• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
9

افزایش هشداردهنده موارد ابتلا به کرونا درکشور/تهران نارنجی شد/فوت ۸۵ بیمار کرونایی/قم قرنطینه شد

  • کد خبر : 65012
  • 07 فروردین 1400 - 15:46
افزایش هشداردهنده موارد ابتلا به کرونا درکشور/تهران نارنجی شد/فوت ۸۵ بیمار کرونایی/قم قرنطینه شد

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۵۷.۸۸ درصد رسیده که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تاکنون کمترین میزان است. دکتر سیما سادات لاری درباره درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور گفت: درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۴ فروردین ۱۴۰۰ در کشور به کمترین حد در پنج ماه گذشته رسیده است. […]

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۵۷.۸۸ درصد رسیده که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تاکنون کمترین میزان است.
دکتر سیما سادات لاری درباره درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور گفت: درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۴ فروردین ۱۴۰۰ در کشور به کمترین حد در پنج ماه گذشته رسیده است. این روند کاهشی از اواخر بهمن ۱۳۹۹ آغاز شده و در حال حاضر به ۵۷.۸۸ درصد رسیده است.

وی افزود: بازرسی‌های بهداشتی از تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تشدید یافته و از این تاریخ تا ۴ فروردین ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۳۰ هزار بازرسی از مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی انجام شده است. در این بازه زمانی، ۱۶ هزار و ۵۵۰ مورد اخطار و معرفی به مراجع قضایی و۹۵۰ مورد پلمب این مراکز صورت گرفته است.

افزایش هشداردهنده موارد ابتلا به کرونا

لاری تاکید کرد: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی منجر به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشور شده و این روند هشدار دهنده است.

کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۳ استان

وی در ادامه گفت: بر اساس بازرسی‌های بهداشتی انجام شده در این بازه زمانی، کمترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری و بیشترین درصد رعایت مربوط به استان‌های قم، مرکزی و قزوین است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: همچنان بیشترین موارد اخطار و معرفی به مراجع قضایی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به نانوایی‌ها سپس رستوران‌ها است.

لاری اضافه کرد: در مورد استفاده از ماسک در خدمت دهندگان تا ۴ فروردین ۱۴۰۰ نیز کمترین میزان مربوط به پایانه‌های مسافربری برون شهری بوده که این میزان از اواسط اسفند ۱۳۹۹ به مرور دچار کاهش شدید شده است. هرچند وضعیت استفاده از ماسک در نانوایی‌ها به نسبت اسفند ماه بهتر شده، اما همچنان خدمت دهندگان در نانوایی‌ها یکی از مراکزی هستند که استفاده از ماسک در آنان به شدت کمتر از سایر مراکز است.

وی در پایان اظهار کرد: در مورد خدمت گیرندگان یا مردم نیز استفاده از ماسک در پایانه‌های مسافربری پایین‌ترین میزان را داشته و این میزان هم از اواسط اسفند ۱۳۹۹ تا روز‌های ابتدایی تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ دچار کاهش شدیدی شده است.

فوت ۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۸۵ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۳۰۸ نفر رسید.

فوت ۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در کشوربه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم دکتر سیما سادات لاری گفت: از دیروز تا امروز (۷ فروردین ۱۴۰۰) بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۱۲۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که ۸۱۵ نفر از آنان بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران مبتلا به کرونا در کشور به یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۹۲۳ نفر رسید.

خانم دکتر لاری ادامه داد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۵۸۵ هزار و ۱۱۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

وی افزود: ۳ هزار و ۹۲۱ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: تا کنون ۱۲ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۸ آزمایش تشخیص کرونا در کشور انجام شده است.

تهران نارنجی شد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه بهداشتی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یافته، از روند شیوع بیماری کرونا در کشور در پی سفر‌های نوروزی خبر داد و گفت: پایتخت به رنگ نارنجی در‌آمده است.

خبرگزاری میزان- علیرضا رییسی امروز پس از نخستین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در سال ۱۴۰۰ که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: هفته‌های قبل پیش بینی کرده بودیم که با انجام سفر‌های نوروزی به طور قطع میزان بیماری کرونا افزایش می‌یابد و اکنون در اکثر استان‌ها روند صعودی بیماری را شاهد هستیم و این افزایش اگر تدبیر نشود و جلوی آن را نگیریم مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده که زنگ خطر بزرگی است.

رئیسی اظهار داشت: شهر‌های قرمز از تعداد ۹ شهر در ۲۵ اسفند اکنون به ۲۳ شهر و شهر‌های نارنجی از ۳۱ شهر به ۴۴ شهر افزایش یافته، همچنین شهر‌های زرد از ۲۵ شهر به ۸۷ شهر و شهر‌های آبی از ۱۱۳ شهر به ۹۴ شهر رسیده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: از مردم عزیز که سفر نرفته اند تشکر می‌کنیم، چون واقعا موقعیت خطرناکی است و افرادی که سفر رفته‌اند سفر را کوتاه کنند و بازگردند.

رستوران ها، جایی برای شیوع کرونا

وی اضافه کرد: افرادی که در هتل‌ها و مراکز اقامتی اسکان دارند بدانند که یکی از جا‌های مهم برای شیوع بیماری کرونا، سالن‌ها و رستوران‌ها است و بهتر است در اتاق‌ها غذا صرف شود.

رئیسی گفت: اگر دست به دست دهیم، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی چیزی به پایان بیماری کرونا باقی نمانده و ممکن است ظرف ۶ ماهه آینده با افزایش واکسیناسیون به نتایج خوبی دست یابیم و البته در صورتی که کوتاهی کنیم ممکن است عزیزان بسیاری از کنار ما بروند.

کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است و از کسبه عزیزی که با وجود مشکلات اقتصادی بسیار همکاری کردند، تشکر می‌کنیم. همچنین از بسیاری از مردم که با لغو سفر‌ها و دورهمی‌ها و مراسم شادی و عزا که جزو رسم و سنت کشور است برای مقابله با این بیماری و به دلیل احترام به حقوق دیگران همکاری کردند، قدردانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: از طرفی همدلی و هماهنگی و اعتقاد و اعتماد به ستاد ملی مقابله با کرونا در یک نوع از مدیریت بحران در کشور موفق بود و این ابتکار که در ستاد مقابله با کرونا از سران قوا حضور دارند و در ذیل یک فرماندهی واحد برای سلامت مردم تصمیم گرفته شد.

رئیسی افزود: طی یک سال گذشته تجربیات خوبی داشتیم و نتیجه آن به حداقل رساندن تعداد مرگ و میر‌ها بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تامین واکسن اظهارداشت: همه کشور‌ها دو راه برای تامین واکسن دارند اول خرید واکسن از کشور‌های سازنده است که براساس قرارداد‌های منعقد شده پیگیری و تحویل کشور‌ها داده می‌شود و راه دیگر تولید داخلی واکسن است که این تکنولوژی و فناوری را همه کشور‌ها در اختیار ندارند و خوشبختانه کشور ما یکی از کشور‌هایی است در این زمینه قرار دارد.

وی اضافه کرد: راهی که ما پیش گرفتیم سه راه بوده است. اول مشارکت جهانی در تامین واکسن از طریق سبد کواکس که قرار شد ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز براساس تفاهم به ایران تحویل داده شود. راه دوم تولید داخلی است که شرکت‌های دانش بنیان جهادگونه در حال تلاش هستند.

رئیسی گفت: خرید مستقیم دولتی از سایر کشور‌ها نیز به عنوان راه سوم در حال پیگیری است و امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا راه چهارمی توسط رئیس جمهور محترم پیشنهاد داده شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از هند مقدار ۵۰۰ هزار دوز واکسن بهارات خریداری شد که ۱۲۵ هزار دوز از آن تحویل داده شده و با توجه به شیوع بیماری کرونا در هند مقدار ۳۷۵ هزار دوز باقی مانده را دادستانی هند اجازه خروج نداده و در حال رایزنی برای تحویل مقدار باقیمانده هستیم.

از بخش خصوصی برای تامین واکسن کمک گرفته شود

رئیسی گفت: امروز رئیس جمهور اعلام کردند که از بخش خصوصی برای تامین واکسن کمک گرفته شود و پیشنهاد این است که واکسن با ارز نیمایی از طریق بخش خصوصی وارد شود و البته جزئیات بیشتری نیاز است که موضوع عدالت و دسترسی در واکسن در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: گروه هدف از قبل برنامه‌ریزی شده و براساس میزان واکسنی که به دست ما برسد واکسیناسیون انجام می‌شود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهارداشت: به مردم قول می‌دهیم تا پایان سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر گروه‌های هدف را به طور کامل پوشش دهیم و تا دی ماه با تکیه بر توان تولید داخلی واکسن، واکسیناسیون را به خوبی انجام خواهیم داد.

رییسی گفت: در مورد سبد کوواکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری کردیم و قرار شد چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آسترازنکا تحویل داده شود که مقدار آن را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز رساندند و قرار بود که این مقدار تا قبل از سال تحویل ایران شود که محقق نشد و طبق آخرین خبر‌ها ۱۴ فروردین ماه تحویل داده خواهد شد.

وی اظهار داشت: به مردم شفاف می‌گوییم واکسن به راحتی قابل دسترس نیست و ۷۰ درصد از واکسن دنیا را ۱۰ کشور، بیشترین استفاده را کردند که یک نوع بی عدالتی در توزیع است و البته سازمان بهداشت جهانی هم در این خصوص معترض است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بحث تحویل و تامین واکسن مهم است که کشور‌هایی که قول تحویل داده‌اند به کندی انجام می‌دهند و متاسفانه با وجود پیگیری‌های مکرر و روزانه وزیر بهداشت متاسفانه آن میزانی که باید تحویل می‌شد تاکنون نشده است.

رنگ‌بندی جدید شهرستان‌های کشور اعلام شد

بر اساس اعلام جدید وزارت بهداشت، تهران به رنگ نارنجی درآمده است.

شهرهای قرمز: ارومیه (آذربایجان غربی)، دهلران (ایلام)، امیدیه، اندیمشک، خرمشهر و مسجد سلیمان (خوزستان)، ارسنجان و داراب (فارس)، اسلام آباد غرب (کرمانشاه) و بروجرد (لرستان) از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

شهرهای نارنجی: اشنویه (آذربایجان غربی)، تیران و کرون (اصفهان)، کرج (البرز)، چرداول (ایلام)، تهران، ری و شمیرانات (تهران)، رامهرمز و کارون (خوزستان)، ممسنی (فارس)، تاکستان و قزوین (قزوین)، گیلانغرب (کرمانشاه)، رودسر (گیلان)، ازنا، الیگودرز و خرم‌آباد (لرستان) و خاتم (یزد) از امروز در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

بنابراین تعداد شهرستان‌های قرمز از ۹ به ۲۳ افزایش یافت. تعداد شهرستان‌های نارنجی از ۳۱ به ۴۴ تغییر کرد. ۲۸۷ شهرستان زرد و ۹۴ شهرستان آبی هستند.

قم قرنطینه شد
در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با پیشنهاد استاندار قم مبنی بر ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به قم در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه موافقت شد.

، در آستانه نیمه شعبان، میلاد امام عصر (عج) با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ورود خودروهای غیربومی در روزهای هشتم و نهم فروردین به شهر قم ممنوع اعلام شد.

در جلسه ستاد ملی کرونا به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با درخواست استاندار قم برای ممنوعیت ورود خودروهای غیر بومی در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه به شهر قم موافقت شد.

همچنین در این جلسه که با حضور اعضا ستاد ملی کرونا برگزار شد، ساعت منع تردد شبانه در قم از ساعت ۲۱ به ساعت ۲۲ تغییر کرد.

استاندار قم از مردم خیر و نودوست استان خواست تا به مناسبت میلاد امام عصر (عج) کمک‌های مومنانه خود را از طریق ستاد کرونا در استانداری به دست نیازمندان برسانند.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=65012

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.