• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 15 August - 2022
1

فعلا مرگ ها سه رقمی باقی خواهد ماند/ دورکاری به شهرهای نارنجی وقرمز تهران برگشت/ مشاغل گروه۲و۳و۴ نیز دو هفته تعطیل خواهد بود/با یک فاجعه در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد

  • کد خبر : 65555
  • ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۹:۲۷
فعلا مرگ ها سه رقمی باقی خواهد ماند/ دورکاری به شهرهای نارنجی وقرمز تهران برگشت/ مشاغل گروه۲و۳و۴ نیز دو هفته تعطیل خواهد بود/با یک فاجعه در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد

ارمان شرق- بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرستان‌های قرمز فعالیت مشاغل گروه دو، سه و ۴ به مدت دو هفته تعطیل خواهد بود و حضور کارکنان نیز در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی مشمول دستورالعمل ستاد ملی کرونا است، که در نهادهایی که خدمات ضروری ارائه می‌کنند پنجاه درصد و در سایر دستگاه‌ها یک سوم است و مابقی کارکنان می‌بایست دورکاری کنند.

تست منفی کرونا به معنای عدم ابتلا نیست چون ۶ – ۵ روز پس از ورود ویروس کرونا به بدن، تست PCR می تواند ابتلا را تشخیص دهد. تست رپید هم بعد از بروز علائم اولیه می تواند کرونا را تشخیص دهد… دورهمی های عید فاجعه بار بود… فاجعه این است که هر روز ۱۲ الی ۱۵ هزار مبتلا به کرونا، از قرنطینه خارج می شوند.

عصر ایران – معاون کل وزارت بهداشت با حضور در تلویزیون، نکات مهم و تکان دهنده ای درباره کرونا مطرح کرد.
مهم ترین بخش های سخنان دکتر ایرج حریرچی را می خوانید:

* نگران ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی و برزیلی هستیم. حتی ممکن است ویروس در داخل ایران هم جهش یابد.

* رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ۸۳ درصد به ۵۵ درصد رسیده است. موارد مرگ به همین دلیل افزایش یافته و بیشتر هم شده است.بعضی استان ها تنها ۲۹ تا سی و چند درصد رعایت می کنند. حد مطلوب ۹۰ درصد است.

* حتی در صورت زدن دو ماسک در محیط بسته نیز احتمال انتقال وجود دارد. مهم ترین نحوه انتقال ویروس، انتقال نفس به نفس است.

* روند گسترش کرونا در استان های هم مرز عراق، با روند این کشور یکسان و عمدتا صعودی شده است.

* به دلیل تشدید کرونا در ترکیه احتمال ممنوع شدن سفر به این کشور وجود دارد.

* برغم محدودیت ها، تنها ۴ الی ۱۰ درصد از ترددها در ۶ ماه گذشته کم شده است.

* دورهمی ها عامل اصلی مرگ و میرهای کرونایی است.

* در شهری، فردی در یک دورهمی خانوادگی مبتلا شده بود و ۶۸ نفر از ۷۰ کارگر همکارش را مستقیم و غیر مستقیم آلوده کرده بود.

* در هر ۳۱ استان، ویروس انگلیسی داریم.

* بیشتر نگران کسانی هستیم که تا حالا مبتلا نشده اند.

* نگران شهرها و مناطقی هستیم که تا کنون شیوع کمتری داشتند.

* فاجعه این است که هر روز ۱۲ الی ۱۵ هزار مبتلا به کرونا، از قرنطینه خارج می شوند.

* در کانادا، خروج از قرنطینه ۴ هزار دلار جریمه دارد. اگر موجب سرایت بیماری شود، ۸ هزار دلار جریمه می شود و اگر موجب فوت کسی شود بیش از ۲۰۰ هزار دلار باید غرامت دهد.

* تست منفی کرونا به معنای عدم ابتلا نیست چون ۶ – ۵ روز پس از ورود ویروس کرونا به بدن، تست PCR می تواند ابتلا را تشخیص دهد. تست رپید هم بعد از بروز علائم اولیه می تواند کرونا را تشخیص دهد.

* برخلاف شب عید، در ۱۳ فروردین مردم رعایت کردند. البته یکی از علل نیز بستن پارک ها توسط نیروی انتظامی بود.
باید در کنار رعایت مردم، اعمال قانون هم بشود. وظیفه حاکمیت تنها نصیحت کردن نیست.

* احتمالا در هفته پیش رو تهران و اصفهان هم قرمز شوند.

* فعلا مرگ ها سه رقمی باقی خواهد ماند.

* به حدی سیستم درمانی تحت فشار هست و تخت ها برای بیماران کرونایی آماده می شود که همه عمل های جراحی غیر اورژانسی ممنوع شده است.
مرگ و میر به دلایل غیر کرونایی نیز افزایش یافته است.

* تعداد شهرهای نارنجی و قرمز از بهمن تا حالا ۹۰ درصد افزایش داشته است. شهرهای آبی از ۳۰۱ به ۲۸ شهر کاهش یافته است. سفرها و تراکم های اسفند و دورهمی های عید فاجعه بار بود.

* در بسیاری از استان ها، روند صعودی نمودارها، عمودی شده است. تنها در تهران ۵۰ درصد افزایش بستری و مرگ داشته ایم.

* فاز بندی واکسیناسیون کرونا:

فاز اول:
– کارکنان خط مقدم درمان کرونا
– افراد با ریسک بالای ابتلا و مرگ
– کارکنان آزمایشگاه های تشخیص کرونا
– پرسنل تغسیل و …

فاز دوم:
– افراد مسن بالای ۶۵ سال
– افراد با بیماری های پرریسک ۱۶ تا ۶۴ سال مثل بیماران مبتلا به سرطان، پیوند عضو، چاقی مفرط

فاز سوم:
– پرسنل ارائه خدمات ضروری مانند بانک ها، حمل و نقل عمومی، معلمان، توزیع کنندگان مواد خوراکی و…
– افراد ۵۵ تا ۶۵ سال
– پزشکانی که با بیماران غیر کرونایی سر و کار دارند
– افراد ساکن در مراکز جمعی مانند
سربازان، مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست، ساکنین گرمخانه ها، مددجویان کمپ ترک اعتیاد و …

فاز چهارم:
بقیه مردم

* اگر واکسن های جدید از خارج برسد تا یکی دو هفته آتی واکسیناسیون گروه اول تمام می شود.

* ورزشکاران پارالمپیک را نیز خارج از نوبت واکسینه می کنیم تا در مسابقات خارج کشور به قرنطینه نروند که تعدادشان اندک است.

* تولید واکسن در جهان بسیار کند پیش می رود چون زیر ساخت و مواد اولیه مکفی نیست. برخی از دانشمندان می گویند حتی با گسترش واکسیناسیون نیز ممکن است با جهش های ویروس کرونا، شاهد ادامه فراگیری این بیماری در جهان باشیم.

* پارسال در نوروز توانستیم با ایجاد محدودیت کرونا را کنترل کنیم و در اردیبهشت تعداد فوتی ها به ۳۵ نفر رسید ولی نوروز امسال را از دست دادیم. ضرر این دو هفته نوروز را حتما خواهیم دید.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ویدیوی انتشار یافته در فضای مجازی (که درآن یک روحانی، زوار امام هشتم را به بوسیدن ضریح توصیه و از استفاده از ماسک، منع می‌کند) واکنش نشان داد و گفت: «این یک اقدام مجرمانه است و باید با آن برخورد شود».

به گزارش عصر ایران، دکتر ایرج حریرچی در برنامۀ تلویزیونی «نگاه یک» گفت: طبق مادۀ ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی تهدید سلامت مردم، جُرم است و وقتی در شهری داماد یا پدر داماد به اتهام برگزار کردن مراسم عروسی و تهدید سلامت مردم دستگیر شده‌اند توصیه به برداشتن ماسک یا بوسیدن ضریح هم جرم است.

وی از سایر ویروس های جهش یافته همچون ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی ابراز نگرانی کرد و گفت: در داخل کشورهم مصون از جهش نیستیم.

معاون کل وزارت بهداشت، تجمع روز شنبه در ورزشگاهی در مشهد را مایۀ شگفتی و تأسف دانست و گفت: بحث اجتماع ورزشی یا دینی یا فرهنگی نیست و ماه رمضان با شعبان و مراسم عروسی با آیین عزا از حیث خطر شیوع به خاطر هم نفسی و مجاورت و تماس آدم ها تفاوت ندارد و باید ممنوع باشد.

حریرچی میزان کاهش ترددها را به رغم انتظار اولیه اندک توصیف کرد و یادآور شد: وقتی ۱۵ میلیون دانش آموز و معلم به مدرسه و ۴ میلیون دانشجو و استاد به دانشگاه و نیمی از کارکنان دولت سر کار نمی روند انتظار این است که چون جمعیت قابل توجهی تردد نمی‌کنند شاهد کاهش قابل توجه ترددها باشیم حال آن که به شکل شگفت‌آوری می بینیم که بر اساس اندازه گیری با حرکت موبایل تنها ۴ تا ۱۰ درصد کاهش تردد رخ داده است!

وی گفت: عامل اصلی انتقال، هم‌نفسی است و اگر ماسک می‌زنیم برای جلوگیری از همین هم نفسی است و اگر توصیه کردیم و می کنیم به سفر نروید باز به همین منظور است چرا که هر چه مجاورت و هم نفسی بیشتر باشد ابتلا هم افزون تر است اما به جای آنها شاهد افزایش دورهمی‌ها هستیم.

دکتر حریرچی ادامه داد: شاید برخی ۱۰۰تعداد قربانی در روز را با توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی کشور قابل توجه ندانند و طبیعی تلقی کنند اما باید در نظر داشته باشند که ۱۰۰ فوتی کرونا را نه با ۸۰ میلیون جمعیت که باید با کل ۱۲۰۰ مرگ در روز مقایسه کنند و در این صورت است که درمی یابیم ۱۲۰ نفر در روز به نسبت ۱۲۰۰ نفر یعنی ۱۰ درصد.

وی در عین حال گفت چنانچه روند نزولی کاهش تعامل ها ادامه یابد بعید نیست آمار قربانیان روزانه به ۲۰۰ نفر هم برسد.

حریرچی خطاب به سفررفتگان نوروزی گفت: حال که توصیه اول را رعایت نکردید و در خانه نماندید و به مسافرت رفتید دست کم اکنون که بازگشته‌اید دورهمی نروید چون شاید مبتلا شده باشید.

معاون کل وزارت بهداشت، هم‌وطنان را از سفر به ترکیه و عراق برحذر داشت و گفت در این دو کشور همسایه ویروس جهش یافته بی رحمانه قربانی می گیرد تا جایی که در ترکیه به ۱۶۰ نفر در روز رسیده است.

مقام ارشد ستاد مقابله با کرونا همه گیری دوباره حتی پس از واکسیناسیون وسیع را نیز محتمل دانست و گفت: این شعار سازمان بهداشت جهانی است که «هیچ کس ایمن نیست مادام که همه ایمن شوند» و تا تبادل وجود دارد از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان مجاور انتقال می‌یابد همان گونه که ویروس انگلیسی در عراق بود و به خوزستان ما آمد و حال در استان‌های مجاور در جنوب غربی ایران شهرهای آبی و زرد را نارنجی و قرمز می‌کند.

وی خواستار ممنوعیت سفر به ترکیه شد و گفت: در امارات هم ویروس آفریقای جنوبی تهدید می کند و نگران ویروس برزیلی هم هستیم و برای این که بدانید از چه صحبت می‌کنیم باید بدانید برزیل در یک روز ۴۶۰۰ کشتۀ کرونا داده است.

دکتر حریرچی عامل تعیین جریمه به خاطر شکستن قرنطینه را یک عامل مهم بازدارنده دانست و گفت: در کانادا جریمۀ فرد ناقض ۴۰۰۰ دلار کاناداست و اگر مبتلا کند ۸۳ هزار دلار کانادا و چنانچه به مرگ افراد مبتلا بینجامد به ۲۳۰ هزار دلار کانادا هم می رسد و آن وقت ما توقع داریم با جریمل ۲۰۰ و ۵۰۰ هزار تومانی رعایت کنند. حال آن که توصیه کافی نیست و در روز سیزده به در هم خیلی ها بیرون رفتند اما دیدند درِ پارک بسته است و پلیس جریمه می کند و بازگشتند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تنها ۱۰ کشور دنیا توانسته‌اند بیش از ۱۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کنند و در ۱۰۰ کشور حتی برای پرسنل درمانی هم هنوز واکسیناسیون شروع نشده و این نشان می دهد موضوع واکسن، سیاسی است نه اقتصادی.

حریرچی از شروع واکسیناسیون در ایران با اولویت کارکنان درمان در بخش کرونا و یا با ریسک بالای نگه داری مانند سال‌مندان و جانبازان خبر داد و جمعیت این گروه را بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

گروه دوم و سوم افراد بالای ۶۵ سال‌اند که خود به بالای ۷۰ و سپس ۸۰ تفکیک می شوند. همچنین کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و نیز افراد ساکن در مراکز نگه داری.

گروه بعدی سایر پرسنل نظام سلامت و مشاغل در تماس مستقیم با مردم مانند کارمندان بانک‌ها و نیروهای پلیس‌اند و در نهایت به زیر ۵۵ سال می‌رسیم که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و به ترتیب پایین می‌آید.
حریرچی گفت: به شایعات توجه نکنید و بدانید هند که بزرگ‌ترین تولید کنندۀ واکسن در دنیاست یا چین و روسیه تنها ۴ تا ۴ و نیم درصد را پوشش داده اند و از جمعیت ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیونی جهان، تنها روی ۳۶۰ میلیون نفر واکسیناسیون انجام شده است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد برای اولویت در واکسیناسیون به جز دسته بندی های گفته شده که در سند ۸۹ صفحه ای وزارت بهداشت آمده و انتشار هم یافته هیچ ترتیب دیگری مانند آقازادگی و ژن خوب وجود ندارد و اگر استثنایی قایل شده‌ایم برای افرادی چون ورزشکاران پارالمپیک بوده تا در کشور میزبان معطل نشوند یا پاک بانانی که با پسماندها سر و کار دارند و می توانند عامل انتقال باشند وگرنه هیچ مقامی در اولویت نبوده مگر این که مانند برخی کشورها قرار باشد در حد رییس جمهوری و برای جلب اعتماد عمومی واکسن تزریق کند و البته افکار عمومی ما هیچ تفائتی را جز دسته بندی رسمی نمی پذیرد.

حریرچی احتمال اعلام وضعیت نیمه قرنطینه و اِعمال شدید محدودیت‌ها و ممنوعیت مشاغل گروه‌های دوم و سوم در صورت بالا رفتن میزان فوتی‌ها را هم محتمل دانست و به دفعات تأکید کرد: تماس و مجاورت، عامل انتقال است و اگر این هم نفسی در کوه هم رخ دهد می تواند منتقل کننده باشد ولی چون این باور وجود ندارد شاهدیم که رفتن به کوه‌های شمال شهر ۳۵۰ درصد افزایش یافته است.

معاون کل وزارت بهداشت بار دیگر تأکید کرد: موضوع واکسن کاملا سیاسی است و نشانی آشکار از عمق بی عدالتی در جهان به گونه ای که تولید کننده های اصلی واکسن – فایزر و مدرنا- نمی‌فروشند و کشوری که پول گرفته بود و فروخته بود هم بدعهدی کرد. (هر چند حریرچی از هند نام نبرد ولی اشارات او به دادستان آن کشور که مانع شد مشخص می‌کرد منظور او هند است که قرار بوده ۵۰۰ هزار دُز را تحویل دهد و متوقف شد و گویا قرار است دو هفته دیگر برسد).

معاون کل وزارت بهداشت از آماده شدن واکسن پاستور در اردیبهشت و واکسن «برکت» در تیرماه خبرداد و ابراز امیدواری کرد از نیمۀ دوم سال واکسیناسیون عمومی شروع شود.

حریرچی در پایان گفت: ما اکنون نگران کسانی هستیم که تا کنون مبتلا نشده اند و اتفاقا بیشتر رعایت کرده‌اند. از این رو همچنان باید رعایت کنند چرا که هر چه میزان رعایت بیشتر باشد درصد ابتلا و به تبع آن مرگ و میر بیشتر است.
استاندار تهران گفت: بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرستان‌های قرمز فعالیت مشاغل گروه دو، سه و ۴ به مدت دو هفته تعطیل خواهد بود و حضور کارکنان نیز در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی مشمول دستورالعمل ستاد ملی کرونا است، که در نهادهایی که خدمات ضروری ارائه می‌کنند پنجاه درصد و در سایر دستگاه‌ها یک سوم است و مابقی کارکنان می‌بایست دورکاری کنند.

استاندار تهران از دورکاری دوسومی کارکنان در مشاغل عادی شهرهای قرمز این استان و تعطیلی ۲ هفته‌ای مشاغل گروه‌های دو، سه و چهار خبر داد.

انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: تعداد بیماران سرپایی کرونا در استان تهران ۶۶.۶ درصد، بستری‌ها ۷۵.۵ درصد و فوتی‌ها ۵۲ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در شهرستان‌های قرمز فعالیت مشاغل گروه دو، سه و ۴ به مدت دو هفته تعطیل خواهد بود و حضور کارکنان نیز در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی مشمول دستورالعمل ستاد ملی کرونا است، که در نهادهایی که خدمات ضروری ارائه می‌کنند پنجاه درصد و در سایر دستگاه‌ها یک سوم است و مابقی کارکنان می‌بایست دورکاری کنند.

استاندار تهران گفت: در شهرستان‌های نارنجی نیز دوسوم کارکنان در دستگاه‌های خدمات رسان ضروری حضور خواهند داشت و ۵۰ درصد کارکنان نیز در دستگاه‌های عادی حضور کار خواهند کرد و مابقی کارکنان دورکار خواهند بود.

وی افزود: در حال حاضر و طبق اعلام معاون بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های پردیس، دماوند و شهریار قرمز اعلام شده‌اند.

زالی: اگر در دو هفته آتی نتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم فاجعه رخ خواهد داد
رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: در روزهای ۱۱تا ۱۳فروردین بالاترین میزان مراجعان سرپایی کرونایی را طی ۳ ماه گذشته داشته ایم. وی افزود: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک کاتاستروف [ فاجعه] در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد.
رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: در روزهای ۱۱تا ۱۳فروردین بالاترین میزان مراجعان سرپایی کرونایی را طی ۳ ماه گذشته داشته ایم.

علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت کرونای استان، اظهار کرد: در هفته دوم فروردین ماه به طور چشمگیری آمار ما در همه شاخص ها افزایش یافته و بیشترین میزان مرگ و میر در دو هفته اول فروردین ماه مربوط به روزهای هشتم، نهم و دوازدهم است.

وی ادامه داد: بالاترین میزان بستری نیز مربوط به روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین است و متاسفانه بالاترین میزان مراجعین سرپایی، در سه روز اخیر رخ داده است که برای اولین بار در سه ماه گذشته یک رکورد شکنی اتفاق افتاده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: البته بازتوزیع جغرافیایی این افزایش بستری و مراجعان سرپایی در استان تهران تاحدی ناهمگن است؛ به طور مثال در حوزه افزایش مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران بالاترین میزان فوت را در هفته دوم فروردین ماه داشته ایم.

زالی یادآور شد: همچنین مراجعان سرپایی در پاکدشت، مرکز و بخش هایی از شمال تهران نسبت به سایر مناطق افزایش بیشتری داشته است.

وی با بیان در روزهای آینده ممکن است وضعیت بازتوزیع شاخص ها در تهران همگن تر شود، گفت: در حال حاضر تعداد بستری ها در استان تهران از عدد ۳۷۱۲ نفر گذشته که در طول پنج ماه اخیر یک رکورد عجیب است.

زالی ادامه داد: در مورد مراجعان سرپایی نیز این میزان بین ۵ تا ۷ هزار نفر در روزهای گذشته در نوسان بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: به نظر می رسد با فعال شدن مطب ها و درمانگاه های عمومی در طول روزهای آینده ممکن است بازتوزیع مراجعان بخش سرپایی تغییر یابد که به معنای کاهش مراجعان سرپایی نخواهد بود بلکه الگوی مراجعه تغییر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کماکان گروه های مسن، گروه های پرخطر محسوب می شوند، در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعان بستری بیمارستانی ما و حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می افتد و در طول دو هفته آینده نیز این گروه، گروه پرخطر در حوزه مرگ و میر محسوب می شوند.

وی با اشاره به ازدحام های پایان اسفند، یادآور شد: ازدحام های چهارشنبه آخر سال، خریدهای هفته آخر اسفند و همچنین مسافرت ها یک فرصت سوزی برای کنترل بیماری محسوب می شود؛ در حالی که می توانستیم برعکس عمل کرده و در دو هفته اول فروردین ماه به افول این بیماری در کشور کمک کنیم.

وی با بیان اینکه دو هفته آتی یعنی هفته سوم و چهارم فروردین ماه نیز فرصتی حساس برای کنترل بیماری است، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، خودداری از سفرهای غیر ضروری درون شهری و جلوگیری از دورهمی های خانوادگی را راهی موثر برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری عنوان کرد.

زالی بااشاره به افزایش چشمگیر جواب های مثبت در تست های پی سی آر و تست های سریع استان تهران، گفت: این بدان معناست که ویروس به شدت در شهر فعال شده و هرگونه تردد غیر ضروری در شهر به معنای به استقبال مرگ رفتن تلقی می شود.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک کاتاستروف [ فاجعه] در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=65555

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.