• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
0

دستور رئیسی برای پیگیری افزایش قیمت دارو/ بیمه مابه‌التفاوت افزایش قیمت دارو را می پردازد؟

  • کد خبر : 104903
  • 26 خرداد 1401 - 19:05
دستور رئیسی برای پیگیری افزایش قیمت دارو/ بیمه مابه‌التفاوت افزایش قیمت دارو را می پردازد؟

آرمان شرق-گروه جامعه:«مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان برای بیمه‌ها که اشاره کردم با استناد به بودجه، زمانی که دلار ۲۶ هزار تومان بود، حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده بود. الان متاسفانه قیمت دلار افزایش پیدا کرده و همین هم باعث دو چندان شدن مشکل شده است.» در همین حال؛رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ، ضمن انتقاد از افزایش قیمت دارو، گفت: بنده در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا به درباره افزایش قیمت دارو با رئیس جمهور مطرح کردم و رئیس جمهور به سازمان غذا و دارو دستور داد تا مسئله افزایش قیمت دارو را پیگیری کند.

آرمان شرق-گروه جامعه:«مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان برای بیمه‌ها که اشاره کردم با استناد به بودجه، زمانی که دلار ۲۶ هزار تومان بود، حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده بود. الان متاسفانه قیمت دلار افزایش پیدا کرده و همین هم باعث دو چندان شدن مشکل شده است.» در همین حال؛رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ، ضمن انتقاد از افزایش قیمت دارو، گفت: بنده در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا به درباره افزایش قیمت دارو با رئیس جمهور مطرح کردم و رئیس جمهور به سازمان غذا و دارو دستور داد تا مسئله افزایش قیمت دارو را پیگیری کند.

دستور رئیسی برای پیگیری افزایش قیمت دارو/ بیمه مابه‌التفاوت افزایش قیمت دارو را می پردازد؟

 

دستور رئیسی برای پیگیری افزایش قیمت دارو

حسینعلی شهریاری از دستور سید ابراهیم رئیسی به مسئولان سازمان غذا و دارو برای پیگیری افزایش قیمت دارو، خبر داد.
دستور رئیسی  برای پیگیری افزایش قیمت دارو

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم ؛ حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ، ضمن انتقاد از افزایش قیمت دارو، گفت: بنده در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا به درباره افزایش قیمت دارو با رئیس جمهور مطرح کردم و رئیس جمهور به سازمان غذا و دارو دستور داد تا مسئله افزایش قیمت دارو را پیگیری کند.

وی افزود: بنده در جلسه ستاد مقابله با کرونا مستندات افزایش ۳ الی ۴ هزار قلم دارو که بخشی از آن در سال گذشته و برخی در سال جاری افزایش داشتند را به رئیس جمهور ارائه کردم تا کار کارشناسی در رابطه با این مسئله انجام شود و بتوان راهکاری برای افزایش قیمت دارو پیدا کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: در راستای دستور رئیس جمهور ، جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت، مسئولان سازمان غذا و دارو و همچنین بنده با هدف بررسی افزایش قیمت داور تشکیل شد که قرار شد، مسئولان این سازمان ظرف ۲ هفته افزایش قیمت دارو را ارزیابی و گزارشی ارائه دهد تا این جمع‌بندی به رئیس جمهور ارائه شود.

 فرمان«رئیسی» به سازمان غذا و دارو برای پیگیری افزایش قیمت ها

 

​شهریاری اضافه کرد: علاوه بر این بنده در رابطه با افزایش قیمت دارو به رئیس جمهور نامه نوشتم و خواستار رسیدگی به این موضوع شدم.

نماینده زاهدان در مجلس با تاکید بر اینکه قطعا مجلس موضوع افزایش قیمت دارو را پیگیری خواهد کرد، گفت:مجلس در این زمینه قانون مصوب کرده که پرداختی مردم در رابطه با دارو و خدمات درمانی نباید نسبت به شهریور سال گذشته افزایش یابد که بر اجرای این مصوبه هم نظارت خواهد کرد.

س در گفتگو با «انتخاب»:
همایون سامه یح نجف آبادی عضو کمیسیون بهداشت مجلس در واکنش به نامه سندیکای صاحبان صنایع دارو، عنوان می‌کند که تولیدکننده هم بر سر تصمیم حذف یا حفظ ارز ترجیحی از سوی دولت، سردرگم است. قیمت فعلی دارو برای تولیدکننده صرف ندارد و در حال ضرر و زیان دادن، هستند. از سوی دیگر شورای قیمت‌گذاری هم همکاری لازم را برای افزایش قیمت دارو‌ها انجام نمی‌دهد. مجلس هم مطرح کرده است که قیمت‌ها باید در حد شهریور ماه ۱۴۰۰ حفظ شود و در صورتی که افزایش داشته باشد، بیمه باید ما‌به‌التفاوتش را بپردازد، ولی بعید می‌دانم بیمه چنین شرطی را بپذیرد چرا که توانایی پرداخت این مبلغ را ندارد.

پایگاه خبری «انتخاب»: یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس در واکنش به نامه سندیکای صاحبان صنایع دارو، عنوان می‌کند که تولیدکننده هم بر سر تصمیم حذف یا حفظ ارز ترجیحی از سوی دولت، سردرگم است. قیمت فعلی دارو برای تولیدکننده صرف ندارد و در حال ضرر و زیان دادن، هستند. از سوی دیگر شورای قیمت‌گذاری هم همکاری لازم را برای افزایش قیمت دارو‌ها انجام نمی‌دهد. مجلس هم مطرح کرده است که قیمت‌ها باید در حد شهریور ماه ۱۴۰۰ حفظ شود و در صورتی که افزایش داشته باشد، بیمه باید ما‌به‌التفاوتش را بپردازد، ولی بعید می‌دانم بیمه چنین شرطی را بپذیرد چرا که توانایی پرداخت این مبلغ را ندارد.

کلاف حذف ارز ترجیحی دارو پیچیده شده است. از یک سو وزیر بهداشت در ابتدا اعلام کرد که ارز ترجیحی دارو حذف می‌شود، ولی بعد دوباره حرف خود را پس گرفت و در آخرین گفت و گوی خود در هفته گذشته از عدم حذف ارز ترجیحی دارو خبر داد. در این میان مجلس هم به طور مکرر اعلام کرد که ارز ترجیحی دارو حفظ می‌شود. اما سوی دیگر ماجرا سازمان غذا و داروست که اعلام کرده ارز ترجیحی دارو حذف شده است.

سندیکای صاحبان صنایع دارو‌های انسانی ایران در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور هشدار داده‌اند که خطوط تولید دارو از تیرماه تعطیل خواهند شد. در این نامه اشاره شده است که راهکار‌های تخصیص منظم ارز و قیمت‌گذاری منصفانه با پوشش بیمه‌ای مناسب برای حمایت از بیماران، در مکاتباتی متعدد به گوش کلیه مسئولین و نهاد‌های مربوطه رسیده، اما هیچگونه اقدام عملی در خصوص رفع مشکلات انجام نشده و عملا فرصت و امکان تولید بسیاری از دارو‌ها از بین رفته است.

همایون سامه یح نجف آبادی در گفتگو با «انتخاب» درباره تناقضات حذف یا حفظ ارز ترجیحی دارو، عنوان کرد: «صحبت‌ها متناقض است؛ یک بار وزارت بهداشت اعلام می‌کند که ارز ترجیحی را تا بهمن ماه حفظ می‌کند و یک‌بار دیگر از حذف آن خبر می‌دهد. واقعیت این است که تولیدکننده در این مورد سردرگم است. می‌رود تامین اعتبار کند و ارز بگیرد، اما متاسفانه تامین ارز برایش انجام نمی‌شود و به همین علت دچار مشکل شده‌اند. در هر حالت قیمت فعلی دارو برای تولیدکننده صرف ندارد و در حال ضرر و زیان دادن، هستند. از سوی دیگر شورای قیمت‌گذاری هم همکاری لازم را برای افزایش قیمت دارو‌ها انجام نمی‌دهد.»

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: «صحبتی که شده این است که بالاخره ما باید کارخانه‌های داروسازی‌مان را حفظ کنیم. در صورتی که آن کارخانه‌ها متضرر شوند و در نهایت به تعطیلی بیانجامد، این به ضرر ماست. از طرفی بحثی که مجلس کرده این است که قیمت‌ها باید در حد شهریور ماه ۱۴۰۰ حفظ شود و در صورتی که افزایش داشته باشد، بیمه باید ما‌به‌التفاوتش را بپردازد.»

نجف‌آبادی در خصوص اینکه اساسا بودجه بیمه کفایت قبول چنین امری را می‌دهد یا خیر، گفت: «بعید می‌دانم بیمه چنین شرطی را بپذیرد چرا که توانایی پرداخت این مبلغ را ندارد. بودجه‌ای که برای بیمه در نظر گرفته شده حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است که در صورت حذف ارز ترجیحی این مقدار متاسفانه کفاف پاسخگویی بیمه‌ها را نمی‌دهد. خود دولت در جلسه تقدیم بودجه اعلام کرد که ارز ترجیحی را حذف می‌کنیم و هیچ مشکلی هم ایجاد نمی‌شود. البته صحبت کلی بود از دانه‌های روغنی و غذای دام تا بحث دارو را در بر می‌گرفت. ولی در حال حاضر متاسفانه با افزایش قیمت مواد خوراکی، آن هم در حالیکه صحبت از افزایش قیمت تعداد کمی از اقلام غذایی بود، در عمل اینطور نشد و تورم بالا رفت.»

وی ضمن تاکید بر اینکه افزایش ۵۶ درصدی حقوق کارگران هم باعث تورم زیادی شد، اظهار کرد: «مخارج تولید بالا رفت و از طرفی مواد خوراکی هم گران شد. این امر منجر به افزایش هزینه کارخانه‌ها شد. چرا که کارخانه‌ها موظف هستند صبحانه، ناهار و بعضی مواقع شام کارگران را تامین کنند؛ بنابراین کارخانه‌ای که صد‌ها نفر کارگر دارد باید متحمل خرج زیادتری شود مگر اینکه کیفیت غذا را کاهش دهد که این هم روی کارآیی کارگر صد در صد تاثیر منفی خواهد گذاشت.»

این نماینده مجلس در ادامه مطرح کرد: «بنده هم با حذف ارز ترجیحی موافق نبودم چرا که این نگرانی وجود داشت که باعث فشار زیاد به مصرف‌کننده می‌شود. همچنین این مسئله را هم باید در نظر گرفت که ما دو نوع واردات دارو داریم؛ یکی اینکه مواد اولیه را وارد و دارو را در داخل کشور تولید می‌کنیم دیگری هم اینکه دارو به صورت حاضر و آماده وارد می‌شود. بالتبع دارویی که وارد می‌شود با توجه به اینکه قیمت ارز اکنون حدود ۳۲ هزار تومان است، قیمت آن دارو هم هفت برابر می‌شود. در حالیکه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی افزایش پنج برابری را داشتیم. این بازهم معضل بسیار بزرگی برای بیمه‌ها خواهد بود، چون اگر واقع نگر باشیم، بیمه توانایی پرداخت چنین مبلغی را ندارد.»

نجف‌آبادی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ریزی از سوی دولت برای حذف ارز ترجیحی دارو وجود داشته، گفت: «آنچه ما می‌دانیم این است که دولت در این مورد قول و تعهد داده بود که مشکلی ایجاد نشود. به نظر من بقیه را باید از وزیر بهداشت یا معاونین ایشان پرسید که برنامه‌ریزی و زیرساخت‌های‌شان برای چنین چالشی چه بوده است. من فکر می‌کنم زیر ساختی هنوز حاضر نشده بود و در عین حال چنین تصمیمی گرفته شد. در حال حاضر هم به باور من چنین زیرساختی وجود ندارد.»

وی افزود: «مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان برای بیمه‌ها که اشاره کردم با استناد به بودجه، زمانی که دلار ۲۶ هزار تومان بود، حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده بود. الان متاسفانه قیمت دلار افزایش پیدا کرده و همین هم باعث دو چندان شدن مشکل شده است.»

نجف‌آبادی در واکنش به اظهارات فعالان دارو که عنوان کرده‌اند مشخص نیست یک میلیارد دلار ارز تخصیص یافته به داور چه‌طور هزینه شده است، گفت: «با نامه کمیسیون بهداشت یک میلیارد دلار ارز ترجیحی اختصاص پیدا کرد که طبیعتا باید صرف واردات دارو یا مواد اولیه شده باشد. بعید می‌دانم سواستفاده‌ای صورت گرفته باشد، چون سازمان بازرسی کل کشور در مورد مبالغ، به شدت حساسیت زیادی به خرج می‌دهد و کوچک‌ترین مشکلی باعث جوابگویی خیلی‌ها خواهد شد. من بعید می‌دانم رانت یا مشکلی وجود داشته باشد و به باور من چنین مشکلی وجود ندارد. سال‌های گذشته هم مبالغی ارز تخصیص داده و همه به صورت مواد اولیه دارو وارد ایران می‌شد.»

این نماینده مجلس درباره گمانه‌زنی‌هایی که برای استیضاح وزیر بهداشت می‌شود، بیان کرد: «به طور کلی صحبت‌هایی درباره استیضاح برخی وزرا مطرح است؛ ولی اجماع نمایندگان بر این است که دولت آقای رئیسی را حمایت کنند. نظر کلی رفع نواقص است نه استیضاح وزیر.»

لینک کوتاه : https://armanshargh.ir/?p=104903

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.