• امروز : شنبه - ۱ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 23 October - 2021
0

دلار چند؟/چشم بازار ارز به وین/ احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار

  • کد خبر : 67743
  • ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۵۶
دلار چند؟/چشم بازار ارز به وین/ احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار

ارمان شرق- پس در روزهای اخیر به دنبال انتشار اخبار امیدوار کننده از وین، محل مذاکرات ایران و کشورهای غربی، شاهد اثرات آن در بازارهایی مانند ارز کشور شاهد هستیم بطوریکه نرخ دلار در صرافی بانک‌ها تا کانال ۲۰ هزار تومان هم رسیده است. در مجموع این توافق از جنبه‌های مختلف مانند آزاد شدن بخشی از پول های بلوکه شده، افزایش صادرات، کاهش هزینه در نقل و انتقالات ارزی و تقویت حساب سرمایه به ثبات بازار ارز کمک و سمت عرضه آن را تقویت می‌کند که در روزهای اخیر روند کاهشی نرخ گویای آن است.

دلار چند؟
پاسخ این است که بازار، وقایع آتی را پیش بینی و به آن واکنش نشان می دهد. همانطور که در پاییز سال گذشته به سبب پیش بینی پیروزی ترامپ، دلار به بالای ۳۰ هزارتومان رسید. حالا نیز بازار، بازگشت آمریکا به برجام و کاهش تحریم‌ها را قریب الوقوع می داند و بر همین اساس در حال پیش خور کردن این رخداد است.

بهروز ملکی تحلیلگر اقتصادی در کانال تلگرام خود نوشت:

طی هفته اخیر، دلار ۱۱ درصد از ارزش خود را در مقابل ریال از دست داد. به راستی در بازار ارز چه خبر است؟

واقع مطلب این است که عللی همچون بازگشت آمریکا به برجام می تواند مسیر حرکت دلار را تحت تأثیر قرار دهد. بر این اساس نمی توان پیش بینی دقیقی از بازار ارز داشت.

با این حال می توانیم تخمینی سرانگشتی از نرخ دلار براساس نظریه مقداری پول داشته باشیم: پیش بینی می شود حجم نقدینگی از ابتدای دولت یازدهم در مرداد ۱۳۹۲ تا پایان دولت دوازدهم در مرداد ۱۴۰۰ هشت برابر شود. حال اگر میزان تولید ناخالص داخلی کشورمان طی این مدت را ثابت فرض کنیم [که فرض معقولی است] و متغیرهای اقتصاد کلان آمریکا را لحاظ ننماییم، نرخ دلار می بایست تقریبا ۸ برابر شود و با نرخ حداقل ۲۴ هزار تومان تحویل دولت سیزدهم شود.

پس چرا این روزها دلار به سرعت روند نزولی به خود گرفته است؟

پاسخ این است که بازار، وقایع آتی را پیش بینی و به آن واکنش نشان می دهد. همانطور که در پاییز سال گذشته به سبب پیش بینی پیروزی ترامپ، دلار به بالای ۳۰ هزارتومان رسید. حالا نیز بازار، بازگشت آمریکا به برجام و کاهش تحریم‌ها را قریب الوقوع می داند و بر همین اساس در حال پیش خور کردن این رخداد است.

ضمن اینکه صادرات نفت ایران طی ماه های اخیر افزایش یافته و دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی نیز تا حدودی بهبود یافته است.

به نظر می رسد حالا که دستِ دولت کمی باز شده است تمایل دارد در ماه‌های پایانی خود، با تزریق ارز، این بازار سرکش را [هرچند بطور موقت] رام نماید و خودی نشان دهد!

اما نباید از یاد برد بازار هرچند در کوتاه مدت می تواند با لطایف الحیلی دستخوش انحراف قیمتی شود اما در بلندمدت، علم اقتصاد اصول خود را بر آن تحمیل خواهد نمود.

بر همین مبنا هر چند می توان با تزریق بیشتر دلار به بازار، از روند نزولی آن سرخوش بود اما واقعیت این است که نمی توان این سرخوشی را پایدار دانست.

در بلندمدت، حق همیشه با علم اقتصاد است.

ریزش قیمت‌ ارز شتاب گرفت/ هجوم فروشندگان به بازار دلار

بازار ارز در حالی همچنان در مسیر کاهشی قرار دارد که خبرهای امیدوارکننده از مذاکرات هسته‌ای وین و تقویت احتمال لغو تحریم‌ها باعث شده است ریزش قیمت‌ها در این بازار با شتاب بیشتری همراه شود.

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز در حالی ادامه دارد که دلار دیروز وارد کانال ۲۰ هزار تومان شد. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند

بازار ارز در حالی همچنان در مسیر کاهشی قرار دارد که خبرهای امیدوارکننده از مذاکرات هسته‌ای وین و تقویت احتمال لغو تحریم‌ها باعث شده است ریزش قیمت‌ها در این بازار با شتاب بیشتری همراه شود.

پیش‌بینی قیمت دلار

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز در حالی ادامه دارد که دلار دیروز وارد کانال ۲۰ هزار تومان شد. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار وجود دارد.

بازار ارز در حالی همچنان در مسیر کاهشی قرار دارد که خبرهای امیدوارکننده از مذاکرات هسته‌ای وین و تقویت احتمال لغو تحریم‌ها باعث شده است ریزش قیمت‌ها در این بازار با شتاب بیشتری همراه شود.

به این ترتیب قیمت دلار که صبح دیروز و در آغاز معاملات در کانال ۲۱ هزار تومان در نوسان بود با افزایش عرضه و بالارفتن تعداد فروشنده‌ها به کانال ۲۰ هزار تومان و محدوده ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومان نیز پای گذاشت. فعالان بازار در روزهای اخیر تاکید می کنند که این روزها خریداری در بازار وجود ندارد و همه فروشنده‌اند. جو روانی حاکم در بازار ارز باعث شده است دیگر کسی به‌نیت کسب سود و… مایل به خرید ارز نباشد.

در این حال محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که نرخ کنونی ارز فراتر از ارزش واقعی بوده و ناشی از سفته بازی و فضای روانی است افزود: نرخ ارز در روزهای آینده با توجه به کم شدن تقاضای کاذب در بازار کاهش می یابد و به نرخ اقتصادی نزدیک می‌شود.وی همچنین اظهارات چندی پیش معاون اول رئیس جمهور در فضای مجازی درباره نقش مجلس در جلوگیری از کاهش نرخ ارز را نشانه بی دقتی وی در طرح موضوع یا بی اطلاعی از مصوبات مجلس خواند و پیشنهاد داد: معاون اول رئیس جمهور درباره موضوعات اطلاعات بیشتری به دست آورد، زیرا مبنای مصوبات مجلس قانون برنامه ششم توسعه است.

اسحاق جهانگیری مدعی شده بود که: «مجلس مصوب کرده است بانک مرکزی هر روز بیش از ۲ درصد نمی تواند نرخ ارز را کاهش دهد». وی افزوده بود: «مجلس جلوی ارزان شدن دلار در سال ۱۴۰۰ را گرفته است.» این ادعا در شرایطی است که در جزء ۴ بند ب تبصره یک قانون بودجه ۱۴۰۰ آمده است: به منظور پایش (کنترل) بازار ارز، بانک مرکزی مجاز است نسبت به عرضه ارز به نرخ حداکثر تا ۲ درصد کمتر از نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ای.تی.اس) اقدام کند.

پورابراهیمی تصریح کرد: مجلس نه تنها از کاهش نرخ ارز جلوگیری نکرد، بلکه معتقد است نرخ کنونی ارز (نیز) فراتر از ارزش واقعی بوده و ناشی از سفته بازی و فضای روانی است. این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: براساس مصوبه مجلس در بودجه، بانک مرکزی می‌تواند به منظور بازارگردانی، نرخ ارز را در بازار با افزایش یا کاهش درصد مشخصی، عرضه کند به این معنا که نرخ بازار هر عددی بود بانک مرکزی مکلف است، تنظیم گری کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این پرسش که آقای جهانگیری باید پاسخ دهد چرا در سال‌های گذشته دولت اقدام مناسبی در جهت کاهش نرخ ارز انجام نداد؟ گفت: تصمیم مجلس نرخ ارز شناور مدیریت شده براساس حکم برنامه ششم است و تکلیف بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌ها در این قانون مشخص شده است.

هجوم فروشندگان دلار به کوچه ثبت! / صف خرید و فروش دلالان دلار شلوغ شد؟طی یکی دو سال گذشته قیمت ارز و نوسانات آن یکی از مهم ترین عوامل موثر بر بازار و اقتصاد کشور بود که از نرخ دلار ۳۵۰۰ تومانی در سال ۹۷ به دلار ۳۰ هزار تومان در تابستان ۹۹ رسید . بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در بهمن سال گذشته قیمت ارز کاهش یافت، اما پس از آن دوباره سیر صعودی به خود گرفت.

اکنون پس از گذشت چند ماه سیگنال های مثبت از مذاکرات وین منجر شده که دوباره قیمت ها سیر نزولی را طی کند. در واقع تحریم‌ها از عواملی هستند که بر عرضه و تقاضای ارز تاثیر دارند به طوری که بنا به ادعای رئیس اتحادیه طلا فروشان مشهد اگر بحث تحریم ها برداشته شود و توافقات صورت گیرد، قطع مسلم قیمت پایین تر هم خواهد آمد. طی یک هفته اخیر کاهش تقریبا سه هزار تومانی قیمت دلار منجر شد از بازار خرید و فروش ارز بازدید میدانی به عمل بیاوریم که در ادامه می خوانید.

«دلار…دلار…» این صدای دلالانی است که نرسیده به کوچه ثبت در خیابان امام خمینی جلوی خودروها را می گیرند و به دنبال مشتری برای فروش دلار هستند. یکی از آن ها سرش را داخل پنجره خودرو می کند و می گوید:« ۲۱ هزار و ۵۰۰ می فروشم و ۲۱ هزار و ۴۰۰ می خرم. دلار در بازار در حال ریزش است، به نفعتان است که الان بخرید چون بقیه ۲۱ هزار و ۵۵۰ می فروشند». می خواهد در را باز کند تا داخل خودرو بنشیند و کارت به کارت کند که به بهانه قیمت گرفتن از بقیه فروشندگان مانعش می شوم. به اول کوچه ثبت، محل تجمع دلالان فروش دلار می رسم. به طرف یکی از دلالان که به دیوار تکیه داده، می روم و سر صحبت را با او باز می کنم.

درباره قیمت دلار می گوید:« الان ۲۱ هزار و ۴۰۰ خرید است و فروش آن هم ۲۱ هزار و ۵۰۰ است. قیمت دلار رو به پایین است الان انتظارات تورمی ندارد که بگوییم دلار را کسی نگه دارد تا به ۳۰ هزار تومان برسد. یک مقدار از دلارهای ما از این کشورهای اطراف آزاد بشود صد درصد قیمت دلار زیر۲۰ هزار تومان می شود». او درباره قیمت یورو ادامه می دهد:« پریروز من یک مشتری داشتم که قصد فروش سه هزار یورو را داشت. سه روز پیش هم قیمت یورو ۲۶ هزار و ۵۰۰ بود. طرف شک داشت که بفروشد اما من اصرار کردم که نگه ندارد وگرنه ضرر می کند. همان یوروی سه روز پیش الان شده ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان، یعنی هزار تومان کم شده است. الان قیمت همان سه هزار یورو ظرف سه روز سه میلیون تومان فرق کرده است.

امروز یورو را ۲۵ هزار و ۳۰۰ می خرم و ۲۵ هزار و ۵۰۰ می فروشم». موقع خداحافظی ام از پشت سر با صدای بلند می گوید:« الان چون دلار بازی داشت اگر دلار دارید بفروشید که بالا نمی رود». یکی دیگر از دلالان که مهاجر افغان جوانی است، درباره قیمت دلار و یورو می گوید:« دلار را ۲۱ هزار و ۵۰۰ می خرم و ۲۱ هزار و ۷۰۰ می فروشم. یورو را هم ۲۵ هزار و ۲۰۰ می خرم و ۲۵ هزار و ۴۰۰ می فروشم. سریع دلارهایت را بفروش که اگر آن را نگه داری به ضررت است». وقتی از او می پرسم که اگر قیمت ها پایین می آید چرا خودت می خواهی بخری، می گوید:« من کارم این است. اگر الان از شما بخرم سریع می فروشم، اما شما نگه دارید به ضررتان است.

۸۰ درصد مردم الان فروشنده هستند». دلال جوان دیگری می گوید:« دلار را ۲۱ هزار و ۵۷۰ می فروشم و ۲۱ هزار و ۴۰۰ می خرم. قیمت یورو را هم ندارم چون نوسان زیاد دارد تا تبدیلی اش دربیاد، طول می کشد. الان یورو بخرید یک قیمت می دهند بعد از ۱۰ دقیقه قیمت یورو به یک باره ۵۰۰ تومان پایین می آید. الان مردم همه فروشنده هستند».

یکی دیگر از دلالان که مرد میان سالی است می گوید:«دلار را۲۱ هزار و ۶۰۰ می فروشم. ۲۱ هزار و ۵۰۰ هم می خرم». او ادامه می دهد:« چقدر دلار دارید؟ چون بستگی به تعدادش هم دارد. اگر تعداد بالا باشد ۲۱ هزار و ۵۳۰ تومان خریدارم. تعداد هر چه بالاتر باشد برای شما بهتر است». یکی از صفحات مجازی را در گوشی اش به من نشان می دهد و می گوید:« طرف از صبح سه هزار تا برای فروش گذاشته با قیمت ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان، اما کسی از او نمی خرد.

دلار شما را ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان که بخرم هر برگش( منظور هر صد دلار است) برای من پنج هزار تومان سود دارد». یکی دیگر از دلالان که طمع اش بیشتر از دیگران است، در حالی که سیگار می کشد به طرفم می آید و می گوید:« دلار را ۲۱ هزار و ۵۰۰ می فروشم و ۲۱ هزار و ۲۰۰ می خرم». وقتی به او می گویم بقیه با قیمت بیشتری دلارهایم را می خرند، مکثی می کند و می گوید:« قیمت در حال پایین آمدن است، آخرش ۲۱ هزار و ۴۰۰ می خرم».

باقر معبودی نژاد، رئیس اتحادیه طلافروشان درباره قیمت ارز و طلا در روز گذشته می گوید:« یورو با قیمت ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان ، دلار ۲۱ هزار و ۲۵۰ تومان، سکه ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۹۰۵ هزار تومان به فروش می رسد». وی در پیش بینی قیمت ارز و سکه می گوید:« چون توافقات در بحث تحریم ها در حال انجام است، به یقین قیمت ها از این مقدار پایین تر خواهد آمد و سیر نزولی خواهد داشت تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد برای طلا و دلار خریدار نیست و بیشتر مردم فروشنده هستند.

این روند کاهشی همچنان ادامه خواهد داشت». وی ادامه می دهد:« اگر بحث تحریم ها برداشته و توافقات انجام شود، قطع مسلم قیمت از این مقدار هم پایین تر خواهد آمد. طلا، دلار و سکه مکمل هستند و قیمت هر کدام پایین تر بیاید برای بقیه موارد هم همین اتفاق می افتد». رئیس اتحادیه طلافروشان درباره این که چرا صرافی ها خریدار ارز نیستند، می گوید:« منعی برای خرید صرافان نیست.

ممکن است نقدینگی نداشته باشند، اما خریدار نیستند چون می دانند ضرر می کنند. برای همین تمایلی برای خرید ندارند» وی درباره این که چرا قیمت سکه در صرافی ها اعلام نمی شود و با وجود این خرید و فروش طلا به چه شکل خواهد بود، می گوید:« هم اکنون بحث تعطیلات مطرح است، اما اتحادیه باز است و نرخ هم داریم. بالاخره قیمت دلار و اونس جهانی مشخص است، می شود راحت با یک محاسبه نرخ طلا را مشخص کرد اما اگر ما الان نرخ طلا را اعلام کنیم، برخی ها ایراد می گیرند که مغازه ها که تعطیل است چرا نرخ طلا را اعلام می کنید. برای همین ما فعلا اعلام نمی کنیم اما نرخ آن و محاسبه اش مشخص است.
منبع: روزنامه خراسان

چشم بازار ارز به وین؛ نرخ دلار به کدام سمت و سو می‌رود؟

در روزهای اخیر به دنبال انتشار اخبار امیدوار کننده از وین، شاهد اثرات آن در بازارهایی مانند ارز کشور شاهد هستیم بطوریکه نرخ دلار در صرافی بانک‌ها تا کانال ۲۰ هزار تومان هم رسیده است. در مجموع این توافق از جنبه‌های مختلف مانند آزاد شدن بخشی از پول‌های بلوکه شده، کاهش هزینه در نقل و انتقالات ارزی و تقویت حساب سرمایه به ثبات بازار ارز کمک کند که در روزهای اخیر روند کاهشی نرخ گویای آن است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از مشکلات اصلی در سال‌های اخیر تلاطم و حتی جهش در بازار ارز بوده است بطوریکه فاصله جهش‌های ارزی از یک دهه به یک یا دو سال رسیده است. در مورد آخر که جهش ارز از اواخر سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ شروع شد نرخ دلار را از تقریبا ۳۷۰۰ تومان به فراتر از ۱۹ هزار تومان رساند و تقریبا پس از دوسال با جهش دیگر، نرخ را به بالای ۳۰ هزار تومان رساند. هر چند که پس از مدتی دوباره روند کاهشی به خود گرفت و در حال حاضر تا کانال ۲۰ هزار تومان هم عقب‌نشینی کرده است.

شاید دو موضوع مهم در کنار عوامل دیگر در این جهش‌های ارزی اخیر تاثیرگذار بوده است که عبارتند از رشد نقدینگی و خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی از سال ۲۰۱۸٫ بنابراین برای اینکه تحلیل درستی از روند نرخ ارز داشته باشیم باید این دو موضوع را در کنار هم بررسی کرد.

براساس آخرین آمار؛ نقدینگی کشور در پایان اسفند ۱۳۹۹ به ۳۴۷۵٫۸ هزار میلیارد تومان و پایه پولی هم به ۴۵۵٫۹ هزار میلیارد تومان رسید که به ترتیب در مقایسه با سال ۱۳۹۸ حدود ۴۰٫۶ درصد و ۲۹٫۲ درصد افزایش داشته‌اند.

طی سه دهه اخیر، به طور میانگین در هر دهه، نقدینگی ایران ۱۱٫۵ برابر شده است که این رقم برای دهه منتهی به ۱۳۹۹ حدود ۱۱٫۸ برابر است. طی ۴۲ سال گذشته، بالاترین نرخ رشد سالانه نقدینگی ( ۴۰٫۶ درصد) در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده است.

رشد نقدینگی و پایه پولی در سال ۱۳۹۹ از روند بلندمدت خود فاصله زیادی گرفته و تقریباً شکاف ۱۰ واحد درصدی بین ارقام سال ۱۳۹۹ با روندبلندمدت وجود دارد. نرخ رشد نقدینگی در ایران ۲٫۷ برابر میانگین رشد نقدینگی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در سال ۲۰۲۰ است.

در سال‌های اخیر رشد نقدینگی به یکی از مشکلات اصلی تبدیل شده است بطوریکه تلاطم و نوسان در بازارهای کشور را می‌توان در چارچوب آن تفسیر و توضیح داد. باید توجه داشت که نقدینگی به سمت و سویی خواهد رفت که از بازدهی و امنیت بالایی برخوردار باشد. متاسفانه در سال‌های اخیر و بویژه یک دهه گذشته شرایط کشور بگونه‌ای بوده که شدیدترین تحریم‌ها بر علیه آن اعمال شده است. این شرایط چشم انداز مطلوبی پیشروی سرمایه‌گذاران نمی‌گذارد و در نتیجه به دنبال بازدهی در بازارهای کوتاه مدت مانند ارز خواهد بود، این همان موضوع است که باعث شده نقدینگی با وجود حجم بالای خود در جامعه هیچ انگیزه‌ای برای حرکت به سمت بخش حقیقی اقتصاد نداشته باشد.

یا می‌توان خروج سرمایه از کشور برای خرید ملک در کشورهای همسایه به ویژه ترکیه را در این چارچوب بررسی کرد بطوریکه براساس آخرین آمار و ارقام ایرانیان همواره بیشترین ملک را در این کشور خریداری کرده‌اند. براساس برخی برآوردها در دهه ۹۰ شمسی که از آن بعنوان دهه از دست رفته یاد می‌شود، فراتر از ۱۰۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده است و در آخرین مورد هم عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی، خبر از خروج ۱۵ میلیارد دلار در سه سال اخیر برای خرید ملک از کشور داده است. قطعا این شرایط تاثیر خود را بزرگتر شدن منفی حساب سرمایه در موازنه پرداخت‌ها نشان می‌دهد.

همچنین نمی‌توان از تاثیر تحریم‌ها بر تجارت خارجی و بخش صادرات نفتی و غیرنفتی بعنوان تامین کننده نیازهای ارزی کشور غافل شد که باعث شده تا تعادل عرضه و تقاضا در نرخ های بالاتر برقرار شود، غافل شد. مطابق گزارش رسمی گمرک، ارزش تجارت خارجی کشور در بخش‌های صادرات غیرنفتی و واردات از ۱۰۵٫۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۰ با کاهش متوسط سالانه ۳٫۹ درصد، به ۷۳٫۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده است. بنابراین طی این دوره ده ساله شاهد انقباض در تجارت خارجی کشور بوده‌ایم.

به عنوان مثال تشدید تحریم‌ها از سال ۱۳۹۰ باعث افت شدید در صادرات محصولات عمده مانند مــواد و محصولات شیمیایی و پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و خشکبار شد و همچنین محدودیت در واردات بدلیل مشکلات ارزی در مجموع باعث شد.

بنابراین یکی از عوامل اصلی در جهش ارزی در سال‌های اخیر موضوع تحریم‌ها بوده است که از جنبه‌های مختلف مانند ایجاد چشم انداز نامطلوب اقتصادی، خروج سرمایه از کشور، کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی، افزایش هزینه نقل و انتقال ارز،… توانسته بر بازار ارز تاثیر منفی بگذارد.

پس در روزهای اخیر به دنبال انتشار اخبار امیدوار کننده از وین، محل مذاکرات ایران و کشورهای غربی، شاهد اثرات آن در بازارهایی مانند ارز کشور شاهد هستیم بطوریکه نرخ دلار در صرافی بانک‌ها تا کانال ۲۰ هزار تومان هم رسیده است. در مجموع این توافق از جنبه‌های مختلف مانند آزاد شدن بخشی از پول های بلوکه شده، افزایش صادرات، کاهش هزینه در نقل و انتقالات ارزی و تقویت حساب سرمایه به ثبات بازار ارز کمک و سمت عرضه آن را تقویت می‌کند که در روزهای اخیر روند کاهشی نرخ گویای آن است.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=67743

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.