• امروز : جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 30 September - 2022
0

اتفاقات مهم در مذاکرات وین /توافق در دسترس است؟

  • کد خبر : 90753
  • 07 بهمن 1400 - 7:56
اتفاقات مهم در مذاکرات وین /توافق در دسترس است؟

آرمان شرق- راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی که ایران بر آن تاکید دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است. گفت‌ وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره‌کننده پیشرفت‌هایی کرده، اما رسیدن به یک توافق خوب به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها بستگی دارد.

علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران روز چهارشنبه در ادامه جلسات خود در هتل کوبورگ وین با میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات و انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که وظیفه هماهنگی جلسات را برعهده دارد دیدار کرد.
اتفاقات مهم در مذاکرات وین /توافق در دسترس است؟
خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی روایت خود از روز نوزدهم مذاکرات وین را منتشر کرد.
به گزارش اقتصادنیوز در این گزارش آمده است: کشورهای غربی حاضر در مذاکرات وین این روزها در حالی از لزوم تسریع گفت‌وگوها سخن می‌گویند که از ابتدای دور هفتم دائما تغییراتی در ترکیب تیم‌های مذاکره‌کننده آن‌ها رخ می‌دهد و نداشتن ثبات در اعضای تیم‌ها باعث کند شدن سرعت و پیشرفت گفت‌وگوها شده است.

مذاکرات وین دیروز هم به روال روزهای گذشته جریان و با برگزاری دیدارهای دو جانبه، چند جانبه و جلسات دیگر در سطوح کارشناسی به موازات گفت‌وگوهای مذاکره‌کنندگان ارشد و بحث در مورد موضوعات باقی‌مانده و برگزاری جلسات نگارش متن ادامه یافت.

علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران روز چهارشنبه در ادامه جلسات خود در هتل کوبورگ وین با میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات و انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که وظیفه هماهنگی جلسات را برعهده دارد دیدار کرد.

تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات

عصر دیروز، در ادامه رایزنی‌های فشرده در وین، جلسه‌ای با حضور روسا و نمایندگان ایران، اتحادیه اروپا و گروه کشورهای ۱+۴ با هدف ادامه نگارش متن در هتل کوبورگ برگزار شد.

همچنین هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و چین با حضور مذاکره‌کنندگان ارشد دو کشور در آخرین دیدار روز چهارشنبه، با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات

اما طرف‌ها و رسانه‌های غربی با فضاسازی‌های رسانه‌ای و طرح مسائل و موضوعات ساختگی تلاش دارند که واقعیت‌ها را وارونه جلوه دهند و از آن به عنوان اهرمی برای فشار علیه کشورمان استفاده کنند.

از جمله این فضاسازی‌ها، روز سه‌شنبه لیز تراس وزیر خارجه انگلیس در اظهار نظری غیرسازنده و متناقض با آنچه در روند مذاکرات می‌گذرد و بدون اشاره به خروج یکجانبه و غیرمتعهدانه آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) مدعی شد که مذاکرات درحال نزدیک شدن به بن بستی خطرناک است.

وزیر خارجه تازه‌کار انگلیس در میانه مذاکرات و در حالی که گفت‌وگوها روند رو به جلویی دارد و ادامه کار جدی بر روی متون، با اتخاذ رویکردی غیرسازنده، تلویحا زبان به تهدید گشود.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادعایی غیرسازنده و متناقض با آنچه در روند مذاکرات می‌گذرد، مدعی شد که مذاکرات درحال نزدیک شدن به بن بستی خطرناک است.

وی خطاب به نمایندگان پارلمان انگلیس افزود: این مذاکرات، فوریت دار است و پیشرفت به اندازه کافی سریع نبوده است.

لیز تراس با بیان اینکه انگلیس به همکاری نزدیکی با متحدانش در زمینه این مذاکرات ادامه می‌دهد، در عین حال ادعا کرد: مذاکرات در حال رسیدن به بن بست خطرناکی است.

تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به اظهارات روز گذشته وزیرخارجه انگلیس مبنی بر اینکه ایران مسئول به بن بست کشیدن احتمالی مذاکرات در وین بوده و در این صورت همه گزینه ها روزی میز است، اظهارات داشت: این اظهارات غیر مسئولانه و بی‌مبنا برگ دیگری از بازی توخالی انگلیس و برخی کشورهای غربی برای مقصرنمایی و پوشاندن سال‌ها بی‌عملی و همراهی با تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده است.

هرچند به دلیل پیچیدگی برخی موضوعات و نیاز به تصمیم‌گیری‌های سیاسی، طبیعتا پیشرفت مذاکرات به تدریج صورت می‌گیرد، اما در روزهای گذشته روند نگارش و تکمیل بخش‌های باقی‌مانده متن و همچنین تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلاف روند سازنده‌ای بوده و ادعای وجود بن‌بست در گفت‌وگوها دور از واقعیت است.

لندن امروز در حالی از لزوم تسریع گفت‌وگوها سخن می‌گوید که از ابتدای دور هفتم ریاست هیأت مذاکره‌کننده انگلیس چند بار تغییر کرده است.

دولت انگلیس که در آستانه استعفا به سر می‌برد، تلاش دارد با اتخاذ مواضع رسانه‌ای تند، چه در موضوع مذاکرات وین و چه در ارتباط با تحولات اوکراین، از یکسو فشارهای داخلی را کاسته و از سوی دیگر خود را در دوران پس از برگزیت، مستقل از اتحادیه اروپا به تصویر بکشد و برای ایفای نقش رهبری در اروپا با فرانسه و آلمان رقابت کند.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت که دو نفر دیگر از اعضای تیم مذاکره کننده که توسط رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هدایت می شوند، به علت تمایل به یک موضع سخت‌تر در مذاکرات از تیم خارج شدند.

اخیرا نفیو نیز به علت اختلاف نظر با رابرت مالی به عنوان رییس هیات مذاکره کننده آمریکا از تیم خارج شده است.

به گفته افراد آگاه از جریان مذاکرات وین، از جمله موضوعاتی که باعث اختلاف در میان هیات آمریکایی شده، این است که چگونه تحریم‌های موجود را اجرا کنند و آیا مذاکرات را در حالی که ایران آن را به تعویق می‌اندازد و همچنین برنامه هسته‌ای‌اش پیشرفت می‌کند، متوقف سازند یا خیر.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: تا اینجای کار سه کشور اروپایی رفتارشان در مجموع این‌گونه بوده چه وقتی از تحریم صحبت می‌شود تحریم را حواله به آمریکا می دهند. و می گویند در این موضوع آمریکا، non-paper ها و اتحادیه اروپا باید اقدام کند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در موضوع هسته‌ای وقتی صحبت می‌شود اروپایی‌ها می‌گویند این دقیقاً مورد نگرانی ما است و ما آماده گفت‌وگو در همه موضوعات هسته‌ای هستیم. انتقاد ما از سه کشور اروپایی عضو برجام این است که هیچ ابتکار جدید، سازنده و رو به جلویی را ارائه ندادند.

وی یادآور شد: البته آنها تلاش کردند که در مذاکرات هفته های اخیر منطقی و با رفتاری سازنده ورود کنند. حتی امروز دیگر فرانسه نقش پلیس بد را در مذاکرات ایفا نمی‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مصاحبه‌ای با اشاره به نقش چین و روسیه در مذاکرات وین تصریح کرد: نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه، نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: امروز توافقات مهم‌تری را دنبال می‌کنیم تا در وین در زمانی کوتاه به یک توافق خوب و دست پیدا کنیم. در این موضوع نقش چین در کنار روسیه بسیار مهم است.

تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات

وی تاکید کرد: امیدواریم که طرف‌های غربی هم با نگاهی واقع‌بینانه و با هدف نیل به یک توافق خوب که حقوق و منافع ملت ایران هم در آن دیده شود، مذاکرات را در وین دنبال کنند و ابتکار عمل داشته باشند.

وانگ کوان مذاکره کننده ارشد چین چهارشنبه شب پس از دیدار نسبتا طولانی با هیات ایرانی، تصریح کرد که هیات‌ها در تلاش هستند تا اختلاف نظرها در حوزه رفع تحریم ها، راستی آزمایی و تضامین را کاهش دهند.

وی گفت:‌ طی دو روز گذشته هیات‌ها در قالب‌های مختلف دوجانبه و چندجانبه در مورد مسائل اساسی دیدار کردند تا اختلافات در مورد رفع تحریم‌ها، تضامین و راستی آزمایی را بیشتر کاهش دهند.

وی افزود: این ها مسائلی است که ما سرگرم گفت‌وگو بودیم و اینکه چطور می‌توانیم اختلافات را بیشتر کاهش دهیم.

دیپلمات چین در پاسخ به سوالی در مورد تضامین مورد نظر ایران بیان داشت: به نظر ما مطالبات ایران منطقی و مشروع است و در تلاش هستیم تا آن‌ها را به متن تبدیل کنند. این کاری است که ما سرگرم آن هستیم.

تزلزل و بی‌ثباتی هیات‌های غربی در دور هشتم مذاکرات

این در حالی است که اگر طرف‌های اروپایی از برخی خواسته‌های غیرواقع‌بینانه خصوصا در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای دست برداشته و آمریکا آنطور که ادعا می‌کنند مخالف سیاست فشار حداکثری بوده و حاضر شود به این سیاست با تمام زیرمجموعه‌های آن پایان دهد، نه تنها بن‌بستی در گفت‌وگوها نخواهد بود، بلکه می‌توان در یک بازه زمانی معقول به توافق دست یافت.

هیات جمهوری اسلامی ایران با جدیت برای حصول توافق در مذاکرات حضور و تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد بود.

راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی که ایران بر آن تاکید دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است. گفت‌ وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره‌کننده پیشرفت‌هایی کرده، اما رسیدن به یک توافق خوب به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها بستگی دارد./ایرنا

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=90753

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.