• امروز : پنج شنبه - ۱۰ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 1 December - 2022
0
حسن بهشتی پور درگفت وگوبا «آرمان‌شرق» مطرح‌کرد:

به طور رسمی همه چیز به نفع ایران است/ائتلاف تازه مرحله دوم فشار بر ایران است/شرکت های چند ملیتی‌تمایلی به همکاری با ایران به رغم اصرار دولت های اروپایی ندارند/

  • کد خبر : 17312
  • 31 اردیبهشت 1397 - 17:08
به طور رسمی همه چیز به نفع ایران است/ائتلاف تازه مرحله دوم فشار بر ایران است/شرکت های چند ملیتی‌تمایلی به همکاری با ایران به رغم اصرار دولت های اروپایی ندارند/

آرمان شرق- احسان اسقایی: تصمیم دونالد ترام‍پ در واشنگتن پیرامون برجام موجبات تحرکات کشورهای  عضو اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه در بروکسل شده است. کمسیون اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای چند ماده‌ای اعلام کرده شرکت‌های اقتصادی که پیش از این با ایران قرارداد تجاری واقتصادی امضاکرده‌اند، باید قراردادهای خود را اجرایی کنند. حتی بانک‌های این […]

آرمان شرق- احسان اسقایی: تصمیم دونالد ترام‍پ در واشنگتن پیرامون برجام موجبات تحرکات کشورهای  عضو اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه در بروکسل شده است. کمسیون اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای چند ماده‌ای اعلام کرده شرکت‌های اقتصادی که پیش از این با ایران قرارداد تجاری واقتصادی امضاکرده‌اند، باید قراردادهای خود را اجرایی کنند. حتی بانک‌های این اتحادیه ملزم شدند مبالغ لازم برای انجام این پروژه‌ها را در بانک‌های ایران در تهران تامین کنند. البته ایران در مقابل مکانیزم ماشه غربی‌ها اهرم لازم برای الزام طرف اروپایی برای ادامه تعهدات تجاری و اقتصادی را در دست دارد و بر اساس آن می‌تواند شرکت‌های که با ایران قرارداد بسته اند و یا در حال اجرای تعهداتشان هستند را ملزم به ادامه مسیرکند اما اکنون این سوال به وجود آمده که آیا بیانیه کمسیون اتحادیه اروپا که حداقل باعث حمایت این اتحادیه از برجام به صورت لفظی شده، می‌تواند ادامه مسیر برجام را برای قراردادهای جدید با وجود تهدید پمپئو مبنی بر تشکیل ائتلافی جدید علیه تهران را فراهم کند. برای پرداختن به ابعاد این تصمیم ترامپ«آرمان شرق» با حسن بهشتی‌‍ پور به گفت وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

*کمسیون اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای جدید اعلام کرده که شرکت‌های تجاری این اتحادیه باید به اجرای قراردادهای‌خود با تهران به‌رغم تهدید ایالات متحده پایبند باشند. تا چه اندازه این تاکید می‌تواند ادامه مسیر سرمایه‌گذاری و اجرای قرارداهای خارجی در کشورمان را تقویت‌کند؟

سران اتحادیه اروپا در مقابل این تصمیم ترامپ احساس عدم استقلال در نظام جهانی دارند. این احساس باعث شده که آنها در چند روز گذشته و بعد از تصمیم دونالد ترامپ مبنی برخروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای بر ادامه مسیر و توافقات خود با تهران تاکید داشته باشند. این بیانیه نشان از تمایل قاطع اروپایی‌ها  برای ادامه مسیر با تهران دارد. البته نکته‌ای که در این میان باید مورد توجه قرار بگیرد این است که  شرکت‌های بزرگ اروپایی متعلق به دولت‌های این اتحادیه نیستند که با اشاره آنها با کشوری قرارداد امضا کنند و رابطه اقتصادی برقرار نمایند. این شرکت‌ها اولا دولتی نیستند و در مرحله بعدی متعلق به یک‌ دولت‌ هم نیستند بلکه سهام داران آن درکشورهای این اتحادیه و حتی آمریکا قرار دارند. درنتیجه چنین شرایطی باعث می‌شود به‌رغم تاکیدکمسیون اتحادیه اروپا این شرکت‌ها تمایل به ادامه فعالیت در تهران نداشته باشند. چند ملیتی بودن این شرکت‌ها باعث می‌شود تعاملات آنها با آمریکا بیشتر از سایرکشورها باشد. بنابراین فعالیت این شرکت‌ها حتی با تاکید کمسیون اتحادیه اروپا با مشکل همراه خواهد بود.

*به‌طور یقین سران اتحادیه اروپا دلایلی برای صدور این اعلامیه داشته اند که آن را صادر کرده‌اند؟ آیا آنها با واقعیت‌های شرکت‌های چند ملیتی آشنا نیستند؟ تاثیر این اعلامیه برای آینده تعاملات مالی چگونه خواهد بود؟

بله همین طور است. اتحادیه ارو‍پا تنها قصد حمایت سیاسی از ایران در مقابل آمریکا را ندارد. این اتحادیه قصد اثرگذاری بر نیت رییس جمهور آمریکا در مقابل تهران را دارد. شرکت‌های خصوصی کوچک دارای تکنولوژی و صاحب سرمایه واحد هستند و تابعیت یک کشور را دارند. این شرکت‌ها می‌توانند به بیانیه کمسیون مشترک این اتحادیه متکی باشند و به راحتی با سایر ارزها از جمله یورو با ایران مبادله برقرار کنند. اعلامیه کمسیون اتحادیه اروپا و بیانیه خانوم موگرینی نشان می‌دهد به صورت رسمی همه چیز به نفع ایران است. اخباری که از خروج حدود۱۰ شرکت چند ملیتی از ایران می دهد، این شرکت ها همان شرکت‌هایی هستند که ارتباطات بسیار گسترده‌ای با آمریکا دارند اما شرکت‌هایی که مراودات گسترده با آمریکا ندارند و از طرف دیگر منافع آنها ایجاب می‌کند که با ایران در ارتباط باشند، با توجه به تضمین‌های  اتحادیه اروپا  می‌توانند فعالیت‌های خود را در ایران در صورت تمایل ادامه دهند تا ایران در مقابل تصمیم ترامپ از برجام خارج نشود.

*در این بیانیه صراحتا به ارتباط بانکی شرکت های  اقتصادی آمریکا با تهران اشاره شده است سوال این است که این رابطه مالی و ادامه همکاری به پروژه‌های فعلی محدود خواهد شد یا قراردادهای آینده را هم شامل می شود؟

این بیانیه تاکید براین موضوع دارد که نگاه اروپا جدا از نگاه آمریکایی هاست. حال باید دید که قدرت و امکانات اروپا را دارد یا نه. اما این تاکید اتحادیه اروپا تنها برای قراردادهای گذشته و قبل از فرمان ترامپ است. البته  این امکان وجود دارد که همکاری‌های جدیدی هم برای در ادامه در قالب قراردادهای قبلی ادامه یابد. آنها در تلاشند که نشان دهند اصرار بر ادامه برجام دارند و تاکید دارند که ایران هم باید از برجام نفع ببرد. اما اینکه آمریکایی‌ها چه اقدامی در مقابل اروپا خواهد کرد باید بعد از مشخص شدن ائتلاف آمریکایی بعد از اعلام محتوای آن مورد بررسی قرار گیرد.

*وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرده هفته آینده از ائتلاف جدیدی ازکشورهای جهان علیه ایران پرده برداری خواهد کرد. این ائتلاف تا چه میزان می‌تواند فشار مضائف بر تهران بعد از تصمیم ترامپ باشد؟

باید اجازه داد پمپئو آنچه ائتلاف ضد ایرانی در مورد تهران نامیده را ابتدا معرفی کند تا مشخص گردد چه اهدافی را دنبال کرده و چه کشورهای علیه تهران با آمریکا در این ائتلاف هم قسم می‌شوند. این ائتلاف برای این به وجود آمده که پمپئو احساس کرده که آمریکا کاملا در انزواء قرار گرفته  است. در نتیجه در مقابل تلاش اروپایی ها برای خنثی کرده تصمیم ترامپ در تلاش است فشار بر تهران را بیشتر کند و تلاش اروپایی‌ها را با ایجاد جنگ روانی علیه ایران را بی ثمر بگذارد. دولت های اروپایی صاحبان شرکت‌های اروپایی نیستند. خصوصا شرکت های بزرگی مانند توتال و زیمنش که حوزه فعالیت خود را سطح بین المللی تعریف کرده‌اند.

*اعضای این ائتلاف بیش از ریاض ، واشنگتن و تلاویو خواهد بود؟ آیا تشکیل این ائتلاف در معنای ورود به مرحله جدید علیه تهران است؟

این احتمال وجود دارد که امارات هم به این کشورها علیه ایران بپیوندد. این اقدام مرحله دوم فشار علیه تهران است. حال باید دید این ائتلاف می‌تواند از نظر اقتصادی  شرکت‌های هندی، روسی؛ آفریقای جنوبی و برزیل را  هم تحت تاثیر قرار دهد. در گذشته اروپایی ها و آمریکایی  و بهتر بگوییم قریب به اتفاق کشورهای جهان علیه ایران نظام تحریم واحد طراحی و آن را اجرا می کردنداما اکنون رژیم تحریم‌ها فرو پاشیده و به همین علت بعید است افکار عمومی را با خود همراه کنند.

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=17312

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.