به چه اتهامی؟

با اینکه زمان بازداشت وریا غفوری که یک بازیکن محبوب ملی است و در میانه‌های جام‌جهانی دستگیر شده مورد انتقاد قرار گرفت، عنوان اتهامی او هم کم بحث‌برانگیز نشد. در زمان بازداشت، خبرگزاری دولتی برنا اتهام وریا غفوری را «توهین و تخریب تیم ملی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان کرد. برای بسیاری این پرسش به وجود آمد که آیا انتقاد یا حتی به قول مندرج در این عنوان «تخریب» تیم ملی فوتبال کشور می‌تواند جرم باشد؟ در فضیلت و رذیلت هواداری یا عدم هواداری از تیم‌های ملی می‌شود به‌طور مفصل بحث کرد. تازه در مورد نیک و بد همین احساسات هم کلی نقد و نظر متفاوت وجود دارد و مخصوصا خیلی‌ها چنین احساسی را تابع شرایط و مولفه‌های پیرامونی متعدد می‌دانند. با این حال حتی در بدترین حالت ممکن هم دوست نداشتن تیم ملی یا تولید محتوا به ضرر آن نهایتا یک رفتار نامناسب و غلط تلقی می‌شود که طبیعتا باید مرزهایی با «جرم» داشته باشد. امروز هم چنان که گفته شد آزادی غفوری با قرار وثیقه بوده و تحقیقات قضایی پیرامون او با همین عنوان اتهامی ادامه خواهد داشت.

31- (7) copy

    ورزشکار حساس

آنچه این سال‌ها در مورد وریا غفوری بیشتر از هر چیز دیگری حس شده، حساسیت او در قبال مسائل اجتماعی بوده است. غفوری آدمی نبوده و نیست که از اتفاقات ناگوار و آنچه نادرست می‌داند چشم بپوشد. او بارها به خاطر مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده یا مصاحبه‌هایی که انجام داده تحت فشار قرار گرفته است و حتی گفته می‌شود جدایی او از استقلال در ابتدای فصل جاری هم بی‌ارتباط با همین داستان نبوده است. گرفتاری اخیر غفوری هم از همین سرچشمه است، اگر نه، شاید او هم مثل خیلی‌های دیگر با «سکوت» می‌توانست «عافیت» کامل را تجربه کند.

  حمایت، پس از حذف اسم

اتفاقی که به تازگی برای وریا غفوری رخ داد و او بازداشت شد، واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. خیلی از اهالی فوتبال به این موضوع عکس‌العمل نشان دادند و خواهان آزادی ستاره سابق استقلال و تیم ملی شدند. تعداد کسانی که در این چند روز از وریا حمایت کردند بسیار زیاد است، اما شاید جالب‌ترین نمونه از این دست مربوط به رامبد جوان بوده باشد. این بازیگر و مجری مطرح تلویزیونی دو روز پیش از آزادی غفوری در مطلبی روی صفحه شخصی‌اش نوشت: «وریا غفوری عزیز ملت است. عزیز مردم را آزاد کنید و بدانید هیچ ایرانی آزاده‌ای برای اظهارنظر و اعتراض به ناکارآمدی مسوولان، مستحق زندان نیست. عزیزان‌مان را آزاد کنید.» این پست رامبد جوان از آنجا به‌شدت مورد توجه قرار گرفت که چندی پیش او و برنامه خندوانه در متن یک حاشیه عجیب مرتبط با غفوری قرار گرفته بودند. موضوع به برپایی مسابقه اسم و فامیل مربوط می‌شد؛ جایی که یکی از شرکت‌کنندگان برای اسمی که با حرف «واو» شروع شود نام «وریا» را نوشته بود، اما موقع امتیازدهی نام «وحید» روی تخته دیده شد. کم‌دقتی ناظر پخش در حذف اسم اول برای برنامه خندوانه به‌شدت گران تمام شد و رامبد توضیح داد که از بیم سانسور اسم غفوری و به هم خوردن نظم امتیازدهی مجبور به تغییر نام شده است. در هر صورت جوان در آن ماجرا انتقادات زیادی را تحمل کرد و اینجا کوشید با حمایت از چهره سرشناس فوتبال ایران، جبران مافات کند.

 پرسپولیسی‌ها، پای کار

یک نکته جالب دیگر در مورد وریا غفوری هم مربوط می‌شود به حمایت گروهی از پرسپولیسی‌ها از او. با وجود اینکه غفوری سال‌ها بازیکن و بعدتر کاپیتان استقلال بوده و در مقطعی حتی کل‌کل سفت و سختی هم بین طرفین وجود داشته، اما این‌بار بسیاری از بازیکنان، مربیان و هواداران پرسپولیس به حمایت از این بازیکن پرداختند. هفته‌هاست که روابط هواداران سرخابی از جنس دیگری شده و قابل مقایسه با قبل نیست.