• امروز : سه شنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 4 October - 2022
1

فراخوان رئیس جمهور:اگر موردی را خلاف شایسته‌سالاری سراغ دارید،مصداقی معرفی کنید

  • کد خبر : 90921
  • 08 بهمن 1400 - 16:26
فراخوان رئیس جمهور:اگر موردی را خلاف شایسته‌سالاری سراغ دارید،مصداقی معرفی کنید

آرمان شرق- رئیس جمهور همچنین بر ضرورت استفاده از نیروهای بومی تاکید کرد و گفت: عموما باید از توانایی و ظرفیت‌ نیروهای بومی هر استان استفاده شود و مدیران در محل خدمت خود استقرار داشته باشند، مگر متخصصان و افراد خاصی که در استان مانند آنها یافت نمی‌شود.

هفتمین جلسه نمایندگان مجلس با رئیس‌جمهور روز گذشته با حضور مجمع نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان در فضایی صمیمی برگزار شد؛ در این جلسه علاوه بر نمایندگان، استانداران این ۳ استان، معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیس جمهور حضور داشتند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور مباحث مطرح شده در نشست مجمع نمایندگان استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان را تشریح کرد.

هفتمین جلسه نمایندگان مجلس با رئیس‌جمهور روز گذشته با حضور مجمع نمایندگان استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان در فضایی صمیمی برگزار شد؛ در این جلسه علاوه بر نمایندگان، استانداران این ۳ استان، معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیس جمهور حضور داشتند.

سید محمد حسینی با اشاره به این خبر، درباره مباحث مطرح شده در این نشست گفت: مباحث متنوع و مهمی از سوی نمایندگان مطرح شد از جمله ضرورت کاهش نرخ بیکاری با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی، لزوم مدیریت آب و رعایت حق آبه ها که مسئله غالب استانهای کشور است.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: بحث شایستگی و صلاحیت مدیران دولت سیزدهم از مسائلی بود که رئیس جمهور بر آن تاکید کرد که دولت با دقت و بررسی کافی مدیران را انتخاب می کند و احیانا اگر نمایندگان موردی را خلاف شایسته سالاری سراغ دارند به صورت مصداقی معرفی کنند تا رسیدگی شود.

وی افزود: در این جلسه رئیس جمهور با اشاره به اولویت رسیدگی به صنایع تعطیل شده و نیمه تمام گفت: راه‌اندازی و فعال‌سازی این‌گونه صنایع با توجه به اینکه زیرساخت های آن آماده است در اشتغال و رونق تولید نقش بسزایی دارد و دولت در این زمینه کارگروه فعالی در حوزه معاون اول تشکیل داده تا مشکلات این صنایع برطرف و فعال شوند.

وی ادامه داد: بحث سرانه ورزشی، حمایت از باشگاههای ورزشی، راه های مواصلاتی، وضعیت معیشت مردم، گازرسانی به روستاها و مناطق محروم، احداث و تکمیل سدها، تأمین نهاده های دامی و کشاورزی، توزیع امکانات بر مبنای آمایش سرزمینی و عدالت و تسریع در جبران خسارت‌های سیل به ویژه در لرستان از مواردی بود که از سوی نمایندگان مطرح شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: بحث استمهال وام های بانکی که بابت سیل ۹۸ پرداخت شده، تکمیل فاضلاب شهرها، حمایت از شهرداری ها، لایروبی رودخانه‌ها، تامین تجهیزات پزشکی، تکمیل پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری مصوب سفر رهبر معظم انقلاب به خوزستان، رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند، تقویت جاذبه‌های گردشگری و سفر به استان چهارمحال و بختیاری از موارد دیگری بود که نمایندگان محترم به آن پرداختند.

حسینی گفت: نمایندگان محترم در این نشست رویکرد سیاست خارجی متوازن و تقویت روابط و مبادلات تجاری با همسایگان، کشورهای منطقه و نیز چین و روسیه را سیاستی سنجیده دانستند که تامین کننده منافع ملی است و به همین دلیل دشمنان خارجی و دنباله روان داخلی هجمه به دولت را شدت بخشیده اند، نمایندگان همچنین تلاش برای تنظیم بازار و کنترل قیمتها را مثبت ارزیابی و از رئیس‌جمهور در این باره تقدیر کردند.

حسینی ادامه داد: کمبود امکانات آموزشی در مناطق کم برخوردار، فعال کردن صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی، برطرف کردن مشکلات مدیریتی و حقوقی صنایع بزرگ، عدم استفاده از مدیران پروازی و استفاده از نیروهای بومی در استانها، برداشتن خاکریز های دوران جنگ، چاره اندیشی برای نقاط حادثه خیز جاده‌ها و توجه به رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار از دیگر مطالبات نمایندگان بود.

وی افزود: ایجاد بازارچه‌های مرزی و فعال کردن گمرکات، تأمین منابع مالی صندوق توسعه استان‌ها، توانمند سازی بخش خصوصی، ابلاغ اختیارات به استانداری ویژه خوزستان، صدور مجوز آبزی پروری در سدها، احداث پارک های علم و فناوری در کنار شهرک های صنعتی، افزایش پروازها به خرم آباد و شهرکرد و برنامه‌ریزی برای تقویت ارزش پول ملی از دیگر خواسته های نمایندگان بود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار داشت: در این جلسه نمایندگان از چابکی، پرکاری و تلاش دولت و شخص رئیس جمهور که مرد میدان است و همچنین اهتمام هم‌زمان به سیاست خارجی و داخلی که در سفر بدون وقفه آیت الله رئیسی از کاخ کرملین به کوخ های حاصل از سیل استان کرمان تجلی یافت، تقدیر کردند.

حسینی گفت: در خصوص تکمیل پروژه آب غدیر، استاندار خوزستان گزارش داد که علیرغم پیش‌بینی های قبلی که انجام این طرح سالها به درازا خواهد کشید، به لطف الهی و جدیتی که صورت می‌گیرد تا تابستان ۱۴۰۱ این کار بزرگ و مؤثر به نتیجه می رسد.

وی تاکید کرد: استاندار خوزستان در باره وقفه در کار هفت تپه گفت این شرکت هم اکنون فعال است و در مورد ساخت مسکن ملی در گام اول مقدمات احداث ۱۴۰ هزار واحد مسکونی با توافق وزارت مسکن فراهم شده است.

حسینی تاکید کرد: تک تک نمایندگان حاضر در این دیدار طولانی مدت، نظرات خود در مسائل ملی و حوزه‌های انتخابیه را مطرح کردند و در مواردی که لازم بود رئیس جمهور دستوراتی را به مسئولان اجرایی صادر کردند.

وی افزود: از موضوعات مورد عنایت رئیس جمهور، اجرایی شدن مصوبات سفرها بود، که در این خصوص استانداران، وزرا و معاون اجرایی مسئولیت دارند.

حسینی افزود: رئیس جمهور همچنین یادآور شد که نمایندگان در کنار بیان مشکلات، راهکارهای برون رفت از وضع فعلی را هم بیان کنند تا سریع تر مسائل پیگیری و موانع برطرف شود.

«چراغ سبز» رئیسی به ادامه «چراغ خاموش» انتصابات فامیلی _ رفاقتی

وی افزود: آیت الله رئیسی ضمن استقبال از پیشنهاد تدوین سند توسعه استان ها تاکید کرد که بر مبنای این سند می‌توان مزیت‌ها و ظرفیت‌های هر استان، شهرستان و حتی روستا را مشخص و بر اساس آن برای توسعه و آبادانی مناطق برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

حسینی گفت: در مورد اختصاص سهم عوارض آلایندگی صنایع و سهم ۳ درصدی استانها که مطالبه نمایندگان بود آقای رئیسی این خواسته را درست خوانده و گفت، این نکته مورد توجه دستگاهها از جمله وزارت نفت هست.

حسینی افزود: آقای رئیسی درباره تفویض اختیارات بیشتر به استانداران خاطرنشان کرد دولت در این زمینه صندوق عدالت و پیشرفت را در نظر گرفته است و اعتبارات ناشی از فروش مازاد اموال دولت و حق مالکانه معادن استان‌ها و دیگر درآمدها که به این صندوق واریز می شود، در اختیار شورای برنامه‌ریزی استان برای ایجاد اشتغال و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور همچنین بر ضرورت استفاده از نیروهای بومی تاکید کرد و گفت: عموما باید از توانایی و ظرفیت‌ نیروهای بومی هر استان استفاده شود و مدیران در محل خدمت خود استقرار داشته باشند، مگر متخصصان و افراد خاصی که در استان مانند آنها یافت نمی‌شود.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس در پایان افزود: در این نشست ۳ ساعته آقای رئیسی با صبر و حوصله سخنان نمایندگان را استماع و در یایان توضیح و پاسخ دادند.

وی افزود: در مجموع از بازخوردهایی که از نمایندگان داشتیم این جلسات در تعامل سازنده دولت و مجلس، بسیار مفید و موثر است و نمایندگان هم بر این موضوع اذعان دارند که چنین جلساتی تاکنون بی‌نظیر بوده و اثرات بسیار خوب و مثبتی برای پیشبرد امور و خدمت به مردم دارد و این تعاملات می‌تواند در بحث اصلاح ساختار بودجه، اصلاح ارز ترجیحی و نحوه اجرای آن و سایر موارد که نیاز به هماهنگی دو قوه دارد، نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد.

گفتنی است تاکنون رئیس جمهور با نمایندگان مجامع استانی ۲۰ استان شامل ۲۰۳ نماینده دیدار داشته است، که در نوع خوداقدامی بی سابقه محسوب می شود./فارس

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=90921

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.