آرمان شرق: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرگزاری جمهوری اسلامی را خط اتصال رسانه‌ای دولت و ملت توصیف کرد و گفت: فکر نکنیم که رسانه دولت یعنی بولتن دولت؛ بلکه این رسانه یعنی متبادل در کنار دولت و اهداف آن که باید تقویت و به کمک بیاید.

به گزارش آرمان شرق به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی بعد از ظهر شنبه در مراسم بازدید معاون اول رییس جمهوری از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، با اشاره ویژگی‌های خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: ایرنا با مزیت‌های مختلف تعریف می‌شود که قدمت ۸۴ ساله آن نشانگر کوهی از تجربه و ظرفیت و توانمندی این رسانه است.

وی گستره مویرگی در داخل و دارا بودن ارتباطات بین‌المللی را از دیگر ویژگی‌های ایرنا عنوان کرد و گفت: وجود استعدادها، ظرفیت‌ها، نیروهای باتجربه در این خبرگزاری و از طرفی دیگر رسانه دولت و نظام بودن، از دیگر مزیت‌های ایرنا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایرنا و خانواده این رسانه را خط اتصال دولت و ملت و نخبگان عنوان و تاکید کرد: این خط اتصال باید و می تواند از طریق ایرنا به صورت فعال و پیوسته و موثر حرکت کند. این توقع و تصور از ایرنا وجود دارد که خط این اتصال را به صورت جاده‌ای دو طرفه میان مخاطبان، رسانه و مسئولان برقرار کند.

صالحی خاطرنشان کرد: ایرنا باید در دهه پنجم انقلاب موثرتر، مقتدرتر شود و با به کارگیری همه ظرفیت‌ها در مقطع حساس کنونی به کمک کشور بیاید. وظیفه و رسالت خطیر خبرگزاری جمهوری اسلامی در این دوره حساس بسیار قابل توجه و تاثیرگذار است.

وی با اشاره به تلاش دشمنان جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار قرار دادن مرجعیت رسانه‌ای در کشور، گفت: امروز دشمنان ما این مرجعیت را تحت فشار قرار داده‌اند که اگر این مرجعیت به هم بریزد دچار یک تکثر خواهد شد. امروز و در شرایط حساس فعلی، رسانه‌های ملی و خصوصی باید بیندیشند که چگونه در مقابل این تهدیدها ایستاده و شرایط پایدار را به عنوان مرجعیت رسانه‌ای ایجاد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: مرجعیت رسانه‌ای کشور همواره در معرض تهدید قرار دارد و اگر این تهدیدات همچنان استمرار داشته باشد، برای مقابله با آن رسانه‌ها باید نوآوری و به‌روزرسانی را در دستور کار قرار دهند و در شرایط پایدار و ناپایدار تحولات فعال‌تر عمل کنند.

صالحی در پایان با تاکید بر اینکه باید اطلاعات دیتایی جدی‌تری در خط ارتباطی ایرنا به وجود آمده و فضای تضارب آرا در کشور به ویژه میان مسؤولان ایجاد شود، گفت: فکر نکنیم که رسانه دولت یعنی بولتن دولت؛ بلکه این رسانه یعنی متبادل در کنار دولت و اهداف آن که باید تقویت و به کمک بیاید.

 در این مراسم همچنین ضیا هاشمی مدیرعامل ایرنا طی سخنانی تاکید کرد: اگر قرار است اعتماد اجتماعی تحقق یابد، ارتباط مسؤولان با رسانه‌ها باید افزایش یابد.

وی افزود: همچنین امروز نیازمند آن هستیم که در این تعامل مسؤولان با رسانه‌ها، مقداری ظرفیت نقدپذیری در مسؤولان افزایش یابد.