• امروز : دوشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 23 May - 2022
0
ابوالحسن تنهایی در گفت و گو با آرمان شرق:

مطالبه‌گری در جامعه رو به افزایش است/مردان در مسائل جنسی آمرانه عمل می کنند/نگاه زنان نسبت به گذشته تغییر کرده و مردان باید بپذیرند/طلاق مطلقا یک رویداد منفی نیست

  • کد خبر : 24196
  • ۰۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
مطالبه‌گری در جامعه رو به افزایش است/مردان در مسائل جنسی آمرانه عمل می کنند/نگاه زنان نسبت به گذشته تغییر کرده و مردان باید بپذیرند/طلاق مطلقا یک رویداد منفی نیست

آرمان شرق-علیرضا پورحسین:در سال ۱۳۹۶ در کشور ایران  ۱۷۴ هزار و ۵۹۷ مورد طلاق ثبت شده است. شاید آمار جدایی در ایران با احتساب طلاق های عاطفی و والدینی که جدا از همدیگر زندگی می کنند بیش از این ارقام باشد اما مقوله ای که در این میان حائز اهمیت است تبعات این واقعه است […]

آرمان شرق-علیرضا پورحسین:در سال ۱۳۹۶ در کشور ایران  ۱۷۴ هزار و ۵۹۷ مورد طلاق ثبت شده است. شاید آمار جدایی در ایران با احتساب طلاق های عاطفی و والدینی که جدا از همدیگر زندگی می کنند بیش از این ارقام باشد اما مقوله ای که در این میان حائز اهمیت است تبعات این واقعه است که بار سنگین روانی بر اعضای جامعه و خانواده ها وارد می کند . امری اجتناب ناپذیر که ریشه در مسائل مختلفی همچون فرهنگ ،اقتصاد و حتی عدم آموزش های پیش و پس از ازدواج دارد. در سال های اخیر شاهد بوده ایم که اقداماتی در جهت مشاوره به زوج های جوان در پیش و پس از ازدواج بوده ایم اما این راهکار نیز باعث نشده است تا آمار طلاق در سال های اخیر کاهش یابد. در راستای چرایی این امر و ریشه یابی دقیق آن ،آرمان شرق گفت و گویی با حسین ابوالحسن تنهایی ،جامعه شناس و  بنیانگذار انجمن جامعه شناسی تفسیری ایران داشته است که در ادامه می خوانید.

 

علل و ریشه های افزایش آمار طلاق چیست ؟

 

در سال های اخیر نگرش اعضای جامعه ما تغییر کرده است. در این برهه از زمان جامعه ما در یک گذار تاریخی به سمت مدرنیته است. مشخصات این گذار فردیت گرایی و نه گفتن به سنت ها است. در کنار این جنبش مطالبه گری را شاهد هستیم که در جامعه رو به افزایش است. در خانواده ،زن می خواهد حرف خود را بزند. دیگر مثل گذشته قواعد سنتی حکمفرما نیست که حرف اول و آخر را در خانواده مرد بزند. زنان روحیه مطالبه گری دارند برای همین با سرعت بیشتری این تغییر در آن ها رقم خورده است. این تغییر در مردان دیرتر رقم می خورد به این دلیل که نمی خواهند موقعیت گذشته خود را از دست بدهند. ناگزیر در این شرایط نارضایتی پیش می آید . جایگاه و پایگاه اجتماعی زن تغییر کرده است. زنان صاحب شغل شده اند و از نظر مالی به استقلال رسیده اند. زنان دیگر خود را به عنوان نصف جامعه می بینند و نگاهشان نسبت به گذشته تغییر کرده است. این تغییرات هنگامی که از سوی مردان پذیرفته شود می تواند یک هماهنگی مثبت ایجاد کند اما هنگامی که این مقوله پذیرفته نشود و قوانین جامعه نیز به گونه ای باشد که این تغییرات را نپذیرد ،نارضایتی ها افزایش می یابد و این نارضایتی ها منجر به طلاق و سایر معضلات می شود. زنان دیگر به دوره تاریخی گذشته خود بر نمی گردند. زنان حرکت رو به جلو را آغاز کرده اند . مردان و قوانین باید این را بپذیرند. اگر این پذیرش صورت نگیرد هر روز آمار طلاق ها بیشتر می شود.

 

آیا طلاق ضرورتا یک عمل و یک اقدام منفی است ؟

 

طلاق مطلقا یک رویداد منفی نیست. قطعا طلاق آسیب هایی بر جامعه و خانواده وارد می کند اما آسیب های یک خانواده ناپایدار و ملتهب به مراتب بیشتر از آسیب های طلاق است. در تحقیقی که در کشور آمریکا انجام شده بود ،خانواده های تک والدینی از خانواده هایی که پدر و مادر حضور داشتند اما روابط پایداری نداشتند ،موفق تر بودند. طلاق در اکثر مذاهب حرام نیست . شاید طلاق نامطلوب ترین فعل باشد و قطعا عوارض ناخوشایندی دارد اما همیشه باید مرتبه بندی کرد. مصلحت برای رشد و تعالی انسان است. این امر باید ارزیابی شود اما مقوله ای که به وضوح مشخص است صرفا نمی تواند یک رویداد منفی و ناخوشایند باشد. طلاق را شاید امروز نتوان خیلی آسیب جدی دانست.

 

برای کاهش آمار طلاق چه اقداماتی بیاد صورت پذیرد ؟

 

به نظر من در ابتدا باید قوانین تغییر کند. قوانین حقوقی که مرتبط به وظایف زن و مرد در خانواده است باید تغییر کند. این امر بدی نیست که زن نگاهش به جایگاه خودش در جامعه تغییر کرده است. زنان سنجش گر شده اند. وقتی مشاهده می کنند که حقوق برابری ندارند به گونه ای اجتماعی اعتصاب می کنند. به قول انسان گراها عشق زمانی به وقوع می پیوندد که برای معشوق احترام قائل شویم. منفعتی را که برای خودمان می خواهیم باید برای آن ها نیز بخواهیم. اگر راحتی و آسایش لازمه ادامه زندگی است باید برای طرفین این امر رقم بخورد. زنان این ها را محاسبه کرده اند و برای همین دیگر زیر بار اتفاقات گذشته نمی روند. باید به موقع واقعیت ها و این تغییرات اجتماعی را بپذیریم تا تبدیل به یک بحران و آسیب جدی نشود. در جامعه شناسی تفسیری ما این رویدادها را آسیب نمی بینیم ،این ها تغییرات اجتماعی است. به علت اینکه مردم با این رویداد آشنا نیستند ،نگاه خوبی به آن ندارند. جامعه شناس هم نگاه تاریخی و هم نگاه فراتاریخی به رویدادها دارد. نگاه مردم به خانواده ،جامعه ،سیاست ، و دین در حال تغییر است . این تغییر نگاه به معنای یک رویداد نامیمون نیست بلکه صرفا یک نگاه جدید ایجاد می شود. جامعه ایرانی شتاب بسیار زیادی در این گذار گرفته است به همین دلیل حس می شود این تغییرات سخت و ناگوار است. برای کاهش آمار طلاق باید این تغییر نگاه زنان مورد پذیرش قرار گیرد.

 

مقوله های اقتصادی ،فرهنگی و اختلافات جنسی چه تاثیری بر آمار طلاق دارد ؟

 

این مقوله ها نیز تاثیر بسزایی در امر طلاق دارند. متاسفانه مردان در مسائل جنسی آمرانه عمل می کنند. برخی مردان می خواهند فقط خودشان ارضا بشوند و کنار بگیرند . باید آموزش داده شود تا زنان برای رضایت جنسی به فرایند طولانی تری نیاز دارند. بسیاری از طلاق ها نشات گرفته از همین اختلافات جنسی است. زنان در دروان سنتی نمی توانستند بیان کنند که رضایت جنسی ندارند و شاید در قالب خیانت های پوشیده خود را راضی می کردنداما امروزه شاهد هستیم که زنان به راحتی این خواسته خود را عنوان می کنند . این واقعه در کنار مقوله های اقتصادی و فرهنگی بر می گردد به همان چیزی که بیان کردم. زن نگاهش به همه موارد تغییر کرده است. زنان هم دیگر می خواهند کار کنند و لذت ببرند. به نظر من اینکه زنان مشکلات خود را بیان میکنند بسیار سالم تر از دوران گذشته است که به خیانت ختم می شد. دولت ،دانشگاهیان و تمام مردم باید این مقوله ها را درک کنند . قطعا مشکلات اقتصادی و تفاوت فرهنگ ها نیز بر طلاق موثر است.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=24196

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.