آرمان شرق:به گفته وزیر تجارت ترکیه این کشور به دنبال افزایش دوره معافیت خود از تحریم‌های نفتی ایران می‌باشد.

به گزارش آرمان شرق به نقل از ایسنا، وزیر تجارت ترکیه روز پنج‌شنبه گفته است که آنکارا به دنبال افزایش مدت معافیت‌های خود در برابر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران است که این مسئله تحریم بر روی کشورهایی که با ایران همکاری می‌کنند اثر می‌گذارد.
رخسار پکان در این باره تصریح کرد: ما تواقنامه تجارت آزاد با ایران داریم؛ چگونه می‌توانیم همکاری‌مان را در چنین شرایطی ادامه دهیم؟

وی در مصاحبه با ان‌تی‌وی در این باره افزود: ما در رابطه با کالاهای وارداتی با ایران قرارداد ترجیحی امضا شده دایم. ما در سطح وزارتی و نمایندگان فنی این همکاری را انجام می‌دهیم تا ترکیه از این ممنوعیت‌ها مستثنی شود.

پکان همچنین گفت که تحریم‌های آمریکا بر واردات و سرمایه گذاری‌های ایرانی اثر گذاشته و موجب ایجاد رکود در اقتصاد آن شده است.

هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی را دریافت کرده‌اند که آن‌ها را مجاز می‌کند تا به خرید نفت ایران ادمه دهند، اگرچه دولت آمریکاگفته است که آن‌ها باید نشان بدهند که در راستای رساندن این واردات به صفر کار می‌کنند. انتظار می‌رود این معافیت‌ها ۱۸۰ روز دوام بیاورند، اگرچه قابل تمدید هستند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره گفته بود: دولت این مسئله را درک می‌کند که برخی کشورهای به لحاظ ژئوپولتیک نزدیک به ایران و دیگر کشورها قادر نباشند تا واردات نفت از ایران را به‌طور سریع قطع کنند. به همین دلیل آمریکا در نظر دارد هنگام شروع بخش دوم تحریم‌ها برای این کشورها استثنا قائل شود.

چین، هند و ترکیه جزو پنج کشوری هستند که بزرگترین واردکننده نفت از ایران محسوب می‌شوند. این کشورها گفته‌اند که نمی‌توانند به طور کامل خرید نفت از ایران را متوقف کنند. کره جنوبی نیز به تازگی از آمریکا خواسته است تا بیشترین نرمش را نشان دهد و خواستار مستثنی شدن از این تحریم‌ها برای ادامه واردات نفت از ایران شده بود.