تاریخ انتشار : جمعه 27 خرداد 1401 - 12:47
کد خبر : 104989

نظرسنجی‌: نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند آمریکا در آینده دموکراسی نخواهد بود

نظرسنجی‌: نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند آمریکا در آینده دموکراسی نخواهد بود

آرمان شرق-گروه بین الملل:نیمی از آمریکایی‌ها (۴۹ درصد)، با در نظر گرفتن مستقل‌ها و کسانی که هیچگونه وابستگی سیاسی ندارند، احساسات مشابهی را ابراز می‌کنند، در حالی که فقط یک چهارم (۲۵ درصد) پایان “دموکراسی” ایالات متحده را بعید می‌دانند و یک چهارم دیگر (۲۵ درصد) می‌گویند در این رابطه مطمئن نیستند.

آرمان شرق-گروه بین الملل:نیمی از آمریکایی‌ها (۴۹ درصد)، با در نظر گرفتن مستقل‌ها و کسانی که هیچگونه وابستگی سیاسی ندارند، احساسات مشابهی را ابراز می‌کنند، در حالی که فقط یک چهارم (۲۵ درصد) پایان “دموکراسی” ایالات متحده را بعید می‌دانند و یک چهارم دیگر (۲۵ درصد) می‌گویند در این رابطه مطمئن نیستند.

نظرسنجی‌: نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند آمریکا در آینده دموکراسی نخواهد بود

نظرسنجی‌: نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند آمریکا در آینده دموکراسی نخواهد بود

نظرسنجی جدید یوگاو – یاهو نیوز نشان می‌دهد که اکثر دموکرات‌ها (۵۵ درصد) و جمهوری‌خواهان (۵۳ درصد) اکنون معتقدند که «احتمالاً آمریکا در آینده دموکراسی نخواهد بود». این احساس از ناامیدی دو حزبی در مورد جهت حرکت این کشور حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، نیمی از آمریکایی‌ها (۴۹ درصد)، با در نظر گرفتن مستقل‌ها و کسانی که هیچگونه وابستگی سیاسی ندارند، احساسات مشابهی را ابراز می‌کنند، در حالی که فقط یک چهارم (۲۵ درصد) پایان “دموکراسی” ایالات متحده را بعید می‌دانند و یک چهارم دیگر (۲۵ درصد) می‌گویند در این رابطه مطمئن نیستند.

با این حال، همان زمان به نظر می‌رسد تعداد زیادی از آمریکایی‌ها نسبت به نشست‌های بلندپایه کمیته مجلس نمایندگان که در مورد حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره تحقیق می‌کند، بی‌تفاوت هستند.

در واقع، نظرسنجی جدید از ۱۵۴۱ بزرگسال آمریکایی که از ۱۰ ژوئن (روز پس از اولین جلسه استماع کمیته) تا ۱۳ ژوئن (روز دومین جلسه آن) انجام شد، نشان داد که کمتر از ۱ نفر از هر ۴ نفر (۲۴ درصد) می‌گویند که پخش زنده آن را تماشا کرد. تنها اندکی بیشتر (۲۷ درصد) می‌گویند که بعداً پوشش خبری آن را دریافت کردند. نزدیک به نیمی (۴۹ درصد) می‌گویند که اصلا جلسات استماع درباره حمله شش ژانویه به کنگره آمریکا را دنبال نکرده‌اند.

یاهو نیوز گزارش داد: بنابراین در حالی که داده‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از آمریکایی‌ها ظاهرا در حال از دست دادن ایمان به آینده دموکراسی ایالات متحده هستند، به نظر می‌رسد تعداد نسبتا کمی علاقمند به حساب کردن تلاش‌های واقعی برای تضعیف آن باشند. این یک سوال نگران‌کننده را ایجاد می‌کند؛ آیا آمریکایی‌ها به سادگی از دموکراسی دست کشیده‌اند؟ نظرسنجی تا این حد پیش نمی‌رود اما نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها تا حد زیادی از یکدیگر دست کشیده‌اند.

طبق معمول، حزب‌گرایی کلیدی برای درک آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد، است. بینندگان زنده این جلسات در میان رای‌دهندگان به دونالد ترامپ (۹ درصد)، جمهوری‌خواهان (۱۳ درصد) و بینندگان فاکس نیوز (۲۲ درصد) کمترین میزان را داشتند. در میان رای‌دهندگان جو بایدن (۴۷ درصد)، دموکرات‌ها (۴۴ درصد) و بینندگان ام‌اس‌ان‌بی‌سی (۵۲ درصد) بالاترین میزان را داشت. تقریباً سه چهارم (۷۲ درصد) از کسانی که این جلسات را تماشا کردند، به عنوان دموکرات یا مستقل با گرایش دموکرات معرفی شدند.

در نتیجه، کمتر از نیمی از آمریکایی‌ها (۴۵ درصد) می‌گویند که به ادعای مرکزی کمیته تحت رهبری دموکرات‌ها معتقدند؛ اینکه حمله ۶ ژانویه «بخشی از توطئه برای براندازی انتخابات بود». بقیه یا می‌گویند که اینطور نبود (۳۵ درصد) یا درباره آن مطمئن نیستند (۲۰ درصد).

به همین ترتیب، تنها ۳۷ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که یک توطئه وجود داشته و «دونالد ترامپ در مرکز آن بوده است»؛ این یکی دیگر از استدلال‌های اصلی این کمیته تحقیقات کنگره آمریکاست.

باز هم، وابستگی حزبی این دیدگاه‌ها را نشان می‌دهد؛ ۸۴ درصد از رأی‌دهندگان بایدن و ۷۷ درصد از دموکرات‌ها معتقدند که این حمله بخشی از توطئه‌ای برای براندازی انتخابات بوده است؛ ۷۱ درصد از رأی‌دهندگان حامی ترامپ و ۵۹ درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند این حمله بخشی از چنین توطئه‌ای نبوده است. مستقل‌ها به طور مساوی – ۳۹ درصد موافق در مقابل ۴۱ درصد مخالف – در این مورد اختلاف‌نظر داشتند.

اما اگر جمهوری‌خواهان و مستقل‌های متمایل به جمهوری‌خواهان عمدتا شورش شش ژانویه در کنگره را نادیده می‌گیرند، پس چرا بیشتر آنها نسبت به آینده دموکراسی بدبین هستند؟ به همان دلیل بیشتر آنها در وهله اول از تماشای جلسات استماع خودداری کردند زیرا آنها دموکرات‌ها و نه حامیان ترامپ را که به کنگره حمله کردند، مشکل واقعی می‌دانند.

و دموکرات‌ها تا حد زیادی همین حس را نسبت به جمهوریخواهان احساس می‌کنند.

وقتی از آنها خواسته شد تا عبارتی را انتخاب کنند که به بهترین وجه “بیشتر مردم دسته مقابل سیاسی را توصیف می‌کند”، اکثریت جمهوری‌خواهان عبارات منفی افراطی مانند “به دور از واقعیت” (۳۰ درصد)، “تهدیدی برای آمریکا” (۲۵ درصد)، “غیراخلاقی” (۸ درصد) و” تهدید برای شخص من” (۴ درصد) را انتخاب کردند. بخش کوچکی از پرسش‌شوندگان، عبارات دلسوزانه‌تری مانند “خوب” (۴ درصد) یا “نه چندان متفاوت از من” (۶ درصد) را انتخاب کردند.

نتایج در بین دموکرات‌ها تقریباً یکسان است؛ عبارات منفی مانند “به دور از واقعیت” (۲۷ درصد) ، “تهدید برای آمریکا” (۲۳ درصد) ، “غیراخلاقی” (۷ درصد) و “تهدید برای شخص من” (۴ درصد) از تعداد نظراتی مانند “خوب” (۷ درصد) یا “آنقدر با من فرق نمی‌کند” (۵ درصد) بیشتر شد.

در همین حال، تعداد رأی‌دهندگان حامی ترامپ و بایدن که می‌گویند طرف مقابل در درجه اول تهدیدی برای آمریکا است (به ترتیب ۲۸ درصد و ۲۵ درصد)، دو برابر تعداد افرادی است که می‌گویند طرف مقابل در درجه اول “در مورد سیاست” اشتباه می‌کند (۱۴ درصد و ۱۳ درصد).

این توضیح می‌دهد که چرا ۴۳ درصد از جمهوری‌خواهان همچنان می‌گویند که “معترضین چپ که سعی می‌کنند ترامپ را بد جلوه دهند” شایسته “سرزنش” بابت ۶ ژانویه هستند، در مقابل فقط ۷ درصد خود ترامپ را مقصر می‌دانند، ۱۰ درصد هواداران ترامپ که در کنگره جمع شدند و ۱۲ درصد گروه‌های راستگرا مانند پسران مفتخر را سرزنش می‌کنند.

نظرسنجی جدید یوگاو – یاهو نیوز همچنین نشان می‌دهد که خشم نسبت به اهداف تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا طی هفت ماه گذشته از بین رفته است. همچنین گروه اقلیتی که اعتقاد دارند حمله به کنگره “توجیه شده” (۱۷ درصد) را نشان می‌دهد که به نسبت دسامبر ۵ درصد افزایش یافته است. در دسامبر این رقم ۱۲ درصد بود و اکنون رقم آن بالاترین چیزی است که تاکنون مشخص شده است.

تعداد آمریکایی‌هایی که شرکت‌کنندگان در تجمع ۶ ژانویه را “در درجه اول صلح‌آمیز و مبادی قانون” (۳۰ درصد) توصیف می‌کنند هم از ماه دسامبر ۶ درصد (از ۲۴ درصد) افزایش یافته است.

در عین حال، تعداد آمریکایی‌هایی که شدیدا ترامپ را بابت شورش کنگره “مقصر” می‌دانند، ۶ درصد (از ۴۵ درصد به ۳۹ درصد) کاهش یافته است. همچنین درصد جمهوری‌خواهانی که ادعا می‌کردند “انتخابات به سرقت رفته است” (از ۴۲ درصد به ۳۶ درصد) کاهش یافته است. و در حالی که ۶۰ درصد آمریکایی‌ها در دسامبر می‌گفتند یک حمله دیگر مشابه آنچه در شش ژانویه رخ داد در آینده محتمل است، اکنون تعداد کمتری این نظر را دارند (۵۳ درصد).

همچنین این نظرسنجی بارقه امیدی برای کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا دارد. در دسامبر ۷۲ درصد جمهوری‌خواهان معتقد بودند که این کمیته حقیقت را درباره شش ژانویه نخواهد گفت. اما اکنون تعداد جمهوری‌خواهانی که چنین عقیده‌ای داشته باشند، با ۱۲ درصد کاهش عدد ۶۰ درصد را نشان می‌دهد. با این حال تعداد کسانی که گفتند در این رابطه مطمئن نیستند، با ۱۰ درصد افزایش به ۲۸ درصد رسیده است. این نشان می‌دهد که امیدی برای اقناع بیشتر وجود دارد.

با این حال، ۶۰ درصد کامل از دموکرات‌ها و ۶۱ درصد از جمهوری‌خواهان اکنون معتقدند که آمریکا در حال تبدیل شدن به “کشور کمتر دموکراتیک” است. فقط ۲۳ درصد می‌گویند که این کشور “دموکراتیک‌تر” می‌شود.

اکثریت جمهوری‌خواهان (۵۲ درصد) همچنین می‌گویند که احتمالاً در طول زندگی آنها در ایالات متحده جنگ داخلی رخ خواهد داد؛ نیمی از مستقل‌ها (۵۰ درصد) و تعداد زیادی از دموکرات‌ها (۴۶ درصد) با آن موافق هستند. در هر گروه، کمتر از ۴ نفر در ۱۰ نفر می‌گویند جنگ داخلی دیگری بعید است.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که فقط نیمی از آمریکایی‌ها مایل به رد “خشونت فیزیکی” (۵۰ درصد) و “گرفتن اسلحه علیه دولت” (۴۷ درصد) در صورتی هستند که “چنین اقداماتی به منظور محافظت از کشور در برابر افراطگرایان رادیکال توجیه شده باشد.” حدود یک چهارم از آمریکایی‌ها می‌گویند که خشونت (۲۶ درصد) و سلاح به دست گرفتن (۲۳ درصد) می‌تواند توجیه شود.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.