تاریخ انتشار : دوشنبه 3 بهمن 1401 - 8:35
کد خبر : 122337

بودجه میراث فرهنگی در تعلیق!

بودجه میراث فرهنگی در تعلیق!

آرمان شرق-گروه جامعه:واقعاً با بودجه  ۳۱۷۷۳۸۶۲ میلیون ریال که برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته اند، در صورت تخصیص ۱۰۰درصد آن [که سال ۱۴۰۱ فقط ۳۵ درصد تخصیص داده شد] از عهده معاونت میراث چه کاری ساخته است؟

بودجه میراث فرهنگی در تعلیق!

علی دارابی

۱-لایحه بودجه ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومانی دولت که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰% افزایش دارد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

۲- سهم دستگاه های فرهنگی، رسانه ای، ارتباطی چون ارشاد، تربیت بدنی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۳۱ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است که سرجمع۱۳% رشد را نشان می دهد.

۳- وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اگر مورد توجه ویژه قرار گیرد می تواند هزینه اداره کشور را به جای نفت بر عهده گیرد به شرط آنکه یکبار همه امکانات، ظرفیت ها، زیرساخت ها و اعتبارات و بودجه لازم را به آن اختصاص دهند.

۴- در برنامه توسعه هفتم در سیاست های کلی نظام، بند ۱۷ آن از توسعه صنعت گردشگری و ترویج صنایع دستی، سخن به میان آمده است. دولت و مجلس چگونه می خواهند این سیاست های بالا دستی را عملى کنند؟ جایگاه آن در نظام برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات کجاست؟

۵- معاونت میراث فرهنگی که همه وظایف و مأموریت های آن «حاکمیتی» است. در حال حاضر ۸ هزار میلیارد تومان برای تملک بناها، ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بافت های تاریخی یزد جهت مرمت و آسیب های سیل، ۵ هزار میلیارد تومان بابت مرمت آثار تاریخی که ۲ هزار میلیارد تومان آن بدهی معوقه است.

بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان تعهدات سفر هیأت محترم دولت و مطالبات نمایندگان محترم مجلس و مقامات و مسئولان استانی در حوزه میراث فرهنگی را پیش روی خود دارد. این سیاهه خودش می شود ۱۵ هزار میلیارد تومان!

واقعاً با بودجه  ۳۱۷۷۳۸۶۲ میلیون ریال که برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته اند، در صورت تخصیص ۱۰۰درصد آن [که سال ۱۴۰۱ فقط ۳۵ درصد تخصیص داده شد] از عهده معاونت میراث چه کاری ساخته است؟

از دولت و مجلس محترم شورای اسلامی انتظار تخصیص بودجه و اعتبارات ویژه برای میراث فرهنگی داریم. ما امانت دار و حافظ میراث فرهنگی ایران بزرگ هستیم. این اعتبارات بیانگر مهجوریت میراث فرهنگی است و این در شأن، جایگاه و تاریخ و تمدن کهن ایران عزیز نیست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.