آرمان شرق-علیرضا پورحسین:تصمیمی که چند روز پیش مبنی بر کاهش ساعت ادارات در استان تهران گرفته شد و از ابتدای هفته گذشته به مرحله اجرا درآمد مشکلات عدیده ای را برای بسیاری به خصوص مادران شاغل ایجاد کرده است . تصمیمی که به نظر شتاب زده گرفته شده است . امری که می تواند تبعات زیادی بر اقتصاد و امورات جامعه وارد کند . از سویی شاهد بودیم که بدون همچین تصمیم گیری های عجولانه ای وزیر نیرو عنوان کرد با مدیریت و فرهنگ سازی در این عرصه توانسته اند حدود ۲۰۰۰ مگاوات از مصرف برق را کاهش دهند . این تصمیم علاوه بر اینکه زیرساخت های لازم برای آن مهیا نشده بود و مشکلاتی در حمل و نقل و ترافیک شهری ایجاد کرده بود ،با سخنان چند روز پیش رئیس جمهوری مبنی بر ارتقا کارکرد کارمندان و مدیران نیز تناقض دارد و عملا شاهد کاهش عملکرد در ادارات خواهیم بود. در همین راستا آرمان شرق گفت و گویی با کوروش کرم پور ،دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی داشته است که در ادامه می خوانید.

 

کمبود برق در تابستان قابل پیش بینی بود ، چرا آمادگی لازم در این عرصه وجود نداشت تا تصمیمات شتاب زده و غیر اصولی در این زمینه گرفته نشود ؟

 

ما پیش بینی می کردیم که در تابستان با مشکل برق رو به رو خواهیم شد اما اصلا فکر نمی کردیم دمای هوا تا این حد افزایش پیدا کند. سال های گذشته هم در همین شهر تهران بودیم اما هیچوقت این حجم از گرما سابقه نداشته است. اگر به واقعیت ها نگاه کنیم شاهد هستیم که با مصرف بی رویه در این عرصه مواجه هستیم. در حال حاضر نیاز ما در کشور نزدیک به ۵۸۵۰۰ مگاوات است. تولید برق کشور ما نزدیک به ۵۲۰۰۰ مگاوات است. متاسفانه شاهد هستیم نزدیک به ۲۰۰۰۰ مگاوات از برق صرف وسایل تولید سرما می شود. هنگامی که این آمار را با کشورهای همسایه مثل ترکیه مقایسه می کنیم شاهد هستیم که ۲۰۰۰۰ مگاوات کل مصرف این کشور است. اگر بر اساس فرهنگ مصرف ،بر اساس زندگی که شاخص های یک زندگی خوب و نسبتا رفاهی در نظر بگیریم ،اگر میزان مصرف برق را محاسبه کنیم باید به مراتب کمتر از این باشد. تصمیمی که برای کاهش و تغییر ساعت کار ادارات گرفته شده است ،این تصمیم یک شبه گرفته نشده است . وزارت نیرو برای بدتر از این هم برنامه دارد اما نیاز بود از قبل آگاهی داده شود و فرهنگ سازی شود . باید به مردم آمادگی داده می شد. به کمک رسانه های دغدغه مند می توانستیم زودتر از این اقدامات و فرهنگ سازی های بیشتری در این عرصه داشته باشیم.

 

آیا حجم مصرف برق ادارات اینقدر زیاد بوده است که این تصمیم گسترده پیرامون تغییر ساعت کار آن ها گرفته شود ؟

 

من معتقد هستم که این میزان بسیار زیاد است و قطعا در کاهش مصرف برق تاثیرگذار است. این مسئله را در کمیسیون انرژی مجلس مطرح کردم که این تغییر ساعات کاری و به خصوص مدیریت انرژی را در نهادها و پادگان های نظامی نیز داشته باشیم تا بتوانیم بهتر این مصرف برق را مدیریت کنیم. دولت اگر در ابتدا از خانواده خودش شروع کند قطعا تاثیرات مثبتی بر روی جامعه خواهد داشت و جامعه نیز با آن تصمیم دولت همراه خواهد شد. اگر از مردم می خواهیم که ساده زیست باشند باید مسئولان در ابتدا زندگی ساده ای داشته باشند. مردم نوع زندگی کردن مسئولین را می بینند و قضاوت می کنند. در دهه ۶۰ تصمیماتی که مسئولین می گرفتند ،مردم کاملا از آن ها پیروی می کردند زیرا شاهد بودند که مسئولین خودشان نیز به آن عمل می کردند. مردم وقتی مشاهده می کردند که مسئولین عالی رتبه نظام در صف اول جبهه هستند ،آن ها نیز فرزندشان را به جبهه می فرستادند. پوتین فرمانده لشگر فرسوده بود اما پوتین یک بسیجی هیچوقت فرسوده نبود. همت و باکری به خاطر خوب جنگیدن ،بزرگ نشدند بلکه یک انسان کامل بودند. علاوه بر مشکل برق ، ما امروزه مشکل آب هم داریم. هر ایرانی که به فکر کشورش است باید در مصرف برق و آب صرفه جویی کند.

 

این تغییر ساعت کار ادارات تبعات زیادی داشته است و شاهد هستیم مادران شاغل با مشکلات عدیده ای رو به رو شده اند. تردد کارمندان به علت نبود وسیله نقلیه دشوار شده است. آیا به این مسئله قبله از گرفتن این تصمیم اندیشیده شده بود ؟ آیا به تبعات اقتصادی این امر توجه شده است ؟

 

این طرح نقاط ضعفی دارد و باید به این نقاط ضعف توجه کرد و در راستای اصلاح آن ها قدم برداشت. از رسانه ها نیز تشکر ویژه می کنیم که این نقاط ضعف ها را عناون می کنند تا ما بتوانیم در راستای اصلاح آن ها گام برداریم. حتما پیگیر این قضیه خواهیم شد تا مشکل بانوان و مادران نیز در این عرصه حل شود. باید هماهنگی های لازم را با مراکز نگه داری و حمل و نقل عمومی صورت گیرد و این مقوله ها را در اولویت کاری خود قرار می دهیم و تذکرات لازم را در مجلس می دهیم. در ابعاد اقتصادی نیز تدابیری اندیشیده شده است تا بهره وری اقتصادی پایین نیاید و کیفیت کار کارکنان افزایش یابد . این مسئله فقط در زمان حال مطرح نیست و در آینده نیز پیگیر این بهره وری خواهیم بود. در روز سه شنبه در اولین ساعت کاری مجلس پیگیر این نقاط ضعف خواهم شد و آن ها را در کمیسیون انرژی مطرح خواهم کرد و پیگیر حل این معضلات خواهم شد.

 

رئیس جمهوری نیز در هفته های گذشته تاکید کردند که مدیران و کارکنان بیشتر در محل کار حاضر باشند و بهره وری ارتقا یابد ،آیا این تغییر ساعت کار ادارات به این عرصه لطمه وارد نمی کند ؟

 

کارشناسی های لازم در این عرصه انجام شده است و در مرحله اجرا نیز کارشناسی های لازم و دقت عمل باید صورت گیرد. ما در عرصه نظارت دستگاه های نظارتی را ملزم می کنیم تا با دقت بیشتری کار خود را انجام دهند تا کارکرد و خدمات رسانی در این بازه زمانی کاهش نیابد. در این عرصه نظارت میدانی نیز باید تقویت شود. افرادی که در این عرصه بخواهند به هر نحوی کم کاری  و یا تخلف کنند نیز در چارچوب قانون با آن ها برخورد خواهد شد. این نظارت ها سبب می شود تا حداقل در این عرصه با مشکلی مواجه نشویم و آسیبی در خدمات رسانی و کار سازمان ها و وزارت خانه ها ایجاد نشود.