آرمان شرقاشکان شریعتی:در شرایط حساس کشور و با توجه به مشکلاتی که در پیش رو است ٬نیاز است تا طیف های مختلف از سیاسی کاری دوری کنند و وحدت را در کشور توسعه دهند تا بتوان بر مشکلات خارجی و چالش های داخلی فائق آمد. متاسفانه علیرغم این ضرورت بدیهی شاهد آن هستیم که برخی چهره های منتسب به جریان تندروی اصولگرایان ضمن تخریب بی امان دولت با حمله به نظرات و عقاید برخی شخصیت ها ٬آن ها را تخریب کرده و همان راهی را که در برهه زمانی قبل از تصویب برجام و پیش تر از آن در دولت های نهم و دهم طی می کردند، دوباره طی می کنند که نمونه آخر آن حمله حمید رسایی به حجت الاسلام ناطق نوری بود. حملات و طعنه هایی که در ورای صحت آن ها موجب تخریب شخصیت ها و سرمایه های نظام جمهوری اسلامی می شود و تبعات خوبی را در پی نخواهد داشت. در راستای بررسی این مسئله آرمان شرق گفت و گویی با آیت الله محسن غرویان داشته است که در ادامه می خوانید.

 

در شرایط حساس کشور آیا جهت گیری های تندروانه و تخریب های ساده انگارانه دردی از کشور دوا می کند یا صرفا وضعیت را بدتر خواهد کرد ؟

 

به صورت مکرر تمام بزرگان کشور از مقام معظم رهبری تا مراجع اعظام تقلید همگی تاکید کرده اند که باید از دولت حمایت شود زیرا نماینده رسمی ملت است. رئیس جمهوری است که در عرصه بین المللی مصلحت کشور را در نظر می گیرد و تصمیم گیری می کند. دیگران نباید به اسم ملت برای رئیس جمهور منتخب ملت تعیین تکلیف کنند. امروز همه باید پشتیبان دولت باشیم. رهبری هم تاکید کردند که اقدامات دولت باید مورد پشتیبانی تمام جناح ها قرار گیرد. اینگونه است که وحدت و انسجام ملی حفظ می شود. به نظر من هر حرکتی که بر خلاف دولت انجام شود بر خلاف مصلحت نظام است. نباید کینه ورزی های  سیاسی و جناحی باعث شود که در این شرایط حساس سیاسی و اقتصادی مورد هجمه بیگانگان قرار گیریم. این برای سیاسیون دارای عقل و عقلانیت کاملا روشن است. برخی در مجلس نیز حرکت هایی انجام داده اند برای تضعیف دولت که این ها هم به نظر من سیاسی کاری های غیر حکیمانه است.

 

اصولگرایان تندرو در زمان تصویب برجام نیز مانع تراشی هایی انجام می دادند ٬این طیف چه نقشی در رسیدن کشور به این وضعیت دارند ؟

 

متاسفانه پس از انتخابات و از زمانی که نتوانستند رای اکثریت ملت را به سمت خود جلب کنند به دنبال فرصتی برای انتقام گیری هستند و این رفتار درست نیست و به هر حال این حرکت هایی که من از اصولگرایان تندرو می بینم ٬باعث می شود تا مردم تنفر بیشتری نسبت به آن ها داشته باشند. همه به این نتیجه رسیده ایم که در این شرایط حساس اقتصادی و با وجود تحریم ها و سیاست های تند ترامپ راهی جز وحدت و همدلی نداریم. وحدت و همدلی باید از مرحله حرف و شعار فراتر رود و به عمل تحقق یابد. تحقق عینی و عملی وحدت در حمایت از دولت تحقق می یابد.

 

در دولت قبل و در زمان تصویب برجام شاهد بی اخلاقی ها و نقدهای اینچنینی بوده ایم، این اتفاقات در ایجاد شرایط امروز چقدر موثر بوده است ؟

 

همانطو که آقای مطهری هم عنوان کردند مشقت ها و مشکلاتی که گریبان کشور را گرفته است نتیجه همان مخالفت ها و کارشکنی هایی است که برخی افراطیون در برابر برجام انجام داده اند . اسم این افراد را اصولگرا نباید گذاشت زیرا کسی که در برابر یک تصمیم ملی و یک پیمان بین المللی که مورد تایید مقام معظم رهبری است قرار می گیرند و با آن مخالفت می کنند اصلا اصولگرا هم نیستند. ما این رفتارها را اصولگرایی نمی بینیم و چنین افرادی را اصولگرا نمی دانیم زیرا اصولگرا باید از صحبت های مقام معظم رهبری پیروی کند. رهبری دولت و برجام را تایید کرده اند و مجلس نیز آن را تصویب کرده است. این چه اصولگرایی است که در مقام مخالفت با رهبری و مجلس در می آید. همین افراد بودند که باعث شدند به کشور فشار بیاید.

 

در روزهای اخیر شاهد بودیم که آقای رسایی با حمله توئیتری به آقای ناطق نوری ایشان را تخریب کرده اند. جدای از صحت حرف های هر کدام از طرفین آیا تخریب همچین سرمایه هایی صحیح است ؟

 

من ارزشی برای اینگونه افراد و حرف ها قائل نیستم که بخواهم پاسخ دهم اما سوالی که برای مردم پیش می آید این است که ما چگونه توانستیم با شوروی و چین کمونیست ارتباط برقرار کنیم در حالی که اول انقلاب می گفتیم لا شرقیه لا غربیه جمهوریه اسلامیه . در حال حاضر شرایط فرق کرده است . سیاست اقتضا کرد از طریق دیپلماسی وارد مذاکره با شرق شدیم و روابط اقتصادی برقرار کردیم و همان منطق سیاسی و دیپلماتیک شاید اقتضا کند که ما با غرب هم وارد مذاکره شویم. اینکه هیچوقت نباید با غرب مذاکره برقرار شود این منطق درستی نیست. باید اقتضائات زمان را بسنجیم . چه بسا همان منطقی که باعث شد با شرق ارتباط برقرار کنیم همان منطق نیز بگوید که مذاکره با غرب مشکلی ندارد و نیاز زمان فعلی است. بنابراین حرف های ما باید منطق داشته باشد. با منطق باید پیش برویم و نباید شعارهای احساسی سر بدهیم در حالی که منطقی برای آن نداریم همچین موضع گیری ها و حملات به شخصیت های نظام نیز مورد قبول نیست. باید شرایط زمان را همیشه بسنجیم و با توجه به آن ها عمل کنیم.