آرمان شرق: چند روز پیش اعضای جبهه پایداری با زعیم معنوی خود یعنی آیت الله مصباح دیدار کردند. دیداری که طی آن آیت الله توصیه هایی برای حرکت اعضای این جریان مبذول داشت، جریانی که چند سالی می شود در قالب حزب به فعالیت می پردازد و البته متناوبا در انتخابات های پیاپی و رقابتی شکست را متحمل شده است، حال سئوال اینجاست که این جریان در شرایط فعلی می تواند به روزهای اوج خود بازگشته و مقبولیتی نزد مردم بیابد، آیا اساسا تفکر اصولگرایی آنهم با خوانش پایداری می تواند برانگیزی در افکار عمومی داشته باشد؟ به بهانه این دیدار فاطمه راکعی فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادداشتی را در اختیار«آرمان شرق» قرار داده که در ادامه می‌خوانید.

هر حزبی اعم از پایداری و غیره باید در جایگاه واقعی خود در عرصه سیاست قرار گیرند. هر جریانی باید  بتواند  به فعالیت بپردازد. از این رو باید تکثر در بین احزاب را فارغ از گرایش ذهنی آنها پذیرفت. اینکه اصولگرایان نیز تمایل دارند در غالب حزب به فعالیت بپردازند بسیار مثبت است. در ایران باید هدف همه این باشد که به سمت دموکراسی حرکت کنند. دموکراسی غربی نیست و در دین و آیین ما ریشه های دموکراسی به وضوح قابل مشاهده است.

ریشه رفتار حزبی و گام برداشتن به سوی دموکراسی را می توان در ادیان مختلف جست و جو کرد. عدالت طلبی، نقد و شنیدن سخنان مختلف موضوعاتی است که در زیست دیندارانه واقعی قابل مشاهده است. به خصوص دین اسلام که از نظر اجتماعی پیشرفته ترین آن است. در حکومت دموکراتیک همه هویت یکدیگر را به رسمیت می شناسند و در کنار هم به مدارا و گفت و می پردازند.

از این رو باید حرکت به سمت رفتار حزبی در بین هر دو جناح کشور را فارغ از اختلاف جناحی ارج نهاد. بنابراین نه تنها احزاب اصولگرا بلکه اصلاح طلبان نیز باید به سمت رفتار حزبی گام بردارند. باید آنقدر رفتارهای دموکراتیک را تمرین کرد که با وجود تفاوت های مختلف جناح ها در غالب یک جبهه فکری در مقابل رقیب حضور داشته باشند تا هر زمان آزادی و استقلال کشور با مشکلاتی روبرو شد، جناح ها موضع گیری های واحد در این زمینه داشته باشند، از این رو باید به این سمت حرکت کرد. در این صورت احزاب دارای اندیشه های رادیکال در غالب یک جریان سیاسی با تضارب آرای درونی روبرو شده و به صورت واحد و خالی از تند رویها و کند روهای به زیست سیاسی ادامه می دهند.

البته باید گفت که با وجود تحرکات و تلاش های اخیر پایداری ها باید دانست که مردم پایداری ها را یکبار برای همیشه کنار گذاشتند. عملکرد آنها در دولت های نهم و دهم به هیچ وجه مورد تایید مردم نبوده و مردم به طور قاطع آنها را درچند انتخابات گذشته کنار گذاشتند. لطمه ای که پایداری ها به تحزب و زیست سیاسی اخلاق مدارانه زدند به حدی است که تا قرنها فراموش نمی شود.

رئیس جمهور آنها آشکارا اعلام کرد که تحزب در ایران جای ندارد و باید تعطیل شود. آن فرد در پیشگاه ملت به احزاب و فعالان حزبی توهین کرد و تک تک مردم را خس و خاشاک نامید و با همین ادبیات خشن به جهانیان توهین کرد. افراد نزدیک به این جریان دیگر به عرصه سیاسی باز نخواهند گشت. آن هم مردمی که خود نقاط ضعف و قدرت را تشخیص می دهند.

اصلاح طلبان نیز اگر قصد دارند در عرصه بمانند باید در کنار مردم ایستادگی کنند. با هرگونه بی عدالتی و به خصوص فساد اقتصادی در درون ساختار سیاسی ایستادگی کنند. مردم بر همه چیز مسلط هستند. به هیچ وجه گفتمان پایداری‌ها پاسخگوی شرایط کشور نیست. در هر صورت قرائت آیت الله مصباح یزدی با قرائت امام خمینی دارای تفاوت آشکار است. این قرائت در بین ملتی که ۴۰ سال پیش انقلاب کردند و در میان تمامی قرائت های دینی قرائت امام را پسندیدند، جای ندارد.

امام فقه نوین و پویا را برای تضمین پویایی جامعه و نظام جمهوری اسلامی مطرح کردند و تفکر مقابل قرائت امام از اسلام از پایایی لازم برخوردار نیست. تفکر مقابل تفکر امام، با ایده های دموکراتیک سر سازش ندارد و در زندگی امامان شیعه و رسول گرامی اسلام نیز دیدگاهی نزدیک به اسلام دیده می شود و اکثریت ملت ایران نیز با دیدگاه های امام علی و عدلت خواهانه علی (ع) آشنا هستند.

از این رو با هرگونه گرایش مخالف با برداشت دقیق از مفاهیم دینی مخالفت خواهند کرد.