آرمان شرق: جلسه ستاد توسعه سواحل مکران ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش آرمان شرق، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به ظرفیت کم‌نظیر سواحل مکران برای توسعه استان‌‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان گفت: سواحل مکران باید به نقطه‌‌‌ای کانونی برای توسعه و رفع محرومیت از این دو استان تبدیل شود.

وی با اشاره به وجود محرومیت در استان سیستان و بلوچستان و فاصله زیاد شاخص‌‌های توسعه در این استان با سایر استان‌‌های کشور، اظهار داشت: حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است و این موضوع باید در دستورکار همه دستگاه‌‌های اجرایی قرار گیرد.

معاون اول رییس‌‌جمهور با اشاره به تدوین طرح جامع برای توسعه سواحل مکران و برنامه‌‌ریزی برای اجرای چند پروژه بزرگ در این منطقه تصریح کرد: برنامه‌‌ها و پروژه‌‌های خوبی برای اجرا در این منطقه تهیه شده است که می‌‌تواند به توسعه سواحل مکران کمک کند.

جهانگیری افزود: برای توسعه سواحل مکران باید همه جوانب نظیر مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی دیده شود و سیاست روشن و دقیقی برای اجرای طرح جامع توسعه سواحل مکران تدوین شود. 

وی با تاکید بر اینکه باید پروژه‌‌های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و نیز قول‌‌ها و وعده‌‌های داده شده از سوی رییس‌‌جمهور برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، خاطرنشان کرد: باید با برنامه‌‌ریزی دقیق و سیاستگذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه‌‌ها و عمل به وعده‌‌های داده شده، نسبت به محرومیت‌‌زدایی و توسعه استان اقدام شود.

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب در سواحل مکران و به‌خصوص چابهار برای کشت گلخانه‌‌ای ابراز داشت: چابهار این ظرفیت را دارد که به میزان ۱۰ هزار هکتار کشت گلخانه‌‌ای با ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آن ایجاد شود.

وی با یادآوری اینکه ۵۵ درصد صید و صیادی کشور در سواحل مکران انجام می‌‌شود، بیان کرد: سواحل مکران از ظرفیت گسترده‌‌ای برای پرورش ماهی در دریا و پرورش میگو برخوردار است که اگر حمایت‌‌های لازم صورت گیرد با مشارکت بخش خصوصی شاهد توسعه در این گونه فعالیت‌‌ها خواهیم بود.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه سواحل مکران یادآور شد: این برنامه در ۱۲ محور تهیه شده که ۳۸ محرک اقتصادی در آن وجود دارد و اجرای این برنامه‌‌ها همت و تلاش همه دستگاه‌ها را می‌‌طلبد.

وی افزود: در این برنامه توسعه‌‌‌ای ظرفیت‌‌‌های بومی سواحل مکران با نگاه درون‌‌زا و برون‌‌نگر دیده شده و احداث دو شهر جدید نیز در این برنامه پیش‌‌بینی شده است که به‌‌زودی ساخت واحدهای مسکونی برای ساکنین آن آغاز خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص‌‌های استان در بخش‌‌های مختلف نظیر بهداشت و درمان،‌ فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله زیادی با میانگین کشور دارد، خواستار اجرای مصوبات سفر رهبر انقلاب به این استان شد.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، گزارشی از عملکرد پروژه‌‌های طرح توسعه سواحل مکران طی ۹ ماهه سال ۹۷ ارائه شد و توضیحاتی نیز در خصوص پروژه‌‌‌های زیرساختی طرح توسعه سواحل مکران نظیر احداث راه آهن، جاده سازی، توسعه بندر شهید بهشتی،‌ انتقال آب و احداث سد و نیروگاه بیان شد. 

در ادامه این جلسه، گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مکران ارائه شد و نماینده دبیرخانه در این گزارش اعلام کرد که رویکرد دبیرخانه تلاش در جهت محرومیت‌‌زدایی پیش از آغاز روند توسعه این سواحل بوده است و دبیرخانه ستاد توسعه اجتماع‌‌محور جهت افزایش توانمندی جوامع محلی و توسعه پایدار و متوازن و همراهی جوامع در فرآیند توسعه صنعتی و عمرانی را دنبال می‌‌کند.

در ادامه این جلسه، پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش‌‌‌های ارائه شده، پیشنهادات و نظراتی در جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه سواحل مکران و اجرای طرح جامع این سواحل ارائه شد.