• امروز : چهارشنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 30 November - 2022
1

آماده‌سازی ستادهای انتخاباتی علی لاریجانی

  • کد خبر : 66604
  • 03 اردیبهشت 1400 - 11:10
آماده‌سازی ستادهای انتخاباتی علی لاریجانی

ارمان شرق- پیش از ماه رمضان شاهد اعلام حضور لاریجانی در انتخابات خواهیم بود و حتی جلسه بهروز نعمتی که قرار است ۶ صبح باشد نیز در راستای برنامه‌های انتخاباتی لاریجانی است. او کمپین و ستاد‌های انتخاباتی خود را به راه انداخته است.

بهروز نعمتی، محمدعلی وکیلی به همراه چند نفر از فعالان سیاسی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در اتاقی تحت عنوان «علی لاریجانی، چرا نمی‌آید؟» در رابطه با حضور علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تبادل نظر کردند.

در شبکه اجتماعی کلاب هاوس اتاقی تشکیل شده که فعالان سیاسی در آن در خصوص وضعیت علی لاریجانی در آستانه انتخابات۱۴۰۰ صحبت می‌کنند. گفتگوها در این اتاق از ساعت ۲۲ شروع شده است. بهروز نعمتی، محمد علی وکیلی، مسعود بهنود، محمد علی ابطحی، صادق خرازی از جمله افراد حاضر در این بحث هستند.

علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی تاکنون برای حضور یا عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام موضع نکرده است، ولی بسیاری از فعالان و نزدیکان او معتقدند که او فعلا در حال بررسی شرایط است و اگر از پیروزی خود اطمینان حاصل کند، در لحظات آخر برای حضور در انتخابات ثبت نام خواهد کرد.

در ادامه به بخشی از سخنان مطرح شده از سوی فعالان سیاسی در این اتاق اشاره می‌کنیم

بهروز نعمتی در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌آید یا نه گفت: علی لاریجانی چه بخواهد چه نخواهد کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است. شرایط متفاوت است و از آن سو هنوز مشخص نیست که افرادی همچون قالیباف یا رئیسی ورود کنند یا نه و هفته آینده تکلیف بسیاری از بزرگان مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: بالاخره برخی از واقعیت‌ها را باید دید. بسیاری از دوستان بهتر است به مسائل قبل از سال ۹۲ هم نگاهی بیاندازند. برخی گفتند لاریجانی لابی من قهاری است. ولی من میدانم که هیچ گاه مثلا با رئیس فراکسیون رقیب یک روز در میان به استخر نمی‌رفت که بتواند رای بگیرد. واقعیت این است نمی‌توان به سادگی از کنار لاریجانی عبور کرد. نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان. فکر نمی‌کنم معتدلین هر دوجناح به سادگی از کنار او عبور کنند و به هرحال حضور یا عدم حضور به انتخاب و تصمیم خود ایشان است.

محمد علی آهنگران فعال سیاسی نیز در پاسخ به این سوال گفت: علی لاریجانی یکی از باهوش‌ترین سیاستمدارن ایران است و ۱۲ سال رئیس مجلس بودن او حاکی از این است که او قدرت تعامل بسیار زیادی دارد. او اکنون کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است و از قدرت زیادی هم برخوردار است. لاریجانی به واسطه ارتباطی که در این سال‌ها با نمایندگان دارد می‌تواند حمایت آن‌ها را در شهرستان‌ها در صورت حضور در انتخابات داشته باشد. او تا کنون خود را خرج دعوا‌های سیاسی نکرده است تا به وقتش به انتخابات ورود کند.

محمدعلی وکیلی عضو هئیت رئیسه مجلس دهم در واکنش به آمدن یا نیامدن علی لاریجانی گفت: حضور لاریجانی در انتخابات از هوش بسیار بالا و خوب او است، اما تا کنون خود را عرضه نکرده است. او نیازی به تبلیغات برای ریاست جمهوری ندارد، زیرا در این ۴۰ سال از اشکال مختلف و در سمت‌های مختلف بر روی آنتن بوده است و طبیعتا عرضه زودهنگام آورده‌ای برای او ندارد.

او ادامه داد: لاریجانی از معدود شخصیت‌های ملی کشور است که می‌تواند کشور را به خوبی اداره کند، همه این امور از ریاستش بر مجلس کاملا مشخص بود. اما او برای آمدن چند پاشنه آشیل دارد که یکی از آن‌ها سند ۲۵ ساله همکاری با چین است که در افکار عمومی مشخص نیست که به عنوان خادم معرفی می‌شود یا خائن! او باید نقش خود را در این سند تشریح کند. پاشنه آشیل بعدی حمایت او از دولت روحانی است و با همه این اوضاع باید ببینیم در دقیقه ۹۰ در انتخابات حضور پیدا می‌کند یا نه. او فعلا در حال بررسی شرایط است.

حجت الاسلام جلیل محبی فعال سیاسی در پاسخ به سوال آمدن یا نیامدن علی لاریجانی گفت: او فرصتی برای عرض اندام ندارد و به نظرم بعد از ابراهیم رئیسی می‌تواند مهمترین کاندیدای انتخابات باشد. با توجه به اینکه اصلاح طلبان نتیجه‌محور هستند و با توجه به اینکه ممکن است کاندیدای آن‌ها محمدرضا عارف باشد و مانند سال ۹۲ که در بدنه اصلاح طلبان تعداد زیادی حامی او بودند، در بدنه اصلاحات نیز بسیاری از احزاب از او حمایت می‌کنند. او در سپاه هم حامیانی دارد. از همین رو اکنون حرفی نمی‌زند که بداند تخریب می‌شود واز همین رو به صورت خزنده حرکت می‌کند. او از جزئیات منتشر نشده سند همکاری با چین هم کمال استفاده را می‌کند و اگر رئیسی ورود نکند دو قطبی لاریجانی و چند گزینه اصولگرایان شکل می‌گیرد و احتمال دارد به دور دوم هم کشیده شود.

محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌آید یا نه؟ گفت: علی لاریجانی دوست دارد که در انتخابات حضور پیدا کند و بدنه اجتماعی هم دارد، اما به انتخابات ورود نمی‌کند. من در شرایط فعلی و با توجه به گزینه‌های موجود، یکی از کاندیدا‌های مناسب را لاریجانی می‌دانم، اما معتقدم او بسیار فرد باهوشی است و در انتخابات حضور پیدا نمی‌کند و اساسا او از انتخابات همین صحبت‌هایی است که می‌شود.

وی ادامه داد: او به چند دلیل در انتخابات حاضر نمی‌شود: افرادی که رای نمی‌دهند آمدن یا نیامدن لاریجانی برایشان اهمیتی ندارد. در بین اصولگرایان اصیل سنتی علی لاریجانی را به سایر گزینه‌ها ترجیح می‌دهند، اما قدرتشان تضعیف شده است و در اصلاح طلبان نیز با تمام اتفاقاتای که رخ داده است، لاریجانی اولویتشان نیست. با توجه به تجربه حمایت از روحانی فکر نمی‌کنم به سمت حمایت از یک فرد غیر اصلاح طلب بروند و زیر علم او سینه بزنند. این آدم بسیار باهوش است و دلیلی برای آمدن خود نمی‌بیند.

ابطحی گفت: اگر بیاید رقیب جدی لاریجانی، ابراهیم رئیسی خواهد بود، اما معتقدم او در هیچ شرایطی نمی‌آید.

فرج کمیجانی عضو جبهه اصلاحات ایران در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌اید یا نه، گفت: لاریجانی فرد بسیار تاثیرگذار و خاص است و فکر می‌کنم با تیزبینی که دارد اکنون در حال رصد کردن شرایط است. اگر اصولگرایان با رئیسی به جمع بندی برسند و اصلاح‌طلبان با ظریف به توافق برسند که به نظر می‌رسد روی حضور او در حال به توافق رسیدن هستند، بعید است علی لاریجانی ورود کند. در جریان اصلاحات افرادی که حداقل دوم سوم رای جبهه اصلاحات را بیاورند به عنوان کاندیدای اختصاصی اصلاح طلبان معرفی می‌شوند. اگر ظریف در میان گزینه‌های ما نباشد ممکن است برخی به سمت لاریجانی بروند. لاریجانی از طیف اعتدال و توسعه و جریان ناطق نوری حامیانی دارد.

وی ادامه داد: اکنون در شرایط حاضر در جبهه اصلاحات ایران لاریجانی فعلا جایی ندارد، ما اصلاح طلبان اگر کاندیداهایمان تایید شوند قطعا از کاندیدای خودمان حمایت می‌کنیم و اگر کاندیدایمان تایید نشوند ممکن است به صورت حزبی و فردی از لاریجانی حمایت کنیم و در لحظات آخر چرخشی به سمت لاریجانی داشته باشند.

مسعود بهنود فعال سیاسی و روزنامه نگار در واکنش به آمدن یا نیامدن لاریجانی به انتخابات گفت: در تاریخچه و نگاه به غلی لاریجانی، فراموش کردیم بگوییم در وزارت ارشاد او عملکرد بسیار خوبی داشت و از همان روز اولی که به وزارت آمد تغییرات محسوس بود و از روز اول حملات به روزنامه‌ها قطع شد. لاریجانی فرد بسیار با متنانتی است و تاکنون متانت خاص و به موقعی برای نظام خرج کرده است. اکنون شرایط به گونه‌ای است که مانند خروس سرشان را بالا نمی‌آورند و همه در اتاق‌های بسته کارهایشان را انجام می‌دهند، از همین رو است که دوماه مانده به انتخابات هنوز شرایط مشخص و شفاف نشده است. اما باید به این نکته توجه کنید که اگر لاریجانی تصمیم به حضور گرفت مطمئن باشید که او همه رایزنی‌ها را کرده و همه شرایط را برای حضور خود فراهم کرده است و قطعا بی گدار به آب نمی‌زند و اگر آمد یقینا بسیاری از مسائل حل شده است

وحید ایمانی فعال سیاسی نیز در این باره گفت: پیش از ماه رمضان شاهد اعلام حضور لاریجانی در انتخابات خواهیم بود و حتی جلسه بهروز نعمتی که قرار است ۶ صبح باشد نیز در راستای برنامه‌های انتخاباتی لاریجانی است. او کمپین و ستاد‌های انتخاباتی خود را به راه انداخته است.

منبع: رویداد ۲۴

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=66604

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.