• امروز : دوشنبه - ۳ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 25 October - 2021
0

برجام و حمله موشکی به اسرائیل،واقعیتی که باید نسبت به آن هوشیار باشیم

  • کد خبر : 68191
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
برجام و حمله موشکی به اسرائیل،واقعیتی که باید نسبت به آن هوشیار باشیم

ارمان شرق- لذا با اندیشیدن به ابعاد و علل بحران موشک باران تل او یو به جشن و خوشحالی زود هنگام تن ندهیم. باشد که این چنین نباشد. باشد که اسرائیل نابود شود‌‌. ولی آرزو ها جایی در واقعیت های تحمیلی سیاست که متکی بر قدرت است، ندارند. غرب صبور است و می دانند که ما بیش از همه نیاز و تلاش داریم برجام مرده را زنده کنیم. بدانیم که اسرائیل با این حرکات ضربه ای اساسی نخواهد خورد و بازخورد این بحران می تواند بیشتر دامن ما را بگیرد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم که دستورالعمل بر هم زدن بر جام ریشه در داخل نیز دارد

صادق ملکی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: در مقطعی که مذاکرات برجام در جریان بوده و توان موشکی و سیاست منطقه ای ایران عامل اختلاف است. در زمانی که لبنان آبستن تحولات احتمالی علیه حزب‌الله است. در حالی که عرضه عراق برای ایران شده است. در هنگامی که روس ها آسمان سوریه را برای حمله به نیروهایی ایرانی امن کرده اند و پرواز مستقیم از تل آویو به دمشق دارند، چگونگی و ابعاد شعله ور شدن این بحران محل تعمق است. باید به این اندیشد که آیا به این بحران فقط باید از زاویه حمله حماس به تل آویو نگریست‌.

با موشک باران تل آویو‌، هیجانی نشویم. این یک بازی سیاسی است که با پوشش نظامی و امنیتی اهدافی چند وجهی را دنبال می کند. ساده اندیشی است که باور کنیم به اسرائیل با این حجم عملیات نظامی ضربه‌ای اساسی وارد شود. ساده انگاری است که فکر کنیم آمریکا مهمترین شریک راهبردی خود در خاورمیانه را رها می کند و یا تنها می گذارد. در تحلیل بحران میان حماس و اسرائیل از لحظه و امروز خارج شویم و به فردایی به اندیشیم که اهداف مستتر در این بحران و نتیجه نهایی این بازی روشن می شود.

در مقطعی که مذاکرات برجام در جریان بوده و توان موشکی و سیاست منطقه ای ایران عامل اختلاف است. در زمانی که لبنان آبستن تحولات احتمالی علیه حزب‌الله است. در حالی که عرضه عراق برای ایران شده است. در هنگامی که روس ها آسمان سوریه را برای حمله به نیروهایی ایرانی امن کرده اند و پرواز مستقیم از تل آویو به دمشق دارند، چگونگی و ابعاد شعله ور شدن این بحران محل تعمق است. باید به این اندیشد که آیا به این بحران فقط باید از زاویه حمله حماس به تل آویو نگریست‌.

می دانیم و می دانید که فارغ از بحث اشغالگری اسرائیل در موضوع فلسطین، مسئله فلسطین و اسرائیل از بدو آن برای کشورهای منطقه ای و بین‌المللی نقش ابزاری داشته است و دارد. با این پیش فرض و نگاه باید در بحران اخیر میان فلسطینیان و اسرائیل در منطقه، نقشه و تصویر کلی خاورمیانه را مد نظر قرار دهیم و ارزیابی کنیم چه اهدافی توسط کلیه کشورها و گروه های ذینفع در پس این حوادث تعقیب می شود.

کیست که نداند امنیت و موجودیت اسرائیل خط قرمز آمریکا و روس هاست، اما کارکرد و بروز این نگاه و حساسیت در تهدیدات راهبردی است. به هدف تحقق اهداف سیاسی در مسائل تاکتیکی، واشینگتن و مسکو می توانند امنیت اسرائیل را به چالش بکشانند‌. حتی اسرائیل نیز اگر این بحران عامل بر هم زدن بر جام، فشار به حزب‌الله، در دستور کار قرار گرفتن مذاکرات موشکی و سیاست منطقه ای ایران باشد، حاضر است بهای آن را بدهد. دقت کنیم اسرائیل با این حملات نابود نمی شود، اما آمریکا، روس ها، اسرائیل و برخی کشورها می توانند بهره مند از این بحران شوند.

تنظیم معادلات داخلی اسرائیل، بر هم زدن بر جام، ورود حزب الله لبنان به بحران و تشدید دو قطبی نسبت به حزب‌الله در این کشور، تامین منافع و تنظیم سیاست های کشورهای منطقه در ارتباط با ایران و اسرائیل، و…‌ از جمله اهداف این بحران می تواند باشد که دستاورد کمی برای دشمنان ایران نیست.

به دلایل متعدد سیاسی و اقتصادی، به نتیجه نرسیدن برجام برای روس ها بخودی خود یک هدف مهم است که می تواند با به تصویر کشیده شدن نقشه کلی و ارتباطات تحولات با یکدیگر برای آن جایی جدی در تحلیل بحران باز کرد.

از سوی دیگر از منظر واشینگتن بر جام یک روند است که در ادامه خود باید قدرت موشکی و سیاست منطقه ای ایران مورد مذاکره قرار گیرد.

با موشک باران تل آو یو و بزرگ نمایی تبعات آن توسط اسرائیل‌، توجیه سرکوب شدیدتر فلسطینی ها از یک سو فراهم شده و از سوی دیگر این بحران سبب می شود که غربی ها، موضوع موشکی و سیاست منطقه ای ایران را جدی تر در روند مذاکرات مطرح و پیگیری کنند.

لذا با اندیشیدن به ابعاد و علل بحران موشک باران تل او یو به جشن و خوشحالی زود هنگام تن ندهیم. باشد که این چنین نباشد. باشد که اسرائیل نابود شود‌‌. ولی آرزو ها جایی در واقعیت های تحمیلی سیاست که متکی بر قدرت است، ندارند. غرب صبور است و می دانند که ما بیش از همه نیاز و تلاش داریم برجام مرده را زنده کنیم. بدانیم که اسرائیل با این حرکات ضربه ای اساسی نخواهد خورد و بازخورد این بحران می تواند بیشتر دامن ما را بگیرد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم که دستورالعمل بر هم زدن بر جام ریشه در داخل نیز دارد

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=68191

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.