• امروز : سه شنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 6 December - 2022
0
نامه ۳۶ صاحب‌نظر اقتصادی به مجلس

زیرساخت قانونی ثبات اقتصادی» چگونه باید باشد؟

  • کد خبر : 73470
  • 16 تیر 1400 - 7:38
زیرساخت قانونی ثبات اقتصادی» چگونه باید باشد؟

ارمان شرق- کنترل تورمی که اقتصاد ایران را گروگان گرفته و بی‌ثباتی اقتصادی را جایگزین محیط باثبات کسب‌و‌کار کرده است نیازمند بازنگری دقیق و علمی «قانون بانک مرکزی» است که زیرساخت قانونی برای نحوه حکمرانی پولی و ثبات اقتصادی را فراهم می‌کند

کنترل تورمی که اقتصاد ایران را گروگان گرفته و بی‌ثباتی اقتصادی را جایگزین محیط باثبات کسب‌و‌کار کرده است نیازمند بازنگری دقیق و علمی «قانون بانک مرکزی» است که زیرساخت قانونی برای نحوه حکمرانی پولی و ثبات اقتصادی را فراهم می‌کند. ۳۶صاحب‌نظر اقتصادی و مالی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن تایید کلیات طرحی که به همین منظور در مجلس تهیه شده است، خواستار اصلاح برخی از موارد ناسازگار در این طرح شده‌اند تا این فرصت بی‌بدیلی که پس از نیم قرن برای اصلاح نظام حکمرانی پولی فراهم شده است، بلااستفاده نماند. به اعتقاد اقتصاددانان و صاحب‌نظرانی که این نامه را امضا کرده‌اند تورم، ام‌الامراض اقتصاد ایران است و تا این درد درمان نشود، شفابخشی درمان‌های دیگر فریبی بیش نخواهد بود. در بیانیه این صاحب‌نظران آمده است: محیط تورمی، سوداگر می‌پروراند نه کارآفرین و چالش‌هایی از قبیل جهش‌های متناوب نرخ ارز، نرخ‌های سود بانکی بالا، احتکار اجناس در انبارها، چربش رانت‌جویی بر نوآوری و فساد گسترده‌‌ای که تولید ایرانی را زمین‌گیر کرده است، همه معلول تورم است.

جمعی از اقتصاددانان، مدیران ارشد بانکی و صاحب‌نظران مالی در نامه‌ای خطاب به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نکاتی را در مورد طرح جدید قانون بانک‌مرکزی ارائه کردند. در این نامه، این افراد با ذکر دلایلی از کلیات طرح دفاع کردند، اما برخی از موارد اصلاحی را پیشنهاد کرده و تایید کامل این طرح را منوط به اعمال این اصلاحات دانستند. این افراد در بیانیه جامع خود این موارد اصلاحی را به‌طور مشروح بیان کرده‌اند.

جناب آقای دکتر محمدرضا پورابراهیمی

رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛

عطف به نامه شماره ۱۵۱۲۳ مورخ ۲۹/ ۲/ ۱۴۰۰ جنابعالی، موضوع درخواست اعلام نظر در رابطه با «طرح مسوولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، نظرات امضاکنندگان به شرح این نامه و بیانیه پیوست، به استحضار می‌رسد.

کلیات طرح، به دلیل (الف) طراحی ساختار و نظام حکمرانی مناسب برای بانک‌مرکزی؛ (ب) تعریف مناسب جایگاه بانک‌مرکزی در حاکمیت، همراه با محافظت در برابر سلطه مالی دولت؛ (ج) ایجاد ظرفیت قانونی برای کنترل تورم و تامین سلامت بانکی؛ و (د) تامین اقتدار حقوقی، اطلاعاتی، نظارتی و انتظامی برای بانک‌مرکزی، مورد تایید است. معهذا به‌دلیل (۱) تعیین اهداف ناسازگار برای بانک‌مرکزی؛ (۲) استفاده نابجا از منابع و جایگاه نظارتی بانک‌مرکزی برای حمایت از تولید و اشتغال؛ (۳) تعریف نامناسب وظایف، اختیارات، و جایگاه شورای فقهی و (۴) سایر مواردی که در بیانیه ذکر شده‌اند؛ تایید طرح توسط امضاکنندگان مشروط به اصلاح موارد فوق است. در سناریوی بدبینانه‌ای که اصلاحات پیشنهادی در بیانیه ضمیمه در متن اعمال نشود، هر چند مفاد طرح مصوب مجلس از احکام قانونی فعلی ناظر بر بانک‌مرکزی مناسب‌تر و به‌روزتر خواهد بود، عدم اعمال اصلاحات پیشنهادی، فرصت بی‌بدیل موجود برای اصلاح ساختار حقوقی نظام پولی و بانکی کشور را که به‌سختی به‌دست آمده، بلااستفاده خواهد گذارد. پیشنهادهای امضا کنندگان این نامه برای ارتقای طرح در چارچوب رفع ایرادات یا اعمال اصلاح یا تغییرات، براساس مواد مندرج در گزارش یک شوری شماره ۵۸ مورخ ۲۵/ ۱/ ۱۴۰۰ کمیسیون اقتصادی به مجلس شورای اسلامی، با عنوان «طرح مسوولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، به شرح بیانیه پیوست اعلام می‌شود.
امضاکنندگان

– علی ابراهیم‌نژاد، استادیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف.

– سیدمحمود احمدی، دبیرکل سابق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

– ناصر الهی، دانشیار اقتصاد دانشگاه مفید.

– امیرحسین امین‌آزاد، مدیرکل اسبق نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری و مدیرکل اسبق مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

– محمدهاشم بت‌شکن، دانشیار گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل اسبق بانک اقتصاد نوین، مدیرعامل اسبق بانک مسکن، رئیس هیات‌مدیره اسبق شرکت بورس اوراق بهادار تهران و مشاور پولی و بانکی وزیر راه و شهرسازی.

– حسین توکلیان، استادیار اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی.

– حسین جوشقانی، استادیار اقتصاد و مالی، موسسه تحقیقات پیشرفته، دانشگاه خاتم.

– احمد حاتمی‌یزد، حسابدار خبره، مدیرعامل اسبق بانک‌های تجارت و صادرات.

– ناصر حکیمی، معاون سابق فناوری‌های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

– مهدی حیدری، استادیار اقتصاد مالی دانشگاه خاتم و عضو موسسه پژوهش‌های پیشرفته تهران.

– فرهاد خداداد‌کاشی، استاد اقتصاد دانشگاه پیام‌نور.

– هوشنگ خستویی، حسابدار رسمی، شاغل شریک (IACPA).

– حسن درگاهی، دانشیار اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی.

– علیرضا ساعدی، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی.

– غلامرضا سلامی، حسابدار رسمی، رئیس سابق شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران.

– سیدکمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

– مهدی صادقی شاهدانی، استاد تمام اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع).

– جواد صفار، رئیس سابق هیات نظار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عضو ادوار شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران، عضو اسبق هیات‌مدیره سازمان حسابرسی.

– حسین عبده‌تبریزی، عضو سابق شورای عالی بورس، مدرس میهمان دانشگاه صنعتی شریف.

– احمد عزیزی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل اسبق بانک‌های ملی، سپه، مسکن و صنعت و معدن، معاون اقتصادی اسبق سازمان برنامه و بودجه، عضو ادوار شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران.

– پرویز عقیلی‌کرمانی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری دانشگاه تهران، استاد مدعو دانشگاه‌های امیرکبیر، شهید بهشتی، صنعتی شریف.

– سیدفرشاد فاطمی، استادیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف.

– محمدرضا فاطمی، مدیرعامل بانک سپه اینترنشنال (لندن)، مدیرعامل اسبق سازمان حسابرسی جمهوری اسلامی ایران.

– غلامعلی فرجادی، دانشیار بازنشسته اقتصاد و رئیس اسبق موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی.

– حسین قضاوی، قائم مقام اسبق رئیس کل و معاون اسبق اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

– مهدی ناجی، استادیار اقتصاد، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران.

– امینه محمودزاده، استادیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، رئیس سابق امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه.

– سیدعلی مدنی‌زاده، استادیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، مشاور سابق معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه.

– علی مروی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی.

– حسن معتمدی، مدیرکل اسبق سیاست‌ها و مقررات ارزی و مدیرکل اسبق نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل سابق بانک اقتصاد نوین، رئیس هیات‌مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها.

– داود منظور، دانشیار اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع).

– کامران ندری، عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد، دانشگاه امام صادق(ع)، معاون اسبق پژوهشی و مدیرسابق گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی.

– سیاوش نقشینه، رئیس هیات‌مدیره کانون بانک‌های ایرانی در اروپا، مدیرعامل اسبق بانک ایران و اروپا.

– فرهاد نیلی، مدیرکل اسبق اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی، نماینده اسبق جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی.

– عباس هشی، عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهیدبهشتی.

– محمدرضا یوسفی شیخ رباط، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه مفید.

متن پیشنهادی ۳۶ صاحبنظر اقتصادی را در صفحات ۱۲ و ۲۰ روزنامه امروز بخوانید.

منبع:دنیای اقتصاد

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=73470

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.