آرمان شرق:یان اوبلاک نام خود را در تاریخ باشگاه اتلتیکومادرید به ثبت رساند.

به گزارش آرمان شرق به نقل از ایلنا، دروازه‌بان اسلوونیایی در تابستان سال ۲۰۱۴ به عنوان بزرگ‌ترین انتقال قرمز و سفیدپوشان به تیم مادریدی پیوست. باشگاه اسپانیایی برای خرید این دروازه‌بان ۲۱ ساله ۱۶ میلیون یورو به بنفیکا داد. چهار سال بعد و پس از ۱۷۸ بازی، اوبلاک رکورد ۱۰۰ کلین شیت را در دیدار برابر دورتموند به ثبت رساند. رکوردی که تنها آبل رسینو در این باشگاه به آن دست یافته بود. دروازه‌بان اسلوونیایی چهارمین دروازه‌بان از لحاظ تعداد بازی است و تنها پیش رویش بزرگانی همچون لئو فرانکو ۱۸۱ بازی، مولینا ۲۴۸ و آبل ۳۰۳ بازی هستند.

۱۰۰ کلین شیت اوبلاک در ۷۵ بازی در لالیگا، ۱۹ دیدار لیگ قهرمانان اروپا، چهار بازی لیگ اروپا و دو کوپا دل ری به ثبت رسیده است. او در پنج فصل حضورش در اتلتیکو توانست فاتح لیگ اروپا، سوپرجام اروپا ۲۰۱۸ و سوپرجام  اسپانیا ۲۰۱۴ شود. دروازه‌بان اهل اسلوونی تا سال ۲۰۲۱ با روخی بلانکو قرارداد دارد و مبلغ بند آزاد سازی‌اش ۱۰۰ میلیون یورو است.

آمار نشان از سطح بالای این دروازه‌بان می‌دهد. او در ۱۷۸ بازی تنها ۱۱۴ گل دریافت کرد و در ۱۰۰ دیدار دروازه‌اش را بسته نگه داشت یعنی ۵۶.۸ درصد بازی‌ها.  این در حالی است که دیگر دروازه‌بانانی که تاریخ سازی کردند رکورد بدتری را به ثبت رساندند.

اوبلاک در اتلتیکو پیشرفت کرد. او در نخستین فصل حضورش در ۲۱ دیدار ۱۸ گل دریافت و در یازده بازی کلین شیت کرد. هفت بار این اتفاق در لالیگا افتاد و در مجموع میانگین ۵۲.۳۸ درصد را به ثبت رساند. دروازه‌بان اسلوونیایی زمانی که به اتلتیکو پیوست آسیب دیده بود و تا زمان مصدومیت مویا نتوانست در ترکیب اصلی قرار بگیرد. این تنها فصلی بود که در اسپانیا نتوانست جایزه سامورا (بهترین دروازه‌بان) را کسب کند. او در فصل ۱۶-۲۰۱۵ بهترین رکوردش را به ثبت رساند و در ۵۱ بازی تنها ۲۶ گل دریافت کرد. اوبلاک در ۳۲ بازی کلین شیت کرد که هشت بار این اتفاق در لالیگا رخ داد. او میانگین ۶۲.۷۵ درصد را به ثبت رساند. دروازه‌بان روخی بلانکو رکورد کسب سه جایزه پیاپی را به نام خود ثبت کرد.

آمار این دروازه‌بان در فصل ۱۷-۲۰۱۶ بدتر شد. او در ۴۱ بازی ۲۸ بار دروازه اش باز شد و در ۲۱ بار کلین شیت کرد تا میانگین ۵۱.۲۱ درصد به ثبت برساند. او در فصل ۱۸-۲۰۱۷ دومین رکورد برترش را بر جای گذاشت و در ۴۹ بازی تنها ۲۸ گل دریافت کرد. دروازه‌بان اهل اسلوونی ۲۶ کلین شیت را با میانگین ۵۹.۱۸ درصد به ثبت رساند. اوبلاک در مسیر چهارمین سامورا پیاپی است. او در یازده بازی لالیگا تنها ۶ گل دریافت کرده و در ۶ بازی دروازه‌اش را بسته نگه داشته است. دروازه‌بان اتلتیکو میانگین ۵۴.۵۴ را در این فصل به ثبت رسانده است. او در مجموع این فصل برای تیمش ۱۵ بار به میدان رفت و ۱۴ گل دریافت کرد. او در ۶ بازی کلین شیت کرد.