آرمان شرق: نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با برهم صالح رئیس‌‌‌‌جمهور عراق که به تهران سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آرمان شرق، امیر دریابان علی شمخانی در این دیدار با تبریک انتصاب برهم صالح به عنوان رییس‌‌‌جمهور عراق گفت: شرایط سیاسی و مدیریتی جدید در عراق فرصت‌های بسیار مناسبی را برای تعمیق روابط همه جانبه میان دو کشور دوست و برادر فراهم کرده است.

وی با اشاره به روابط گسترده، عمیق و راهبردی میان تهران و بغداد در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: طراحی‌های متعدد آمریکا و برخی کشورهای مرتجع منطقه برای برهم زدن روابط دوستانه میان دو ملت راه به جایی نخواهد برد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: صبر و ایستادگی مردم عراق و دلاوری‌‌‌‌‌های ارتش، نیروهای امنیتی و به‌‌‌ویژه حشدالشعبی موجب شد بزرگترین تهدید منطقه نابود شود و امروز کشورهایی که از نابودی تروریسم خشنود نیستند سعی دارند این انسجام و پیوند داخلی را متزلزل سازند.

شمخانی با سپاسگزاری از دولت و مردم عراق که با بسیج مجموعه امکانات خود در ایام اربعین به صورت بی‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌ای از زوار حسینی میزبانی کردند، تصریح کرد: اربعین بزرگترین کنگره ضد ظلم و عدالتخواهانه در جهان است که همه قالب‌های دینی، مذهبی، نژادی و جغرافیایی را پشت سر گذارده و ظرفیتی بی‌‌‌‌بدیل برای مقابله با سردمداران ظلم و استکبار و در راس آن رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به تلاش مستمر آمریکا و بهره‌‌‌‌گیری از موقعیت‌‌‌‌های مختلف به منظور حمایت از عناصر باقیمانده تروریست خاطرنشان کرد: اکنون که راهبرد آمریکا در استفاده ابزاری از تروریسم برای نابودی توان و ظرفیت‌‌‌‌های گسترده کشورهای منطقه به شکست انجامیده است، واشنگتن به دنبال استفاده از حربه تحریم و اعمال فشار مستقیم علیه کشورهای مستقل است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره و در ایام سخت دیکتاتوری، اشغالگری و دوره تهاجم تروریسم، صادقانه و بی‌‌‌‌توقع در کنار مردم عراق بوده است، ابراز داشت: سیاست غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع از خواست و اراده ملت رشید عراق و فعال‌‌‌‌سازی مجموعه ظرفیت‌‌‌‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مشترک در مسیر توسعه و پیشرفت این کشور به ویژه پس از پیروزی بر فتنه تروریسم است.

شمخانی با تاکید بر ضرورت اجرایی‌‌‌‌سازی هرچه سریعتر توافقات و معاهدات حقوقی بین دو کشور در ابعاد سیاسی، مرزی و اقتصادی بیان کرد: هیچ موضوعی نباید موجب کندی روند رو به توسعه و شتابان روابط همه جانبه میان ایران و عراق شود.

برهم صالح، رئیس‌‌‌‌جمهور عراق نیز در جریان این ملاقات ضمن تشکر از حمایت‌‌‌‌‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از عراق در مبارزه با تروریسم یادآور شد: پیوندهای ناگسستنی دو ملت در سایه مشترکات دینی، فرهنگی و اعتقادی و اراده رهبران دو کشور، زمینه‌‌‌های منحصربفردی از منافع مشترک را پیش‌‌‌روی ایران و عراق قرار داده است.

وی با اشاره به رفع فتنه تروریسم داعشی در عراق و قرار گرفتن این کشور در شرایطی جدید عنوان کرد: عراق نسبت به اقدامات مغایر امنیت منطقه‌‌‌ای و اقدامات مخرب برخی کشورها برای ایجاد بی‌‌‌‌ثباتی و ناامنی در عراق یا تضعیف کشورها به وسیله تحریم‌‌‌های غیرقانونی حساس بوده و با هر تلاشی که در مسیر ضربه زدن به اتحاد دو کشور باشد، قاطعانه مقابله خواهد کرد.

رئیس‌‌‌‌جمهور عراق با اشاره به اهداف و منافع مشترک دو کشور، ضرورت تقویت سازوکارهای گسترش همکاری‌‌‌ها در عرصه‌‌‌‌های مختلف را مورد تاکید قرار داد و گفت: به هیچ کشور یا گروهی اجازه نخواهیم داد که از عراق برای لطمه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.