• امروز : شنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 10 December - 2022
1
معاون اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت و گو با آرمان شرق:

۷۰ درصد قاچاق از مبادی قانونی وارد می شود/ قاچاق در کشور مدیریت می شود/ می شود جلوی قاچاق را گرفت/آمارها در زمینه میزان قاچاق دقیق نیست

  • کد خبر : 16895
  • 29 اردیبهشت 1397 - 14:14
۷۰ درصد قاچاق از مبادی قانونی وارد می شود/ قاچاق در کشور مدیریت می شود/ می شود جلوی قاچاق را گرفت/آمارها در زمینه میزان قاچاق دقیق نیست

آرمان شرق-جواد مرشدی:طبق آمارها قاچاق کالا و ارز در دولت روحانی حدود ۵۰ درصد نسبت به دولت قبل کاهش پیدا کرده و حدودا به عدد ۱۵ میلیارد دلار رسیده ,صرف نظر از اینکه دولت از چه ساز و کاری برای کاهش قاچاق استفاده کرده با نگاهی به تراز واردات و صادرات می بینیم که این […]

آرمان شرق-جواد مرشدی:طبق آمارها قاچاق کالا و ارز در دولت روحانی حدود ۵۰ درصد نسبت به دولت قبل کاهش پیدا کرده و حدودا به عدد ۱۵ میلیارد دلار رسیده ,صرف نظر از اینکه دولت از چه ساز و کاری برای کاهش قاچاق استفاده کرده با نگاهی به تراز واردات و صادرات می بینیم که این عدد هم در اقتصاد ما رقم قابل توجهی است . آیا صرفا گستردگی مرزها مبین این موضوع است و یا هنوز نهاد های مربوطه عزم جدی برای حل این معما جزم نکرده اند. براستی از کدام کانال و مبادی کالاها ی قاچاق وارد می شوند و راهکار جلوگیری از آن چیست؟ آرمان شرق در گفت و گویی با سردار مهدی ابویی معاون اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به بررسی ریشه های این نا هنجاری اقتصادی پرداخته که در پی می آید.

طبق آمار ی که اعلام شده حجم قاچاق در دولت آقای روحانی نسبت به دولت قبل حدود ۵۰ درصد کاهش داشته و به عدد ۱۵ میلیارد دلار رسیده ,اگر چه این عدد هم زیاد است  اما به نظر شما دولت روحانی برای این کاهش از چه ساز و کاری استفاده کرد ؟

در ابتدا من توضیحی در مورد این آمار های متعدد و متضاد بدهم ,از سال ۷۰ تا ۸۷ همه برآوردهایی که از حجم قاچاق می شد، بر اساس تخمین و حدس و گمان بود .یعنی نیروهای مقابله کننده یک آمار می دادند و نیرو های دستگاه های اقتصادی یک آمار و بخش خصوصی هم یک آمار می داد اما وقتی که پیگیری می کردیم که مبنای برآورد آمار چیست نتیجه منفی بود.در سال ۱۳۸۷ ستاد مبارزه با کالا و ارز گروهی ترکیبی از تحصیل کردگان اقتصادی و نیروهای عملیاتی که تجربه مبارزه داشتند را تشکیل داد و اینها را مامور کرد که یک مبانی را تعریف کنند و بر اساس آن مبانی (هم علمی و هم میدانی )یک برآوردی را از حجم قاچاق ارائه کنند. براساس آن بررسی ها آمار قاچاق در آن زمان ۲۰ میلیارد دلار اعلام شد .گرچه این هم برآورد بود ولی برآورد قابل اعتنا یی بود,۱۹ میلیارد دلار بحث واردات قاچاق بود و ۱ میلیارد دلار هم بحث کالای خروجی که عمدتا هم نفت و گاز بود .تقریبا همان گروه درسال ۹۱ بر اساس همان مبانی  حجم قاچاق را ۱۵ میلیارد دلار اعلام کردند ,البته برآورد سال ۸۷ منطقی تر و دقیق تر بود.در اسفند سال گذشته وزیر کشور آمار قاچاق را ۷/۵ میلیارد دلار اعلام کرد که این نمی تواند صحیح باشد و در همان زمان کمیسیون اقتصادی مجلس ۲۰ میلیارد دلار را اعلام کرد ,یک آمار۱۷/۵ میلیارد دلارهم اخیرا اعلام شد  پس آمار ها همخوانی ندارند. اگر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می خواهد آمار دقیقی ارائه کند باید یک تیمی را برای اینکار تشکیل دهد.به عنوان مثال در بخش کفش کشور های صادر کننده کفش به ایران میزان واردات ایران را ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۹۶ اعلام کردند وگمرک واردات قانونی آن را ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار اعلام می کند ,ببینید چقدر اختلاف وجود دارد یعنی حدود ۴۸۵ میلیون دلار قاچاق وارد می شود,در بحث منسوجات هم ۳ میلیارد دلار قاچاق وارد می شود .اگر همین آمارها را جمع کنیم به بالای همان ۱۸ میلیارد دلار می رسیم.آخرین آماری که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۶ اعلام کرد این بود که از ۲۴ میلیارد دلار دولت قبل به حدود ۱۴ میلیارد دلار رسیده ایم ,این آمار ها هیچ کدام قابل اعتنا نمی تواند باشد و سخت است که بپذیریم این آمار ها مبانی قابل قبولی دارند.

۱۵ میلیارد دلار عدد کمی نیست ,سوال این است که مبادی ورودی این قاچاق کجاست ؟ درست است که مرزهای گسترده ای داریم ولی با توجه به صادرات و واردات این حجم قاچاق برای ما خیلی زیاد است ؟ آیا دست هایی پشت پرده هستند؟چرا با اینها مقابله نمی شود؟

تجربه من در ستاد قاچاق بر این است که ۶۰ درصد قاچاق کالا از مبادی رسمی وارد می شود,این حجم بیشتر شده و الان می توان گفت حدود ۷۰ درصد قاچاق وارد می شود.

این مبادی مجاز کدام ها هستند؟

مناطق آزاد ,بازار چه های مرزی,مسافری و شکل های مختلف دیگر,ولی اصل مرزهایی است که تحت نظارت هستند ,مبادی گمرکی هست و به شیوه های مختلف وارد می شود.اساسا قاچاق در کشور مدیریت می شود.

توسط چه کسانی؟

آدم های سود جو ودارای سرمایه کلان ,اینها در حقیقت یک اقتصاد موازی را با اقتصاد دولت به وجود اورده اند و بخش عمده ای از این افراد هم در حقیقت نیت سوء دارند و به قصد ضربه زدن به اقتصاد دولت و شکل نگرفتن تولید داخل و با هدف عدم تحقق اتکای اقتصادی اینکار را می کنند.این آدم ها اصلا خودشان داخل صحنه نیستند و پول شان کار می کند,آنها سلسله مراتب آدم دارند و این افراد هم متاسفانه نفوذ قابل توجهی در اکثر دستگاه هایی که با موضوع اقتصاد وواردات و تجارت مرتبط هستند ,نمی گویم در راس بلکه در بدنه ها . حداکثر ۳۰ درصد قاچاق ما ازمرزهایی که نیروی انتظامی مسئول کنترل آنهاست چه آبی و چه خاکی  انجام می شود.البته در آنجا هم به علت مشکلات و کمبود هایی که هست مشکل داریم ,در حقیقت نه اینکه نشود جلوی قاچاق را گرفت اما دستگاه های اطلاعاتی ما چه اطلاعات نیروی انتظامی وچه وزارت اطلاعات واقعا اگر بطور جد وارد قضیه شوند می توانند اینها که بر قاچاق مدیریت می کنند را شناسایی و دستگیر کنند.کسانی که یک پای آنها در تهران و یک پای شان در خارج از کشور است.کما اینکه خیلی از کالاهای تولید داخل مان هم توسط همین افراد سود جو جعل می شود ,مثل لوازم آرایشی بهداشتی و غیره که با مواد جعلی ساخته می شود و با برچسب همان کارخانه در اختیار بازار قرار می دهند.

چه کنیم تا کوله بران و لنج داران و کلا مرز نشینان با قاچاقچیان همکاری نکنند ؟ بهتر نیست با تامین معیشت و سیسات های حمایتی دیگر آنان را از این همکاری اگر چه ناخواسته منع کنیم؟

باید در دو بخش راهکارهای قانونی تهیه شود,ما یک سری مناطق مرزی داریم که در آن مناطق مردم از نظر جغرافیایی می توانند دامداری و کشاورزی بکنند ,خوب است وزرات جهاد کشاورزی و استانداران و فرمانداران با دادن امکانات آنها را ترغیب به کشاورزی و دامداری کنند.فراموش نکنیم مرز نشینان ما مردم قانعی هستند. در مورد ته لنجی هم باید گفت در دوره ای که در ستاد بودم بررسی کردیم و دیدیم اصلا ته لنجی یک وسیله است برای صاحبان سرمایه که تحت عنوان ته لنجی یک لنج ۴۰ تنی را بار می کردند و بدون گمرکی به راحتی ترخیص می کردند .آن بدبخت ملوان با حقوق بسیار ناچیز اینکار را می کرد,یعنی کل این کالا بدون پرداخت مالیات وعوارض و گمرکی ترخیص می شد و ته لنجی را چه کسی تامین می کرد  گمرک .گمرک می گفت زورم نمی رسد و نماینده های مجلس فشار می آوردند و یا اگر جلوگیری کنیم ملوانان چکار می کنند. در حالی که ملوانان ابزار بودند .باید به ملوانان وام بدون سود پرداخت کنند تا آنها بتوانند در حد نصاب از مبادی قانونی کالا بیاورند وبفروشند و سود آن را خود ببرند.

 

لینک کوتاه : http://armanshargh.ir/?p=16895

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.