضه بازارساز نیز در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است؛ به‌عنوان مثال، سامانه نیما در فروردین ماه ۱۴۰۰ شاهد عرضه ۴/ ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی بوده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در فروردین امسال ۴/ ۸ میلیارد دلار به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان، حدود ۳/ ۱میلیارد دلار معامله شده است.

براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ معاملات دلاری ۲۲۹ هزار و ۳۵۸ ریال بوده است. همچنین در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه جاری، ۲۶۴ میلیون دلار عرضه به‌صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه (نیما) صورت گرفته است که از این میزان، مجموع معاملات انجام شده در بازار ثانویه ۱۰۳ میلیون دلار بوده است. براساس معاملات انجام شده میانگین موزون نرخ معاملات دلاری در روز جاری ۲۲۵ هزار و ۸۵۸ ریال بوده است.

قیمت سکه به زیر ۹ میلیون تومان سقوط کرد

قیمت سکه امروز با احتمال حرکت به سوی مرز ۹ میلیون روبرو است. زیرا قیمت طلا نتوانست مرز ۱۸۰۰ دلار را رد کند و قیمت دلار نیز پتانسیل صعود ندارد.​
قیمت سکه به زیر ۹ میلیون تومان سقوط کرد

اگر امروز سکه حمایت ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را از دست بدهد، به سوی محدوده ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی حرکت خواهد کرد. سکه حمایت سنگین ۱۰ میلیون تومانی را از دست داد ولی هم چنان سکه بازان امیدوارند که قیمت از حمایت ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پایین تر نرود.

در معاملات پشت خطی روز جمعه در مقطع کوتاهی قیمت فلز گران بهای داخلی به محدوده ۹میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رفت. با این حال، خیلی زود توانست به حدود ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان برسد.

نزول بهای طلا در بازارهای جهانی و افت دلار در انتهای هفته دو عاملی بودند که قیمت فلز گران بهای داخلی را تحت فشار قرار دادند. اگر روز شنبه اسکناس آمریکایی به سوی سطح ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان حرکت کند، می توان شکست حمایت ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را قطعی دانست. با این حال، گفته می شود هرچقدر مذاکرات برجام طولانی تر شود، احتمال ادامه افت قیمت دلار نیز کاهش خواهد یافت. در نتیجه انتظارات کاهشی در بازار سکه نیز پایین تر خواهد آمد.

قیمت سکه

حباب سکه امامی تقریبا در هفته های اخیر تخلیه نشد و به مقادیری طبیعی رسید. به عنوان مثال، روز پنجشنبه بین ارزش ذاتی و بازاری فلز گران بهای داخلی تنها حدود ۱۴۵ هزار تومان فاصله داشت و اندازه حباب به حدود۵/۱ درصد رسیده بود. با این حال، در بازار سکه های کوچک هم چنان حباب های قابل توجهی وجود دارد. این موضوع می تواند زمینه ساز افت بیشتر نیم و ربع سکه شود. حباب نیم سکه در روز پنج شنبه بالای ۱۲ درصد بود و حباب ربع سکه بالای ۴۲ درصد قرار داشت.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=67266

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.