آرمان شرقعلیرضا پورحسین:قطعا رسیدگی به مشکلات درونی، بنیادین و زیرپوستی شهر و اصلاح نظام مالی و ساختاری می تواند عرصه ای بس مهم برای شهرداری و رویکردهای سازنده و اصلاح گرانه در مدیریت شهری باشد اما باید توجه کرد که یک شهر با ظاهرش سنجیده می شود. امری که در تمام دنیا با ایجاد نمادهای شهری و زیباسازی سطوح معابر و نورپردازی ٬چشم ها را نوازش می دهد و به صرف داشتن همین ظواهر زیبا هم شهروندان را راضی و هم سطح رضایتمندی نسبت به عملکردها را افزایش می دهد. به یقین نمی توان به راحتی از کنار اقدامات خوب مدیریت شهری از جمله شفافیت سازی و توسعه درآمدهای پایدار در دوره تازه گذشت اما به نظر می رسد که در زمان مدیریت جدید شهری پروژه های روبنایی با سرعت کمتری پیش می رود و ویترین شهر تهران همچون گذشته مورد توجه دوچندان نیست و حتی در عرصه عدم رسیدگی به چنارهای خیابان ولیعصر اعتراض مسئولین محیط زیست را نیز به عنوان مثال به همراه داشته است. در راستای بررسی این مسائل آرمان شرق گفت و گویی با ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران داشته است که در ادامه می خوانید.

 

به چه علت توجه به ظواهر شهری و توسعه زیرساخت ها در مدیریت جدید شهری مغفول مانده است ؟

 

من به عنوان یک شهروند خیلی احساس نکرده ام که در دوره مدیریت جدید شهری کمتر به ظواهر شهر پرداخته شده باشد. البته باید توجه کرد که مدیریت جدید شهری زیاد اهل ظاهرگرایی نیست . ما نمی خواهیم یک رومیزی زیبا بر روی میزی بیاندازیم که پایه هایش شکسته است. نظافت و ظاهر شهر نسبت به دوره قبل قطعا بدتر نشده است اما نیاز به پیشرفت هایی در شهر است. تلاش ما این است که شهر واقعا زیبا باشد و نمودهای زشتی را از سطح شهر کنار بزنیم. ما در ساخت و سازها و توسعه شهر اصولی را در نظر گرفته ایم که این زشتی ها بیشتر نشود و شهر به شکل زیبایی توسعه یابد.

 

شورای شهر در این زمینه چه ساز و کار نظارتی دارد و چه اقداماتی در این عرصه انجام خواهد داد ؟

 

حفظ و حراست از فضای شهری ٬پارک ها و سایر اموال عمومی شهر یکی از وظایف مدیریت شهری است و قطعا در این راستا نظارت های لازم انجام می گیرد تا شهری فاقد زشتی داشته باشیم و مولفه های زیبایی و تمیزی در شهر مهیا شود. علاوه بر این ما از مردم نیز خواهش می کنیم تا در این عرصه به ما کمک کنند. صرفا  ماموران شهرداری و مجموعه شهرداری نمی توانند این فضا را بهبود بخشند. مردم نباید زباله های خود را در سطح شهر رها کنند. نباید به اموال عمومی آسیب رسانند و فضای شهر را زشت کنند. ما تمامی تماس های مردم را پیگیری می کنیم و در سامانه ای ثبت می شود و اطلاعاتی که ثبت می شود مورد تحلیل و تجزیه قرار می گیرد و این آمار بدست آمده نشان می دهد که با کمک خود مردم و تشدید نظارت ها ظواهر و تمیزی شهر ماه به ماه بهتر شده است و در این زمینه پسرفتی نداشته ایم. خود اعضای شهر نیز به صورت متناوب در سطح شهر و محلات در حال تردد هستند و مشکلات را رصد می کنیم. بسیاری از مناطق را به صورت سر زده مورد بازدید قرار می دهیم. کارشناسان و مشاوران کمیسیون های مختلف نیز نظارت های خود را به صورت مستمر انجام می دهند. ما در کنار برخورد با فساد نهادینه شده در شهرداری به دنبال ساخت شهری با مولفه های آسایش و آرامش و زیبایی برای شهروندان هستیم.

 

در راستای تکمیل پروژه های معابر و سطوح شهر که مدت های زیادی نیمه کاره مانده اند چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

 

در سطح شهر تهران در سال جاری ده ها گودال بزرگ و ده ها پیاده رو در حال تعمیر سریعا اصلاح شده اند. این گودال ها از سال گذشته و از زمان مدیریت قبلی شهرداری باقی مانده بود که سریعا بازسازی شدند . آن دسته از خرابی ها که متعلق به اشخاص و سازمان ها است نیز وارد رایزنی با صاحبان آن ها شده ایم و برنامه ریزی کرده ایم تا سریعا اصلاح شوند تا شهر نمای بهتری پیدا کند. شهروندان محلات و کوچه ها باید معضلات اینچنینی کوچه و خیابان خود را سریعا به ما گزارش دهند و حتی اگر در زمینه آب و فاضلاب نیز مشکلی پیش آمد باید به ما اطلاع دهند تا موانع برطرف شود. مردم چشم و گوش مدیریت شهری هستند و در مناطق و نواحی که امور به خوبی انجام نمی شود با گزارش مردم می توانیم این نقاط دیده نشده را اصلاح کنیم.

 

آیا افراد و برخی پیمانکاران تعمدا در این عرصه کم کاری می کنند ؟ می توان چنین برداشتی از برخی سو عملکردها داشت ؟

 

قضاوت در این عرصه سخت و ناممکن است اما به شدت نظارت های خود را تشدید کرده ایم تا چنین اتفاقی رخ ندهد. ما گاهی همچین کم کاری هایی دیده ایم که به نظر می رسد به علت عدم همسو نبودن تفکر صورت گرفته اما این ها را بیشتر به عدم آگاهی نسبت می دهیم تا اینکه شخص تعمدا کم کاری کرده باشد. برای مثال بخشنامه شده است که آبیاری از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۶ عصر ممنوع است که به نظر شهروندان دلسوز نیز این اتفاق افتاده است اما باز هم شاهد هستیم تخلفاتی در این عرصه رقم خورده است . ما این کم کاری ها و تخلفات را بیشتر از روی ناآگاهی مدانیم تا اینکه تعمدا صورت گرفته باشد. انشاالله که عنادی وجود ندارد . شهر باید آنگونه که مردم دوست دارند اداره شود. با اینکه قضاوت نمی کنیم اما حواسمان هست که تخلفی صورت نگیرد.

 

مهم ترین چالش های مدیریت شهری در عرصه زیربنایی و ظاهر شهر چیست ؟

 

متاسفانه به علت صدور مجوزهای بسیار زیاد ساخت و ساز که بسیار بلند مرتبه هستند و مال های تجاری ٬شاهد هستیم که در حین ساخت و پس از ساخت مزاحمت ها و زشتی هایی برای شهر ایجاد می کنند . در برخی مناطق شاهد هستیم که تعداد مراکز تجاری و فروشگاه ها از تعداد ساکنین آنجا بیشتر است که هم آینده شهر را به خطر می اندازد و هم ترافیک بی مورد ایجاد می کند و هم کسب و کار تاجران را مختل می کند. ما در این عرصه با مشاغل مزاحم نیز رو به رو هستیم و این نیز چالشی برای شهر است. دست فروشان و وانت های میوه فروشی از مصادیق این مشاغل مزاحم هستند که هم آلودگی صوتی و هم ظاهری ایجاد می کنند. ما همچنین در تلاش هستیم تا مانع چمن کاری های جدید شویم و می خواهیم گیاهان بومی تهران را گسترش دهیم تا در منابع آبی نیز صرفه جویی شود. ما سال گذشته با پدیده سفید بالک ها رو به رو بودیک که فضای شهر را نامناسب کرده بود و شاهد بودیم که این پدیده تا حدودی از بین رفت. در عرصه بیلبوردها نیز سامان دهی را آغاز کرده ایم تا زیباسازی در تمامی عرصه ها رقم بخورد.