• امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
10

دوران نرم خبرها فرا رسیده است

  • کد خبر : 64743
  • 03 فروردین 1400 - 11:24
دوران نرم خبرها فرا رسیده است

ارمان شرق- نرم خبرها بر خلاف سخت خبرها كه با جزييات برگزيده در يك رويداد آغاز مي شوند ،با جزييات واقعي شروع مي شوند . نرم خبرها به جاي يك منبع چند منبع دارند ، از نقل قول مستقيم زياد بهره مي گيرند ،تحليلي هستند ، زبان غير رسمي تري دارند ، راوي خبر اول شخص است و اين يعني شاهد عيني بودن در يك رويداد .

خلاصه ای از کتاب خبر نويسي مدرن دکتر یونس شکرخواه

اقتصاد واژه ها

« خبر را بايد كوتاه نوشت، حتي اگر به خبر طولاني نياز مبرمي داشته باشيم .» اين يكي از نكاتي است كه دکتر شكرخواه در اين كتاب بر آن تاكيد مي كند. موضوعي كه در روزنامه نگاري دنيا نيز مورد تاكيد است، طبق پژوهش هاي جهاني كه توسط رسانه هاي معتبر دنيا تهيه شده است بيش از نيمي از مخاطبان رسانه هاي مكتوب تنها تا ۵۰۰ كلمه گزارش هاي خبري را مطالعه مي كنند و به خواندن ادامه بحث علاقه اي نشان نمي دهد، به همين خاطراست كه در اين رسانه ها از روزنامه نگاران خواسته مي شود گزارش هاي خبري شان را در ۵۰۰ كلمه خلاصه كنند.

دکتر شكرخواه مي نويسد :«كوتاه نوشتن خبر به معني قرباني كردن اطلاعات نيست، بعضي از روزنامه نگاران خيال مي كنند كوتاه كردن خبر يعني زدن چند پاراگراف از آن . اصلا چنين نيست . ايجاز در خبر و يا به ديگر زبان موجز نويسي به معني حذف كردن اطلاعات از خبر نيست .»

او در اين كتاب از تعبير مباني اقتصادي خبرنويسي ياد مي كند :«حتما تجربه تلگراف زدن را داشته ايد و يا دست كم متون تگرافي را ديده ايد .در تلگراف كل پيام به طرف مقابل مي رسد اما در كوتاه ترين شكل ممكن .» او مي پرسد چرا در تلگراف زدن سعي مي كرديم از واژه هاي كمتري استفاده كنيم ؟زيرا هر واژه براي ما هزينه اي به بار مي آورد .بنابراين از واژه هاي كمتري استفاده مي كنيم تا پول كمتري بدهيم نمي گويم خبر را به تلگراف تبديل كنيم اما فلسفه كوتاه نويسي در تلگراف شبيه كوتاه نويسي در خبر است .

اينترنت و روزنامه نگاري

دکتر شكرخواه در اين كتاب به ارتباط مهم اينترنت و روزنامه نگاري در جهان مدرن اشاره مي كند :«درباره بحث روزنامه نگاري اينترنتي بايد سميناري بگذاريم با عنوان اينكه روزنامه نگاري اينترنتي چه نيست ! يعني اين دو پديده آنقدر به هم گره خورده كه امروز روزنامه نگاري در دل اينترنت معنا پيدا مي كند و ترجمه مي شود . به گفته اين استاد روزنامه نگاري اينترنت همان اتاق خبر سابق روزنامه هاست .اينكه روزنامه اي بگويد با تلكس و فاكس اداره مي شود و از اينترنت هم استفاده مي كند، به آن معنا نيست كه اين روزنامه اينترنتي است .

دوران نرم خبرها

سخت خبرها و نرم خبرها يكي از فصل هاي اصلي اين كتاب را تشكيل مي دهد بحثي كه سالهاست در حوزه روزنامه نگاري مطرح است .

دکتر شكرخواه معتقد است :«شيوه اعلام ،نمايش و يا نگارش خبرها تا حد زيادي تكراري شده است ، اين تكرار كه با نوعي بي روحي و خشكي نيز همراه است ،ضرورت تغيير رويه هاي قديمي را به دنياي خبر رساني تحميل كرده است ، به طوري كه تقريبا مي توان گفت سبكهاي متعدد اما نزديك به هم در خبر نويسي ، اكنون به دو گونه تبديل شده اند :خبرهاي سخت يا سخت خبر و خبرهاي نرم يا نرم خبر.»

او در اين كتاب مي نويسد :«سخت خبرها مضامين خود ر از مهم به غير مهم سازماندهي مي كنند . به ديگر زبان يك هرم وارونه در اين ساختار پنهان است كه هر چه به نوك اين هرم وارونه نزديك مي شويد از اهميت اطلاعات كاسته مي شود . ساخت دايره اي نرم خبر به خواننده مي فهماند كه خبر به پايان رسيده است اما رويدادي كه عامل نوشتن اين خبر بوده ، در جهان واقعي ادامه دارد و هنوز به پايان نرسيده است .»

او با اشاره به اينكه به غير از جنبه ساختاري بايد به نرم خبرها و جزيياتي كه در اختيار خواننده مي گذارند هم توجه كرد مي نويسد :«نرم خبرها بر خلاف سخت خبرها كه با جزييات برگزيده در يك رويداد آغاز مي شوند ،با جزييات واقعي شروع مي شوند . نرم خبرها به جاي يك منبع چند منبع دارند ، از نقل قول مستقيم زياد بهره مي گيرند ،تحليلي هستند ، زبان غير رسمي تري دارند ، راوي خبر اول شخص است و اين يعني شاهد عيني بودن در يك رويداد . نرم خبرها همچنين از پيشينه بهره مي گيرند و بر خلاف سخت خبر كه پيشينه در پايان آن مي آيد و با عباراتي چون لازم به ياد آوري است ، گقتني است ،شايان ذكر است همراه است . پيشينه را در بند بند خبر خرج مي كند نرم خبرها در اكثر موارد با پرسش به پايان مي رسند و يا با نقل قول و پيش بيني خواننده را در تعليق نگاه مي دارند تا وادار به تعقيب خبر شود . او در نهايت نتيجه مي گيرد نرم خبرها جذاب تر از سخت خبرها هستند .

خبر الكترونيك

خبر نويسي الكترونيك چيست ؟خبر الكترونيك به شكلي از خبر نويسي اطلاق مي شود كه در راديو ،تلويزيون و شبكه هاي ارتباطي كاربرد دارد .ساختار اين نوع خبرها ،ساختار واژگاني ،نحوه ذكر نامها و عناوين ،نقل قولها و …با خبر نويسي براي روزنامه ها تفاوت دارد .

او در اين بخش از كتاب به قاعده هاي جهاني خبر الكترونيك اشاره مي كند :«خبر الكترونيك بايد كوتاه باشد ،چون گران قيمت است و اين امر به خاطر آن است كه مدت زماني كه رسانه هاي الكترونيك صرف پخش يك مطلب مي كنند ، گران ازآب در مي آيد .»

دکتر شكرخواه در اين كتاب تاكيد مي كند كه براي آشنايي با خبر نويسي مدرن ،شناخت خبرنويسي سنتي يك ضرورت است و بايد هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف خبرنويسي كلاسيك را شناخت .او به همين خاطر مخاطب اصلي كتاب خبر نويسي مدرن را كساني مي داند كه با خبر نويسي كلاسيك آشنا هستند .

خبر نويسي مدرن نوشته دكتر يونس شكر خواه توسط انتشارات خجسته منتشر شده است . او در اين بخش از كتاب به قاعده هاي جهاني خبر الكترونيك اشاره مي كند :«خبر الكترونيك بايد كوتاه باشد ،چون گران قيمت است و اين امر به خاطر آن است كه مدت زماني كه رسانه هاي الكترونيك صرف پخش يك مطلب مي كنند ، گران ازآب در مي آيد .»

دکتر شكرخواه در اين كتاب تاكيد مي كند كه براي آشنايي با خبر نويسي مدرن ،شناخت خبرنويسي سنتي يك ضرورت است و بايد هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف خبرنويسي كلاسيك را شناخت .او به همين خاطر مخاطب اصلي كتاب خبر نويسي مدرن را كساني مي داند كه با خبر نويسي كلاسيك آشنا هستند .

خبر نويسي مدرن نوشته دكتر يونس شكر خواه توسط انتشارات خجسته منتشر شده است . / منبع: وب سایت خبرنگاران ایران

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=64743

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.