آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن قدردانی از عوامل برگزاری مراسم باشکوه تاسوعا و عاشورا اظهار کرد: از کنار مرقد شاه اسماعیل صفوی از تمام آذری‌های جهان که جانانه به ساحت قدسی امام حسین (ع) و اهل بیت و اصحاب او عرض ادب کردند، تشکر می‌کنم و آذری‌های جهان هویتی جز تعلق به این امام ندارد.

 خطیب نماز جمعه اردبیل اضافه کرد: امام حسین (ع) با گفتن اینکه نه با یزید و بلکه مثل یزید کار دارم، تکلیف همه را مشخص کرده است مثل یزید در زمان ما آمریکا و اسرائیل است و هر کس کینه مقدس این‌ها را نداشته باشد در تبعیت خود از امام حسین (ع) تردید نماید.

وی افزود: تشکر من از دو طائفه ویژه است اول از خیرانی که به عشق امام حسین (ع) بسته های غذایی میان فقرا پخش کردند و دوم از عزیزانی که با دادن خون در سازمان انتقال خون به مدال” وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا “(و هر کس انسانی را از مرگ برهاند و زنده بدارد، گویی همه انسان ها را زنده داشته است) دست یافتند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تقدیر از اهل سنت استانهای اردبیل  و گیلان به جهت برگزاری مراسم عزای اباعبدالله (ع) تصریح کرد: از اهل سنت استان مخصوصاً از اهل سنت عنبران قلباً تشکر دارم که در عزاداری امسال سنگ تمام گذاشتند اما از شبکه ملی گلایه داریم که عزاداری با عظمت آنها را به طور مبسوط پخش نکرد و از اهل سنت غرب گیلان نیز تشکر دارم که ثابت کردند اهل سنت نبوی راستین، در اخذ ماتم و گریه به ابا عبدالله مثل رسول خدا عمل می‌کنند.

خطیب جمعه اردبیل نتایج امسال کنکور سراسری را هشدار بزرگی برای مسئولان و نگرانی عمیقی برای خانواده‌ها دانست و خاطرنشان کرد: این نتایج نشان میدهد که تبعیض بزرگ آموزشی و بی عدالتی در سیستم آموزش کشور رخ داده است و از چهل نفر اول دانش‌آموز برگزیده کشور در کنکور سراسری فقط یک دانش‌آموز در مدرسه دولتی عادی درس خوانده است و بقیه از مدارس استعدادهای درخشان و غیرانتفاعی های خاص هستند.

وی افزود: این حکایت از شکاف بزرگ آموزشی می کند و توجه شود که ۸۲ درصد رتبه‌های زیر سه هزار در دو دهک درآمدی بالا هستند و دولت محترم و کمیسیون آموزش مجلس حتماً چاره‌سازی کنند و اولین شرط عدالت، ایجاد فرصت‌های برابر رشد است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با بیان اینکه آموزش نباید طبقاتی شود و امکانات و کیفیت آموزش باید به طور یکسان توزیع شود، اظهار کرد: این آمار خیلی تکان دهنده است که  از چهل نفر برگزیده اول ۲۹ نفر از استعدادهای درخشان، ۹ نفر از غیر انتفاعی‌های خاص، یک نفر از مدارس دولتی نمونه و یک نفر از مدارس دولتی عادی است در حالی که ۸۵ درصد دانش آموزان کشور در مدارس دولتی عادی تحصیل می‌کنند.

امام جمعه اردبیل افزود: آمار نشان می‌دهد دولت و مجلس سال‌های سال آموزش و پرورش را به امان خود رها کرده‌اند و وزرای مربوطه هیچ فکری برای عدالت آموزشی و اکثریت دانش‌آموزان کشور نکرده‌اند و در این خصوص از دولت و مجلس می‌خواهیم سریعاً از حقوق اکثریت دانش‌آموزان دفاع کنند.

وی یادآورشد: از آنجا که استیضاح وزراء، حق قانونی نمایندگان و استیضاح دولتیان و نمایندگان حق مسلم ملت ماست، نمایندگان دقت کنند وزیر فعلی اگر برنامه‌ریزی علمی برای حل این معضل ندارد سریعاً برکنار شود و اگر نمایندگان و دولت در این باب قوانین جدیدی تصویب نکنند، شریک در استمرار این بی عدالتی خواهند بود./ ایرنا