آرمان شرق-شایان مظاهری:سه شنبه گذشته جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید مجلس برگزار شد،در این جلسه انتخابات هیات رئیسه این فراکسیون با حضور اعضا برگزار و ترکیب هیات رئیسه برای سومین سال مجلس دهم مشخص شد.محمد رضا عارف که شهریور سال گذشته هم در دومین انتخابات هیات رئیسه فراکسیون امید  به اتفاق آراء به عنوان رئیس این فراکسیون انتخاب شده بود، امسال هم برای سومین بار به عنوان رییس فراکسیون امید مجلس دهم انتخاب شد.از آنجا که مدتی است کم و بیش مردم از اصلاح طلبان اظهار نارضایتی می کنند و امیدی ها نیز خود را نماینده اصلاح طلبان می دانند، بد نبود با تغییراتی در این فراکسیون حداقل بارقه ای از امید به اصلاح طلبان نزد مردم ایجاد می شد اما تغییری که انجام نشد هیچ ،حتی سخن جدیدی هم برای آرامش مردم گفته نشد. شاید وقت آن رسیده باشدکه شخص اول اصلاحات رو در بایستی را کنار گذارده و برای وفاق بیشتر اصلاح طلبان تدابیر تازه ای اتخاذ کند. آرمان شرق در گفت و گویی با حجت الاسلام ناصر قوامی رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم به عملکرد این فراکسیون پرداخته که در پی می آید.

عملکرد فراکسیون امید در مجلس و منتخبان شورای عالی اصلاحات در مجلس و شورای شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

من از ابتدا با فراکسیونی که بنام فراکسیون امید باشد موافق نبودم و این یک نوع انحراف از مسائل اصلاح طلبی و اصلاحات است و نباید اساسا اینها به این نوع فراکسیون تشکیل می دادند، اینها با سرمایه اصلاح طلبان رفتند مجلس و باید فراکسیون شان هم فراکسیونی بنام اصلاح طلبان باشد،امید اصلا نه ویترینی دارد و نه اساسی دارد و نه پایگاه اجتماعی دارد، ولی اصلاحات ریشه اساسی دارد.من بارها هم گفته ام اصلاحات ریشه در انبیای الهی دارد.بنابراین به نظر من راهی که این نمایندگان با سرمایه اصلاح طلبان رفتند، نام اصلاح طلبان را از روی آن برداشتند و فراکسیونی بنام فراکسیون امید تشکیل دادند؛ این واقعا ظلم به اصلاح طلبان بود و به اصلاحات ضربه زد.اینها نباید اینکار را می کردند و من از این جهت همانطور که بار ها هم گفته ام اینها به هر صورت کار بسیار نا مناسبی انجام دادند.ما الان و در حال حاضر به تعداد انگشتان یکدست نماینده اصلاح طلب پای کار نداریم.

مردم از اصلاح طلبان گلایه دارند و بد نبود فراکسیون امید یک تغییراتی دهد.آقا عارف هم برای سومین بار رئیس فراکسیون شد واین حاکی از تغییر نبود.به نظر شما این چه پالسی را مخابره می کند،آیا ذهنیت مردم را خراب نمی کند؟

من فکر می کنم آقا عارف دیگر هیچ پایگاه اجتماعی ندارد و در راس بودن آقا عارف برای اصلاح طلبان آسیب است،ما باید برویم و کسانی را که واقعا اصلاح طلب واقعی هستند نظیر آقای تاج زاده و امثالهم بیابند و در راس این شورا قرار گیرند.والا عارف دیگر پایگاه اجتماعی ندارد و عارف در این مدت به نفع مردم یک کلمه حرف نزده و به نفع گفتمان اصلاحات هم همینطور بنابراین بودن ایشان در راس کار درست و صحیحی نیست.

آیا این فراکسیون به صرف شخصیت ها و استفاده از کاریزمای اقای خاتمی می تواند مثمر ثمر باشد یا در نهایت وضعیت اصلاح طلبان را به دهه ۸۰ بر خواهد گرداند؟


به هر صورت آقای خاتمی دلسوز برای کشور و مملکت و این ملت است و در مواقعی هم که تصمیم می گیرد اگر چه ممکن است در ظاهر بعضی ها تصمیم ایشان را نپذیرند ولی من فکر می کنم تصمیمات ایشان هم غالبا عمیقانه است..حالا اگر ایشان بپذیرد که آقای عارف در راس این شورای اصلاح طلبان باشد، من فکر می کنم که کار اشتباهی است وآقای خاتمی باید رو در بایستی را کنار بگذارد و تغییراتی در شورای عالی اصلاح طلبان داده شود.
با توجه به شرایط موجود چرا اینها متنبه نمی شوند و مجددا تکرار می کنند،مثلا فرزند آقا عارف سمت می گیرد و از آن طرف به جوانان اصلاح طلب زیاد اهمیت داده نمی شود.چرااین اشتباهات کوچک اما تاثیرگذار را مرتکب می شوند؟

پسر آقای عارف چه سمتی گرفته اند ؟

پسر بزرگ ایشان آقای حمید رضا به عنوان مسئول کمیسیون صلح و ورزش کمیته ملی المپیک انتخاب شده است که البته این انتخاب از همین الان با هجمه‌هایی همراه بوده و انتقاداتی نسبت به اینکه پسر یک مسوول در کمیته ملی المپیک سمت گرفته، مطرح شده است.

پسر اقای عارف که احتیاجی به سمت ندارد ،اینطور که می گویند اموال و ثروت زیادی دارد و به چنین سمتی احتیاجی ندارد .

به نظرشما اصلاح طلبان برای اینکه بتوانند افکار عمومی را به سمت خود جلب کنند باید چه تصمیماتی بگیرند وچگونه عمل کنند؟

من هنوز هم پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان را قوی می دانم و این موضوع در برهه انتخابات بروز و ظهور می کند ،ما در انتخابات مجلسی که در پیش رو داریم اگر قرار است واقعا اصلاح طلبان تایید صلاحیت شوند ما از نظر مردمی و رای مردم هیچ مشکلی نداریم اما اگر بیایند و قلع و قم کنند و افرادی را که دیگر مردم به آنها اعتمادی به عنوان اصلاح طلب ندارند (مثل همین اقای عارف و دیگرانی که هستند)نتیجه اش این است که شکست اصلاح طلبان خواهد بود اگر با این افراد که گفته شد وارد انتخابات شوند اما اگر افراد شاخص اصلاح طلبان تایید صلاحیت شوند، طبعا و یقینا پایگاه اجتماعی شان قوی است و مردم به آنها اعتماد دارند