• امروز : سه شنبه - ۱۴ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 5 July - 2022
0
داوود هرمیداس باوند در گفت و گو با آرمان شرق؛

ایران خاکریزش را به مرزهای اسرائیل رسانده/ منافع اقتصادی خاصی در سوریه برای ما وجود ندارد/متیس مانع از تصمیمات نمایشی ترامپ است/ روسیه، سوریه را به چشم ابزاری برای کاهش تحریم های خود می بیند

  • کد خبر : 12192
  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
ایران خاکریزش را به مرزهای اسرائیل رسانده/ منافع اقتصادی خاصی در سوریه برای ما وجود ندارد/متیس مانع از تصمیمات نمایشی ترامپ است/ روسیه، سوریه را به چشم ابزاری برای کاهش تحریم های خود می بیند

وال استریت ژورنال در مطلبی، جیمز متیس را مانع اصلی ترامپ، در حمله به پایگاه های ایران و روسیه دانست. متیس از مخالفین خروج امریکا از برجام نیز هست و البته پیشتر نیز در رابطه با مهار ایران، سخنانی در گفت و گو با سی.ان.ان را مطرح کرده است.

آرمان‌شرق_ مجتبی اسکندری: وال استریت ژورنال در مطلبی، جیمز متیس را مانع اصلی ترامپ، در حمله به پایگاه های ایران و روسیه دانست. متیس از مخالفین خروج امریکا از برجام نیز هست و البته پیشتر نیز در رابطه با مهار ایران، سخنانی در گفت و گو با سی.ان.ان را مطرح کرده است. در حالی که جنگ داخلی در سوریه رو به پایان است، بحث بر سر تداوم ماندن ایران در سوریه نیز، بحث روزیست که بسیاری از تحلیلگران در رابطه این موضوع اظهار نظر می کنند. در همین راستا، آرمان شرق به سراغ دکتر« داوود هرمیداس باوند» استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران و دیپلمات بازنشسته رفته است و با او به گفت و گو پرداخته که مشروح گفت و گو را در ادامه مطالعه می فرمایید:

وال استریت ژورنال، در گزارشی مدعی شد که ترامپ خواستار حمله به مواضع ایران بود ولی جیمز متیس (وزیر دفاع آمریکا) مانع از این تصمیم شده است. با توجه به این نکته که متیس هم در علن و هم در قفا، از مهار این علت این ممانعت از نظر شما چیست؟

وزیر دفاع آمریکا حتی در موضع مرتبط با برجام هم، موافق با خروج از برجام نیست و معتقد است که خروج از برجام به نفع آمریکا نیست و معتقد است که به اعتبار حقوقی و سیاسی آمریکا در جهان لطمه می زند. بنابر این اشخاصی نظیر متیس، که با تجربه تر و آبدیده تر هستند، ترامپ را از بسیاری از امور بر حذر می دارند. اگر آمریکا پایگاه های ایران و روسیه را می زد، به شدت موازنه در نظام بین المللی را در هم می ریخت، مستقیما وارد درگیری با روسیه می شد. درست است که این یک اقدام محدود بود، ولی طرف مقابل را در شرایطی قرار می داد که مجبور می شد که دست به اقدام متقابل بزند.

جیمز متیس، پیشتر دو مرتبه برجام را در راستای مهار ایران مناسب دانست، به نظر شما چرا در حالی که سایر اعضای تیم امنیتی ترامپ کنار گذاشته شدند، به رغم مخالفت با نظر رئیس جمهور آمریکا بر سر بحث برجام، بازهم تعدیل کننده سیاست های امنیتی ترامپ است؟ در حالی که ترامپ نیز راهبرد مهار ایران را در دستور کار خود، همپای مقابله با داعش اعلام کرده است، آیا سیاست های آمریکا نیز مبتنی بر این گونه اظهارات تنظیم خواهد شد؟

بالاخره متیس، سالها در کشورهایی که آمریکا متعهد به حفظ امنیت آنها بوده است(کره جنوبی و ژاپن) خدمت کرده و تجربه بسیار بالایی در ارتش آمریکا و پنتاگون دارد. در همه دولت های امریکا، مورد اعتماد مقامات ارشد بوده و طرف مشورت بسیاری از سیاستمداران جمهوریخواه سنا و کنگره بوده است و ترامپ نیز از این کهنه سرباز حرف شنوی خوبی دارد. البته وزیر خارجه آمریکا هم که برکنار شد، موافق اقدامات یکطرفه ترامپ نبود و به دخالت نظامی در سوریه و خروج از برجام اعتراض داشت. فلذا موضع گیری های ترامپ را باید، بیشتر به نوعی موضع گیری از سر تمایل به قدرت نمایی دانست. تعدیل مواضع او قطعا به واسطه این افراد میسر خواهد بود.

ایران، هزینه های مادی و معنوی زیادی در سوریه کرده است، در حالیکه به پایان جنگ داخلی در سوریه نزدیک می شویم، گفته می شود که ۴۰۰ میلیارد دلار برای بازسازی سوریه نیاز است، به نظر شما، ایران چگونه می تواند سهم خود را از این بازار حفظ و ارتقا بخشد؟

ببینید، این جنگ، بر خلاف تصور همه، که خواهان سرنگونی بشار اسد بودند؛ منجر به بروز یک جنگ گسترده در تمام ابعاد شد. به همین سبب، بازسازی سوریه نیاز به ارقام بسیار کلانی از منابع مالی و تکنولوژیک دارد. ایران اگر بتواند در این زمینه، سرمایه گذاری و یا کمکی کند، بسیار محدود خواهد بود. در واقع ایران می تواند جاده ها، بزرگراه ها، بیمارستان ها و نیروگاه و سدها را بازسازی کند. البته سایر کشورها نیز، از نظر اقتصادی چنین توانمندی را ندارند که یکسویه نسبت به این موضوع سرمایه گذاری کنند. کشورهای دیگر، اگر ببیننند که رژیم بشار اسد نیز پابرجا می ماند، به طور طبیعی از کمک و سرمایه گذاری امتناع می کنند. اگر رژیم جدید ائتلافی هم بر سر کار بیاید، ممکن است برخی از کشورهای عربی هزینه هایی بکنند. ایران هم نباید بیش از این هزینه ای بکند، زیرا دیگر توجیه امنیتی ایران از بین می رود و به نوعی شاید به یک بدنامی رسانه ای و تاریخی بدل شود.

ایران چه منافعی را باید در سوریه قبضه کند؟

بزرگترین منفعت برای ایران این بود که خاکریزش را به دور دست ها برد. اما از نظر اقتصادی نتوانست بازار کالا و خدمات سوریه را به دست بیاورد و این مهم باید در دستور کار دولت ایران قرار بگیرد. ایجاد پایگاه نظامی هم که منوط به ماندن اسد در قدرت است و باید به توافق نامه امنیتی بدل شود. برخی از کشورها از جمله کشورهای عربی، مایل به ادامه حضور ایران نیستند، و غربی ها نیز با هزینه های بسیاری که عرب ها برای فشار وارد کردن به آنها می کنند، از حضور ایران در سوریه خوشنود نیستند و تمایل به کاهش حضور و نفوذ ایران در منطقه دارند. کشوری مثل عربستان و سایر کشورهای عربی، به دلیل دغدغه های دموکراتیک، خواهان رفتن بشار اسد نیستند، عربستان نیز در این زمینه در آخر صف قرار می گیرد. آنها می خواستند که پل ارتباطی ایران با لنان را قطع کنند و یک دولت سنی را به جای اقلیت علوی بر سر کار بیاورند. البته بسیاری از کشورها نیز تحلیل های نادرستی از این قضیه داشتند. به طور مثال اردوغان، ۵ سال پیش که به ایران آمده بود، با اطمینان، از سقوط اسد ظرف ۶ ماه بعد سخن می گفت. این انتظار تحقق پیدا نکرد، او نیز فکر می کرد که با حمایت از مخالفین اسد، جایگاه رهبر آزادی خواهان منطقه را به دست خواهد آورد. بنابر این هیچ کشوری به خاطر دموکراسی در سوریه حضور نظامی نداشت. در رابطه با بازسازی نیز هر کشوری به دنبال منافع خودش است. ایران باید منافع امنیتی خود در سوریه را حفظ کند.

رژیم صهیونیستی نیز، دو مرتبه به پایگاه های امنیتی ایران در خاک سوریه حمله کرده است. به نظر شما، تضاد منافع ایران و اسرائیل و روسیه با غرب، بر سوریه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

تضاد منافع ایران با اسرائیل، بیشتر ماهیت جغرافیایی دارد. ایران می خواهد خاکریزهای خود را در پس مرزهای رژیم اسرائیل، حفظ کند و اسرائیل نیز می خواهد ایران را از حوزه منافع خود دور کند. ایران هنگامی که  اسرائیل را رژیم اشغالگر قدس می داند، اسرائیل طبیعتا ایران را تهدیدی برای منافع خود می داند اما روسیه بر سر سوریه به دنبال، فتح بابی برای مذاکره با غرب بر سر تحریم های مرتبط با اوکراین بود. ترکیه نیز از عدم توافق ایران و روسیه با غرب، به دنبال اخذ امتیازات مرتبط با منافع ژئوپولیتیکی خود است. غرب نیز به دنبال اخذ امتیاز از معارضین منطقه ای اسد است.

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=12192

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.