تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 خرداد 1401 - 23:13
کد خبر : 104959

رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان

رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان

آرمان شرق-گروه اقتصاد:مجمع سالانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد و در این نشست گزارش عملکرد مالی شرکت فولاد هرمزگان در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ ارائه شد.مدیرعامل فولاد هرمزگان ضمن تشکر از مدیرعامل و هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اظهارداشت: خوشبختانه در همه زمینه ‌ها به ویژه در زمینه توسعه، پیشگام بوده‌ایم .

آرمان شرق-گروه اقتصاد:مجمع سالانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد و در این نشست گزارش عملکرد مالی شرکت فولاد هرمزگان در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ ارائه شد.مدیرعامل فولاد هرمزگان ضمن تشکر از مدیرعامل و هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اظهارداشت: خوشبختانه در همه زمینه ‌ها به ویژه در زمینه توسعه، پیشگام بوده‌ایم .

رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان از رشد ۵۴ درصدی سود خالص فولاد هرمزگان خبر داد.

 مجمع سالانه سهامداران شرکت فولاد هرمزگان با حضور مدیرعامل این شرکت برگزار شد و در این نشست گزارش عملکرد مالی شرکت فولاد هرمزگان در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ ارائه شد.
عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان ضمن تشکر از مدیرعامل و هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اظهارداشت: خوشبختانه در همه زمینه ‌ها به ویژه در زمینه توسعه، پیشگام بوده‌ایم و موفقیت‌های بزرگی به دست آمده است.
معروفخانی بیان داشت: در بهمن ماه سال گذشته، برای اولین بار در فولاد هرمزگان شاهد کلنگ زنی سه طرح بزرگ با حضور استاندار، مدیرعامل فولاد مبارکه و نمایندگان استان بودیم.

*افزایش ۷۰ درصدی فروش در بازار داخلی

وی به تشریح گزارش عملکرد بخش های مختلف فولاد هرمزگان پرداخت و گفت: شرکت فولاد هرمزگان با تامین حدود ۶ درصد نیاز بازار چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد به شمار می‌آید و ظرفیت نهایی تولید تختال در این شرکت حدود یک و نیم میلیون تن در سال است.
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان تصریح کرد: کسب تندیس بلورین در نوزدهمین همایش تعالی سازمانی و کسب تندیس مدیر ارزش آفرین، کسب عنوان محصول برتر در جشنواره حاتم، کسب عنوان شرکت برتر در جشنواره شهید رجایی، دریافت نشان عالی مسئولیت های اجتماعی، دستیابی به رکورد تولید سالانه، بومی سازی حدود ۷۰ تجهیز استراتژیک، تولید ۹۷ درصدی محصول آهن اسفنجی، کاهش توقفات تولید از جمله اقدامات انجام شده در سال گذشته است.
معروفخانی عنوان کرد: کاهش ۴ درصدی مصرف انرژی، احداث تصفیخانه‌های پساب صنعتی، تدوین استراترژی برای شرایط تحریم، خرید به موقع برق از بخش خصوصی، افزایش موجودی گندله و آهن اسفنجی، کاهش خریدهای داخلی و حمایت از تولید داخل، کسب دریافت عنوان واحد برتر توسعه به انتخاب وزارت صمت، راه اندازی سیستم افزایش رضایت مشتریان و طراحی محصولات جدید؛ تنها شماری از افتخارات به دست آمده در طول سال گذشته است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹۵ درصد سهام فولاد هرمزگان به شرکت فولاد مبارکه تعلق دارد، اظهار داشت: در حال حاضر هزارو ۵۲۳ نفر نیروی انسانی به صورت مستقیم در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.
مدیرعامل فولاد هرمزگان در تشریح بیشتر محتوای این گزارش به بخش دستاوردهای فروش پرداخت و گفت: درآمد ناشی از فروش ۶۱ درصد افزایش یافته است و همچنین فروش به ۲۱۶ هزار میلیارد ریال رسید.
معروفخانی اذعان داشت: درآمد فروش در بازار داخلی در مقایسه با سال گذشته ۷۰درصد افزایش پیدا کرد و همچنین رشد درآمد فروش در بازار خارجی معادل ۵۱ درصد بوده است و ارزش صادرات ظرف یک سال گذشته به عدد ۸۷ هزار میلیارد ریال رسید.
وی گفت: فروش محصولات دارای ارزش افزوده بالاتر در مقایسه با پارسال ۳ درصد افزایش پیدا کرده و همچنین شاهد توسعه بازارهای صادراتی جدید در مناطق اروپا، شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی بودیم و عنوان صادرکننده موفق را دریافت کردیم.
وی تصریح کرد: براساس ارزیابی ایمیدرو، سهم شرکت در تولید فولاد کشور افزایش یافته است. فروش کلی تختال در مجموع ۶۱ درصد رشد را نسبت به سال ۹۹ تجربه کرد، شاهد رشد ۵۰ درصدی صادرات هستیم و سود خالص معادل ۹۴ هزار میلیارد ریال و سود عملیاتی به دست آمده ۸۹ هزار میلیارد ریال است که به معنای رشد ۵۰ درصدی و همچنین سود خالص ۵۴ درصد رشد داشته است.

*مهمترین برنامه های توسعه

معروفخانی عنوان کرد: افزایش ظرفیت واحدهای ذوب و ریخته گری، احداث واحد تولید محصول گرم، احداث واحد تولید اکسیژن، افزایش ظرفیت سیلوهای آهن اسفنجی، توسعه ایستگاه کاهش فشار گاز طبیعی، احداث تصفیخانه پساب‌های صنعتی، نمونه گیر اتوماتیک دمای ذوب کوره های قوس الکتریکی، احداث واحد تولید آهک، مشارکت در سرمایه گذاری از جمله مهمترین برنامه های توسعه شرکت فولاد هرمزگان است.
وی بعد از تشریح مهمترین اقدامات و برنامه های انجام شده در حوزه توسعه منابع انسانی به بیان پیشنهادات هیات مدیره پرداخت و به موارد زیر اشاره کرد:  تصویب صورت های مالی بعد از استماع گزارش حسابدار مستقل و بازرس قانونی شرکت و تنفیذ تمام معاملات مشمول ماده ۱۲۹ قانون تجارت.

*تشریح گزارش حسابرسی سهام شرکت

در ادامه این نشست، اسلامی حسابرس مستقل و بازرس قانونی گزارش حسابرسی سهام این شرکت را تشریح کرد و عطالله معروفخانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان به اهم موضوعات مطرح شده پاسخ داد.
معروفخانی دبیر مجمع سهامداران اظهار داشت: گزارش افزایش سرمایه در حال تهیه است و این گزارش در ماه های آینده تهیه و اطلاع رسانی می شود.
در ادامه این جلسه، ناظر مجمع درباره موضوع عدم ورود بعضی سهامداران به سامان سجام و مشکلاتی که این موضوع برای شرکت به وجود می آورد سخن گفت.
رجبی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار فرهنگ سازی در این خصوص شد و در ادامه خاطرنشان کرد: سود سهامداران حقیقی را از این طریق پرداخت می کنیم و از سهامداران دعوت به ثبت نام می کنیم تا در شیوه پرداخت ها تسهیل ایجاد شود و این گونه در سال های آتی شاهد وجود سود سنواتی نخواهیم بود.
نماینده سازمان بورس گفت: فولاد هرمزگان از جمله شرکت‌های خوشنام در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و با نگاهی گذرا به محتوای رسانه‌ها متوجه این موضوع می‌شوید و پیشنهاد می‌کنم که درباره هزینه‌های اجتماعی گزارشی تهیه شود.

*انقلابی دیگر در حوزه مسئولیت های اجتماعی

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به حوزه مسئولیت های اجتماعی گفت: خوشبختانه فولاد هرمزگان در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی، خوشنام است و در سال ۱۴۰۰ انقلابی دیگر را در این حوزه رقم زد و تمام نمایندگان استان، مدیران کل، استاندار و به ویژه مردم نجیب استان به نیکی از فولاد هرمزگان یاد می کنند.
وی گفت: تحت پوشش قرار دادن پنج هزار یتیم از جمله مهمترین اقدامات انجام شده است و در همین راستا قرار است این عدد به ده هزار نفر افزایش یابد.
معروفخانی افزود: چند روز قبل فوتبال ساحلی افتخاری جهانی کسب کرد و این خبر خوب را تبریک می گویم.
وی ابراز داشت: شرکت فولاد هرمزگان در ارتباط با بحران‌هایی مثل زلزله، سیل و…. نقش آفرینی داشته است.
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفت: توزیع غذای گرم در میان سیل زدگان، تهیه و توزیع بسته بهداشتی، اهدای ماسک و دستگاه اکسیژن در ایام اوج کرونا پاره ای از فعالیت‌های انجام شده توسط شرکت فولاد هرمزگان است.
وی یادآور شد: خوشبختانه افزایش ۵۰ درصدی بودجه مربوط به فعالیت های اجتماعی این شرکت تایید شده است و مصمم هستیم در عمل به تاکیدات مقام معظم رهبری، مبنی بر نقش آفرینی صنایع در محرومیت زدایی و فعالیت‌های اجتماعی بیش از پیش کار کنیم.

*اهمیت طرح جدید فولاد هرمزگان

معروفخانی خاطرنشان کرد: با کمک و حمایت‌‎های بی دریغ های جناب طیب نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان، طرح توسعه سه و نیم میلیون تنی نورد گرم را در دستور کار داریم، مرحله مطالعه مقدماتی طرح تقریبا رو به اتمام است و انشالله شاهد کلنگ زنی طرح در روزهای آینده خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در ارتباط با اهمیت عملیاتی شدن این طرح گفت: در صورت عملیاتی شدن این طرح، زنجیره تولید کامل فولاد هرمزگان کامل خواهد شد و اسلب به جای آنکه ابتدا سرد و بعد به ورقکاران فروخته شود، مستقیما در تولید ورق استفاده می شود و این طرح سبب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.
وی عنوان کرد: در مجموع این طرح مهم برای کشور و برای حوزه صنعت، اتفاق مبارکی محسوب می شود و تکمیل زنجیره تولید در شرکت فولاد هرمزگان باعث ایجاد ارزش افزوده خواهد شد.
معروفخانی تصریح کرد: امیدواریم که طرح ظرف دو تا سه سال آینده به بهره برداری برسد، طرح در مرحله مطالعه است و در صورت تکمیل مطالعات می‌توان با اطمینان بیشتری درباره صرفه جویی ارزی که نصیب کشور می‌کند اظهارنظر کرد.
وی در رابطه با مشکل تامین انرژی موردنیاز صنایع فولادی خاطرنشان کرد: در دو ماهه ابتدای سال به دلیل رضایت مندی کارگران و کارکنان شاهد افزایش تولید بودیم و رشد هفت درصدی به معنی عبور از ظرفیت اسمی است که اتفاق مهمی است و جای خوشحالی دارد.
مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در صورت برطرف شدن مشکل برق، هر ماه شاهد رکورد زنی خواهیم بود و رکوردهای جدیدی ثبت خواهد شد.
معروفخانی اذعان کرد: فولاد هرمزگان در میان فولادی های همرده خود، بهترین عملکرد را از نظر کاهش قیمت تمام شده تولید داشته و درصد رشد سودآوری این شرکت در وضعیت بسیار خوبی است.
وی گفت: از مردم درخواست می‌کنم در مصرف برق صرفه جویی کنند و در ساعاتی از روز می توان مصرف برق را به حداقل رساند تا از این طریق به صنعت کشور کمک شود و برخلاف کشورهای دیگر در اینجا صنعت اولین حوزه ای است که مشمول قطعی برق می شود‌ و این مساله روی اشتغال زایی تاثیر منفی به جا می‌گذارد و سبب نوسانات شدید بازار و بهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و تعطیلی صنایع کوچک می شود.

*نقش آفرینی صنعت فولاد در بخش های زیرساختی

مصطفی عطایی پور رئیس هیئت مدیره و نماینده فولاد مبارکه اظهار داشت: صنعت فولاد در بسترسازی برای زیرساخت های کشور نقش آفرین است‌، برای مثال ما در شرکت فولاد مبارکه، خرید لوکومتیو را انجام داده ایم، به دنبال نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی و نیز  نیروگاه خورشیدی و بادی هستیم.
عطایی پور بیان داشت: فولاد مبارکه سعی کرده در این زمینه پیشرو باشد و بقای صنعت در گرو توسعه است.
وی ابراز داشت: امید می رود که سال بعد بتوانیم شاهد سطح خوبی از توسعه در فولاد هرمزگان باشیم و احیا ذخایر آهن اسفنجی، تصفیه‌خانه، پایان مطالعات نورد گرم و رسیدن به آمار تولید سه و نیم میلیون تن نورد جز مهمترین برنامه های توسعه است.
عطایی پور تصریح کرد: از طریق توسعه، ارزش افزوده ایجاد می شود و تبدیل اسلب به ورق‌های تجاری بدون شک ارزش افزوده بسیار بالایی به همراه دارد.
وی بیان داشت: هدف اصلی فولاد مبارکه تامین نیاز بازار داخل است اما برای تامین اقلامی مثل قطعات موردنیاز خود باید ارزآوری داشته باشد و طوری برنامه ریزی شده است که صادرات هیچ لطمه ای به بازار داخل وارد نکند.
رئیس هیئت مدیره و نماینده فولاد مبارکه در پایان افزود: شرکت فولاد هرمزگان با مدیریت جناب معروفخانی توانسته سود بسیار خوبی ایجاد کند و باید از ایشان تشکر کرد و طرح های توسعه ای شرکت فولاد هرمزگان را به طور جدی دنبال می‌کنیم تا از انجام آنها مطمئن شویم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.