آرمان شرق: آلمان نیز به موضع گیری رسمی در برابر تحریم های آمریکا پرداخت، در ادامه واکنش‌ها به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، آلمان نیز این اقدام ایالات متحده را محکوم کرد و وزیر خارجه این کشور وعده داد که اروپا به دنبال ایجاد ساز و کار مالی برای فعالیت اقتصادی با ایران است.

به گزارش آرمان شرق، هیکو ماس، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی گفت: «فکر می‌کنم که این گامی نادرست است.» وی افزود که آلمان همراه با شرکای اروپایی‌اش و برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران اقدامات مناسب را اتخاد خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: «ما اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد … [و] اقتصاد ایران به صورت کامل فرو نخواهد پاشید.»

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان همچنین هشدار که تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران می‌تواند به تشدید بیشتر تنش‌ها در خاورمیانه بیانجامد و تهدیدی برای امنیت اروپا باشد.

وزیر خارجه آلمان البته مدعی شد که این توافق برجام که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، مؤثرترین راه برا ممانعت از توسعه فناوری هسته‌ای با اهداف نظامی از سوی تهران است.

هیکو ماس گفت:‌ «ما درون اتحادیه اروپا در حال کار برای شکل‌دادن به ابزارهای جدید همچون سازوکار ویژه مالی هستیم، تا اطمینان حاصل کنیم که کسب‌و‌کارها همچنان می‌توانند در ایران [فعالیت] کنند.»

وزیر خارجه آلمان در شرایطی از ابزارهای جدید تسهیل‌کننده تجارت با ایران همچون سازوکار ویژه مالی اروپایی سخن می‌گوید که طی چند ماه اخیر به دفعات جلسات و نشست‌های مشورتی در سطح کارشناسی و وزرا بین ایران و طرف‌های اروپایی برای نهایی کردن چنین سازوکارهایی برگزار شده است. اما سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در کنفرانس خبری روز گذشته (دوشنبه) خود بار دیگر وعده داد که کلیات این سازوکار در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد. مقامات اروپایی نیز به صراحت می‌گویند که در این مرحله تنها چارچوب ابزار مالی ویژه مشخص شده و اجرایی شدن آن دستکم تا اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی (نیمه دوم دی ماه) به طول خواهد انجامید.

منبع: تسنیم