آرمان شرقعلیرضا پورحسین:نقد مقوله ای است که همچون دارویی حیاتی اگر به هر سیستمی نرسد ٬آن سیستم دوام نخواهد آورد اما نقد اصولی دارد که اگر آن ها رعایت نشود تبدیل به تخریب می شود و همچون سرطان ریشه های آن سیستم را خواهد خشکاند.  نقد یعنی نشان دادن قوت ها و ضعف های یک مجموعه که نکات ظریف و پنهانی داشته باشد، نقد وظیفه دارد به متصدی کمک کند تا آن نکات پنهان را هم دریابد. هر چه سیستم پیچیده تر باشد نقد آن نیز سختر است و حساسیت های بیشتری نیاز دارد. دولت نیز به عنوان نهادی بسیار پیچیده و حساس باید با دقت نقد گردد تا نظرات غیر اصولی و نقدهای بی ریشه سبب تخریب آن نشود. این امر در تمامی دوره ها صادق است و باید به آن توجه شود. در راستای بررسی این مسئله آرمان شرق گفت و گویی با علی صوفی ٬فعال سیاسی و وزیر دولت اصلاحات داشته است که در ادامه می خوانید.

 

در شرایط کنونی نقدها باید چگونه باشد تا به رویه دولت کمک کند و سبب تخریب نشود ؟

 

کار دولت از انتقاد گذشته است به این علت که دولت نقش مهمی در ایجاد بحران اقتصادی دارد. به نظر من مقوله ای که سبب شده است از دولت عبور کنیم این است که دولت دیگر با مردم صحبت نمی کند و برای همین است که نقدها تندتر شده است. دولت دیگر اعتنایی به افکار عمومی و مردمی که در حال رنج کشیدن هستند ٬نمی کند. دولت یک حرف هایی می زند که هیچ عقلی نمی پذیرد. دولت صبر می کند خوب که قیمت ارز و طلا بالا رفت ٬بعد می گوید ما اجازه نخواهیم داد قیمت دلار بالاتر برود. این یعنی اینکه دیگر ارزان نمی شود و این باعث می شود تا سیل عظیم مردم به سمت خرید ارز بیایند. بانک مرکزی هم می گوید من قول می دهم نرخ ارز را تثبیت کنم به جای اینکه بگوید نرخ ارز را دوباره ارزان می کنم. دولت در این عرصه کاملا منفعل بوده است. این نحوه اداره کشور نیست. کار از نقد گذشته است. دولت جای نقدی باقی نگذاشته است. ما سال گذشته منتقد دولت بوده ایم اما در حال حاضر مخالف دولت هستیم. دولت سال گذشته در انتخاب کابینه خودش کاملا راست روی کرد. دولت به همه چیز پشت پا زده است. دولت به وعده هایش عمل نکرده است حتی صحبت هایی که پس از انتخابات زده شده است مغفول مانده است. آقای روحانی گفتند از کسانی در دولت استفاده خواهم کرد که به من رای داده اند اما به این حرف خود نیز پشت پا زده است و از جناح مقابل نیروهایش را انتخاب می کند. آن موقع حمایت و انتقاد و عدم تخریب مد نظر بود زیرا امیدوار بودیم که در جهت منافع ملی گام های خوبی برداشته شود .

 

روزهای گذشته شاهد بوده ایم که برخی از جناح مقابل دولت با کنایه به نقد دولت می پردازند ،آیا اینگونه صحبت ها کمکی به دولت می کند ؟ و آیا با اطلاع رسانی و تزریق آرامش می تواند مسائل را حل کند ؟

 

این صحبت ها و نقدها قطعا به دولت کمکی نمی کند اما ما هم دیگر امیدی به دولت نداریم. من به این مشکوک هستم که آیا دولت اصلا می خواهد آرامش تزریق کند یا نه. برنامه دولت با آن مشاورین اقتصادی که داشته است و عملکردی که همین مشاورین در دوران هاشمی داشته اند و سال ۱۳۷۴ رهبری جلوی آن اقدامات را گرفت و دیگر مجال پیدا نکردند به آن اقدامات خود ادامه دهند ،در این دولت فرصت پیدا کرده اند که یک سری ایده های ناشناخته و موهومی را در جامعه ایران به عنوان یک جامعه آزمایشگاهی پیاده کنند. معلوم نیست این از کجا نشات گرفته است و من مشکوک هستم به این که شاید پشت این قضایا دشمنان و جاسوسان باشند. آن ها هستند که می آیند رهاسازی ارز را پیشنهاد می دهند. طبق اخباری که شنیده ایم آقای سیف تا جایی که توانسته است مقابل این سیاست ها ایستادگی کرده است و در انتها مجبور شده است تن در بدهد و قربانی این سیاست ها شده است. امکان ندارد این اتفاقات بدون اراده دولت رقم خورد. این قضیه کاملا مشکوک است. من نگران هستم که قضیه بنزین هم مثل ارز شود. گویا کسی وجود ندارد مملکت را اداره کند. متاسفانه هر کسی هر کاری که می خواهد می کند و هر شوکی که می خواهد می دهد. هیچ نظارتی وجود ندارد. متاسفانه دولت ناتوانی خود را کاملا نشان داده است. دولت جایی برای دفاع از خودش باقی نگذاشته است. اراده ای برای تزریق آرامش و اطلاع رسانی وجود ندارد.

 

متاسفانه برخی به دنبال سو استفاده و برگزاری اعتراضات خیابانی هستند آیا این اقدام تخریبی است یا می تواند مفید باشد ؟

 

این حرکت ها از طرف منافقین است. مشخص است که این اقدامات در راستای ۱۲ بندی است که آقای پمپئو گفته است. جنایتکارهای خود فروخته ،خود باخته و شناخته شده ای که امثال پمپئو را خریده اند که این حرف ها را بزند. عربستان و همدستان آن خیال خام کرده اند که بتوانند از این وضعیت سو استفاده کنند. ممکن است مردم اعتراضات داشته باشند و من هم به عنوان یک شهرومد ممکن است اعتراض هایی داشته باشم ولی هیچوقت آب به آسیاب دشمن نمی ریزم. قطعا مردم نباید به اعتراضات متوسل شوند. مردم باید نقدها و اعتراضات خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کنند تا دشمن از آن ها سو استفاده نکند. باید مردم به گونه ای اعتراض خود را بیان کنند که جریانات سو استفاده کننده نتوانند بر موج مردم سوار شوند و به اهداف شوم خود برسند.