• امروز : چهارشنبه - ۱۵ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 6 July - 2022
3

آیا واگذاری ملک ۸ هزار متری هروی به موسسه فرهنگ واقعیت دارد؟

  • کد خبر : 75915
  • ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۷:۴۶
آیا واگذاری ملک ۸ هزار متری هروی به موسسه فرهنگ واقعیت دارد؟

آرمان شرق- ماجرا از جایی شروع می‌شود که بنیاد مستضعفان برای آزاد کردن ملک خود در خیابان فرشته، ملکی در خیابان سیدخندان به مساحت ۵ هزار و ۴۰۰ متر مربع را که در گذشته دارای کاربری آموزشی بود و در طرح تفصیلی جدید با توجه به انبوه درختان، کاربری فضای سبز پیدا می‌کند، به حداد عادل جهت بهره‌برداری واگذار می‌کند. در واقع بنیاد به مدرسه فرهنگ وکالت می‌دهد که در زمین فوق مدرسه خود را احداث کند.اما از آنجایی که کاربری جدید ملک فضای سبز بوده، مالک مدارس فرهنگ اجازه ساخت در آن پیدا نمی‌کند و ملک فوق در حال حاضر تبدیل به بوستانی تحت عنوان «زرین لعل» شده است. بعد از این اتفاق سر و کله شهرداری تهران نیز به ماجرا باز می‌شود.

مطابق با اخبار رسیده به رویداد۲۴ علیرضا جاوید شهردار وقت منطقه ۴ ملکی ۸ هزار متری متعلق به شهرداری را به موسسه فرهنگ متعلق به حداد عادل واگذار کرده است. اما شیوه واگذاری بسیار عجیب بوده است.

تابستان سال گذشته پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان در برنامه‌ای تلویزیونی از به‌روز نبودن اجاره یکی از املاک بنیاد مستضعفان که محل کار مدرسه دخترانه فرهنگ متعلق به حداد عادل است، انتقاد کرد و گفت: «ایشان یا باید اجاره به‌روز بدهند یا تخلیه کنند.»

فتاح در جای دیگری از صحبت‌هایش به زمینی ۸ هزار متری در میدان هروی اشاره می‌کند که به دلیل اینکه روی گسل قرار دارد و امکان ساخت‌وساز روی آن نیست، از سوی حداد عادل به بنیاد بازگردانده شده است. اما ماجرای این ملک ۸ هزار متری چیست و چرا به حداد عادل داده شده است؟

ماجرا از جایی شروع می‌شود که بنیاد مستضعفان برای آزاد کردن ملک خود در خیابان فرشته، ملکی در خیابان سیدخندان به مساحت ۵ هزار و ۴۰۰ متر مربع را که در گذشته دارای کاربری آموزشی بود و در طرح تفصیلی جدید با توجه به انبوه درختان، کاربری فضای سبز پیدا می‌کند، به حداد عادل جهت بهره‌برداری واگذار می‌کند. در واقع بنیاد به مدرسه فرهنگ وکالت می‌دهد که در زمین فوق مدرسه خود را احداث کند.

اما از آنجایی که کاربری جدید ملک فضای سبز بوده، مالک مدارس فرهنگ اجازه ساخت در آن پیدا نمی‌کند و ملک فوق در حال حاضر تبدیل به بوستانی تحت عنوان «زرین لعل» شده است. بعد از این اتفاق سر و کله شهرداری تهران نیز به ماجرا باز می‌شود.

علیرضا جاوید شهردار وقت منطقه ۴ زمینی به مساحت بیش از ۸ هزار متر مربع را به مالک مدرسه فرهنگ پیشنهاد می‌دهد که جایگزین ملکی شود که امکان ساخت در آن نداشت.

اما ملکی که شهرداری تهران به همین سادگی واگذار می‌کند، از کجا آمده است؟ این ملک که دارای کاربری فضای سبز و اساسا باغ در طرح تفصیلی قدیم بوده است، بنا بوده در چارچوب قانون ۱۴ زمین شهری و ماده ۷ قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران، ۳۵ درصد آن توسط مالک ساخته و ۶۵ درصد مابقی به شهرداری تهران جهت تبدیل به پارک واگذار شود. با توجه به این قانون بخش واگذار شده به شهرداری به هیچ‌وجه نمی‌توانست جهت کاربری به جز پارک مورد استفاده قرار گیرد.

تخلفات شهرداری تهران
ملک هروی / سهم ۶۵ درصد شهرداری جهت احداث پارک (معوض ملک بوستان زرین لعل)

ملک جایگزین در هروی سهم شهرداری جهت احداث پارک

شهردار وقت منطقه ۴ زمین واقع در خیابان هروی تهران که ۸ هزار متر مساحت داشت را در ازای ملک ۵ هزار و ۵۰۰ متری سیدخندان به موسسه فرهنگ واگذار می‌کند. در واقع آنطور که بررسی اسناد رسیده به رویداد۲۴ برمی‌آید زمینی که ماهیت آن باغ و دارای کاربری فضای سبز بوده، تغییر کاربری داده شده و جهت احداث کاربری آموزشی به موسسه فرهنگ متعلق به حداد عادل واگذار شده است. این واگذاری عاقبت خوشی برای درختان نداشت و با وجود اینکه مطابق با توافقنامه، مسوولیت رسیدگی به درختان با موسسه فرهنگ بوده، اما تمام درختان از بین رفته‌اند.

توافقنامه‌هایی که با مالک و بنیاد فرهنگ منعقد شده است

احتمالا بعد از آنکه مشخص می‌شود زمین فوق روی گسل قرار دارد، در ازای همان ملک سیدخندان، ملک هروی نه به شهرداری تهران بلکه به بنیاد مستضعفان واگذار می‌شود و حالا شبح باغی بر جای مانده که تمام درختانش نابود شده و اثری از آن باقی نمانده است.

فارغ از اینکه ملک در حال حاضر تحت مالکیت موسسه فرهنگ یا بنیاد مستضعفان است؛ پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که چگونه ملکی ۵ هزار و ۴۰۰ متری در سیدخندان با ملکی ۸ هزار متری در میدان هروی طاق زده شده است؟ مساحت و قیمت املاک تناسبی با هم ندارند و اساسا با چه هدفی این واگذاری صورت گرفته است؟/ رویداد۲۴

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=75915

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.