آرمان شرق-جواد مرشدی:رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت:« کسانی که خود باید پاسخگو باشند اپوزیسیون شده اند» اگر چه وی اسمی از کسی نبرد؛ ولی منظور مشخص است «محمود احمدی نژاد» شخصی که به مثابه شاگردی می ماند که ضمن درس نخواندن؛باعث آشفتگی کلاس هم می شود.می گویند باید پاسخگو باشد اما کجا؟ مگر نه این است که قوه قضاییه مسئول پیگیری تخلفات است،پس چرا با این صحبت رئیس دستگاه قضا و اظهارات شدید اللحن احمدی نژاد هیچ برخوردی با وی نمی شود؟ کما اینکه سخنگو ی قوه هم در آخرین نشست خبری خود گفته به سیاق سابق بر اساس حکمت با او برخورد نشده است.از طرف دیگر احمدی نژاد روز گذشته در توییتی به دفاع از تنیسور زن آمریکایی پرداخته و ممانعت از حضور وی با لباس بدن نما را که حتی فرانسوی ها آن را افراطی و زشت خواندند، نقد کرده و در ادامه نوشته در کشور من هم معنی آزادی را نمی دانند،او چنان دموکرات منش و آزادی دوست شده و  دم از آزادی می زند که گویی در ۸ سال ریاست جمهوری اش هم خود و هم مدیرانش این حق را برای مخالفان قائل بودند.واقعا این یعنی چه و احمدی نژاد چه چیزی را دنبال می کند؟ آرمان شرق در گفت و گویی با دکتر نعمت احمدی حقوقدان به فرجام این صحبت ها ی احمدی نژاد پرداخته که در پی می آید.

رئیس قوه قضاییه گفته اند کسانی که باید پاسخگو باشند اپوزوسیون شده اند ،منظور ایشان چه کسی است  و به نظر شما این انتقاد وارد است و نشانه های آن چیست؟

روی سخن قوه قضائیه به احمدی نژاد است ،با توجه به اینکه به صراحت اعلام کرده اند که یکی از مسئولین نظام که مسئول شرایط موجود است، نقش اپوزوسیون گرفته ،فردی که با غوغا سالاری و بریز و بپاش هایی که داشته شرایط موجود را به وجود آورده .من قبول دارم که آقای احمدی نژاد بر یک موج غوغا سالاری سوار شده و هرجا را پیدا کند که بتواند به ارکان نظام حمله کند، حمله می کند.حتی جایی که مقام معظم رهبری می گویند در انتخابات شرکت نکند ایشان می آید و شرکت می کند، پیداست که ایشان یک شیوه خاص خودش را دارد .

اینکه گفته می شود باید احمدی نژاد پاسخگو باشد یعنی چه،به کجا باید پاسخگو باشد؟ مدتی از لفاظی های احمدی نژاد می گذرد و هیچ برخوردی هم با ایشان صورت نگرفته ،چرا ؟

وقتی ریاست قوه قضاییه که قاضی القضات کشور است و هیچ سخنی را بی ماخذ نمی گویند و با تکیه بر اطلاعات خود این نکات را می فرمایند و می فرمایند که ایشان  بریز و بپاش داشتند؛ چطوری برخورد می شود؟الان در جامعه این ذهنیت به وجود آمده که آقای احمدی نژاد یک حاشیه امن دارد و هر حرکتی که انجام می دهد با ایشان برخورد نمی شود .بازداشت آقای مشایی در پی یک اقداماتی بود که ایشان انجام داد و عنوان اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بود .ایشان رفت تحصن کرد در حرم شاه عبدالعظیم ، احمدی نژاد هم به جمع اینها پیوست ،الان هم یکی از اتهامات آقای مشایی همین اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی است. وی را به خاطر حضور در یک تحصن در شاه عبدالعظیم بازداشت کردند که آقای احمدی نژاد هم در آنجا حضور داشت و سخنرانی کرد . الان من متوجه این دوگانگی نمی شوم ،از یک طرف به درستی رئیس محترم قوه قضائیه می فرمایند مقامی داشته و خودش باید پاسخگو باشد وبیشترین مشکلات وضعیت موجود حاصل نوع مدیریت آن آقاست و دو تا عنوان مجرمانه هم به ایشان می دهند ،یکی غوغا سالاری و دیگری برز و بپاش، کجا با ایشان برخورد می شود؟! وقتی برخورد نمی شود این کم رنگ می کند بر خورد دستگاه قضایی را با دیگر متهمین ،یعنی این ذهنیت در جامعه به وجود می آید که در برابر اصل ۱۹ قانون اساسی همه مردم در برابر قانون یکسان نیستند .اگر هر کسی که فعل مجرمانه ای را انجام دهد؛ باید با او برخورد کنیم ،آقای احمدی نژاد این همه فعل مجرمانه داشته و پرونده هایی هم در داگستری داشته ،یک زمانی آقای محسن افتخاری رئیس داگاه های کیفری استان تهران اعلام کردند که آقای احمدی نژاد پرونده دارد و ما استعلامی راجع به این پرونده ها گرفتیم و پاسخ استعلامات داده نمی شود .خوب چرا با ایشان برخورد نمی شود؟ این مسئله در جامعه یک ذهنیتی را به وجود آورده که نسبت به احمدی نژاد بیشتر گفتار درمانی می شود ،حال اینکه ایشان خیلی تند روی می کند، نسبت به رئیس قوه قضائیه و می آید اعلام می کند که آقای روحانی باید استعفا کند ،به صراحت هم این ها را در جامعه پخش می کند.من اگر این حرف ها را خدای ناکرده زده بودم، تا به حال ۷۰ بار بازداشت شده بودم .این یک مقدار زحمت طاقت فرسای قوه قضائیه را که ما می بینیم؛ عزم جزم کرده و دامنه ریز و درشت دیگر ندارد و خودی و بیگانه هم اگر شامل شود یک برخورد عادلانه ای صورت میگیرد، لوث می کند و اگر با تکیه بر همین فرمایشات ریاست محترم قوه قضائیه عمل شود در واقع جامعه قانع خواهد شد.

در فرانسه به پوشش خانم ویلیامز تنیسور معروف آمریکایی ایراد گرفته شده و آقای احمدی نژاد امروز در یک توئیتر نوشته اند چرا فرنچ اوپن(رقابت‌های تنیس فرنچ اوپن در پاریس) به سرنا ویلیامز بی‌احترامی کرده است؟ متاسفانه برخی افراد در همه کشورها از جمله کشور خودم، معنی واقعی آزادی را نمی‌دانند.این حرف به چه معنی است و اصلا ایشان به دنبال چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

احمدی نژاد از نظر من یک آدم بسیار با هوش اما فرصت طلب است و هیچ خط مشی فکری منسجمی به باور من ندارد .برای او رسیدن به هدف استفاده از هر وسیله ای را توجیه می کند و بستگی دارد هدفش در آن مقطع چه باشد .از این می خواهد استفاده کند که با سرنا ویلیامز برخورد شده و این چنین در مورد آزادی بگوید ،احمدی نژاد را نباید به عنوان یک فردی که دارای یک جریان فکری منسجمی است؛ بشناسیم .آقای احمدی نژاد از آقای مشایی حمایت می کند ،در چارچوب تفکر احمدی نژاد و طیف اصول گرایان مکتب ایرانی معنا ندارد ؛من شخصا با این نظر مسئله ندارم ولی با حرکت های احمدی نژاد مسئله دارم . احمدی نژاد چه توهین هایی که به مردم نکرد و مردم را به یک مشت خس و خاشاک تعبیر کرد ،احمدی نژاد کسی است که برخلاف و علیرغم اینکه مقام معظم رهبری فرمودند در انتخابات شرکت نکن می آید به بهانه حمایت از آقای بقایی، ناگهان شناسنامه خود را در می آورد و می گوید: انا شریک .یا می فرستد به دنبال پیر مردی به اسم عزت الله انتظامی و او را می برد و می نشاند که مثلا ایشان از من حمایت کرده است .احمدی نژاد فردی است که از هر وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند و اهداف احمدی نژاد این است که در نقش اپوزوسیون با همه نهاد ها برخورد کند، خصوصا با نهاد های انتصابی برخورد کند . اگر مقام معظم رهبری نگفته بودند که دولت باید بماند، احمدی نژاد خطی را گرفته بود و هر روز یک کلیپ بیرون می داد .از احمدی نژاد باید به عنوان تنهاترین فرد در ایران یاد کرد ،با یک تکرار می کنم آقای خاتمی لیست نمایندگان جابجا می شود ولی آقای احمدی نژاد دعوت می کند که حرم حضرت عبدالظیم و فلان جا بیایید و حتی به تعداد همراهانی که از ایشان بودند، مردم عادی شرکت نکردند و الان که دو بال او یعنی بقایی و مشایی قطع شده با داشتن چند نفر انگشت شمار مثل آقای جوانفکر و بقیه دور ور خود فکر می کنم از این اعمال و حرکات محیر العقول از این مرد تنهای سیاست ایران زیادتر اتفاقی نخواهد افتاد.

این حرف ها وآزادی خواهی ها با رفتار و عملکرد ایشان و مدیران و مسئولین زمان او بسیار منافات دارد ،سوال این است که در نهایت فرجام این صحبت های احمدی نژاد چه خواهد بود و به کجا خواهد انجامید؟

احمدی نژاد یک فرد تنهایی است و نه یک جریان فکری که بتواند یک انسجامی داشته باشد ،احمدی نژاد یک قایقران تنهایی است که می خواهد قایق اندیشه خودش را دراین رودخانه خروشان پیش ببرد ،وقتی که ابزار داشت یعنی رادیو تلوزیون و رسانه ها، همیشه خودش را مطرح می کرد ،حالا چون ابزار را ندارد به تنهایی کاری نمی تواند انجام دهد و فقط می تواند به مانند یک شاگرد بازیگوش که در کلاس تن به درس نمیدهد اما شیطنت هایش نظم کلاس را نشانه می رود، باشد .احمدی نژاد با آشفته کردن شرایط دیده می شود ،در آرامش شرایط دیده نمی شود و او نمی تواند آرامش را ببیند .حتی حضور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک وزانت و سنگینی و وقار خاصی را می خواست ،در حد چایگاه فردی که مصالح نظام را به اصطلاح باید رعایت کند باز می بینیم که در گفتار و سخنانش رعایت نمی کند .تنها کسی که می تواند هر از گاهی او را کنترل کند، مقام معظم رهبری است که تا به حال به خوبی او را کنترل کرده اند.