آرمان شرق:وزیر امور خارجه اسلوونی با تاکید بر عزم کشورش برای گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران گفت: قاطعانه از توافق هسته ای ایران پشتیبانی می کنیم.

به گزارش آرمان شرق به نقل از ایرنا، «میرو سرار» در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مقر سازمان ملل افزود: همانطور که می دانید روابط میان دو کشور بسیار گرم است و من به وزیر خارجه ایران تاکید کردم که پس از بازگشایی سفارتخانه هایمان باید به سمت گسترش همکاری های اقتصادی گام برداریم.
وزیر خارجه اسلوونی در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور در چه زمینه هایی مد نظر است، اظهار داشت: در زمینه های مختلف از جمله فناوری های نوین، شرکت های ما در ایران فعالیت دارند و ما می خواهیم هیات های تجاری از دو کشور دیدار کنند تا زمینه گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی فراهم شود.
سرار در ادامه با تاکید بر اهمیت برجام گفت: اسلوونی از توافق هسته ای ایران قاطعانه پشتیبانی می کند و ما خواستار تداوم آن هستیم. ما در این زمینه با موضع اتحادیه اروپا همسو عمل خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: شرایط منطقه خاورمیانه حساس است و با وزیر امور خارجه ایران درباره این موضوع هم تبادل نظر داشتیم.
جمهوری اسلوونی، کشوری در جنوب اروپای مرکزی و عضو اتحادیه اروپا و ناتو است.
سفارت اسلوونی در تهران در آبان ۱۳۹۵ با حضور رئیس جمهوری این کشور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بازگشایی شد.
در حالی که آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است، مقامات اروپایی به شدت از آن حمایت می کنند و در مقابله با یکجانبه گرایی و احترام به قوانین بین الملل خواستار گسترش همکاری های اقتصادی به منظور تامین منافع ایران در برجام هستند.