• امروز : دوشنبه - ۲۴ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 15 August - 2022
0
شهلا کاظمی پور در گفت و گو با ارمان شرق:

فرزندان را تکبعدی تربیت می‌کنیم/خودسازی در تعطیلات تابستانی همیشه مغفول مانده است/والدین اوقات فراغت فرزندانشان را پر کنند/توانمندسازی فقط تحصیلات نیست

  • کد خبر : 26351
  • ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
فرزندان را تکبعدی تربیت می‌کنیم/خودسازی در تعطیلات تابستانی همیشه مغفول مانده است/والدین اوقات فراغت فرزندانشان را پر کنند/توانمندسازی فقط تحصیلات نیست

آرمان شرق–علیرضا پورحسین:آغاز ایام تابستان یادآور روزهای تفریح ،تعطیلی مدارس و سفر است. اموری که با عنوان اوقات فراغت در اذهان عمومی شناخته می شود. اوقاتی به وسعت ۱۰۰ روز که می تواند تبدیل به برهه ای سرنوشت ساز و مفید برای کودکان و نوجوانان شود و با برنامه ریزی دقیق و هدفمند فرصت استعدادیابی […]

آرمان شرقعلیرضا پورحسین:آغاز ایام تابستان یادآور روزهای تفریح ،تعطیلی مدارس و سفر است. اموری که با عنوان اوقات فراغت در اذهان عمومی شناخته می شود. اوقاتی به وسعت ۱۰۰ روز که می تواند تبدیل به برهه ای سرنوشت ساز و مفید برای کودکان و نوجوانان شود و با برنامه ریزی دقیق و هدفمند فرصت استعدادیابی و آموزش را در این برهه زمانی افزایش داد. این روزها به علت فارغ شدن از تحصیل ،سرمایه عظیمی است تا بتوان در فضای آزادانه و در بستر علاقه، استعدادهای افراد را در عرصه های مختلف کشف کرد . فرصتی که متاسفانه شاهد هستیم در آن یک سری کلاس های روزمره و بدون بازده همچون نظام آموزشی ما به آن تجویز می شود. در راستای شناخت راه های بهتر برای استفاده از این اوقات ،آرمان شرق گفت و گویی با شهلا کاظمی پور ،عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران داشته است که در ادامه می خوانید .

 

در راستای استفاده هر چه بهتر از این اوقات فراغت به چه زیرساخت هایی نیاز است ؟

 

اوقات فراغت به زمانی گفته می شود که شخص پس از فراغت از مشغله هایش وارد آن می شود. شخص در این بازه زمانی انرژی خود را احیا می کند برای انجام کارهایش در زمانی آتی که بتواند با یک روحیه بهتر به محل کار برود. اوقات فراغت می تواند حتی به وسیله تغذیه و ورزش نیز ایجاد شود. در محافل علمی اوقات فراغت را در کنار کار تعریف می کنند. دانش آموزان و نوجوانانی که در ایام تابستان با یک برهه زمانی بزرگ رو به رو می شوند و در آن کاری انجام نمی دهند یک مقوله مجزا است که تعریفش با اوقات فراغت متفاوت است. کودکان و نوجوانان نمی توانند کل روز را به تفریح و ورزش و سفر بگذرانند. باید در این ایام تابستان به مقوله خودسازی نیز توجه شود که متاسفانه این امر همیشه مغفول مانده است. به نظر من در ابتدا باید خانواده ها برای فرزندان خود برنامه ریزی کنند سپس به دنبال زیرساخت ها رفت. متاسفانه در این ایام از مطالعه غفلت می شود. تابستان بهترین زمان برای مطالعه آزاد است که غالبا کودکان و نوجوانان آن را از دست می دهند.

 

در عرصه مهارت آموزی و استعدادیابی چگونه می توان از این ایام استفاده کرد ؟

 

در این عرصه نقش اصلی را خانواده ایفا می کند. تربیت فرزندان در مقوله های روحی ،جسمی و آموزشی در وهله اول بر عهده والدین است. همانطور که در دوران تحصیلی با انتخاب مدرسه و نوع رفت و آمد و سایر امور قصد مدیریت کردن دارند ،حتما باید برای اوقات فراغتشان نیز برنامه هایی داشته باشند. از نگاهی دیگر خیلی بهتر است که خود والدین اوقات فراغت فرزندانشان را پر کنند و به شخصه وارد تفریحات آن ها و آموزش آن ها شوند.هیچ لزومی ندارد از صبح تا شب فرزندان را به بهانه اوقات فراغت به کلاس های مختلف بفرستیم. محیط خانه بهترین فضا برای بازآموزی کودکان و نوجوانان است.مهارت هایی مثل آشپزی ،خیاطی و نقاشی را می توان در محیط خانه به فرزندانمان آموزش دهیم و آن ها را در زندگی توانمند سازیم. با گسترش فضای مجازی می توان بسیاری از مطالب را در کنار خانواده فرا گرفت. توانمندسازی فقط تحصیلات نیست. علت اینکه سن ازدواج بالا رفته است همین است که در فشار فرزندان خود را تک بعدی تربیت می کنیم. فشار تحصیلات و کلاس های مدارس که تمام می شود ،نباید در تابستان فرزندان را زیر فشار کلاس های دیگر آموزشی قرار دهیم این باعث می شود تا کودکان و نوجوانان منفعل شوند . من بارها با کودکان مختلف صحبت کرده ام و هیچکدام از تابستان خود لذت نبرده بودند و علتش را این می دانستند که به کلاس های متعدد می رفتند.

 

چگونه می توان سهم تفریح و اوقات فراغت را در سبد خانوار ارتقا داد ؟

 

ممکن است در برخی خانواده ها ،هنگامی که درآمد و هزینه را حساب می کنند هیچ ستونی برای تفریحات خانواده نباشد. همه چیز که با پول به دست نمی آید. ممکن است خانواده یک روز فرزند خود را به پارک و تفریح ببرد و هزینه خاصی هم نداشته باشد و تاثیراتش از تفریحات گران هم بر روحیه خانواده بهتر باشد. همه اتفاقات خوب هزینه ندارد. در همین تابستان شاید رقم زیادی صرف اوقات فراغت و تفریح خانواده شود اما مفید واقع نشود. فرزندان بیشتر لذت خود را در کنار والدین می برند. همیشه نباید پول خرج کرد گاهی نیاز است تا زمان صرف کنیم و در کنار عزیزانمان با تمام وجود حضور داشته باشیم و از کنار هم بودن لذت ببریم. برای ارتقا سطح شادی در خانواده و تفریح باید وقت گذاشت . پول و هزینه کردن چاره ساز نیست. از صبح تا شب که نمی توان به سینما و استخر رفت .

 

کودکان و نوجوانان در این ایام فراغت از تحصیل چگونه توانمند می شوند ؟

 

کودکان اگر در این برهه زمانی یاد بگیرند که مطالعه کنند بهترین کار در عرصه توانمندسازی آن ها انجام شده است. خانواده باید در کنار فرزند باشد و به مطالعه بپردازد . اگر بهترین کتاب ها در مقابل کودکان باشد هیچ کدام را نمی خوانند. نیاز است تا خانواده ها نیز همراهی کنند . کتاب خوانی اتفاقی نیز اکتسابی باشد. متاسفانه خانواده ها موبایل هایی را در اختیار فرزندانشان قرار می دهند که تبعات خوبی ندارد و به صرف اینکه فرزندشان مشغول شده ،راضی هستند. این باعث انفعال افراد می شود. باید به کودکانمان بازی های فکری و ورزش های گروهی را آموزش دهیم تا در عرصه توانمند سازی آن ها موفق تر از زمان حال شویم.

 

عدم استفاده مناسب از این اوقات فراغت چه تبعات منفی می تواند داشته باشد ؟

 

به نظر من معضلاتی همچون عدم رشد جامعه و مصرف گرا نبودن و پیشرفت نکردن تولید در جامعه همگی ریشه در این ایام دارد. دروان کودکی و نوجوانی مهمترین برهه زمانی زندگی هر انسانی است . متافانه ما در این دوران خوب ساخته نشده ایم. باید این کلاس های یک طرفه حذف شود . باید کودکان را به طبیعت ببریم و در آنجا به آن ها بیاموزیم و آن ها را با دنیای پیرامونشان آشنا کنیم. خانواده ها می توانند با طی کردن مسیری کوتاه و رفتن به طبیعت اطراف شهر این موقعیت را برای فرزندان ایجاد کنند. این اتفاق می تواند تاثیرات مثبت روحی بر روی فرزندانشان بگذارد. اگر صرفا یک تفریح و بازی باشد ،اتلاف وقت صورت می گیرد و در عرصه توانمندسازی کودکان موثر نخواهد بود. تبعات منفی این عرصه از عدم مدیریت مناسب خانواده ها نشات می گیرد و قطعا می تواند بر آینده فرزندشان تاثیرات منفی بگذارد.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=26351

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.