آرمان شرق: موج استعفاها در دولت انگلیس در انتقاد از توافق اولیه با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت همچنان ادامه دارد.

به گزارش آرمان شرق به نقل از مهر،  در حالی که پیشتر اعلام شده بود که وزرای مربوط به برگزیت و امور ایرلند شمالی در کابینه انگلیس در اعتراض و مخالفت با توافق اولیه لندن و اتحادیه اروپا درباره برگزیت از سمت خود استعفا داده‌اند، حال منابع خبری استعفای سه مقام بلندپایه دیگر را نیز تائید کرده‌اند.

گفته شده «استر مک وی»، وزیر کار و بازنشستگی در دولت ترزا می نیز از سمت خود کناره گیری کرده و در نامه ای به ترزا نوشته است: توافقی که شما روز گذشته به کابینه ارائه کردید نتیجه همه پرسی برکسیت را محترم نمی شمارد.

همچنین، «سوئلا برویرمن»، معاون وزارت برگزیت، و سه مقام بلندپایه دیگر دولت نیز از سمت‌های خود کناره گرفته‌اند.

براین اساس علاوه دومینیک راب، وزیر برگزیت، و «شایلش وارا» وزیر ایرلند شمالی، سه عضو دیگر کابینه ترزا می در کمتر از یک روز از سمت خود استعفاء داده‌اند.

روز گذشته، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس از دستیابی به یک توافق اولیه در کابینه این کشور بر سر توافق پیشنهادی از سوی اروپا برای اجرای برگزیت خبر داد و در سخنان کوتاهی که در برابر دفتر نخست وزیری ایراد کرد، توافق به دست آمده برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به سود منافع ملی این کشور توصیف کرد.

با این حال بسیاری از هواداران برگزیت ترزا می را متهم می‌کنند که تسلیم اتحادیه اروپا شده است و از سوی دیگر برخی معتقدند نخست‌وزیر نخواهد توانست موافقت پارلمان را در این زمینه کسب کند.

قرار است رهبران اتحادیه اروپا برای تائید توافق برکسیت روز ۲۵ نوامبر (چهارم آذر) با یکدیگر دیدار کنند، با این حال برخی گزارشهای تائید نشده حاکی از آن است که نمایندگان حزب محافظه کار در پارلمان انگلیس قصد دارند امضاهای لازم برای برگزاری رای عدم اعتماد به دولت را جمع آوری کنند. در صورتی که ۴۸ نماینده محافظه کار پارلمان خواستار برگزاری انتخابات برای رهبری حزب ش وند رهبری «ترزا می» در حزب به رای گذاشته خواهد شد که در شرایط فعلی با وجود مخالفت‌های بسیار درون حزبی علیه توافق اولیه با اتحادیه اروپا، ترزا می شانس کمی برای پیروزی مجدد برای پیروزی حزبش خواهد داشت